Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oznaczenie Kawałku Trasy Na Której Nie Chce Wracać.


23 odpowiedzi w tym temacie

#1 janusz.free

janusz.free
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 25 czerwiec 2023 - 18:47

Cześć mam pytanie dotyczące aplikacji do wyznaczania trasy. Czy jest cokolwiek na rynku co pozwoliłoby mi oznaczanie odcinków którymi nie chce jeździć. O co chodzi .... Wyznaczyłem trasę okazało się że jak jestem na miejscu to dramat asfalt I nie chciałbym żeby kiedykolwiek indziej znowu apka prowadziła mnie poprzez te tereny inna sytuacja apka prowadzi mnie przez kawałek lasu mimo że zaznaczyłem że ma być szosa też chciałbym to wyrzucić z przyszłych planowanych tras. Sytuacja z dzisiaj jest zaplanowana trasa okazuje się że przez dwa lata będzie wymieniany asfalt też chciałbym to mieć wyrzucone z możliwości dodawania albo przynajmniej oznaczone. Coś jako segmenty którymi nie chcesz jeździć Dzięki za uwagi

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

#2 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 czerwiec 2023 - 18:58

Nie ma takiej apki, która Ci powie, który asfalt dla Ciebie będzie fajny, a który nie. 

 

Strava ma najfajniejszy planer w mojej ocenie i posiada opcję pokazywania rodzaju nawierzchni. Z tym, że strzela jak kulą w płot i często pokazuje jako dirt odcinki asfaltowe - ba, czasami takie, które zostały świeżo wyremontowane - pewnie chodzi o opóźnioną aktualizację danych. 

 

Poza tym nie ma apki, która powie Ci jaki jest stan danego odcinka w skali np. 0-10. Możesz wcześniej próbować przeglądać trasę na street view - ja tak robię i kieruję się tym czasami, pod warunkiem, że fotografie są nie starsze niż 3 lata. 



#3 janusz.free

janusz.free
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 25 czerwiec 2023 - 19:44

Spróbuję trochę inaczej zapytać Szukam apki która ma opcję funkcjonalność która pozwoli dodać mi segment który ja sam (bo ja wiem jak jest) oznaczę nie do jazdy i w przyszłości zaplanowany ślad nie będzie przechodził przez tą drogę

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

#4 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 czerwiec 2023 - 19:54

Jestem przekonany, że taka aplikacja / funkcjonalność nie istnieje.

Najbardziej niezawodna będzie Twoja własna pamięć.

Możesz też dodać prywatne segmenty na Stravie i opisać je jakimś swoim hasłem (tylko błagam, prywatne segmenty, a nie publiczne). Wówczas po zaplanowaniu trasy pokaże Ci się informacja, że przebiega ona przez te odpowiednio nazwane segmenty. Ale nie będzie możliwe automatyczne wykluczenie odcinków z trasy, którą zaplanujesz.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#5 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2023 - 20:13

To zależy, na ile Ci zależy.

 

Możesz skorzystać z BRouter: http://brouter.de/brouter-web/, a dla potrzeb edycji swoich tras wyedytować również OpenStreetMap: https://www.openstreetmap.org/

 

Jeżeli na OSM ustawisz np. parametr drogi "Smoothness" na "terrible" (czyli drogę o fatalnej jakości nawierzchni, mimo że asfaltową), a potem w BRouter ustawisz bardzo wysoką punktację karną za niską gładkość drogi, uzyskasz trasę, która pomija ten odcinek.

 

Owszem, trzeba trochę pokombinować - ale społeczność OSM będzie Tobie wdzięczna, Twój wkład zobaczy cały świat, a Ty uzyskasz mapę idealną :)

 

 


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#6 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 760 postów
  • SkądPodhale

Napisano 25 czerwiec 2023 - 20:25

Przede wszystkim do planowania tras korzystam z Komoot. Bije na głowę wszystkie planery. Jeśli jedziesz w jakimś terenie i nie podoba Ci się asfalt zrób zdjęcie i umieść na Komoot skorzystasz Ty i inni użytkownicy

Facebuk i  YT  Strava


#7 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2023 - 20:32

Komoot korzysta z OSM, więc edytując OSM, poprawiasz również Komoot :) Co ważne, nie musisz wówczas ręcznie przeglądać zdjęć, tylko parametry zostają automatycznie przypisane do trasy i wpływają na jej wyliczenie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#8 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1992 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 25 czerwiec 2023 - 20:53

Komoot jest świetny ale rzeczywiście dziurawych asfaltów nie wykrywa z automatu. Społeczność często jest bardzo pomocna i dodaje info na ten temat ale nie zawsze i nie wszędzie. Pomocny może być kreator Stravy z włączoną heatmapą. Po dziurawych drogach lokalni kolarze jeżdżą zwykle mniej, więc mniejsza szansa, że kreator nas tamtędy puści (przy włączonym parametrze żeby ślad leciał według popularności).

Z edycją OSM fajny patent choć widzę tu pewien problem - w przypadku remontu drogi mała szansa, że ktoś będzie pamiętał, żeby poprawić parametr smoothness w OSM, więc możemy niepotrzebnie omijać nowiutkie asfalty :P 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53650540372_5d02396ecc_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png


#9 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2023 - 21:00

Wiele zależy od lokalnej społeczności. Ja osobiście poruszam się po dwóch województwach i w obu najczęściej mam dokładniejsze i szybciej aktualizowane dane niż z jakiejkolwiek innej mapy, wliczając Google'a :) Ze Stravy nie korzystam, więc do tego się nie odniosę.

 

Chociaż z tego co widzę, Strava również korzysta z OSM, więc to kolejny argument za aktywnym uczestnictwem w jej tworzeniu :)

 

Gdybyście chcieli poświęcić kilka minut, polecam np. apkę StreetComplete, która każdemu użytkownikowi daje "zadania", których celem jest uzupełnienie najważniejszych luk w informacjach o lokalnych obiektach. Fajna zabawa, szczerze polecam :)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#10 janusz.free

janusz.free
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 25 czerwiec 2023 - 21:38

Super Dziękuję
Teraz muszę popróbować i wrócę z komentarzem

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

#11 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 25 czerwiec 2023 - 21:51

Że wszystkich aplikacji które znam https://tarmacs.app/ ma najlepsze dane na temat asfaltu i jego jakości. Ostatnio byłem w szoku jak kilka tygodni po przerobieniu drogi szutrowej na asfaltową pokazali to na stronie.

Chociaż wciąż to nie jest funkcjonalność, której szuka autor postu.

Pozdrawiam
  • bzx lubi to

#12 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwiec 2023 - 03:29

Kolejna aplikacja oparta o OSM :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#13 manfred

manfred
  • Użytkownik
  • 760 postów
  • SkądPodhale

Napisano 26 czerwiec 2023 - 07:28

Że wszystkich aplikacji które znam https://tarmacs.app/ ma najlepsze dane na temat asfaltu i jego jakości. Ostatnio byłem w szoku jak kilka tygodni po przerobieniu drogi szutrowej na asfaltową pokazali to na stronie.

Chociaż wciąż to nie jest funkcjonalność, której szuka autor postu.

Pozdrawiam

Z ciekawości zaplanowałem trasę którą będe chciał przejechać za miesiąc. Ok 600 km ze wskazaniem na szutry no i jestem pod wrażeniem. Planer poprowadził w miarę po samych szutrach a tam gdzie nie ma takich dróg po asfaltach ale nie dróg krajowych. Natomiast Komoot analogicznie puścił mnie samymi asfaltami a dróg szutrowych może jest 5 % w jego planie. 


  • JHartman lubi to

Facebuk i  YT  Strava


#14 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 871 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 26 czerwiec 2023 - 12:57

Natomiast jak wrzuciłem trasę z dobrymi asfaltami oraz z unikaniem głównych dróg, to poprowadził mnie po leśnym piachu xD

Analogicznie dałem mu inną szansę i wrzucił mnie na drogę krajową gdzie nie wolno jechać rowerem bo jest zakaz ...

Także raczej słabo.



#15 JHartman

JHartman
  • Użytkownik
  • 383 postów
  • SkądWarszaw

Napisano 26 czerwiec 2023 - 15:24

Tak jak napisałem, nie przyglądałem się jak ta apka wyznacza trasę a jakie są dane na temat jakości drogi (asfalt czy gruz). A już na pewno nie interesowało mnie czy jest to droga krajowa...

Najczęściej wyznaczam trasę w garmin connect, rzadziej w Stravie a później wgrywam to do tarmacs.app żeby zobaczyć czy po drodze nie ma gruzu.

Niby można przejść cała trasę w Google Street view ale ani to nie jest szybkie ani dokładne bo szczególnie na odludziach nie robią aktualizacji.

Pozdrawiam

#16 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 304 postów
  • SkądŁódź

Napisano 27 czerwiec 2023 - 16:01

Przede wszystkim do planowania tras korzystam z Komoot. 

Komoot jest sponsorowany przez komary i kleszcze.  :D


  • JHartman lubi to

#17 bzx

bzx
  • Użytkownik
  • 199 postów

Napisano 10 lipiec 2023 - 22:29

Że wszystkich aplikacji które znam https://tarmacs.app/ ma najlepsze dane na temat asfaltu i jego jakości. Ostatnio byłem w szoku jak kilka tygodni po przerobieniu drogi szutrowej na asfaltową pokazali to na stronie.

Chociaż wciąż to nie jest funkcjonalność, której szuka autor postu.

Pozdrawiam

 

Bardzo fajna apka. Owszem korzysta z OSM, ale renderowanie mapy działa błyskawicznie, no i jest wyspecjalizowana pod planowanie tras na rower.

 

Właśnie zaktualizowałem jeden fragment szosy, który wiem że jest fatalny, tak żeby użytkownicy Tarmacsa (i OSM) mogli z tego skorzystać ;) W OSM w trybie edycji trzeba dodać tag o nazwie "smoothness" i wybrać wartość ze skali (very bad, bad, itd..).


  • JHartman lubi to

#18 janusz.free

janusz.free
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 18 sierpień 2023 - 11:38

Jeszcze raz dzięki za wszystkie informacje to jeszcze takie pytanie czysto praktyczne ... jedziecie świetnym asfaltem albo z drugiej strony totalnie fatalnym trasa około 100 km w zupełnie nowym miejscu nie ma szans żeby to zapamiętać w głowie i co teraz zapisujecie znaczniki sobie na trasie zatrzymując się na początku i na końcu takiego segmentu No wtedy przy takiej trasie 100 km to musiał chyba z 5-6 razy się zatrzymać jak nie więcej żeby sobie oznaczać i jeszcze później pamiętać i wpisywać co i jak

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

#19 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 sierpień 2023 - 12:36

O ile dobrze rozumiem, chodzi Tobie o zdefiniowanie "punktacji" dla tras dobrych i złych?

 

W BRouter masz możliwość indywidualnego pisania algorytmu do wyznaczania tras. Czyli np. kilometr po bruku może "ważyć" tyle, co 10 km po asfalcie, ale możesz też ustawić przelicznik 1:2. Masz też kilkanaście gotowych algorytmów do dyspozycji.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#20 janusz.free

janusz.free
  • Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 18 sierpień 2023 - 12:38

Nie o to chodzi
A o to :jak to dokładnie robicie na trasie No jeżeli jestem w nowym miejscu i na 20 km przez 2 km jest dramat dziury to przy przejechaniu 100 km nie będę pamiętał gdzie i Przez jaki moment był dramat zastanawiam się jak to robicie ja wymyśliłem że musiałbym się zatrzymać i oznaczać sobie punkty na trasie żeby później w domu wziąć i tego typu informacje wrzucić do systemu

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka



Dodaj odpowiedź