Zastanawia mnie tez kwestia: trenażer smart i trenażer interaktywny - jakie są zasadnicze różnice w regulacji oporu? Czy regulacja manetkami działa bez załączenia aplikacji oraz czy z aplikacją treningową (video trasy) potrzebne są jakieś dodatkowe manetki, podłączane do trenażera?
- Smart - nadaje dane o oszacowanej mocy (ewentualnie kadencji czy wirtualnej prędkości). Coś jak prosty pomiar (oszacowanie raczej) mocy, stąd jeśli rower ma pomiar mocy, to właściwie każdy (nawet najprostszy) trenażer będzie smart...
- Interaktywny - jak smart plus możliwość sterowania z aplikacji czy urządzeń treningowych.
Żaden trenażer interaktywny nie będzie regulowany manetką. Do aplikacji/programów wyświetlających trasy wideo i regulujących prędkość wirtualną przesuwania tych tras niezbędny jest pomiar bądź oszacowanie mocy, na podstawie której program będzie dostosowywał wirtualną prędkość. Może być to zrealizowane nawet na prostych trenażerach rolkowych napędzanych tylnym kołem roweru, pod warunkiem, że znana jest krzywa mocy trenażera, jednak należy pamiętać, że niedokładność oszacowania generowanej mocy jest dość duża.
Do zastosowań treningowych (trening ERG, ale nie tylko) najoptymalniejszym wyborem jest trenażer interaktywny. Najlepiej w wersji DD, ale to kosztuje sporo.
Do 1000 zł w rachubę wchodzi jedynie Tacx Flow (https://www.decathlo.../_/R-p-X8345488) aczkolwiek w Decathlonie nie jest juz dostępny, a za nowe żądają 1,5 tys. czyli raczej jako używany w tej cenie, bo przy 1,5 tys zł to lepiej dorzucić stówę i kupić Elite Tuo ( https://biostern.abstore.pl/trenazery-i-dodatki-trenazer-elite-tuo-smart-ant-fe-c,c63,p5095,pl.html ), ale to już budżet przekracza.
Zresztą podobnie jak wszystkie wygodniejsze, ciche trenażery Direct Drive, czyli te, do których montuje się rower bez tylnego koła. Jedna z wielu zalet: ciche (na ogół)! Większość (niemalże wszystkie obecnie produkowane) trenażerów DD jest interaktywnych, wyjątki to starsze Muin (z Misuro), Kura, Turno (ciągle dostępny) - to trenażery nie interaktywne, a tylko smart.
Chyba najtańszym trenażerem Direct Drive jest Elite Suito (w okolicach 2,5 tys. zł: https://biostern.abs...,p6427,pl.html)co jak widać ponad 2x przekracza budżet.
Alternatywnie można zastanowić się nad chińskim sprzętem treningowym i tak: z napędem tylnego koła interaktywny Thinkrider X3pro w cenie ok. 1,2 tys. (z dostawą z Hiszpanii), smart Direct Drive: ThinkRider A1 (bez regulacji oporu, zmiana mocy poprzez zmianę przełożeń w rowerze jak w np. Muin/Turno) za nieco ponad 1,1 tys. (wysyłka z Polski, czyli cena raczej już ostateczna), czy Thinkrider X7 Pro-3 w bezkonkurencyjnej raczej cenie 1,9 tys. (również z wysyłką z Polski, ostatnie sztuki) - minus dla niektórych to maksymalne symulowane nachylenie 10%. Wersja X7pro-4 symuluje nachylenia do 16%, ale kosztuje 2,5 tysiąca.