Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kącik Kawowy


109 odpowiedzi w tym temacie

#21 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 lipiec 2020 - 08:20

Myślę że warto założyć wątek kawowy. Zupełnie serio - chętnie poczytam - lubię kawę i lubię czytać co piszą ludzie z pasją!

 

Proszę bardzo. Oficjalne otwarcie kącika kawowego ;) - temat podpięty.
Przeniosłem wpisy z wcześniejszych z wątku zakupowego.

 

 

Ja nie lubie smaku i zapachu palonej gumy, jaka daje robusta. To sa niskiej jakosci ziarna, z bardzo ostrym smakiem i watpliwym zapachem.

 

Chyba piszesz o wietnamskiej robuście, którą sprzedawano w PRLu. To tak jak teraz przeciętna brazylijska arabika. Fakt, wśród brazylijskich można znaleźć również i ciekawe smakowo, ale niestety ze świecą trzeba szukać. W tym natłoku brazylijskich kaw (chyba z 80% całości rynkowej?) dominuje płaska smakowo, czy nawet wręcz niesmaczna, bez aromatów, którymi cechują się dobre gatunki kaw. Typowe wypełniacze.
A co do robusty... Oprócz beznadziejnych odmian (lub regionów uprawy?) są całkiem fajne, działające jak... przyprawy do potraw. Dodające kofeiny i wzmacniające cremę. Odmiany z Indii czy Gwatemali są naprawdę dobre - jednak nie dla kogoś, kto szuka kaw jednorodnych, czy dodatków do metod alternatywnych (choć mieszanka do parzenia w pihnie - czemu nie?). Oczywiście próżno w nich szukać czegoś więcej niż podbitki kofeiny, czy wzmocnienia espresso, picie czystej robusty z przelewu/aeropressu/etc. to pomyłka.

 

Do kaw mlecznych nie toleruję kaw o wysokiej kwaskowatości. Zresztą żal byłoby dobrej kawy do tego ;). I tu o dziwo tania, płaska i bez wyrazu brazylijka faktycznie może mieć sensowne zastosowanie. Ale nie do czarnej, aromatycznej - tu muszę mieć kwaskowatość sprawiającą, że taką kawę po prostu przyjemnie się pije.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#22 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 06 lipiec 2020 - 09:59

Podobno dobre expressy robi Rocket, do tego dobre ziarno i mozna parzyc :)

 

To własnie najczęściej spotykany błąd myślowy - pominięcie odpowiedniego młynka.

 

Bez młynka żarnowego, dającego równomierny przemiał, o ograniczonym pyleniu, nawet używana na World Barista Champinship Victoria Arduino Black Eagle oraz palone pod espresso cuda z Panamy nie dadzą żadnych sensownych i pijalnych efektów.

 

Zarzut, który pojawił się wcześniej w tym temacie, że na WOK poleca się młynki gastronomiczne jest połowicznie trafny.

Do zastosowań domowych i owszem, są wskazywane, ale jeśli już to ze względu na ich cenę chodzi o egzemplarze używane, nie nowe. Dzieje się tak dlatego, że gastronomiczne smoki oprócz niesamowitej żywotności są w stanie dać odpowiedniej jakości mielonkę, jednak kosztem sporych gabarytów oraz zbiorników na kawę, które muszą w jakimś stopniu być napełnione by uniknąć popcorningu podczas przemiału. A ten ma spory wpływ na równomierność i wielkość drobinek kawowych. Zbyt długie trzymanie ziaren w zbiorniku przyczynia się do ich wietrzenia. Znacznie wolniejszego niż mielonek, które po godzinie tracą większość aromatów, ale jednak.

Dlatego na WOKu poleca się również młynki mniejsze, domowe ale nadal świetne lub singledosing, bez zbiornika.

 

Jeśli ktoś myśli, że w przypadku ekspresu kolbowego, takim uczciwym, bez protez i zaworków ciśnieniowych wsadzonych przez producenta w kolbę, wykpi się tanim młynkiem do 400 zł (za nowy) lub o zgrozo młynkiem ostrzowym, ten już na starcie wsadza sobie kij w przednie koło.


  • vpablov lubi to

Trzepak 

"MAMIL"


#23 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 06 lipiec 2020 - 10:39

Teraz gdy jest praca zdalna, to jest dobry moment żeby się posnobkować na kawie ;)

Pijam wyłącznie czarną bez cukru i innych dodatków. Może też być espresso.

Interes równie drogi jak kolarstwo, ale da się o dziwo zrobić dobrą kawę (nie kawę klękajcie narody, ale dobrą) niskim kosztem.

Oczywiście jak ma się odpowiednią wiedzę.
U mnie stoi tania kawiarka bialetti kitty ze stali nierdzewnej. Jedynie ta firma ze sprawdzonych kawiarek wypadła dobrze. O chińczykach lepiej nie wspominać (przez kawę przechodziła para zamiast wody). 
Do tego jakiś stary młynek żarnowy stożkowy zelmera (o dziwo żarna stalowe i całkiem spore) 
Kawa u mnie to tylko kolumbijska. Czasami z palarni, ale najczęściej wcale nie taka zła według mnie MK Colombia.

Kawa o niebo lepsza niż w pracy gdzie jest automat za 3k albo z tanich kolbowców u znajomych.
Choć i zdarza się że lepsza od dobrych kolbowców jak zrobi ktoś kto nie potrafi.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#24 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 lipiec 2020 - 10:44

Kekacz - niestety... racja ;)

Wracając do robusty: Czy Fine Robusta może być uważana za kawę wysokiej jakości? Jak widać nie wszystko można wsypywać do jednego worka ;).

 

Espresso z naukowego punktu widzenia ;)Espresso Coffee The Science of Quality Czytanie ponad 400 stron to raczej masochizm, ale warto choć przejrzeć ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#25 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 06 lipiec 2020 - 10:51

Niestety... racja ;)

 

No tak młynek robi robotę :)


  • marcin. lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#26 Yar_Tur

Yar_Tur
  • Użytkownik
  • 96 postów

Napisano 10 lipiec 2020 - 18:20

Ja używam zwykłego półautomaty Saeco ( nie kręci mnie zabawa z młynkani i cudacznymi ekspresami) i zawsze ziaren z tej palarni https://coffeeandsons.pl/ (mam do nich z 200m). Jednego jestem pewien robotę robi też woda - spróbujcie te same ziarna i zestaw do parzenia ze "zwykłą" wodą i dla odmiany z wodą z filtra RO.

#27 tcp

tcp
  • Użytkownik
  • 501 postów
  • SkądZ nienacka

Napisano 11 lipiec 2020 - 06:59

Kupiłem z ciekawości

https://swiezopalona...msku-phin-140ml

Póki co ekspres za parę tyś pln stoi odłogiem :)

 

Tu jest trochę do pooglądania

https://www.youtube....eedeskpl/videos

Ofertę kaw i nie tylko też mają niezłą

https://www.coffeedesk.pl/

We Wrocku niezła kawa jest jeszcze tu

https://www.facebook...f=page_internal

https://etnocafe.pl/

 

Co do młynków przy dwóch, trzech kawach dziennie ręcznym Comandante C40 MK3 da się.

Ten wygląda obiecująco ale nie używałem więc pewności nie mam https://swiezopalona...y-mlynek-czarny.

Jest jeszcze https://www.coffeede...r-Mlynek-Reczny

Z elektryków to poniżej Niche zero raczej ciężko znaleźć coś sensownego do single dose.

 



#28 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1133 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 13 lipiec 2020 - 09:35

Mi Etno jakoś nie podeszło.. Kiedyś chciałem napić się w CH Janki, a nie mieli możliwości zaparzenia tego co chcę. A szkoda.



#29 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 24 lipiec 2020 - 18:23

Co do kaw to zaprzedałem się EuroCafe. Szybka wysyłka kawy świeże na maksa. W pracy tylko alternatywy a w domu capu. Co dziwne nie przepadam za espresso ale za altermatywę dałbym se uciąć cokolwiek :-)


Facebuk i  YT  Strava


#30 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 24 lipiec 2020 - 19:36

Co do kaw to zaprzedałem się EuroCafe. Szybka wysyłka kawy świeże na maksa. W pracy tylko alternatywy a w domu capu. Co dziwne nie przepadam za espresso ale za altermatywę dałbym se uciąć cokolwiek :-)

ty jesteś użytkownik wok co robi kawę w „dziwnych” miejscach?

Btw. Mam szczęście mieszkać kilometr od palarni Gorana i Ali, tez wierny klient, ale tylko espresso.

#31 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 24 lipiec 2020 - 19:50

Kiedyś tak :-) Wniosłem aeropres na 4325 m npm :-) i zrobiłem zdjęcie. Teraz mniej mnie to jara. 


  • artho i lukaszzsch lubią to

Facebuk i  YT  Strava


#32 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 wrzesień 2020 - 16:59

Dzisiejsza dostawa: 3 paczki po 3 paczki x 250g świeżo palonej Etiopii:

2d6430529a2dbee6f43af7eb334b8c14.jpg


  • impa i dmxzor lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#33 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 10 wrzesień 2020 - 17:16

Do przelewów? Co to za palarnia?


Facebuk i  YT  Strava


#34 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1133 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 11 wrzesień 2020 - 08:01

Dzisiejsza dostawa: 3 paczki po 3 paczki x 250g świeżo palonej Etiopii:

2d6430529a2dbee6f43af7eb334b8c14.jpg

 

Widzę, że ktoś oprócz mnie docenia kwasowość kaw afrykańskich ;-)

 

Ja po wypiciu swojej obecnej spróbuję mocno polecanej (przynajmniej na forum WoK) Ariadny od Mastro Antonio.

 

Jakby ktoś chciał to wrzucam link'a. Można poczytać opinie ;-)

 

https://mastroantonio.pl/Ariadna-p12



#35 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 wrzesień 2020 - 08:11

Bez kwaskowatości (porównywalnej do owoców cytrusowych itp.) jak dla mnie dobrej kawy nie ma. Musi mieć odpowiedni smak, również w espresso. Płaskich kaw w których czuć tylko np. gorycz nie cierpię. 

Ja polecam powyższe - nie zawiedziesz się ;)

 

Świeżo Palona. Link miałeś już wyżej podany ;)

Dwie palone ciemniej do espresso, jedna jaśniej - do przelewów. Tak to u mnie mniej więcej wychodzi, czyli 2/3 espresso (z czego 1/3 idzie na flat white, reszta na espresso - zwłaszcza jak kawa dobra), a 1/3 na przelew.

 

Kilku palarni próbowałem, pozostała ta palarnia kawy, towar świeży z pewnych źródeł, bardzo szybkie dostawy, chociaż ostatnio podnieśli limit darmowych - od 3 stów niestety, ale można odebrać dostawę w kawiarniach do których dostarczają. Często są dostępne kody rabatowe do 20% (do 10% za zakupy można mieć rabat), czy na darmową wysyłkę.

Dostępne są opakowania po 1 kg (tańsze) i 250 g - to drugie wychodzi drożej (sporo jak za samo mniejsze opakowanie 1/4 pojemności), ale pozwala lepiej gospodarować kilkoma typami kaw, zamknięcie szczelne strunowe, więc kawa nie wietrzeje. Oczywiście oprócz ziaren można zamówić kawę już zmieloną z gradacją przemiału przeznaczoną do french press/ aeropress, mokka, przelewów. Oczywiście wolę sam mielić, bo jednak dobra kawa powinna być mielona przed parzeniem ;)

 

Minusem może być to, że jak ktoś się do jakiejś kawy przyzwyczaił, zwłaszcza (kawy speciality) to może okazać się, że po jakimś czasie już ich się nie dostanie (sezonowość, dostawy itp.) - taki urok zwłaszcza mniejszych producentów. No i trzeba próbować innych, co w sumie też jest zaletą.

 

Z tego co widzę ostatnio bardzo poszerzyli asortyment towarowy. Poza kawą jest herbata, ale i sporo ekspresów, młynków, zaparzaczy, filtrów, przelewów i tak dalej... sporo - warto przeglądnąć, chociaż cenowo sprzętu najtańszego to chyba nie mają... Ale warto rzucić okiem.

 

Jeszcze tej środkowej (czyli: Yirgacheffe Aricha) nie próbowałem, przelewówką raczę się głównie weekendami, ale jestem ciekaw smaku,  Limu Tega Tula zamawiałem wcześniej i byłem pozytywnie zaskoczony zwłaszcza jeśli chodzi o espresso - wreszcie pełnia smaku, zwłaszcza odpowiednia kwaskowość cytrusowa, nawet crema pojawiła się bez domieszek, co mnie bardzo ucieszyło. Ale dziś poszła do parzenia espresso Guji Uraga i... jest jeszcze lepiej. Mocna crema (!) w praktyce nieodbiegająca od mieszanek z robustą, przyjemny smak owocowy, którego tak poszukuję w dobrych kawach, a których tak ciężko doświadczyć w typowych kawach brazylijskich, a i te lepsze są zdecydowanie bardziej płaskie smakowo w porównaniu do kaw afrykańskich. Zresztą jak dla mnie kawy afrykańskie zdecydowanie górują nad kawami z ameryki południowej i środkowej, czy reszty świata ;)

 

Do przelewów następnym razem skuszę się na Rwanda Bugoyi Natural Red Bourbon - ponoć jeszcze bardziej owocowa niż Etiopia (przeoczyłem wybierając zamówienie ;( ) ;)

 

 


  • dmxzor lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#36 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 13 wrzesień 2020 - 02:52

A ja dalej męczę się z wyborem młynka ręcznego. Używam kawiarki Bialetti 6tz, do tego dałem filtr przeznaczony do aeropressu, który poprawia smak finalny dzięki zniwelowaniu drobinek kawy. No ale właśnie, młynek. Nie chcę szarpać się na drogi młynek, da się kupić coś sensownego do 200-250zł? Myślałem o Timemore C2 od chińczyka. W tym zakresie szaleć nie chcę bo nałogowcem zostać nie planuję :)

Kawy pijam sporadycznie. W zasadzie to przez przeszło 2 lata ich nie tykałem ale postanowiłem sprawdzić coś z wyższej półki kaw i samodzielnego przygotowania w kawiarce i zobaczyć na ile uda mi się podnieść jakość, bo moje doświadczenia z kawą opierają się na tym marketowym szajsie, który często rozlewają na imprezach rodzinnych w formie tzw. fusiary, błe. Teraz w rodzinie nie chcą pić innej niż moja więc sobie narobiłem... :-) 

Zamówiłem 6 różnych kaw jakiś czas temu i chyba faktycznie i ja preferuję smaki bliższe owocowym niż te typowe orzechowo czekoladowe.

 



#37 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1133 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 14 wrzesień 2020 - 09:20

A ja dalej męczę się z wyborem młynka ręcznego. Używam kawiarki Bialetti 6tz, do tego dałem filtr przeznaczony do aeropressu, który poprawia smak finalny dzięki zniwelowaniu drobinek kawy. No ale właśnie, młynek. Nie chcę szarpać się na drogi młynek, da się kupić coś sensownego do 200-250zł? Myślałem o Timemore C2 od chińczyka. W tym zakresie szaleć nie chcę bo nałogowcem zostać nie planuję :)

Kawy pijam sporadycznie. W zasadzie to przez przeszło 2 lata ich nie tykałem ale postanowiłem sprawdzić coś z wyższej półki kaw i samodzielnego przygotowania w kawiarce i zobaczyć na ile uda mi się podnieść jakość, bo moje doświadczenia z kawą opierają się na tym marketowym szajsie, który często rozlewają na imprezach rodzinnych w formie tzw. fusiary, błe. Teraz w rodzinie nie chcą pić innej niż moja więc sobie narobiłem... :-) 

Zamówiłem 6 różnych kaw jakiś czas temu i chyba faktycznie i ja preferuję smaki bliższe owocowym niż te typowe orzechowo czekoladowe.

 

https://pl.aliexpres...earchweb201603_

 

Chyba najczęściej polecane i najlepiej oceniane młynki od Chińczyka na forum WoK.

 

Ogólnie to wygląda to mniej więcej tak:

- w cenie do ok 200zł - Xeleo
 - w cenie ok 350zł 1zpresso Q2
 - w cenie ok 450-600zł - 1Zpresso JX (przelewy) i 1zpresso JE (espresso)



#38 Gosc_Kasia1909_*

Gosc_Kasia1909_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2020 - 12:18

Uwielbiam dobrą kawę :D


  • Jaca911 lubi to

#39 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 759 postów
  • SkądPodhale

Napisano 19 wrzesień 2020 - 18:09

Mam nadzieje, że nie prawdziwą włoską kawę ;-)


  • lukaszzsch lubi to

Facebuk i  YT  Strava


#40 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 22 wrzesień 2020 - 17:22

No ale właśnie, młynek. Nie chcę szarpać się na drogi młynek, da się kupić coś sensownego do 200-250zł? Myślałem o Timemore C2 od chińczyka.

 

Mój ostatni ręczny, to był stalowy tajwański Tiamo z ceramicznym żarnem. Na pewno przepaść go dzieliła od tych przereklamowanych Hario.

 

Pod warunkiem że jesteś w stanie zaakceptować żarna ceramiczne.
Ja bym brał tylko stal.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png




Dodaj odpowiedź