Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kasety - wonlobiegi - bębenki - łańcuchy - koronki


347 odpowiedzi w tym temacie

#301 Krawiol

Krawiol
  • Użytkownik
  • 39 postów

Napisano 28 marzec 2021 - 18:56

Po zmianie szosy z napędem 3x8 na 2x10 mam problem z dobraniem odpowiedniego przełożenia. Osprzęt to pełna tiagra. Korba 50/34, kaseta 12-28, od wewnętrznej strony tylnej przerzutki mam napis 47GS więc (o ile patrzę w dobre miejsce) potwierdza to moje obserwacje że jest to długi wózek. W związku z tym chciałbym wymienić kasetę na bardziej miękką 11-32 ewentualnie 34. Pytanie czy to będzie działać? Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego że musi przyjść również nowy łańcuch. 2f843cd18222ace1e9dd554434a2a582.jpg

Instagram.com/krawiol_

Wysłane z Gagaxy M21

#302 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 marzec 2021 - 19:03

RD-4700 GS bez problemu obsługuje kasetę 11-34T.

 

Wystarczy założyć dłuższy łańcuch (albo kupić nowy łańcuch, dosztukować kilka ogniw z niego i przełożyć na stary, a resztę nowego łańcucha zachować na przyszłość).


  • Krawiol lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#303 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 645 postów

Napisano 27 maj 2021 - 08:53

Koledzy, na szosie mam korbę 50x34 oraz kasetę 11-28. 

Myślę nad zmianą na 52x36 i kasetę 11-30. 

Czy w takim wypadku łańcuch również muszę zmienić na dłuższy?



#304 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1081 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 27 maj 2021 - 09:00

Dwa sprawdzone na szybko kalkulatory podają wydłużenie łańcucha o dwa ogniwa = 3 cm.

 

Nie uwzględniałem w obliczeniach długości dolnych widełek ramy, bo przy obliczeniu różnicy nie powinny mieć żadnego wpływu.


Trzepak 

"MAMIL"


#305 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 12 czerwiec 2021 - 22:17

Banalne pytanie, ale wolę się upewnić. Czy pin do 11 rzędowych łańcuchów od shimano będzie kompatybilny z 11 rz. łańcuchem KMC?

#306 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 12 czerwiec 2021 - 22:18

Dubel, przepraszam.

#307 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 czerwiec 2021 - 05:52

Będzie kompatybilny. Ale po co Tobie pin w XXI wieku?!


  • tomaszzzz lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#308 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 13 czerwiec 2021 - 07:02

Dziękuję za odpowiedź. Na codzień korzystam ze spinek, ale zmieniłem zębatki na korbie na większe i muszę wydłużyć łańcuch. W tym przypadku pin chyba będzie pewniejszy niż kolejna spinka założona na łańcuch? Czy nie ma to znaczenia?

#309 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 czerwiec 2021 - 15:54

Spokojnie możesz mieć dwie spinki.


  • tomaszzzz lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#310 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 21 czerwiec 2021 - 11:45

Jeszcze jedno pytanko, z góry dzięki za cierpliwość i możliwość do edukowania:)

Pomijając zasadność samego zabiegu, ciekawi mnie jaką konfigurację kółeczek prowadzącego i napinającego jest w stanie pomieścić krótki i długi wózek przerzutki ultegra r8000. Gdzieś rzucił mi się w oczy zestaw tokena w układzie 12/14t do napędów 11 rzędowych, miał ktoś z tym do czynienia? Token jest dość drogi, jest coś podobnego na rynku? nie koniecznie z ali?

 



#311 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 23 czerwiec 2021 - 19:33

Mam te koleczka Tokena 12T/14T w przerzutce Shimano 105 ze srednim wózkiem. Wcześniej miałem je zamontowane w przerzutce Sram Red z krótkim wózkiem, ale łancuch mi sie blokował jak zmienialem biegi po jakimś czasie to wrzuciłem do Shimano. W Red'zie mam obecnie AbsoluteBlack 12T, cena kolo 250 zł wiec tanio nie jest, ale wykonane z Delrinu.
  • tomaszzzz lubi to

#312 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 24 czerwiec 2021 - 08:56

Mam te koleczka Tokena 12T/14T w przerzutce Shimano 105 ze srednim wózkiem. Wcześniej miałem je zamontowane w przerzutce Sram Red z krótkim wózkiem, ale łancuch mi sie blokował jak zmienialem biegi po jakimś czasie to wrzuciłem do Shimano. W Red'zie mam obecnie AbsoluteBlack 12T, cena kolo 250 zł wiec tanio nie jest, ale wykonane z Delrinu.

Dzięki, w przypadku przerzutek shimano token zaznacza, że te kółka powinny obsłużyć krótkie i długie wózki. Ciekaw jak to będzie w praktyce, na próbę zamówiłem jednak coś chińskiego w konfiguracji 12/14 t, zobaczę czy będzie współpracowało z krótkim wózkiem r8000.



#313 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 czerwiec 2021 - 09:29

"Krótki wózek" nie zawsze oznacza taką samą fizyczną odległość między kółkami. Różnica sięga nawet 20 mm.


  • tomaszzzz lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#314 Cinnaroll

Cinnaroll
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 17 sierpień 2022 - 06:05

Cześć,

 

nowa kaseta, nowe blaty, nowy łańcuch (ten sam model i długość co farbycznie od producenta).

 

Przerzutki wyregulowane zgodnie z manualem shimano (Ultegra RD-6800), na stojaki biegi wchodzą precyzyjnie, hak prosty, wózek prosty, równolegle do kornonek kasety.

 

Problem to "skaczący" łańuch przy mocniejszym zapedałowaniu, ale nie taki typowy slizg jak przy zuzytych zebatkach i/lub zle wyregulowanej przerzutce. Wrażenie podczas jazdy jakby "ślizg" był całej kasety. Dodatkowo "dziwny" metaliczny terkot z okolic kasety.

Kaseta dokręcona, przy ruszaniu ręką nie ma luzów. Zamontowana poprawnie.

 

Wrzucam foty bębęnka do weryfikacja jego stanu zużycia. Wydaje mi się, że jest już zużyty i do wymiany, a to potencjalnie może być przyczyną "skakania" kasety/łańcucha. Czy ktoś może to potwierdzić?

 

1.jpg

 

2.jpg

1.jpg

 

3.jpg

 

4.jpg

 

5.jpg

 



#315 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 sierpień 2022 - 06:32

Bardzo wątpię, by te wżery miały wpływ na działanie kasety.

 

Natomiast patrząc na to, można wywnioskować, że bębenek najmłodszy już nie jest. A to może oznaczać, że mechanizm zapadkowy jest albo zużyty, albo należy wymienić w nim smar na nowy.


  • Cinnaroll lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#316 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 726 postów

Napisano 17 sierpień 2022 - 06:35

Akurat wyglądem bębenka bym się nie sugerował, bo w zippie takie nacięcia robią się w trakcie pierwszej jazdy
  • Cinnaroll lubi to

#317 Cinnaroll

Cinnaroll
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 17 sierpień 2022 - 06:38

Spoko, dzięki za odpowiedzi  ;)

 

W takim razie podskocze jeszcze do serwisu, niech rzuca okiem na odległość kółka prowadzącego do koronki kasety i całościową pracę przerzutek, być może tam jeszcze jest coś do poprawy.



#318 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 152 postów

Napisano 19 sierpień 2022 - 07:40

Sprawdź jeszcze zapadki w bębenku, przeczyść, daj nowy smar. Może bębenek przepuszcza i stąd wrażenie ślizgu.



#319 Cinnaroll

Cinnaroll
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 19 sierpień 2022 - 07:42

Sprawdź jeszcze zapadki w bębenku, przeczyść, daj nowy smar. Może bębenek przepuszcza i stąd wrażenie ślizgu.

 

Spoko, dzięki za radę. W weekend będę ogarniał.



#320 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 76 postów

Napisano 12 wrzesień 2022 - 12:19

Cześć,

miałem kolizję rowerem przełajowym. Sprzęt stoi w serwisie czekając na ponowną wizytę rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeniowego, a ja zastanawiam się nad  modyfikacjami. Po głowie chodzi mi zmianą napędu z 2x11 na 1×11, na korbie shimano 105 r7000- 4 śruby x 110 BCD.

Będzie to sensownie chodzić?

 

Problemem wydaje się jednak dostępność zębatek. Ma ktoś coś do polecenia? Najlepiej w wariancie owalnym 44t.

Myślałem o:

https://rowerplus.pl...-korbowego.html

https://banless.pl/p...4x110BCD-GRX/57

https://banless.pl/p...CD-SRAM-Apex/56

 

ale zostałem zbity z tropu przez pana z banless, który twierdzi, że o ile rozstaw i liczba śrub się zgadza to nie będą pasowały do korby r7000.

 





Dodaj odpowiedź