Skocz do zawartości


Zdjęcie

jakie macie przelozenia?


1782 odpowiedzi w tym temacie

#681 chamsin

chamsin
  • Użytkownik
  • 223 postów
  • Skądkatowice

Napisano 11 sierpień 2009 - 16:20

Tozik wielkie dzieki.

#682 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 12 sierpień 2009 - 08:13

Malik, U nas w Malmö podobna grupa ( no moze MAX 30 ) , podobne predkosci ( na max dystansach ciut wolniej ) i podobne przelozenia ( tylko troszke wiecej km ; tak miedzy 100-120 ) :-D I tez mozna by jeszcze szybciej . U nas nie ma ucieczek , natomiast pod gorke sa zawsze "wyscigi" , ale na gorze czekamy .

Kiedys jezdzilem z Zielona Gora ( ze 2-3 razy ) i potwierdzam ; tempo idzie wspaniale i nie ma zmiluj sie :-D Ale tak ma byc. Inaczej nic z formy nie bedzie !

#683 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 12 sierpień 2009 - 08:24

ROZMIAR, uzywam korby 172,5 mm , kadencja raczej nizsza... Ale przeciez kaseta 11-25 jest zupelnie normalna ! Nie wiem o co Wam chodzi . W koncu to forum SZOSOWE , wiec mysla , ze ja jestem BLIZEJ prawdy ( jakiejs tam prawdy powiedzmy) , niz ktos kto chce kupowac kompakt i kasete z 29 , bo na tydzien w gory jedzie ( polskie gory do tego ). Kolarze na naszym (polskim) terenie to wala 11-21, lub 23 , a moze w gory biora 25 . A ten rower BASSO z szmochodu na TdP z kaseta (chyba 27 lub 28 ) to mysle , ze jeszcze z Giro byl. Jak oni nie maja kasy na Super Recorda , to mysle , ze nie maja tez mechanika ,aby na wyscigi (rozne) kasety zmienial ;-)
Sportow silowych nie trenowalem , ale jestem raczej UNIWERSALNYM kolarzem ( jak nim w ogole jestem :-) ) . Radze sobie w gorach , niezle na czas a i finisz pociagne... Taki CONTADOR ( dzielone przez 10 ;-) ) , choc raczej o budowie Armstronga....
A NIE !!!!!!!! Jestem lepszy ! Oni finiszu nie pociagna :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


choć ja mam 12-21, to poraz pierwszy mnie przekonałeś do swojej 11-25 :D
ale jak tą obecną zajadę do zmieniam na 12-23, bo mimo, że spotkać u mnie 2% to cud, to i taik jest dla mnie za twardo ;)

#684 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 14 sierpień 2009 - 13:26

A powiedzcie mi Panowie /moze i Panie rowniez/ czy w temacie kadencji to istnieja jakiekolwiek wytyczne ze wzgledu na najbardziej efektywny efekt treningowy /oczywiscie trening przez male "t"/. Innymi slowy, czy ja np jezdzac z niska stosunkowo kadencja, bo tak mi odpowiada, popelniam blad? Moze probowac noge przyzyczajac do wiekszej kadencji i noga zacznie szybciej podawac. Bo po powrocie do jezdzenia na rowerku mam klopot z podgonieniem niegdysiejszej formy /dogonic to jej juz nigdy nie dogonie/. Trenowalem kiedys wioslarstwo i duzo jezdzilem na rowerze, naprawde tysiace rocznie - wydolnosc mam b. dobra, nie mam zadyszki, nie wali mi tetno, nie brakuje tchu...ale najnormalniej w swiecie nie mam mocy w nogach....a nogi jak grzmoty. Moze ja po prostu juz emeryt?? :-/

#685 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 14 sierpień 2009 - 13:40

34 i emeryt? ;-)

ostatnio pocinałem z 60 latkiem i jechał moim szybkim tempem 8-)

jedyne przeciwwskazania dotyczące niskiej kadencji to dbałość o kolana. Jesli chcesz poprawić siłe nóg to nie niską kadencją, a coraz dłuższymi dystansami pokonywanymi z coraz lepsza średnią. W między czasie siłownia i trening siłowy ud i łydek ;)

a poza tym w naturze nic nie ma od razu i na wszystko potrzeba czasu i pracy ;)

#686 jeyu

jeyu
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 14 sierpień 2009 - 13:44

No tak to jest, jak sie ladnych kilka lat bylo na "ojcowskiej", sportowej emeryturze....a teraz sie wkurzam, bo pamiec nie zawodzi, a pamietam jak bylo....

...ale jak mawiaja japonce: "nawet tysiacmilowa podroz zaczyna sie od pierwszego kroku.....
pozdrawiam /jutro na urlopik w Tatry/ - znowu przerwa w jezdzeniu

#687 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 14 sierpień 2009 - 13:58

Jesli chcesz poprawić siłe nóg to nie niską kadencją, a coraz dłuższymi dystansami pokonywanymi z coraz lepsza średnią.


Właśnie niska kadencja jest dobrym narzędziem do poprawienia siły, tylko trzeba to robić z głową. Oczywiście wraz z przejechanymi tysiącami kilometrów i wzrostem wydolności siła również wzrośnie, ale chcąc czynić postępy to nie wystarczy.
A jeśli chodzi o najoptymalniejszą kadencję to różnie to bywa. Zależy w dużej mierze od organizmu, jednak powinno się unikać skrajnie niskich obrotów, a te super wysokie też nie są super efektywne na dłuższą metę. Przy normalnej jeździe po płaskim trzymanie się w przedziale 85-95 wydaje mi się optymalne.

#688 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 14 sierpień 2009 - 16:04

Tak Mariusz da się, ale sam doskonale wiesz jakim kosztem, a "Nasz Emeryt" może mieć już niezbyt mocne kolana i raczej powinien unikać tego typu sposobu na trenowanie siły. ;-)

tylko jakby nie patrzeć inaczej siły nie da sie wyrobić, bo nawet na siłowni robiąc jakie kolwiek ćwieczenia na łydki czy uda to trzeba obciążyć kolana, wiec jak pisze kolega Mariusz - trza znaleźć złoty środek ;-)

#689 RBT

RBT
  • Użytkownik
  • 111 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 sierpień 2009 - 20:27

Również uważam, że przełożenia 53 na 11 czy 12 są przydatne jedynie zawodowcom. Sam na nizinach używam 52/42 i kasetę 13/21. I na wiele lat jazdy tylko kilkukrotnie użyłbym na kasecie 11 czy 12 ząbków. Na teren pomarszczony (nie górzysty) zakładam 53/39 i kasetę 13/26. Dla mnie jest w sam raz. I nie jeden raz, gdy zbytnio się ujechałem, a na dodatek przeszkadzał wiatr, z przyjemnością i bez wstydu wrzucałem na 26. W góry jednak wybrałbym zdecydowanie kompakta.

#690 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 19 sierpień 2009 - 12:27

A ja nie jestem zadnym zawodowcem ( nie bylem i raczej tez nie bede ) i uzywam 53-11. Jezdze twardo i jak tu z gory ( lub z wiatrem ) np. pokrecic inaczej ???

#691 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 sierpień 2009 - 16:12

Ja 52-12 używam codziennie wracając z pracy... górka jest, czasem wiatr sprzyja... ciężarówki też... :-P


#692 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 19 sierpień 2009 - 17:17

Po małym napływie gotówki zdecydowałem się wymienić korbę albo kasete w szosie i tu pojawia się mały problem. Mianowicie osobiście preferuję jazdę na wyższej kadencji niż jazdę siłową co skutkuje tym, że moja kaseta na najmniejszych zębatkach jest mało używana i chciałbym to zmienić stasując korbę compact lub inną kasetę(2 razy taniej).
Co byście na moim miejscu wymienili korbę na compact czy może kasetę, dodam, że na wymianę obu części nie mam kasy jak narazie ;-)

Wypowiadać się... z uzasadnieniem :-)

#693 rafalwspin

rafalwspin
  • Użytkownik
  • 118 postów
  • SkądUK

Napisano 19 sierpień 2009 - 20:34

Napisz jaki masz zestaw na teraz i które to najmniejsze zębatki.

#694 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 19 sierpień 2009 - 21:37

Jutro podskocze do garażu i podam rozmiary.

#695 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 20 sierpień 2009 - 10:18

Korba 52-39 kaseta(8 rzędowa) 12-26. Co wymienić?

#696 Malik

Malik
  • Administrator
  • 2523 postów
  • SkądZielona Góra

Napisano 20 sierpień 2009 - 10:38

Według mnie twoim największym problemem jest mała ilość przełożeń. Przy 8ce i zestawieniu 12-26 momentami masz albo za twardo albo za miękko.
Tańsza opcja to zmiana kasety na 13-26 dojdzie wtedy jedna koronka w połowie kasety. Ewentualnie jeśli lubisz mielić no to typowo juniorska kaseta od 14ki w górę, tylko nie wiem czy gdzieś takową znajdziesz. (9kę można dostać bez problemu).

#697 black

black
  • Użytkownik
  • 69 postów
  • SkądBrzeszcze

Napisano 20 sierpień 2009 - 12:59

Nie patrząc na koszty to wychodzi na to, że wymiana korby na typ compact nie przyniesie znaczącej różnicy i lepiej wymienić kasetę?

#698 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 wrzesień 2009 - 19:39

BBB DRIVETRAIN

Czy ktoś używał tej kasety??


#699 Wonski

Wonski
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • SkądPiotrków Tryb

Napisano 23 wrzesień 2009 - 19:59

ja osobiscie w singlu speedzie mam na korbie 52/42 ale uzywam 52 i kasete 15 i nie narzekam bo fajnie lajtowo sie jezdzi gorzej z podjazdami ale kwestia przyzwyczajenia i daje rade ;DD a jak zasiade na mtb to nogi mi zap.... jak głupie xDD


P.S.
przymierzam sie do zakupu mniejszej tylnej kasety ale zobaczymy co bedzie moze jakas 12 ;DD jak na zime

#700 maciej1986

maciej1986
  • Użytkownik
  • 3267 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 wrzesień 2009 - 20:11

Czyli wolisz niższe kadencje i twardsze przełożenia...




Dodaj odpowiedź