Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#1341 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
  • Gość

Napisano 06 sierpień 2013 - 08:58

czy ktoś wie gdzie można dokupić do edge500 pomiar mocy :roll:

 

W sklepie, na allegro, na ebay gdzie chcesz i co chcesz...



#1342 michal2

michal2
  • Użytkownik
  • 140 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 sierpień 2013 - 10:26

No i jak pisałem nie raz, po jakimś czasie edge przechodzi na sygnał gps.
 

 

Tak, tylko że błędem tych urządzeń jest to, że nie da się tego ustawić ręcznie. Nie wiem jak to wygląda w Edge 500, ale w 800 - gdy nie ma sygnału z koła - przechodzi automatycznie na sygnał GPS tak szybko że ciężko się zorientować. Ostatnio miałem taką sytuację, że przesunął mi się magnes - i że urządzenie działa na GPS zorientowałem się dopiero po ładnych kilkunastu kilometrach, gdy akurat dokładniej obserwowałem wskazania prędkości, zauważając skoki o 1-2km/h przy jeździe równym tempem. Gdy nie jedziemy z nosem w liczniku, nie tak łatwo to zauważyć, jechałem tak z kolegą na dłuższym brevecie, gdzie zorientował się o tym fakcie dopiero po dobrych 250km, gdy wjechaliśmy w gęstsze lasy i przekłamania były już bardzo solidne, nawet i o 10km/h.

 

Dużo lepszym rozwiązaniem - byłoby zostawienie tego użytkownikowi, 3 opcje - sztywne ustawienie albo odczytu prędkości z czujnika z koła, albo z satelitów, albo tak jak jest teraz (jeśli to komuś pasuje).



#1343 lisek57

lisek57
  • Użytkownik
  • 121 postów
  • SkądOzorków http://lisek571.blogspot.com/

Napisano 06 sierpień 2013 - 13:10

daj mi jakieś linki do stron pomiarami mocy z góry dzięki

 



#1344 Perttu

Perttu
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 06 sierpień 2013 - 13:36

daj mi jakieś linki do stron pomiarami mocy z góry dzięki

 

http://www.dcrainmak...ws/power-meters

 

Recenzje najbardziej popularnych pomiarów mocy na rynku.


Radon RPS 2009 (Shimano 105 5600/Ultegra 6700) + Garmin Edge 500

#1345 severall

severall
  • Użytkownik
  • 690 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 09 sierpień 2013 - 06:16

Jest nowy firmware do Edge 500 - wersja 3.2. Zmiany raczej nieistotne dla większości z nas.

 

Changes made from version 3.20 to 3.30:
  • Added Vector power sensor support.


#1346 Perttu

Perttu
  • Użytkownik
  • 177 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 09 sierpień 2013 - 08:40

Ten Vector power sensor to pomiar mocy od Garmina.
Radon RPS 2009 (Shimano 105 5600/Ultegra 6700) + Garmin Edge 500

#1347 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 sierpień 2013 - 08:52

do 510 też jest nowy :

Changes made from version 2.60 to 2.70:
  • Added Vector power sensor support.
  • Improved power sensor setup and calibration.
  • Improved map and elevation profile drawing speed.
  • Improved course calculation and navigation.
  • Improved turn review prompts.
  • Fixed issue causing incorrect battery percentage to be displayed.
  • Added support for Torque Effectiveness and Pedal Smoothness power data metrics.


#1348 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 09 sierpień 2013 - 10:33

Skutek uboczny aktualizacji e500 do 3.3: po odnalezieniu miernika mocy (np. zaraz po włączeniu i zakręceniu korbą/kołem) ponoć ma pytać się czy przeprowadzić kalibrację (Tak/Nie). Nie trzeba przedzierać się ręcznie przez menu, żeby to zrobić. Może dzisiaj sprawdzę...,

 

Jeszcze jedna zmiana, choć tez nie wymieniona w logu zmian - ważna dla mierników mocy "wydarzeniowych", kurde, nie wiem jak to przetłumaczyć: są mierniki "czasowe" czyli np. PowerTap wyliczających i moc co 1s i "wydarzeniowe" np. Quarq czyli wyliczające moc co obrót korbą - w tym przypadku następowały rozbieżności w rejestracji mocy pomiędzy danymi zarejestrowanymi przez 500/510 (i 8xx też).

 

Oba typy mierników transmitują dane z częstotliwością 4 Hz, różnica polega na tym, jak zawartość wiadomości jest aktualizowana. Czasowe (PT) aktualizuje co sekundę. Miernik uśrednia dane z sekundy i wysyła do edge (czy innego odbiornika). Następnie powtarza tą wiadomość (z identyczną zawartością) dopóki nie zaktualizuje danych z kolejnej sekundy - nawet jeśli w tym czasie żadna moc nie będzie generowana.

 

Z kolei dla drugiego typu mierników zmianą zawartości przekazywanych danych jest nie jednostka czasu, a zdarzenie obrotu korbą. Czyli np. Quarq i inne mierniki wbudowywane w korbę uśredniają moc z pełnego obrotu korby i dane transmitują do następnej zmiany danych, czyli do kolejnego obrotu korbą. Jeśli kadencja wynosi 60 obr/min to praktycznie sposób pomiaru danych i transmisji odpowiadałby miernikom "czasowym". Jednak gdyby kadencja była niższa, to dane o identycznej zawartości będą transmitowane dłużej, jeśli kadencja będzie wyższa, to dane o identycznej zawartości będą transmitowane krócej. Przypominam, że dane są transmitowane 4 razy na sekundę.

 

Ok, jakie to stwarza różnice? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę, że Edge zapisuje dane co sekundę (lub smart, ale nie powinno to mieć miejsca przy danych mocy, choć jak ktoś się uprze może sobie średnią z jakiegoś smart okresu zapisywać...). Co sekundę zapisuje średnie dane z poprzedniej sekundy. Czyli jeśli w ostatniej sekundzie otrzymał dane 100, 100, 100, 100 to zapisze 100W. Jeśli otrzymał 100, 100, 50, 50 (przy kadencji 120 obr/min i pomiaru mocy z korby jest to możliwe) to zapisze moc dla tej sekundy 75W.

 

Gdy przestaje się kręcić korbą lub utraci się komunikację z miernikiem mocy Edge 800/500 nie ma żadnych nowych informacji do przetworzenia i powtarza ostatnią 3 razy zanim zacznie raportować zerową moc. To powoduje zawyżanie mocy rejestrowanej przez 800/500 - lub raportowanie, że 810/510 zaniża moc itp. co nie jest prawdą (dla 510 od firmware 2.5 - wcześniej były problemy wynikające błędów w algorytmach odbioru i uśredniania danych), bo Edge 810/510 w takich przypadkach jak wyżej nie powtarza ostatnich wartości danych w transmisji, zamiast tego czeka na kolejną wiadomość i uśrednia różnice pomiędzy bieżącą zakumulowaną wartością mocy i ostatnią odebraną poprzez czas w którym nie było transmisji danych. Jeśli przerwa jest dłuższa niż określony limit (może sekundę, choć raczej 3 kolejne? - nie jestem pewny, ale chyba tak) to zapisuje wartości równe zeru zamiast wykonywać uśrednianie danych w utraconej jednostce czasu. Czyli jeśli przestaje się kręcić korbą przez np. minutę to edge x10 nie będzie uśredniał mocy pomiędzy ostatnim komunikatem z danymi i kolejnym tylko zarejestruje przez ten czas zero.

 

Reasumując, często podawano, że np. Quark rejestruje (wylicza - bo rejestrował edge 500/800) dane o wyższych mocach niż Power Tap, co tłumaczono stratami na napędzie itd. Jak widać nie tylko dlatego występowały różnice pomiędzy danymi wyliczanymi przez mierniki w korbie i piaście - również sposób wyliczenia rejestrowanych średnich 1s przez edge miał znaczenie.

 

Obecnie dla Edge 500 w firmware 3.3 wprowadzono zmiany w algorytmie wyliczania mocy, wprowadzając algorytm podobny/zbliżony do Edge nowszych generacji. Czym to może skutkować? Dla posiadaczy mierników PowerTap i podobnych niczym (za wyjątkiem przypadków utraty łączności - w tym przypadku również przez 3s dane były zapisywane z ostatniej transmisji!), dla mierników uśredniających moc co obrót korby niektóre dane mogą się zmienić - w dół, zwłaszcza przy nierównej jeździe, częstym odpuszczaniem kręcenia po mocnym naciśnięciu korby itp. Różnica może sięgać mniej więcej kilkunastu W w dół... Nie będzie to oznaczać spadku wydolności organizmu, a tylko zmiany algorytmu wyliczania i rejestracji mocy przez edge. Choć co niektórzy pewno będą zawiedzeni, że cyferki średnich mocy im spadły. Rada? Wykonać test FTP po aktualizacji firmware (lub zmianie edge na nowszy) i dopasować strefy do potencjalnie zmniejszonego poziomu FTP ;-). Choć z drugiej strony, test na FTP raczej powinien być ciągły, bez przerw w kręceniu korbą, to i tu akurat różnic być nie powinno. Podobnie jak w przypadku podjazdów.

Albo nie aktualizować oprogramowania edge :-P  i cieszyć się zawyżonymi nieco mocami ;-).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1349 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 16 sierpień 2013 - 15:24

Mial ktos z Was w Edge 500 tak, ze wciskajac przycisk ENTER juz nie slychac tego klikniecia jak na poczatku? Pewnie sie wyrobil trzeba by rozbierac licznik zeby sie tam dostac tylko czym bo te sruby sa strasznie male? Czasami wciskajac enter odpala sie menu tak jak bysmy trzymali dluzej enter'a.

 

Do tego zalapuje jakies zwiechy, wciskam przejscie miedzy opcja a on nic albo zalapie albo po chwili, a czasami normalnie. Wgralem najnowszy soft ale pod tym wzgledem bez zmian. Czasami po wejsciu do menu nie mozna ruszac sie gora-dol przyciskami po prawej-brak reakcji, po chwili i kolejnych nacisnieciach rusza sie w dol/gore. Raz przy kazdym odpaleniu pokazywal mi hold reset to save activity podczas gdy ostatnia aktywnosc byla skasowana... po czasie zniknelo. Czy po 3 latach tez macie takie dziwne objawy swoich g500 czy to zblizajacy sie koniec mojego urzadzenia?



#1350 przemonr1

przemonr1
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądKobiernice

Napisano 16 sierpień 2013 - 17:12

Ja kupiłem taki z samo-przełączającymi się ekranikami. Następnie trafił w łapy brata i już działa (aczkolwiek klikania nie słychać). Zdaje się, że brat ograniczył się do czyszczenia. Miał mi kiedyś podmienić ten przycisk, ale jakoś mi nie przeszkadza brak klikania, więc puki co olałem sprawę. Jak nie masz czym rozkręcić możesz naciąć śrubki i wpakować mały płaski śrubokręt.  



#1351 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 16 sierpień 2013 - 17:33

Witam.Niedawno kupiłem EDGE 705. Czy jest możliwe zapisanie wycieczki w pamięci urządzenia aby licznik się wyzerował a wycieczka pozostała w pamięci ? ( bez podłączania do komputer oczywiście) Jeśli tak to jak to zrobić. 

 

// Jako MOD nie odpowiem na Twoje pytania. Reszta też nie powinna odpowiedzieć. Wiesz dlaczego? NIE CZYTASZ INSTRUKCJI! Najpierw przestudiuj instrukcje, potem jeszcze raz a potem... wejdź na forum i poczytaj ten wątek od góry do dołu. LENISTWA nie tolerujemy i tępimy. Bury.

 

Przepraszam za zamieszanie :oops:  :oops:  :oops: już sobie poradziłem. 



#1352 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 18 sierpień 2013 - 15:38

Rozkrecilem dzis edge 500 i widzialem przyciski sa zlutowane do plytki, same przyciski to male czarne kwadraciki i ten przy enterze jest jakby bardziej wcisniety, dlubanie przy nim nic nie dalo bo sytuacja jest nadal taka sama: podczas jazdy przycisk sam sie wciska czasami wieloktornie co oczywiscie bardzo drazni.

 

Czy ktos przerabial podobny problem , czy jakis elektryk bedzie w stanie to naprawic czy tylko serwis garmin - pewnie u nich to bedzie nieoplacalne?



#1353 przemonr1

przemonr1
  • Użytkownik
  • 419 postów
  • SkądKobiernice

Napisano 18 sierpień 2013 - 16:12

Czy ktos przerabial podobny problem , czy jakis elektryk bedzie w stanie to naprawic czy tylko serwis garmin - pewnie u nich to bedzie nieoplacalne?

Tak jak Ci napisałem, ja przerabiałem. Skorzystałem z usług mojego prywatnego elektronika :D  W efekcie Garmin działa. Pytanie brzmi czy w Twoim przypadku problem to jedynie przycisk? No i nie polecam dalszego majstrowania przy nim, bo serwisy nie lubią rozgrzebanego sprzętu.



#1354 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 18 sierpień 2013 - 17:28

Jeśli już zabrałeś się za rozbieranie i masz parcie na naprawę, to lepiej abyś oddał go do znajomego dobrego elektronika.

Sam będą elektronikiem wiem, że nie wystarczy poprawnie to przylutować. Do tego musi być odpowiedni rodzaj switch'a no i oczywiście staranność podczas montażu. Zrób zdjęcie, jak to wygląda, postaram się podpowiedzieć który i gdzie taki przycisk dostaniesz.



#1355 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 18 sierpień 2013 - 20:12

Zrobilem 4 foty, mam nadzieje, ze cos z nich dojrzysz bo chcac zrobic blizej wychodzil mi tylko bialy ekran... Ten przycisk jest bardzo malutki i problemem jest na pewno jedynie on, dzis podczas jazdy co jakis czas jak patrzylem na licznik widzialem menu zamiast mojego jednego z ekranow treningowych, tak jak by on sam wciskal "enter" i to czasami kilkuktornie.

 

http://www.fotosik.p...71c7e3c963.html

http://www.fotosik.p...f15f56501c.html

http://www.fotosik.p...1e6b973a61.html

http://www.fotosik.p...ee184fac92.html

 

Znajomych elektronikow nie mam ale czy taki zajmujacy sie naprawami sprzetu rtv sobie poradzi?



#1356 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 19 sierpień 2013 - 05:29

Z tym nie będzie problemu, Jeśli dobrze dojrzałem to wersja SMD. Myślę, że serwisant RTV/AGD bez problemu to powinien zrobić. Tylko trzeba poszukać przycisku, ale pierw popytaj serwisanta. Może ma taki na wymianę ;)



#1357 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 sierpień 2013 - 06:54

Mi wymienili E500 na gwarancji właśnie z powodu uszkodzenia przycisków. Ale faktycznie po gwarancji taniej będzie szukać rozwiąnia zaproponowanego przez Burego. Przyciski w E500 to najsłabsza część - radzę wciskać z wyczuciem i tylko wtedy, gdy to konieczne :-?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1358 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 19 sierpień 2013 - 10:22

Enter zuzyl sie pewnie dlatego, ze przed wiekszoscia wycieczek musialem go przytrzymac zeby wylaczyc GPS - wiekszosc tras go nie uzywalem, no i wiadomo wszelkie zmiany ekranow itd wszystko robimy enterem.

 

Bylem u elektryka i niestety on tego nei zrobi - lutownica nei ma szans tego wylutowac zbyt drobny element, zdobycie takiego microswitcha smd to jak mowil tez nei bedzie latwe choc na allegro wpisujac switch smd jest tego duzo ale ktory bedzie pasowal nie wiem:/

Dal mi kontakt do innego serwisu gdzie naprawiaja laptopy i maja specjalna maszyne do wyciecia malutkich elementow, niestety dzis goscia tam nie bylo ale sprobuje tam.

 

Jest podobno jeszcze opcja wymiany urzadzenia na nowe w Garminie za 40 czy 50% ceny ktos z tego korzystal ?



#1359 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 sierpień 2013 - 10:37

O ile pamiętam to jest 75% ceny. Ale możesz zgłosić się do PouchX'a z garniaka ewentualnie do kogoś, kto ma możliwość wylutowania/przylutowania elementów SMD - zwykłą lutownicą tego się raczej nie zrobi.

 

Patrząc od strony eksploatacyjnej, obsługa dotykowa w nowym modelu garmina ma sens. Co prawda zostały jeszcze fizyczne przyciski, lecz ich użycie w porównaniu do przycisku entera e500 jest już incydentalne (włącznik, start, pauza). Choćby dlatego warto rozważyć zakup modelu 510. Gdyby nie prawie 2x większa cena, to miałoby to może jakiś sens :-? .


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1360 luki99

luki99
  • Użytkownik
  • 426 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 20 sierpień 2013 - 13:51

Jeszcze te zalezy z jakiej bazowej kwoty te 75% trzeba im zaplacic bo ich cena "katalogowa" moze byc duzo wyzsza niz np. azymuta no i gwarancja 2 lata, a nie jak w azymucie 3.





Dodaj odpowiedź