Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kącik Kawowy


109 odpowiedzi w tym temacie

#41 Mediana

Mediana
  • Użytkownik
  • 410 postów
  • SkądLublin

Napisano 23 wrzesień 2020 - 19:21

U mnie kawa schodzi w tempie 0,5 kg na 5 dni w pracy, a to co potem w domu to już nie wspomnę. XD

M...


Merida Scultura Disc 6000 - Black  Power :)


#42 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 23 wrzesień 2020 - 19:25

U mnie w domu piją ja i żona i co miesiąc ok 2 kg pochłaniamy :-) Generalnie w pracy przelew w domu capu. Espresso nie piję bo nie :-)


Facebuk i  YT  Strava


#43 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 23 wrzesień 2020 - 19:49

32b4c3d172842d458c8a3d6ba5c5ebfb.jpg
  • dmxzor lubi to

#44 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 23 wrzesień 2020 - 20:22

Mój ostatni ręczny, to był stalowy tajwański Tiamo z ceramicznym żarnem. Na pewno przepaść go dzieliła od tych przereklamowanych Hario.

 

Pod warunkiem że jesteś w stanie zaakceptować żarna ceramiczne.
Ja bym brał tylko stal.

 

Nie, żarna ceramiczne odpadają, one raczej miażdżą niż tną.

Zdecydowałem się na zakup Timemore C2. Jego konstrukcja jest na tyle prosta, że pozwala na pewne modyfikacje i poprawę jego jakości. Z tego co znalazłem bywa problem z wycentrowaniem żarna zewnętrznego, do espresso się nie nadaje, ale ja używam kawiarki. Natomiast chcę go lekko zmodyfikować i poprawić ogólną jakość względem tego co oferuje produent.
Hario od początku uznałem jako młynki na które szkoda pieniędzy.
Młynki poniżej pewnego poziomu cenowego nie mają większego sensu, wykluczone z automatu są te bez stabilizacji żaren i dwóch punktów podparcia osi. Ale jednocześnie nie chcę pakować się w jakieś drożyzny za kwoty na poziomie 900zł bo to dla mnie przesada.

Za jakiś czas może nawet spróbuję zrobić własny młynek jak znajdę trochę czasu bo mam pewną koncepcję :)
 


#45 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 28 wrzesień 2020 - 13:36

Zamówione 2kg Ariadny od Antonio, zobaczymy jaka prezencja smaku.. :) Nie mogę się doczekać!!



#46 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 28 wrzesień 2020 - 16:53

20% robusty więc crema będzie łatwa do uzyskania w espresso. Smak też nie najgorszy ale szału nie będzie.Chocolate Wave, espresso#1, espresso#2 i inne są ciekawsze pod tym względem chociaż nigdy nie wiesz jaki będzie ostateczny efekt bo Antonio tworzy różne mieszanki ale nazw nie zmienia.



#47 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 29 wrzesień 2020 - 19:25

U mnie po jakis 15 latach meczenia Gaggia Syncrony Compact (automat "bean to cup"), ktory to w zaden sposob nie chcial sie rozkraczyc, w koncu zakupilem nowa maszyne i mlynek, Lelit Bianca, Eureka Mignon Specialita.
  • Prozor, dmxzor i lukaszzsch lubią to

#48 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 30 wrzesień 2020 - 06:42

U mnie po jakis 15 latach meczenia Gaggia Syncrony Compact (automat "bean to cup"), ktory to w zaden sposob nie chcial sie rozkraczyc, w koncu zakupilem nowa maszyne i mlynek, Lelit Bianca, Eureka Mignon Specialita.

 

Aż bym się takiej kawki napił z takiego sprzętu, choć jak wiadomo oprócz sprzętu potrzebne są umiejętności, ale pozwalam sobie domniemać, że jak jest taki sprzęt to są i umiejętności.



#49 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 wrzesień 2020 - 07:53

Szczerze? To nie bardzo. Wiadomo, że przyzwoita maszyna robi robotę, ale dużej różnicy nie będzie. Oczywiście pomiędzy dobrymi maszynami kolbowymi. 

 

 

Za to młynek ma kolosalne znaczenie. Jednolita i stałą grubość przemiału, bez pyłu to podstawa dobrej kawy. Oczywiście z dobrej jakości ziaren ;). Przy ograniczonym budżecie lepiej zainwestować w lepszy (droższy) młynek, niż odwrotnie.  

 

Umiejętności mogą się przydać do spieniania mleka. Mi trochę czasu zajęło uzyskanie dobrze spienionego mleka, a nie tylko zbąblowanie jak w systemach "ułatwiających" uzyskanie piany. Gaggia z panarello robi dużo sztywnej piany, ale to nie jest taka pianka, jaka wychodzi ze spienienia dyszą parową. Konsystencja i smak jest inny, można tylko ubić białko mleczne (i to robi panarello), ale brak będzie drobnej struktury i przede wszystkim zmiany laktozy na cukry proste pod wpływem gorącej pary - stąd dobrze spieniona pianka będzie słodka sama w sobie, żaden cukier do kawy z tak spienioną pianką nie jest potrzebny. (Tak, wiem: panarello i podobne też używają pary, ale zdejmnijcie tą końcówkę i zróbcie piankę bez tego - o ile uda się, to poczujecie różnicę).

 

Niezły przeskok, właściwie przejście porządną na przyzwoitą kolbę już robi dużą różnicę. A co dopiero na tego typu bajer - nawet sam wygląd dodaje sporo, a co dopiero funkcjonalność. Dwa bojlery to jednak duże ułatwienie, cena - no cóż, dla mnie "nieco" zaporowa, ale właściwie nawet dość proste maszyny (zresztą ta też zbyt skomplikowana to nie jest) kosztują dość słono. No cóż, taki urok ;)

No to pozostanie zabawa w dobór odpowiedniej grubości mielenia dla danej kawy. No i pewno przejście z marketowych ziaren Segafredo na coś lepszego ;)

 

Zamówione 2kg Ariadny od Antonio, zobaczymy jaka prezencja smaku.. :) Nie mogę się doczekać!!

 

Taka typowa brazylijka wzmocniona (głównie dla cremy) robustą. Czyli typowo do kaw mlecznych raczej - "minimum kwaskowatości" sprawdza się w mlecznych, dla mnie do espresso, a zwłaszcza przelewówek to podstawowy czynnik dyskwalifikujący. No ale czego spodziewać się po przeciętnej brazylijce? 

2 kg? Domyślam się, że w celu osiągnięcia progu 200zł do darmowej dostawy? To nie lepiej było brać jakieś różne, a nie tylko jedną w tej ilości? Mam chociaż nadzieję, że brałeś jakieś mniejsze opakowania, bo 1 kg (a nawet 0,5 kg) to nienajlepszy pomysł. Nawet ziarna najlepszej jakości po otworzeniu opakowania dość szybko wietrzeją i tracą smak i aromat. Niby zamykanie w szczelnych puszkach itp. ogranicza to, ale jednak wolę zamawiać mniejsze opakowania np. 250g i otwierać w miarę potrzeby. Co więcej tego typu opakowanie umożliwia korzystanie z kilku różnych ziaren i robienie własnych mieszanek. Niby opakowania po 1kg też, ale otworzenie 2 kg kawy to raczej marnotrawstwo, no chyba, że ktoś kawiarnię prowadzi ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#50 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 30 wrzesień 2020 - 09:38

Ariadna wcale nie jest tak wyzuta z owocowej kwasowości jak można by sądzić z opisu. 5 kg już przerobiłem, dwa kolejne przyszły wczoraj. Oprócz typowych zabiegów jak stopień zmielenia, doza, uzysk i temperatura zaparzania wiele zmienia temperatura samego espresso w filiżance. Między spożyciem tuż po ekstrakcji a po odstawieniu na np. 3 minuty smak bardzo się zmienia, w stronę owocowości. Już od dłuższego czasu wolę spijać chłodniejszy napar. 

 

A nawiasem mówiąc w Cafesilesia Ariadnę od MA również można dostać, z darmową przesyłką w "Paczce w ruchu" i w ogólnym rozrachunku taniej niż u Antonio.


Trzepak 

"MAMIL"


#51 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 wrzesień 2020 - 11:41

Między spożyciem tuż po ekstrakcji a po odstawieniu na np. 3 minuty smak bardzo się zmienia, w stronę owocowości. Już od dłuższego czasu wolę spijać chłodniejszy napar. 

 

Potwierdzam, to bardzo istotne. Temperatura parzenia (domyślnie 90*C +/4*C, ale to jedno, a temperatura konsumpcji drugie. Swego czasu bardzo się zdziwiłem, że espresso, którego nie wypiłem zaraz po ekstrakcji nagle zaczęło tak dobrze smakować - nie zmieniło się nic, za wyjątkiem zmiany temperatury kawy na niższą, a efekt uderzający. Warto przetestować jak kawa zmienia swój smak wraz z ochładzaniem się i... kiedy (po jakim czasie od ekstrakcji) nam najbardziej smakuje.

Oczywiście raczej nie dotyczy to kaw mlecznych (z wiadomego powodu), kawa parzona przelewowo na ogół będzie miała niższą temperaturę - parzenie w dripie trwa ok. 3 minuty i czasami już nawet to wystarcza, żeby zachwycić się naparem. Ale i tu warto sprawdzić, czy nieco chłodniejsza nie będzie nam bardziej odpowiadać. Tego zresztą i tak się nie uniknie, bo raczej trudno wyobrazić sobie chlapnięcie duszkiem filiżanki kawy z dripa ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#52 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 30 wrzesień 2020 - 12:44

2 kg? Domyślam się, że w celu osiągnięcia progu 200zł do darmowej dostawy? To nie lepiej było brać jakieś różne, a nie tylko jedną w tej ilości? Mam chociaż nadzieję, że brałeś jakieś mniejsze opakowania, bo 1 kg (a nawet 0,5 kg) to nienajlepszy pomysł. Nawet ziarna najlepszej jakości po otworzeniu opakowania dość szybko wietrzeją i tracą smak i aromat. Niby zamykanie w szczelnych puszkach itp. ogranicza to, ale jednak wolę zamawiać mniejsze opakowania np. 250g i otwierać w miarę potrzeby. Co więcej tego typu opakowanie umożliwia korzystanie z kilku różnych ziaren i robienie własnych mieszanek. Niby opakowania po 1kg też, ale otworzenie 2 kg kawy to raczej marnotrawstwo, no chyba, że ktoś kawiarnię prowadzi ;)

 

1kg dla siebie, 1kg dla rodziców =)

 

Wziąłem w jednym opakowaniu 1kg. Wystarczy mi na miesiąc i to może nie cały. 



#53 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 30 wrzesień 2020 - 19:22

U mnie po jakis 15 latach meczenia Gaggia Syncrony Compact (automat "bean to cup"), ktory to w zaden sposob nie chcial sie rozkraczyc, w koncu zakupilem nowa maszyne i mlynek, Lelit Bianca, Eureka Mignon Specialita.


Fajny sprzet, gratulacje :)
Brales jeszcze pod uwage inne expressy przy zakupie? Np Izzo Etc?

#54 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 30 wrzesień 2020 - 19:30

Podziekowal.
W sumie to duzo wiecej czasu zajelo mi wybranie mlynka. Z maszyna byla dosc prosta sprawa, slyszalem i czytalem zbyt duzo dobrego o niej, zeby dlugo dywagowac. Do tego, co bylo wisienka na torcie, kontrola przeplywu wody.
Teraz bede musial wstawac pol godziny wczesniej, zeby napic sie espresso :)

#55 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 01 październik 2020 - 09:44

Włącznik czasowy i nie będziesz musiał.



#56 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 01 październik 2020 - 11:55

Tak, mam smart plugs. Maszyna ma fizyczny wlacznik, wiec nie ma problemu.

#57 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 11 październik 2020 - 01:27

Pare dodatkowych gadzetow, waga Acaia, podstawa pod portafilter, lejek do portafilter Motta, Asso Jack Leveler.

50447103738_2c4cd7d06c_z.jpg

#58 mess

mess

    tłuścioszek

  • Użytkownik
  • 2692 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 październik 2020 - 13:00

kosmicznie to wygląda :D akurat nie tak dawno sobie postanowiłem sprawić ekspres, ale priorytetem był minimalny czas na wszystko inne niz picie kawy :D  :P


  • Yar_Tur lubi to

#59 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 październik 2020 - 21:17

Może to zabrzmi głupio, ale mam to gdzieś.
Tak pomyślałem, że można nawet kącik kucharski zrobić. Nie tylko, choć głównie kucharsko-kolarski, ale także kucharski.
W czasie świrusa więcej eksperymentujemy, żeby trochę urozmaicić tą otaczającą nas obecnie monotonię.
Rozumiem że nie każdy tak ma, ale co niektórzy na pewno pracując zdalnie i mając ograniczone możliwości poruszania się.
 
Wiem, że na osoby z tego forum można liczyć i na pewno będą miały sprawdzone przepisy i chętnie się podzielą.
Ja należę akurat do tych, którzy uważają, że faceci są najlepszymi kucharzami.

 


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#60 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 październik 2020 - 22:06

Akurat niejeden wątek kucharski gdzieś na forum, popatrz, może dobierzesz coś dla siebie: Odżywianie

np. Kolarska dieta, a zwłaszcza: Posiłki - tam masz wątki z przepisami ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź