Jump to content


Photo

jakie macie przelozenia?


1782 replies to this topic

#1361 Gosc_marvelo_*

Gosc_marvelo_*
  • Gość

Posted 23 August 2016 - 17:37

W HG50 większe koronki są znitowane ze sobą przez przekładki, bez dodatkowego pająka. Wiem, bo rozbierałem kiedyś 9-kę 11-25 z grupy Tiagra.



#1362 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 23 August 2016 - 17:44

Czyli roznitowuję (czy to jest jeden nit/pręt, jak w SRAM ? Czy jakoś inaczej ?) i wsadzam koronkę 28z ?

 

I czy później lepiej to znitować, czy mogę zakładać pojedyncze koronki ?


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1363 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 23 August 2016 - 19:53

Przecież pisaliśmy, w tanich są znitowane, w drogich nie podmienisz bo na wspólnym alu pająku.

Jak masz szosową to też pisałem, rozpiłujesz tej jeden szerszy wypust i tak ją ułożysz, by nacięcia ułatwiające zmianę biegu układały się tak samo jak na pozostałych koronkach. Prosta robota na minutę pracy.

 

Chyba przysłowiową, bo tego w minutę w życiu nie zrobisz :P


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1364 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 23 August 2016 - 20:10

A nie znam przysłowia na ten temat :D



#1365 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 23 August 2016 - 21:20

Mogę podpiłowywać lub nie, bo .... nie będzie potrzeba.

W opisie koronki 28z stoi, że jest "kompatybilna z 9 rzędowymi kasetami Shimano szosowymi" i że: "kod modelu HG50".

Mniemam, że może bez piłowania zastąpić koronki w takich kasetach (szosowych), choć przyznać muszę, że nie znalazłem kasety szosowej Shimano z taką koronką w komplecie. Ale nie szukałem zbyt głęboko.

 

Tylko czy trzeba później nitować ?


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1366 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 23 August 2016 - 21:41

Chyba wszystkie szosowe

http://www.shimano.c...69830799948.pdf

 

ale jest chyba jeszcze 11-32 w układzie ...24/28/32 i to pewnie jest ta koronka 28 pochodząca z rozebranej kasety i sprzedawana osobno.

 

testuj, próbuj, bo warto.



#1367 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 23 August 2016 - 21:59

Ale przecież....

Kaseta szosowa Sora CSHG50-9 ma koronki: 12,13,14, 15,17, 19, 21, 24, 27z

Kaset szosowych z koronką  28z w komplecie nie znalazłem.

Kaseta CSHG50-9, ale MTB ma koronki: 11, 12, 13, 14, 16, 18, 21, 24, 28z, więc występuje również po koronce 24z.

 

Więc czemu piszesz, że kupiona luzem (nowa !!! - nie z rozbiórki) koronka 28z może nie pasować, jeśli ją zamontuję zamiast 27z - będzie występowała po 24z.

Wierzę, że nawet jak nie będzie się zgadzać, to wpływ niedopasowania, a co za tym ewentualny brak płynności zmiany przełożeń będzie niezauważalny, bo to największa koronka w zestawie.

 

Kaset Shimano nie mam - do tej pory wszystko SRAM - tylko jedną jedyną Sorę zamontowałem na wiosnę w przełajówce.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1368 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 23 August 2016 - 22:46

Masz w domu kasetę MTB? Jak masz, to przyłóż do siebie np. koronkę 14z MTB i szosową. Przyłóż je tak, by zęby się pokryły, a następnie spójrz na układ wypustów. Nie będą się zgrywały o ok. 1,5mm. A zatem, jeśli wsadzisz w szosową kasetę koronkę mtb, to ta będzie okręcona, rozumiesz? To nic, że ta MTB też była do 24z, ona i tak jest inna. A w dodatku koronki mają takie wyprofilowania ułatwiające zmiany biegów, one układają się w pewną linię, tan układ też nie będzie się zgrywał. W dodatku w kasecie MTB są takie 3 (na dużych koronkach) a w szosowej jedna (bynajmniej w sorze).

 

Jeśli 11-32 to nie jest szosowa kaseta SORA, a MTB, to na 99% wystąpią te przeciwwskazania techniczne. 

 

Nie możesz kupić nowej koronki o rozmiarze 28z nie pochodzącej z rozbiórki, bo takowych nie ma. Shimano kilka największych zębatek nituje razem i stanowią one całość, jeden element nierozbieralny. Masz wyżej pdf gdzie zaznaczone masz razem znitowane koronki i tylko ewentualnie tak mógł byś kupić oficjalnie. Na całe szczęście są sklepy, które to roznitowują i sprzedają jako nowe osobno. Tylko się cieszyć.

 

Kupuj, działaj, próbuj, bo tak jak piszesz, rzadko będziesz używał tego biegu i może tragedii nie będzie.



#1369 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 24 August 2016 - 01:14

Nie mów, że nie mogę, jak mogę.

 

https://www.rowertou...-kasety-cs-hg50

 

A co to jest ? - czytaj opis.

 

Przecież pisałem wyraźnie, że żadnej kasety Shimano, ani szosowej, ani MTB nie mam, oprócz jednej, która jest na kole, a koło w rowerze. Już nie wiem jak ci to prościej wyjaśnić. Nie będę jej zdejmował, bo ... nie chcę, ani nie mam do czego przymierzyć.

 

Wszystkie inne kasety, które walają mi się gdzieś po pudełkach w garażu, to albo SRAM, albo Campagnolo, więc przymiarka do nich też mijałaby się z celem.

 

Jeśli chodzi o tą zamianę 27z na 28z to chyba nie przeczytałeś ze zrozumieniem nawet tego opracowania uzurpatora - popatrz na zasadę 3 i 4. Chodzi o to, że to są duże koronki i duża różnica ilości zębów, i niedopasowanie może się nawet nie ujawnić!! A Ty tylko piłować i piłować.

 

A mi się nie chce roznitowywać i nitować z powrotem i o to tylko pytam, a nie o piłowanie.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1370 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 24 August 2016 - 07:20

No widzisz, nie masz, nie miałeś a twierdzisz że się da bez problemu. A ja ma, robiłem i twierdzę że pojawiają się problemy i wcale nie z powodu dużej różnicy zębów, bo ta niewiele ci wzrośnie, a z innych o których pisałem. Ale działaj i nie pytaj następnym razem.
A jak nie chce ci się w to bawić to po kiego pytania? O nitowaniu odpowiedź otrzymałeś od razu.

#1371 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2,600 posts
  • SkądKońskie

Posted 24 August 2016 - 19:41

Po pierwsze, to przyznaję, nie wiem - dlatego pytam.

Po drugie - wiedząc co docelowo chcę osiągnąć (złożyć kasetę 9 rzędową 12-28z, bo takiej nie ma gotowej w handlu) wyszukałem dwa komponenty, które teoretycznie są mi potrzebne:

- kasetę Sora CSHG50-9 o rozpiętości 12-27z

- zębatkę 28z - która wg opisu ma pasować do kaset szosowych 9 rzędowych.

Czy mogę mieć nadzieję, że gdy zamienię koronkę 27z na 28z, to jednak, pomimo Twoich wątpliwości, zmiana biegów będzie się odbywała poprawnie ? - myślę, że tak. Jeśli jednak się nie uda, tzn. będzie coś wadziło, to po prostu czeka mnie, albo powrót do 27z, albo kombinowanie - czyt. piłowanie wrębów w koronce.

 

Chcę tylko zauważyć, że nie mam do czego przymierzyć, bo jak pisałem nie mam takich zębatek Shimano luzem (gdybym miał, to bym nie musiał kupować - prawda ?). Czy podczas piłowania mam się kierować geometrią koronki 27z ? - ale przecież zmieni się układ tych przetłoczeń, bo ... zmieni się ilość zębów, więc jeśli możesz, to napisz czym się kierować, bo układu tych ramp ułatwiających zmianę biegów nie zmienię - tylko je obrócę wględem koronki 24z.

 

Jeśli robiłeś takie rzeczy, to może odpowiesz na kilka pytań pomocniczych:

1. Czy roznitowywałeś te duże koronki w kasecie Shimano ? - jeśli tak, to krótko opisz, jak to robiłeś (ja mam znitowane tylko kasety SRAM-a)

2. Czy później nitowałeś te koronki ? - jeśli tak, to napisz jak, tzn. czy tymi samymi nitami, czy trzeba nowe itd.

3. Czy próbowałeś jeździć na "niedopasowanej" koronce w kasecie ? - jeśli tak, to co się działo. Opisz którą koronkę zmieniłeś i co się działo w twoim przypadku. 

 


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#1372 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 25 August 2016 - 00:14

Nawet nie nadzieję a pewność pod warunkiem, iż jest to faktycznie koronka szosowa, a nie MTB. Dostaniesz to rozpoznasz po ilości tych wyfrezować. Szosowe chyba będą miały jedno lub dwa, MTB mają 3 dla tej wielkości koronki.

Przyjrzyj się tej fotce:

 

 

http://media.chainre...wid=500&hei=505

 

Z prawej strony od góry, od strony największej koronki idą wyfrezowania, układając się względem siebie dochodzą aż do najmniejszej koronki w okolice 50 Nm. Jak byś dostał koronkę MTB, to nie będziesz w stanie tak tego ułożyć i będziesz musiał okręcić koronkę 28z na bębenku do właściwej pozycji. Narazie się tym nie przejmuj, zamów, dostaniesz to zobaczysz.

 

1 - no tak, trzeba roznitować by pozbyć się 27. Jakiś punktak, młotek, imadełko, stuku puku i nit wyjdzie. Można ewentualnie delikatnie rozwiercić.

2 - nie nitowałem, zlałem temat bo mam stalowy bębenek. Można próbować zanitować tym samym nitem.

3 - tak, gorzej wchodzą biegi, nie ma tragedii, ale idzie to wyczuć. Mnie to wkurzało i dla tego podpiłowałem by działało ok.



#1373 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Posted 25 August 2016 - 11:37

Mam w szosie 53/34. Zastanawiam się nad zmianą małej tarczy na 32. Jeździł ktoś w takiej konfiguracji? Zależy mi po prostu na jak największej rozpiętości przełożeń przy stosunkowo małej kasecie (mam kasetę 11-27, a czasami jadę w góry gdzie nachylenia są po 15-17% i trochę brakuje przełożenia by miękko kręcić;p)



#1374 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3,088 posts
  • SkądWLKP

Posted 25 August 2016 - 11:39

A jaką masz pojemność przerzutki? Łańcuch już teraz nie trze ci o wodzik?



#1375 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8,606 posts
  • SkądSzczecin

Posted 25 August 2016 - 13:19

Jaki masz mechanizm korbowy? Przypuszczam, że kompaktowy z BCD 110 mm. Jeżeli tak, to nie znajdziesz tarczy 32T z takim BCD, śruby musiałyby zachodzić na zęby.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1376 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2,297 posts
  • SkądGdańsk

Posted 01 September 2016 - 12:38

Zębatka 34 jest najmniejszą jaka się zmieści na kompaktowej korbie szosowej 110 BCD? Jest jakaś opcja, żeby mieć w szosie tarczę mniejszą, niż 34 z przodu?



#1377 Prz

Prz
  • Użytkownik
  • 233 posts

Posted 01 September 2016 - 12:40

Korba MTB/trekkingowa +podkładki (chyba).

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka



#1378 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8,606 posts
  • SkądSzczecin

Posted 01 September 2016 - 13:04

Zgadza się, 34T to minimum. Poniżej tego tylko korby trekkingowe albo MTB, ewentualnie trzyrzędowa szosowa.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1379 Gosc_bartosh_*

Gosc_bartosh_*
  • Gość

Posted 01 September 2016 - 14:26

Ok, dzięki za info. Będę więc musiał pokombinować z kasetą o większej rozpiętości



#1380 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2,297 posts
  • SkądGdańsk

Posted 02 September 2016 - 13:33

Dzisiaj przypadkiem znalazłem, że Praxis oferuje korby rzekomo 110BCD w konfiguracji 48/32. Zębatki 32T mają być kompatybilne tylko z tymi korbami. Ciekawe jak to osiągnęli, bo Internet uparcie twierdzi, że totalne minimum to 33T.

 

https://www.instagra.../p/BI2x9LFBI3Q/

https://www.praxiscy...oduct/alba-m30/

https://www.praxiscy...ante-m30-build/





Reply to this topic