Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowości Rowerowe


2377 odpowiedzi w tym temacie

#901 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 luty 2021 - 09:17

O awaryjności AXS nie słyszałem. Natomiast dla mnie porażką jest ile w tym systemie jest zamkniętych rozwiązań.


12-rzędowe grupy MTB u Shimano są dokładnie takie same, włącznie z nowym typem bębenka. Jeżeli nowy Dura-Ace będzie korzystał z MicroSpline, sytuacja będzie dokładnie taka sama, jak z AXS.

A powód jest oczywiście bardzo prosty: większość sprzedaży osprzętu to OEM, więc wyposażenie roweru w zamknięte rozwiązania uwiąże klienta na kilka lat do produktów jednej marki. Rozwiązanie stare jak świat - zresztą w przemyśle samochodowym istnieje od lat, więc nie powinno dziwić.

Natomiast zgadzam się, że wielkim błędem SRAM-a było rozdzielenie linii MTB i szosowej - dla mnie to ruch nieprzemyślany i po prostu megagłupi, niedobry nawet dla samego producenta. Szkoda, bo możliwość mieszania komponentów MTB z szosowymi sprawiała, że SRAM był naturalnym wyborem dla "kombinatorów" i pozwalała budować naprawdę fajne i pomysłowe rowery.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#902 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 luty 2021 - 10:01

12-rzędowe grupy MTB u Shimano są dokładnie takie same, włącznie z nowym typem bębenka. Jeżeli nowy Dura-Ace będzie korzystał z MicroSpline, sytuacja będzie dokładnie taka sama, jak z AXS.
 

 

W Sramie głupotą jest to, że nawet łańcuch nie jest kompatybilny między szosą a mtb. O 12sp Shimano póki co nie można tego powiedzieć, chyba że wiesz coś więcej?



#903 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 20 luty 2021 - 11:09


Natomiast zgadzam się, że wielkim błędem SRAM-a było rozdzielenie linii MTB i szosowej - dla mnie to ruch nieprzemyślany i po prostu megagłupi, niedobry nawet dla samego producenta. Szkoda, bo możliwość mieszania komponentów MTB z szosowymi sprawiała, że SRAM był naturalnym wyborem dla "kombinatorów" i pozwalała budować naprawdę fajne i pomysłowe rowery.


Nie ma co uogolniac, bo grupa Red/Force Axs jest w pelni kompatybilna z Eagle Axs (pisze o bebenkach XDR-XD, manetkach)
Zostaje kwestia lancuchow flat top/kaset bo to tylko szosa

#904 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 luty 2021 - 11:28

XD ma kompatybilność z XDR tylko w jedną stronę, więc nie można powiedzieć o pełnej kompatybilności. Widzę, że orientujesz się w temacie - jak to jest z korbami Force/Red 1x? Są kompatybilne zarówno z łańcuchami flattop i eagle?



#905 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2911 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 luty 2021 - 11:50

eee jak łancuchy nie są kompatybilne szosa/mtb w Sramie to trochę lipa  :huh:



#906 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 luty 2021 - 12:41

jak to jest z korbami Force/Red 1x? Są kompatybilne zarówno z łańcuchami flattop i eagle?

Nie są. Łańcuchy szosowe AXS mają większe rolki i nie zazębiają się poprawnie na zębach MTB.

 

Zresztą to samo dotyczy kaset: wchodzą na te same piasty, ale już nie współpracują z tymi samymi łańcuchami.

 

BTW to absolutnie kretyński ruch ze strony SRAM-a, zniszczyli standard obowiązujący praktycznie od zawsze (z którego w latach 80. wyłamało się tylko na moment Shimano, by potem z podkulonym ogonem błyskawicznie wrócić do rynkowego standardu).


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#907 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 luty 2021 - 12:42

Nie ma co uogolniac, bo grupa Red/Force Axs jest w pelni kompatybilna z Eagle Axs

Poza takim "drobiazgiem" jak brak możliwości dopasowania kasety i korby z dwóch różnych linii, który dla "kombinatorów" jest nieraz rzeczą niezbędną.

 

Łańcuchy również są różne dla szosy i MTB, co jest absurdem.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#908 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 luty 2021 - 13:15

Nie są. Łańcuchy szosowe AXS mają większe rolki i nie zazębiają się poprawnie na zębach MTB.

 

Zresztą to samo dotyczy kaset: wchodzą na te same piasty, ale już nie współpracują z tymi samymi łańcuchami.

 

 

 

Strasznie skomplikowane. W takim razie na przykładach, po pierwsze czy takie ustawienie jest w ogóle kompatybilne, a po drugie jaki łańcuch wtedy użyć:

a) korba Force 1x, kaseta Eagle, przerzutka Eagle

B) korba Eagle 1x, kaseta Force, przerzutka Force

 

Eagle chyba nie jest w ogóle kompatybilny z korbami 2x, więc te przypadki odpadają.

 

Co do wyłamania się ze standardu, to w zasadzie Shimano zrobiło to samo. Niby łańcuchy KMC/Sram są kompatybilne z technologią HG+, ale nie są pod nią stworzone i działają gorzej, niż Shimano.



#909 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 luty 2021 - 13:19

Żadna z tych kombinacji nie zadziała.

 

Kasety Force nie zgrasz z absolutnie niczym poza korbą (a właściwie tarczą) szosową SRAM.

Więcej opcji daje kaseta Eagle AXS, bo możesz ją zgrać z każdą korbą szosową - byle nie był to... SRAM AXS  :D :D :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#910 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 luty 2021 - 13:25

Jestem pewien, że widziałem na premierę Red/Force tzw. mullet, z kasetą i przerzutką Eagle i korbą 1x, łańcuchem Eagle tylko nie jestem pewny czy korba była Red/Force 1x czy jakaś inna. A może Red/Force z zębatkami do Eagle, czort wie.

 

Znalazłem na stronie Srama:

So when you want to do something that’s both a little bit country and simultaneously a little bit rock and roll, we recommend combining a pair of AXS drop bar levers with an Eagle AXS rear derailleur, Eagle chain, 10-50t  or 10-52t Eagle cassette, and your choice of either an Eagle or road AXS 1x crankset to build the raddest drop bar bike on the block.

 

https://www.sram.com...908&format=webp

 

Czyli wychodzi na to, że korby 1x są kompatybilne z łańcuchami Eagle i AXS. Magia.



#911 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 20 luty 2021 - 13:30

Zgadza się. Mówiąc "korba AXS", mam na myśli "korbę pod przerzutkę", czyli 2x.

 

Korba 1x nie jest częścią AXS, więc zadziała poprawnie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#912 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2238 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 luty 2021 - 13:30

I dlatego wolę shimano, w szosie z ultegrą mogłem założyć kasetę sram bo bardziej mi pasuje stopniowanie, a do tego wystarczy że w warsztacie mam łańcuchy 12 rzędowe - mogę ich użyć wymiennie w mtb i w szosie. O kompatybilność blatów i kaset pomiędzy mtb i szosa nie dbam bo tam wymienność i tak nic nie daje.

#913 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 20 luty 2021 - 13:37

Zgadza się. Mówiąc "korba AXS", mam na myśli "korbę pod przerzutkę", czyli 2x.

 

Korba 1x nie jest częścią AXS, więc zadziała poprawnie.

 

Trochę pokręciłeś. Wg strony Srama nie ma czegoś takiego jak korba AXS. Jest po prostu Force, w wersjach 1x i 2x. W przykładzie podałem, że chodzi konkretnie o 1x.



#914 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 20 luty 2021 - 15:01

Ja mam szosowa korbe sram red + pajak bcd 5x110 + blat owalny 42 Wolf Tooth, z tylu kaseta 10-50 eagle, lancuch eagle, przerzutka eagle.

Jezeli korba ma mozliwosc zmiany blatu (direct mount lub pajak na 8 srub) to bez problemu mozesz polaczyc ze soba elementy szosowe z mtb

#915 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 luty 2021 - 15:05

Panowie,

 

Jadą do nas kasety Sunrace CSRX1 (odpowiednik Ultegry). Całe pięć sztuk!

 

W tej chwili wyświetlają się jako niedostępne, ale natychmiast po dostawie (za 2-3 dni robocze) pojawią się w ofercie.

 

BTW jadą też Ultegry 10-rzędowe CS-6700 w dawno niewidzianym rozmiarze 12-30T.

 

Kto pierwszy ten lepszy, niech poleje się krew :D


  • Senninho lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#916 wymoczek

wymoczek
  • Użytkownik
  • 68 postów
  • SkądRG

Napisano 24 luty 2021 - 16:53

A czy jakość jest rzeczywiscie porownywalna do ultegry ? pytam bo nigdy jej nie testowałem. Wiadomo jaka cena. Czy 11-30 będzie dostępna ?



#917 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 luty 2021 - 17:05

Nasi klienci bardzo sobie te kasety chwalą.

 

Rozmiaru 11-30 na razie nie ma i wiele wskazuje na to, że nie będzie jeszcze przez kilka tygodni.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#918 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1152 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 24 luty 2021 - 18:41

Sunrace jest jedną z najlepiej sprzedających się kaset na aliexpress :-) Powoływany wyżej model wschód ceni na 50 - 60 USD z przesyłką (sklep producenta).



#919 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2876 postów

Napisano 24 luty 2021 - 19:04

Miałem kiedyś 8-rzędowego Sunrace-a i byłem zadowolony. A ciekawe jak ten konkretni wypada wagowo w porównaniu z Ultegrą?



#920 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1152 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 24 luty 2021 - 21:13

Miałem kiedyś 8-rzędowego Sunrace-a i byłem zadowolony. A ciekawe jak ten konkretni wypada wagowo w porównaniu z Ultegrą?


11-28:
Sunrace: 278g
Ultegra R8000: 251g
  • artho lubi to



Dodaj odpowiedź