Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem Z Rozbieżnością Tętna - Trenażer I Outdoor

trenażer hr

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bordello

Bordello
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 07 kwiecień 2021 - 10:22

Witam, mam dość dziwny problem z tętnem podczas treningu.

 

Podczas jazdy na szosie moje tętno oscyluje między 120 a 195 (max podczas sprintu). 

Kiedy podpinam trenażer przy wysiłku porównywalnym do tego z treningu na powietrzu, mam dużo niższe tętno.

 

Przykłady:

1. podczas krótkich zrywów na powietrzu hr bardzo szybko dochodzi do 190, na trenażerze rośnie bardzo wolno do max. 170.

2. wysiłek odczuwalny jako progowy: hr na trenażerze ok. 155-160, na powietrzu ok 175.

3. przy maksymalnym oporze trenażera i przełożeniu blat-oś tętno dochodzi do 170 i nie utrzymam kadencji więcej niż 30sek, na powietrzu przy takim obciążeniu tętno spokojnie przebija 190.

 

Zastanawiam się nad przyczyną i nie wiem czy treningi pod dachem są wystarczająco intensywne. Na trenażerze ciężko mi utrzymać tętno 170 jakby to była wartość bliska hr max.

 

Podczas obu treningów używam tych samych mierników (Garmin 520 Plus i Garmin HRM), trenażer zwykły Tacx Blue Motion.

 

Dzięki za komentarze i porady.



#2 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 07 kwiecień 2021 - 10:52

Na zewnątrz a w domu to kompletnie różne warunki, podstawa to powietrze, wietrzenie ciała i płuc. Innej pozycji na rowerze, rower usztywniony trenażerem a sprint na zewnątrz to kompletnie co innego w pracy mięśni.

 

Niemniej wspominasz sporo o HR i "odczuwaniu wysiłku" a czy masz porównanie w pomiarze mocy z zewnątrz i w środku? Trening w oparciu o pomiar mocy jest dużo bardziej precyzyjny niż w oparciu o sam HR, "odczuwany wysiłek" na oko może się rozjechać w sprincie o kilkaset watów.


  • lukaszzsch lubi to

#3 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 07 kwiecień 2021 - 11:11


Bazując na samym tętnie może być ciężko porównywać, bo reakcja tętna jest opóźniona względem generowanej mocy - stąd jeśli obciążenie na trenażerze jest za duże to odetnie Cię zanim tętno da radę nadążyć - może to sugerować fakt, że nie możesz utrzymać wysokiej kadencji.

Dobrze się rozgrzej, następnie:

Spróbuj zrobić coś typu 30/15 x 13.
30s sekund polecisz na bardzo wysokiej kadencji - nie ustawiaj takiego oporu żebyś miał z tym problem, potem 15s lekko. Zobacz jakie masz tętno na koniec takiego seta - powinno być w okolicach 90% HRpeak.

#4 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 kwiecień 2021 - 21:24

Rower na trenażerze nie rusza się, angażuje mniej mięśni, mózg ma mniej do analizy przez co potrzebuje mniej energii. Puls tu i tu nie będzie taki sam i tyle. 


  • Arni lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#5 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 16 kwiecień 2021 - 22:06

dokładnie, na trenażerze będziemy generować mniejsze moce, ale tętno będzie takie same na poziomie VO2max. 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: trenażer, hr