Skocz do zawartości


Zdjęcie

Temat Społeczno-Ekonomiczny


154 odpowiedzi w tym temacie

#81 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 06 grudzień 2021 - 22:31

nie tak samo :D 3 sezony przjeździłem bez tego wynalazku i żyję :P

 

A ja 3 lata przejeździłem na single speedzie. I czego to dowodzi?



#82 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2885 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 06 grudzień 2021 - 22:32

po górach?  :huh:

jeśli jest niezbędna to czemu widzę ją prawie wyłącznie w trailach, a i też nie zawsze

a singlespeeda górala to chyba nigdy w życiu nie widziałem.. (nie licząc BMX, ale to inna baja)



#83 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 06 grudzień 2021 - 23:02

To trochę bardziej złożone, bo raczej nie chodzi o to co się wydaje, tylko co jest. Niezależnie od zarobków jest to duży pieniądz.

Jezeli coś jest warte swoich pieniędzy i jest potrzebne to się to kupuje. Co innego gdy karmimy swój egoizm. 

Historia przerobiła już to wiele  razy.

Co gorsza jest jeszcze druga strona  medalu kiedy człowiek zamożny wydaje pieniądze z sensem, a biedniejsi nie rozumieją. 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#84 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 06 grudzień 2021 - 23:51

To trochę bardziej złożone

Do tego momentu sto procent zgody.

 

Niezależnie od zarobków jest to duży pieniądz.

A to już jest rzucanie pustymi pojęciami względnymi. Duży pieniądz jest duży w zależności od perspektywy, od miejsca siedzenia i punktu widzenia. Piszesz o 105-tce a za pół ceny jest Claris, w jeszcze mniejszych pieniądzach produkty wschodnio-azjatyckie. Twoja 105-tka to dla bardzo wielu osób zbędna fanaberia i czysty egoizm, dlaczego nie kupić jakiejś używanej przerzutki i nie naprawisz jej, by używać ją następne lata?

 

Jezeli coś jest warte swoich pieniędzy i jest potrzebne to się to kupuje. Co innego gdy karmimy swój egoizm.

A to już jest kosmos, który zresztą bardzo mi się podoba, też lubię pogdybać i odlecieć nieco w filozofię więc: czy bardziej potrzebne jest człowiekowi (a do szczęścia) kabrio czy sportowy samochód? Kabriolet ze słabiutkim silnikiem da masę frajdy w słoneczny dzień, a sportowy też, zwłaszcza gdy zabierzesz ów na tor. Różnica będzie tylko w substancjach w naszym organizmie, pytanie czy wolimy epinefrynę czy endorfiny bądź serotoninę. Czy jedno bądź drugie to egoizm? W końcu można te pieniądze podarować na szczytny cel i np. wesprzeć zwierzęta. Tylko czy na pewno lepsza będzie osoba, która 1 monetę oddała a był to jej cały majątek i utraciła ten majątek a wkrótce i zmarła, czy jednak lepsi są dający 10000 monet co miesiąc, regularnie, od lat mimo, że jest to tylko drobna część ich majątku? Nie chcę zbyt daleko brnąć w tematy około-kościółkowe, ale to jeden z powodów, który swymi doktrynami powywracał nam niektóre schematy etyczne do góry nogami. I bynajmniej - nie zrozum mojej wypowiedzi, jako argumentu za frywolnym szastaniem pieniędzmi na prawo i lewo - ot, hormonalny balans jest czymś kompletnie bagatelizowanym we współczesnym świecie.

 

Wstęp do bardziej współczesnych koncepcji etycznych:

- J. K. Ingram, A History of Political Economy

- A. Smith, An Inquiry into the Nature and Causes of the Wealth of Nations

- C. Doucouliagos, A Note on the Evolution of Homo Economicus

- H. A. Simon, Models of Bounded Rationality. Empirically Grounded Economic Reason

do tego jeszcze: E.J. O-Boyle, Tomer, Reckwitz

 

PS: 10 minut później nadal zastanawiam się, czy wnioski nasuwają się same, czy jednak pytania podpowiedzi wypada dorzucać.



#85 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 00:47

Brand-X to już nie 600. 170E w tej chwili. Większość OEMowych sztyc to jest chyba to samo co Brand-X, czyli produkt od Tranz-X.


W tej chwili za 140 , jak przekopiesz oferty innych sklepów to 120, pozostaje sprawdzić czy wyslą do Pl. Wersja 125-150.
Jak zadowolisz się skokiem mniejszym niż 125 to będzie za 111. W sklepie macierzystym brand ixa.
Ebay stwarza jeszcze lepsze możliwości.
Fox nic sensownego nie wnosi, na pewno koszty serwisu.
Trzeci rok znęcam się nad giantem i do tej pory nie chce rzucić ręcznika. Wcześniej podziękowałem reverbom które pozostawiają po sobie wspomnienia bóli głowy.
Jak ktoś go desperacko pragnie nowy do wzięcia onlajn za 160 ojro. Ale to produkt dla ludzi o mocnych nerwach ;)

#86 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 grudzień 2021 - 01:37

 

Ograniczę się tylko do samochodów. Żaden samochód nie jest potrzebny do szczęścia.

Ale wiadomo oba kopcą, ale jeżeli pomimo to ich posiadanie pozwoli Ci przechylić bilans na plus to sobie kup.

Czas spać ;) 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#87 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 09:02

Wyrywaniem z kontekstu to się zajmują politycy ewentualnie kiepscy redaktorzy :P

 

Ograniczę się tylko do samochodów. Żaden samochód nie jest potrzebny do szczęścia.

Ale wiadomo oba kopcą

No ale odpowiem. Żaden rower do szczęścia potrzebny nie jest na tej samej zasadzie, jak żaden samochód do szczęścia potrzebny nie jest. Zmęczysz się, spocisz - na co Ci to, weź już odpuść sobie.. ;)



#88 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 07 grudzień 2021 - 10:30

Niezależnie od zarobków jest to duży pieniądz.

 

 

Mówiąc o 1,5k pln, to wygląda na dobry żart z Twojej strony   :D

 

Ale jeśli piszesz poważnie, to nie zazdroszczę   :(



#89 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 10:57

Nie no, generalnie 1.5k to się zostawia na sobotnim obiedzie.
Cóż za oderwanie od rzeczywistości.
Przypominam, że średnia krajowa to jakieś naciągane 4k.

#90 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 grudzień 2021 - 11:30

Mówiąc o 1,5k pln, to wygląda na dobry żart z Twojej strony   :D

 

Ale jeśli piszesz poważnie, to nie zazdroszczę   :(

W Poznaniu kupię za to 2142 bułki co daje mi 1071 śniadań, czyli mam śniadań na prawie trzy lata. 


  • Senninho i artho lubią to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#91 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 07 grudzień 2021 - 11:31

W Poznaniu kupię za to 2142 bułki co daje mi 1071 śniadań, czyli mam śniadań na prawie trzy lata. 

 

A ile zapałek :-]


  • artho lubi to

#92 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 grudzień 2021 - 11:48

A ile zapałek :-]

Zapytaj dziewczynki z zapałkami.

 

Mówimy o naprawie przerzutk która ma kosztować około 1,5 tyś. 


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#93 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 11:53

Nie no, generalnie 1.5k to się zostawia na sobotnim obiedzie. Cóż za oderwanie od rzeczywistości. Przypominam, że średnia krajowa to jakieś naciągane 4k.

 

To ja jeszcze tylko gwoli ścisłości przypomnę tylko, że ta średnia to taka głupkowata miara, która mało co wnosi w dyskusji, lepiej spojrzeć na rozkład, np:

 

https://www.pensjome...odzenia-w-kraju

 

Gwoli ścisłości 100% z pierwszej tabelki nie będzie stanowiło 100% osób wykonujących pracę w kraju, tylko raczej spełniających kryterium statystyczne, tutaj prawdopodobnie zatrudnienie na umowę o pracę, więc raczej nie są wliczone osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych (wynagrodzenia zbliżone do średniej krajowej) oraz nie są wliczone osoby pracujące na czarno (głównie wynagrodzenia najniższe) a także osoby wykonujące pracę na podstawie umów B2B. Ale te osoby można uczciwie pominąć ze statystyki, bo i po co mają mącić rzeczywistość i dane, ha.

 

W skrócie: z osób legalnie wykonujących pracę zarobkową na podstawie umowy o pracę zarabiających w przedziale 2081-3600zł brutto jest jedynie 17%, pozostałe 83% Polaków raczej stać na śniadanie składające się nie tylko z bułki 👍🏿👍🏾👍🏽👍🏼👍🏻

 

Mam nadzieję, że pomogłem 🤷


  • Bzyk lubi to

#94 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 13:07

Bułki dla burżujów. Chleb trza jeść!



#95 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 14:27

Mówiąc o 1,5k pln, to wygląda na dobry żart z Twojej strony :D

Ale jeśli piszesz poważnie, to nie zazdroszczę :(


Jeśli na forum pokazujesz 2 kółka za kilkadziesiąt tysięcy to, z dużym prawdopodobieństwem, możesz mieć pewien problem ze zrozumieniem wartości 1500 zł, szczególnie w kontekście pojedynczej części do , jakby nie patrzeć, zabawki jaką jest rower. I nie jest to przytyk tylko fakt.
  • B00mer i dmxzor lubią to

#96 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1144 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 07 grudzień 2021 - 15:02

Zapytaj dziewczynki z zapałkami.

 

Mówimy o naprawie przerzutk która ma kosztować około 1,5 tyś. 

 

I co z tego. Jak kogoś stać to może ta przerzutka kosztować i 100 tysięcy. Kupi i naprawi.

 

Na ile Cię stać, na tyle masz i na tyle kupujesz.

 

To trochę tak, jak ostatnio jakiś dzienniczek sportowy napisał, że Lewy będąc na wypadzie z żoną na jakiejś wsi, rano w weekend poleciał do Francji po świeże bułki helikopterem i że kosztowało go to 20 tysięcy euro.

 

Wiesz ile miałbyś za samą jego podróż bułek i śniadań? No właśnie.



#97 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2885 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:14

dyskuję można przenieść np. tu:

https://szosa.org/to...no-ekonomiczny/

 

sam po części rozumiem i DXMZora i Tobo i Rozmiaru

mam szosę za ~25k, znam wartość pieniądza, i absolutnie uważam, że to rower nie wart tej ceny. Ale zapłaciłem bo jest super pode mnie, bo nie będzie stał na ścianie tylko będzie uprawiany przez ok 3/4 dni w roku i że mnie stać. Ale to jest max max, i gdybym był teraz na początku tego roku to pewnie bym się nie raz zastanowił, czy nie lepiej przesiąść się na coś równie dobrego a tańszego. Rower dla mnie to środek do celu, nie cel sam w sobie i jeśli w kolejnych latach ceny nie wrócą do normalnosci to tak, możliwe że wrócę do mechanicznych przerzutek lol :D bo za nową UDi2 w życiu tyle nie dam ile wołają. Mimo że mnie stać. Po prostu nie. Wolę pojechać na miesiąc w jakieś fajne miejsce, albo kupić coś bratankom. 


  • Senninho lubi to

#98 tobo

tobo
  • Użytkownik
  • 3724 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:51

I co z tego. Jak kogoś stać to może ta przerzutka kosztować i 100 tysięcy. Kupi i naprawi.

Na ile Cię stać, na tyle masz i na tyle kupujesz.

To trochę tak, jak ostatnio jakiś dzienniczek sportowy napisał, że Lewy będąc na wypadzie z żoną na jakiejś wsi, rano w weekend poleciał do Francji po świeże bułki helikopterem i że kosztowało go to 20 tysięcy euro.

Wiesz ile miałbyś za samą jego podróż bułek i śniadań? No właśnie.


Mógł kupić bułki bardzo lokalnie, wesprzeć kogoś na miejscu. Chyba że buły za 20k wniosły jakąkolwiek wartość dodana do jego życia.

#99 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 07 grudzień 2021 - 16:53

Mógł kupić bułki bardzo lokalnie, wesprzeć kogoś na miejscu. Chyba że buły za 20k wniosły jakąkolwiek wartość dodana do jego życia.

A czy wartością dodaną nie jest uśmiech małżonki, której zamarzyły się francuskie bajgle na śniadanie? ;)

 

Polecam wywiad z Jasiem Kapelą w Hejt Parku. Dyskutowali na temat tego ile wg. tego pseudo-pisarza powinien Lewandowski zarabiać.



#100 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 07 grudzień 2021 - 17:28

Ile? Z tego co kojarzę to gość jest socjalistą, więc strzelam w średnią krajową.


  • cauchy lubi to



Dodaj odpowiedź