Skocz do zawartości


Zdjęcie

Test Ftp Na Trenażer


82 odpowiedzi w tym temacie

#21 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2241 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 październik 2019 - 09:53

Ja już się pogubiłem. Używałem testów: 20min (nie lubię), 2x8min (już lepiej, wynik wydawał się miarodajny), ramp - 150sek, +25W (przyjemnie, ale nie mam zaufania do wyniku), test 4DP z sufferfest (ciężki jak cholera).

To czego używać? Nie ścigam się, trenuję bo lubię, większość treningów w SS, mniej w okolicach progu, jeszcze mniej vo2max.

Najlepiej gdybym nie musiał się doktoryzować z chemii, ale jakiś krótki artykuł chętnie przeczytam. Może być w english. Polecicie coś up-to-date z bieżącymi trendami co pozwoli mi zrobić test i ustawić strefy?

#22 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 26 październik 2019 - 11:07

Dziś zrobiłem test ftp tacx 2o minutowy. 230W. Jak to się ma do 290-300W na tacx flow, na stałym oporze?
Najważniejsze to trzymać się jednej metody. Fajne są te treningi tacxa, gotowe. Baza, rozbudowa... na podstawie ftp. Chyba pójdę w tym kierunku.

#23 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4483 postów
  • SkądSurrey

Napisano 26 październik 2019 - 11:45

Ma się nijak. To nie są mierniki mocy i do tego jest mowa o dwóch różnych urządzeniach szacujacych moc na swój sposób. I do tego wszystkiego, dodatkowym problemem tego typu trenażerów jest ich podatność na rozjazd wskazań mocy uzależnionych od docisku rolki i ciśnienia w oponie.
Czytając komentarze, różnice, w porównaniu do rzeczywistego pomiaru mocy, rzędu 20-30% nie są niczym niezwykłym.
Jak już chcesz mieć jakieś cyferki, to jak sam piszesz trzymaj się jednego protokołu wyznaczania FTP i przykładaj uwagę do kalibracji, docisku rolki, ciśnienia opony, tak aby w miarę możliwości mieć porównywalne parametry. W między czasie zbieraj na miernik mocy albo lepszy trenażer
  • Prozor i Arni lubią to

#24 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 październik 2019 - 15:15

Ba, nawet pozycji i roweru, a potem dodaj sobie ok. 5% do jazdy na zewnątrz :D



#25 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 październik 2019 - 15:28

Ja już się pogubiłem. Używałem testów: ... 2x8min (już lepiej, wynik wydawał się miarodajny), 

Przeczytaj to:

https://help.trainin...raining-in-WKO4

i przemyśl, czy przy tak dużej indywidualności mocy powyżej FTP, sensowne jest stosowanie metody 2x8min -10% w celu określenia własnie FTP. 


  • Prozor lubi to

#26 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 26 październik 2019 - 18:57

Witam.

Martwi mnie jeszcze jedna rzecz.

Chciałbym przejść do treningów tacxa i widzę, że wszystkie oparte są na mocy, %FTP. Cała baza treningów jest fajna ale...

Wszystkie są oparte na %FTP, a wiec trzeba wykonać ich test FTP. Niestety test jest oparty o nachylenie a nie stałą moc.

Robiłem takie subiektywne porównanie. Według mojego odczucia jazda na nachyleniu 0% i generowaniu średniej mocy 230-250W odpowiada jeździe na stałej mocy 300-320W. Przepaść. Czy dla treningów na mocy nie lepszy byłby test oparty na stałej mocy, tzn. po rozgrzewce ustawiam szacowaną 20min. moc, np. 300W i jadę pierwsze 5 min.. Potem stwierdzam, czy za mocno czy za słabo i koryguję, i tak co 5 min. Potem zczytuję średnią z 20min. i odejmuję 5%. Test na mocy w odniesieniu do treningów na mocy. Nie wnikajmy w szczegóły, prace doktorskie, czy trzeba odjąć 5 czy 10 watów. Chodzi o sam sposób.

Jeśli tacx robi test FTP w oparciu o nachylenie to wszystkie treningi powinny być jakoś oparte o nachylenie.

No chyba, że maja jakiś algorytm, jak z testu FTP opartego na nachyleniu, ustawić treningi oparte na mocy.

Stąd pytanie: czy ten ich test oparty o nachylenie będzie dobrze odwzorowany w treningach na mocy, na %FTP?

Wydaje mi sie, że nie bo np. dla krótkich interwałów ze stałą mocą 100% FTP, będzie to moc grubo niedoszacowana.



#27 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 październik 2019 - 19:11

Czy dla treningów na mocy nie lepszy byłby test oparty na stałej mocy, tzn. po rozgrzewce ustawiam szacowaną 20min. moc, np. 300W i jadę pierwsze 5 min.. Potem stwierdzam, czy za mocno czy za słabo i koryguję, i tak co 5 min. Potem zczytuję średnią z 20min. i odejmuję 5%. Test na mocy w odniesieniu do treningów na mocy. Nie wnikajmy w szczegóły, prace doktorskie, czy trzeba odjąć 5 czy 10 watów. Chodzi o sam sposób.

 

Kolego, testy robi się do odmowy, nie ma w nich miejsca na zgadywanie i korekty. Wykonaj chociaż 2 próby tak jak opisane w podesłanym artykule na poprzedniej stronie i nie kombinuj. Otrzymany wynik będzie twoim FTP dla twojego trenażera, niezależnie czy wskazuje on poprawną czy nie wartość. Gdybyś uważnie przeczytał to co napisałem wcześniej, to zrozumiał byś, ze w pewnych momentach treningu, błąd w wyznaczeniu FTP o kilka % ma spore znaczenie. 

Wiesz, nawet nie będę ci mącił w głowie, że posługiwanie się %FTP powyżej FTP, dla wielu mija się z celem. Mówi o tym link do art. powyżej. Trening w oparciu o moc wbrew pozorom nie jest tak prosty jakby się wydawało no chyba, ze komuś na tym nie zależy. 


  • Prozor lubi to

#28 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 26 październik 2019 - 20:18

Kolego, testy robi się do odmowy, nie ma w nich miejsca na zgadywanie i korekty. Wykonaj chociaż 2 próby tak jak opisane w podesłanym artykule na poprzedniej stronie i nie kombinuj. Otrzymany wynik będzie twoim FTP dla twojego trenażera, niezależnie czy wskazuje on poprawną czy nie wartość. Gdybyś uważnie przeczytał to co napisałem wcześniej, to zrozumiał byś, ze w pewnych momentach treningu, błąd w wyznaczeniu FTP o kilka % ma spore znaczenie.
Wiesz, nawet nie będę ci mącił w głowie, że posługiwanie się %FTP powyżej FTP, dla wielu mija się z celem. Mówi o tym link do art. powyżej. Trening w oparciu o moc wbrew pozorom nie jest tak prosty jakby się wydawało no chyba, ze komuś na tym nie zależy.

 

Ponowię stawiane pytanie.
Który z tych 2 testów powyżej (nie inny), będze miał lepsze odwzorowanie do treningów tacxa, opartych na mocy, procencie ftp.



#29 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 październik 2019 - 20:48

Nie ma odpowiedzi na to pytanie. Możesz utrafić każdym testem w swoją prawdziwą moc krytyczną, ale możesz też i każdym z tych testów uzyskać błąd rzędu kilku %. To jest zależność od indywidualnej krzywej mocy. A jaka ona jest???? Niestety nie wiesz, bo nie masz punktu odniesienia. Na ślepo to każdy wynik może wydawać się dobry, ale i każdy może być niepoprawny. Tego nikt ci nie odpowie. 



#30 clip7

clip7
  • Użytkownik
  • 19 postów

Napisano 27 październik 2019 - 22:40

Podrążę jeszcze trochę.
Nie chodzi mi o wyznaczenie realnej wartości FTP, bo tak jak ktoś napisał, trenażer to nie miernik mocy. Chodzi jednak o wyznaczenie jakiś trenażerowych poziomów treningowych, żeby jakoś w ogóle trenować.
Biorę pod uwagę wcześniejsze 2 sposoby testu, stałe nachylenie i stała moc, bo są proste.
Robię pierwszy test (trenażerowy) na stałym nachyleniu i uzyskuję 230W. Potem robię test na stałej mocy w której udaje mi się uzyskać 280W. Rozgrzewki takie same. Przyjmijmy, że ftp (trenażerowe) to 95% z 20 min. maxa.
Teraz robię sobie trening na stałej mocy, jakieś interwały na 95% ftp. Odnosząc to do pierwszego testu ftp będę jechał interwały na ok. 220W, dla drugiego ok. 265W.
Może ja coś źle kumam, ale dla mnie interwały 220W nie będą w tym momencie 95% ftp, a 265W jak najbardziej (jestem przecież w stanie w dużym przybliżeniu, przejechać 60 min. na stałej mocy 280W). Pomińmy sam sposób przeprowadzenia testu, jest on taki sam dla obu przykładów.
Moim zdaniem, robiąc test ftp na stałym nachyleniu, uzyskane w ten sposób ftp możemy odnieść tylko dla treningów bazujących na nachyleniu i przenosząc go na trening na stałej mocy jedziemy grubo za słabo. Tak ja to rozumiem w prostu sposób.

#31 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2241 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 28 październik 2019 - 19:41

Przeczytaj to:

https://help.trainin...raining-in-WKO4

i przemyśl, czy przy tak dużej indywidualności mocy powyżej FTP, sensowne jest stosowanie metody 2x8min -10% w celu określenia własnie FTP. 

 

Przeczytałem i rozumiem że do 4 strefy testy typu 2x8min 1x20min dają dobre oszacowanie. Albo patrząc w wymiarze czasu, dla interwałów trwających 10-15 minut lub więcej. Albo patrząc w wymiarze mocy do 105% FTP.

 

To wracam z pytaniem, jak początkowo określać strefy 5 i wyżej zanim zbuduję sobie model krzywej mocy?



#32 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 28 październik 2019 - 20:05

No nie dają właśnie, musiał byś się idealnie wstrzelić w swoją krzywą mocy. Rozumiesz? Na oko nie masz zielonego pojęcia czy w FTP wytrzymasz 17 czy 28 minut, jak zatem z testu 20 minutowego wyliczyć ci moc dla np. 17 minut? No nie da się w ten sposób, to daje tylko moc krytyczna, bo ona nie jest tak wyliczana. Tłumaczyłem to w innym temacie, poszukaj, jest to na podstawie wykresów.

Powyżej FTP trzeba zrobić testy osobne, indywidualne. 120% to punkt odpowiadający mocy maksymalnej na 5 minut, 150% to punkt dla maksa na 3 minuty, 200% to maks dla 60s. Robiąc takie testy dowiesz się na jakich dokładnie mocach masz trenować interwały odpowiednio 3 minutowe, 90s i 30s.
I tak, jest to sposób wyznaczania stref mocy wg Friela, tak to ma być zrobione powyżej FTP. Poniżej można śmiało lecieć ze stref Coggana pod warunkiem, że dobrze ustawiliśmy FTP z najdokładniejszej metody testowej oraz będziemy pamiętać, że nasz indywidualny próg tlenowy jest gdzieś w 3 strefie mocy i to na nim kończy się ten słynny tlen. Taką metodą odnalezienia progu tlenowego jest kontrola oddechu, jak musimy szybciej nagle oddychać i zaprzestajemy gadać, to wlasnie jesteśmy lub przekraczamy to miejsce. Dokładnie to tylko w labie niestety i wtedy z tętna.

#33 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 19 listopad 2019 - 09:10

To wracam z pytaniem, jak początkowo określać strefy 5 i wyżej zanim zbuduję sobie model krzywej mocy?

Na początku sezonu Baseline Test https://www.training...ting-protocols/ + Pmax, CP1-2 min , CP5min i w 2-3dni masz temat załatwiony.

Baseline Test przy okazji wyznaczy ten mityczny punkt "FTP z 20 min" który nie jest żadnym FTP :)

 

Później co 40-60 dni karmisz model małymi testami żeby był aktualny. Zapominasz przez cały rok o testach FTP.

Jak masz WKO5 to super pokazuje co konkretnie należy testować i jakiś sufit pasowało by przeskoczyć dla najbardziej aktualnej krzywej

 

TestTargets.jpg


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#34 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2241 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 listopad 2019 - 19:38

@HarveyDent - dzięki za materiały, część biochemiczna mnie pokonała ale reszta zrozumiała. Nawet jakiś screencast o WKO5 obejrzałem, nie powiem ciekawe.

 



#35 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 listopad 2019 - 08:42

to testy to niezla rzez wydaje sie, to juz chyba lepiej walnac te 4, 8 i 15min :D

 

 



#36 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8610 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 listopad 2019 - 10:13

To nie to samo. Akurat powyższe testy dość wyraźnie pomagają określić próg (jak zwał, tak zwał) danego testu. 4/8/15 robi co innego. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#37 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 20 listopad 2019 - 10:15

Cała idea polega na tym żeby testować te zakresy w których brakuje danych lub są nieaktualne. Screen powyżej to tylko przykład i WKO na bieżąco pokazuje co przetestować w Pmax i w strefach tlenowej i beztlenowej. Jest nawet wykres pokazujący w których przedziałach czasowych dane są już nieświeże.  Wtedy krzywa mocy jest najbardziej aktualna i trening powyżej FTP można ułożyć pod swoje aktualne możliwości.  


  • Prozor lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#38 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 20 listopad 2019 - 10:15

4/8/15 czy 3/7/12 określają moc krytyczną


  • mess lubi to

#39 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 listopad 2019 - 10:29

To nie to samo. Akurat powyższe testy dość wyraźnie pomagają określić próg (jak zwał, tak zwał) danego testu. 4/8/15 robi co innego.

Jak napisał Adam wyznaczam CP, a na tej podstawie okreslam strefy i tylko po to sa mi te testy potrzebne :)

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

#40 Gosc_beskidbike600_*

Gosc_beskidbike600_*
  • Gość

Napisano 20 listopad 2019 - 10:30

Arni stworzył nową religię... 🙀



Dodaj odpowiedź