Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kasety - wonlobiegi - bębenki - łańcuchy - koronki


347 odpowiedzi w tym temacie

#81 Xevronix

Xevronix
  • Użytkownik
  • 109 postów
  • SkądNowy Dwór Gdański

Napisano 28 grudzień 2011 - 20:20

Już chyba nadszedł czas na wymianę napędu, a ja nie bardzo orientuje się w kompatybilnościach grup, więc mógłby mi ktoś doradzić?
Mam obecnie napęd Tiagry (przód korba Tiagra, kaseta Shimano HG-50 (9rzędowa), łańcuch HG-73).
Wszystko jest w rowerze jeszcze fabrycznie...
Czy coś takiego byłoby kompatybilne z tą korbą?
Kaseta:
http://allegro.pl/ka...2023368101.html
Łańcuchy:
http://allegro.pl/la...1986874235.html
http://allegro.pl/no...1984686877.html

#82 gres

gres
  • Użytkownik
  • 640 postów
  • Skądkraków

Napisano 14 luty 2012 - 12:51

gdzieś były posty już o tym ale nie mogę ich znaleźć.

Koło z alu bębenkiem pod campe.
niektórzy twierdzą że to ciężki temat ze względu na fakt że większość kaset campy jest bez pająka czego efektem jest wycieranie bębenka.

Teraz tak kminie.
centaur 2011 a ze starszych dopiero chorus miał pająka ale tylko na OSTATNICH 2 KORONKACH - co za różnica czy jest pająk jedynie na 2 ostatnich czy go nie ma wcale ? Mała bo 90% km nie jedziemy na tych dużych trybach tylko na mniejszych więc bębenek będzie wytarty właśnie pod tymi środkowymi kasetami.

Więc co jak mam alu bębenek to jestem skazany tylko na recorda / super recorda bo tylko one mają większe bębenki :?:

geolog - www.geologpoludnie.cba.pl


#83 Julkos

Julkos
  • Użytkownik
  • 468 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 21 luty 2012 - 23:04

Jaka jest różnica między kasetą 12-15 8rz. sunrace, a shimano? Sunrace widzę, że jest dużo tańsza.

#84 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 22 luty 2012 - 20:13

Pod koniec ubiegłego sezonu zaczął się mój problem z przeskakującym łańcuchem. Problem pojawił się "nagle" bez żadnych ingerencji w rower. Przy jeździe na równym terenie jest wszystko ok, ale podczas podjeżdżania pod górkę się zaczyna. Tylna przerzutka przeskakuje na wyższy bieg, aż nie dojdzie do najwyższego.

Czy możecie podpowiedzieć co może być powodem?

#85 oszo

oszo
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądmałopolska

Napisano 24 luty 2012 - 14:57

To znaczy, z najmniejszej zębatki wychodzi sama na największą?.

#86 Amon

Amon
  • Użytkownik
  • 280 postów
  • SkądŚwieradów-Zdrój

Napisano 24 luty 2012 - 15:01

"Pełen automat" ? ;-)
A bardziej na poważnie, może sprężyna już jest tak wyhehłana i kaseta zjechana + łancuch za szeroki, że pod zwiększającym się obciążeniem sam łańcuch przeciąga przerzutkę na kolejne koronki ? Nie mogę sobie jednak tego wyobrazić. hmm bywały tez w MTB przerzutki z odwrotną sprężyna, tym niemniej wyobrazić sobie nie mogę.

#87 oszo

oszo
  • Użytkownik
  • 67 postów
  • Skądmałopolska

Napisano 24 luty 2012 - 18:54

To zwróć jeszcze uwagę na hak, może jest skrzywiony.

#88 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 24 luty 2012 - 20:34

Właśnie przeskakuje z dużej na mniejszą zębatkę aż dochodzi do najmniejszej. Nie da się jechać pod górkę po oczywiście zrywa no i za ciężko na "najwyższym" biegu.

#89 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 25 luty 2012 - 11:40

Może masz manetki na ramie i zluzowała się śruba która trzyma manetkę?? Wtedy sprężyna przeciągnie manetkę.


#90 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 26 luty 2012 - 17:33

Mam manetki na ramie, ale pierwsze co robiłem to dokręcałem śrubę i nic to niestety nie dało. No chyba, że jest tam w środku coś co mogło się "wyrobić" lub "wytrzeć" i teraz już klapa.
Rozebrałem cały rower i teraz czyszczę wszystko i będę smarował (rower odziedziczyłem po ojcu i dawno nikt z nim nic nie robił). Zobaczymy jak będzie chodził po generalnym przeglądzie. Jak nic to nie da to kupię wolnobieg i łańcuch i zobaczymy. W końcu rower z dolnej półki to i osprzęt tani :mrgreen:

#91 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 luty 2012 - 20:28

Ja jednak radziłbym przyjrzeć się dokładniej manetce. Nawet jeśli pod obciążeniem na wózku przerzutki pojawia się jakaś siła działająca w kierunku na zewnątrz (oprócz normalnej siły sprężyny przerzutki), to sprawna manetka powinna się tej sile oprzeć. Rozumiem, że w miarę jak przerzutka sama zmienia położenie, przesuwa się też manetka. Innej możliwości raczej nie ma. Linka nie jest z gumy i aż tyle się nie rozciągnie. Sam pancerz też podda się tylko trochę. Luzy na sworzniach przerzutki mogłyby dopuścić tylko do samoistnego przeskakiwania w ramach jednego, dwóch biegów. A jakie to manetki? Miałem kiedyś manetki Favorit (Romet Passat) na ramie i czasem pomimo dokręcania luzowały się. Proponuję je rozebrać, może jest jakiś zerwany gwint, wytarty plastik lub coś podobnego. A sam napęd dopiero w dalszej kolejności.

#92 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 luty 2012 - 20:57

Przypomniałeś mi teraz ja miałem taką młodzieżową szoskę na kółkach 24". Przerzutka Favorit i jakaś plastikowa manetka, która sie złamała. Kupiłem manetkę od mtb pod 5 biegów shimano, ale okazało się że manetka nie utrzymywała Favoritki, przerzutka miała za mocną sprężynę. Dopiero zmiana przerzutki na jakiegoś Tourneya pomogła. Ale czasy mi się przypomniały. Pierwsze wypady po 40-50km;p


#93 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Napisano 26 luty 2012 - 21:25

Dla mnie przesiadka z Wigry 3 na tego Pasata (chyba jednak przez jedno ''s'') to było olśnienie (był rok 1987 i kupiłem go używanego od kolegi za pieniądze wypłacone na koniec podstawówki z książeczki SKO - tylko na tyle starczyło). Żadna zmiana sprzętu później nie dała już chyba tyle radości.

#94 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 26 luty 2012 - 22:35

No tak. Przerzutka przeskakuje razem z manetką. Jutro podskoczę do piwnicy i zobaczę co to za "cudo", ale raczej jak piszecie coś "kiepskiego".
Czy w takim przypadku wystarczy kupno nowej manetki? Czy to się da dokupić?

Jak już się to działo to przy każdej górce zwracałem na to uwagę i szło wyczuć kiedy przeskoczy. Najpierw pstryknięcie i jak jest refleks to szło przytrzymać. Ale za chwilę powtórka z rozrywki.

#95 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4683 postów
  • SkądKraków

Napisano 26 luty 2012 - 23:15

Panowie, zbaczacie zdrowo z tematu tematu , który brzmi jak widać na czarno wytłuszczony , manetki , przerzutki są gdzie indziej, więc śmigać prosze ;-) .

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#96 thomas_k7

thomas_k7
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • SkądRybnik

Napisano 01 maj 2012 - 19:56

Witajcie. Dziś zdarzyła mi się mało przyjemna sytuacja. W drodze powrotnej (jeszcze 40km do domu) coś tak z tyłu w kasecie sobie pstryka. Wyszedł mi jeden bolec z ogniwa. Na szczęście w miarę szybko się zorientowałem, naprawiłem i w drogę. Zdarzyło Wam się kiedyś takie coś? Łańcuch nowy, nowa grupa 105, całość przejechała 200km dopiero a tu taka niespodzianka. Łańcuch spięty spinką, już myslałem, że spinka puściła a tu masz.

#97 lykan 1

lykan 1
  • Użytkownik
  • 14 postów
  • Skądwejherowo

Napisano 01 maj 2012 - 20:41

tak. w zeszłym roku mojej pani zmieniłem napęd na 105 wszystko ok tylko śmigać. jechała z pracy, wjazd pod dość stromą górkę i nagle łańcuch się skończył. łańcuch był spięty tym łamanym bolcem z zestawu. no i tam się rozczepił. ja sam nie używam łańcuchów shimano i nigdy nie miałem takiej przygody.

#98 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 01 maj 2012 - 21:17

Wyszedł mi jeden bolec z ogniwa


Pierwsze slysze zeby bolec sam wyszedl z ogniwa , albo byl nie umiejetnie spiety ;-)

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#99 thomas_k7

thomas_k7
  • Użytkownik
  • 116 postów
  • SkądRybnik

Napisano 01 maj 2012 - 21:54

Jak mógł być nieumiejętnie spięty skoro go nie spinałem skuwaczem tylko spinką?!

#100 winiak15

winiak15
  • Użytkownik
  • 103 postów
  • SkądZrazim

Napisano 07 maj 2012 - 19:32

witam

Mam pytanie odnośnie zużycia łańcucha. Po 4 latach dopiero łańcuch zmieniam (wiem wiem zabijecie mnie:P ) ale nie miałem kasy na kupowanie co roku nowego C9. Wiadomo wyciągnął się bardzo i kaseta się zużyła i korba też. Kupiłem nową C9-tkę i jak się spodziewałem łańcuch skacze po kasecie jak gumiś po lesie. Wiadomo wymiana kasety obowiązkowa. Moje pytanie jest odnośnie korby. Czy ona ma też na to wpływ? po korbie łańcuch nie skacze więc czy wymiana samej kasety wystarczy? przerzutka chyba nie powinna mieć znaczenia co?

pozdrawiam



Dodaj odpowiedź