Skocz do zawartości


Zdjęcie

Koła Mavic Aksium Luz W Piaście I Centrowanie

mavic aksium

10 odpowiedzi w tym temacie

#1 uve

uve
  • Użytkownik
  • 143 postów

Napisano 01 październik 2018 - 20:13

Witam,

 

Posiadam koła Mavic Aksium, które były w nowo zakupionym rowerze Canyon ULTIMATE CF SL 7.0 zakupionym w 2016 roku. 

 

 

Po ponad 4 tys. km. w przednim kole pojawił się wyraźny luz w piaście.

 

W jaki sposób mogę usunąć taki luz i czy zrobię to sam w domu?

Koła na piastach kulkowych shimano serwisuję sam i nie mam z tym problemu. Nigdy natomiast nie rozbierałem piast na łożyskach maszynowych. Wyczytałem, że potrzebny jest do tego specjalny klucz, szukałem w zestawie narzędzi, które otrzymałem wraz z rowerem Canyon, ale nic takiego nie znalazłem. 

 

Drugi problem to centrowanie tych kół. Mimo, że ważę 75 kg, to koła nie są już idealnie proste.

Słyszałem opinię, że przy tych Mavic'ach centrowanie nie jest prostą sprawą... Wiąże się to najczęściej z wymianą szprych i cena takiej usługi czasami zbliża się do wartości kół?

 

W załączniku zdjęcia omawianych kół, bo podobno w zależności od rocznika różnią się trochę budową.

 

Pozdrawiam

Załączone pliki



#2 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 01 październik 2018 - 21:38

Co jakiś czas zapuszczaj nyple rzadką oliwką, bo się zapiekają i wtedy przy próbie centrowania szprychy pękają momentalnie. Poza tym musisz mieć dinks do trzymania płaskich szprych. Wtedy z centrowaniem nie mam problemu. Co do piast nie powiem, bo po kilku latach jazdy nie ma zadnych luzów.  pozdr


  • uve lubi to

#3 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 01 październik 2018 - 22:36

Mimo że w tych Mavic-ach są łożyska maszynowe regulacja luzu wygląda podobnie jak w piastach "kulkowych", rozkontrowujesz jedną stronę, likwidujesz luz kręcąc konusem i ponownie kontrujesz. Co do szprych to po pewnym czasie rzeczywiście może być problem z kręceniem nyplami, Mavic z jakiś dziwnych powodów lubi stosować nyple stalowe, które tak jak pisze kolega wyżej lubią się zapiec, jeżeli tak się stało to spróbuj użyć oleju penetrującego - popsikaj w miejsce w którym szprycha wchodzi do nypla i zostaw na noc, jak dalej nie da się ruszyć to pozostaje cięcie i wymiana szprych.


  • uve lubi to

#4 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 01 październik 2018 - 23:46

Dobrym penetrantem jest WD-40.



#5 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 02 październik 2018 - 10:12

Niestety, w Aksiumach bo to najtańszy chyba model, szprycy są tylko oksydowane na czarno. Nie są z nierdzwki.  pozdr



#6 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 02 październik 2018 - 14:54

A czy faktycznie potrzebne są jakieś specjalne narzędzia jak pisze @uve?

Pozdrawiam


Sent from my iPhone using Tapatalk

#7 tomek232

tomek232
  • Użytkownik
  • 84 postów

Napisano 02 październik 2018 - 15:49

Musisz przytrzymać czymś szprychę, żeby się nie kręciła podczas kręcenia nyplem. Nie wiem czy jest jakieś specjalne narzędzie do tego, ja użyłem do tego zwykłych szczypców uniwersalnych (tzw. kombinerek). Okleiłem im tylko szczęki taśmą izolacyjną, coby bardzo szprych nie poharatać.


  • JHartman lubi to

#8 radomir82

radomir82
  • Użytkownik
  • 879 postów
  • SkądBergen

Napisano 02 październik 2018 - 19:47

Do trzymania szprych mogą być od biedy kombinerki zabezpieczone tak jak powyżej kolega napisał, może to też być kawałek twardego drewna czy plastiku z naciętą szczeliną, generalnie cokolwiek co pozwoli przytrzymać szprychę równocześnie nie kalecząc jej.



#9 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 02 październik 2018 - 19:57

Ludkowie kochani nie załamujcie mnie z tymi kombinerami (szczypcami uniwersalnymi).

Wystarczy: https://www.centrumr...49/?v_Id=106333



#10 Gosc_tobo_*

Gosc_tobo_*
  • Gość

Napisano 04 październik 2018 - 06:54

Szczypce ma raczej każdy. Gratis. Klocek drewna też.
A ten gadżet to 55 zeta. A bez problemu działają domowe rozwiazania.

#11 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 04 październik 2018 - 07:37

Szczypce ma raczej każdy. Gratis. Klocek drewna też.
A ten gadżet to 55 zeta. A bez problemu działają domowe rozwiazania.

Zestaw za 55zł to klucz do nypli z kluczem do szprych.

Sam klucz do płaskich szprych kosztuje około 20zł.





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: mavic, aksium