Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer z "wirtualem"


2220 odpowiedzi w tym temacie

#1421 D2mian

D2mian
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 30 grudzień 2017 - 14:22

Czy różnica wagi w kole zamachowym Kury (5,1KG) vs Direto (4,2KG) jest jakoś odczuwalna na plus Kury ????

Raczej nie zamierzam korzystać ze Zwifta a bardziej z gotowych treningów które wrzucę sobie na licznik i teraz pytanie czy w takim wypadku lepsza Kura czy Direto?

Jak z usterkowością Kura vs Direto?

 

Damian



#1422 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 30 grudzień 2017 - 14:33

Co do tego to większej różnicy nie będzie, raczej odczuwalność wynika z innego sposobu hamowania (hydraulika/magnesy).

Większa masa koła zamachowego nie oznacza tego, że trenażer będzie dawał większe odczucia realności szosowej (czy jak to określić), raczej będzie to zwiększenie naturalności kręcenia korbą, zwłaszcza minimalizowanie nienaturalności przepychania korby w pobliżu ustawienia pionowego, ale i tak nie do końca bo jednak opór jest wyczuwalny w pełnym zakresie obrotu.

 

Te gotowe treningi wrzucane na licznik mają sterować trenażerem, czy być wzorem do samodzielnego osiągnięcia zadanej mocy? Jeśli to pierwsze to tylko trenażer interaktywny, jeśli drugie to każdy.

 

Informacji o usterkowości za dużo nie ma (nic o tym nie wiem), potencjalnie to trenażer hydrauliczny ma większą możliwość uszkodzeń np. rozszczelnienie. Elektronika zbyt skomplikowana nie jest, ale to potencjalne źródło problemów. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1423 D2mian

D2mian
  • Użytkownik
  • 82 postów

Napisano 30 grudzień 2017 - 14:38

A warto dopłacić do Drivo (całkowita cena z dostawą 4100zł)???



#1424 grzeko

grzeko
  • Użytkownik
  • 66 postów
  • SkądGdynia

Napisano 30 grudzień 2017 - 22:07

A warto dopłacić do Drivo (całkowita cena z dostawą 4100zł)???

 

 

Jeżeli zamierzasz jeździć na jakieś  aplikacji treningowej - np. Trainer Road, to moim zdaniem możliwośc korzystania z trybu ERG będzie dużym plusem - a to da Ci tylko trenażer interaktywny.

 

Ja niedawno miałem te same dylematy co Ty. Najpierw chciałem kupić Fluxa, ale jak poczytałem i pooglądałem filmiki jakie ludzie mają problemy techniczne to sobie odpuściłem.

Wybór padł na direto - ale nie było go w tym czasie na rynku. Zdesperowany chciałem kupić Drivo.

 

Ale trafił się Tacx Genius w dobrej cenie - była promacja na stronie Tacx.com.

Wielkie dzięki dla chłopaków z forum za cynk.

Po miesiącu użytkowania Geniusa mogę śmiało polecić ten trenażer. Wprawdzie nie jest to Direct Drive i obawiałem się o głośność oraz sposób przeniesienia napędu. Okazuje się że system rolka-opona też daje radę.

Trzeba tylko zadbać o odpowiedni docisk i odpowiednia oponę (dedykowaną).

Poniżej 40 km/h głośność jest że tak powiem wysoce akceptowalna - czasem zastanawiam się czy bardziej hałasuje napęd, czy rolka trenażera.

 

Jeśli zależy Ci na realności jazdy, to Genius ma wbudowany silniczek, który "dokręca" tylne koło jak przestajesz pedałować. Genialna sprawa. Polecam.

Z tego co wiem, to jeszcze tylko Tacx Neo ma tą opcję - ale to już zupełnie inna cena.


.....The loneliness of the long distance runner.


#1425 BOSSMat

BOSSMat
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 01 styczeń 2018 - 21:24

Witam

Proszę o pomoc w konfiguracji Trenażera Elite Turno w polu konfiguracja należy wpisać obwód koła a nie mogę wyszukać jaki.



#1426 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 styczeń 2018 - 21:32

A może łaskawie zdradzisz jeszcze jaki to program/aplikacja/urządzenia/itd wymaga wpisania tego obwodu? Bo od tego zależy co wpisać. 

Informacja jest w instrukcji obsługi.

W skrócie: aplikacja Elite wpisać rzeczywisty obwód np. 2070, pozostałe 135.

Ostatnio część aplikacji np. Trainerroad  ostatnio dostosowuje się do specyfiki trenażerów Elite i wystarczy im podanie typu trenażera i automatycznie dopasuje przeliczenia do danego trenażera, w takim przypadku należy wpisać rzeczywisty obwód koła.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1427 BOSSMat

BOSSMat
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 01 styczeń 2018 - 21:36

A może łaskawie zdradzisz jeszcze jaki to program/aplikacja/urządzenia/itd wymaga wpisania tego obwodu? Bo od tego zależy co wpisać. 

Informacja jest w instrukcji obsługi.

W skrócie: aplikacja Elite wpisać rzeczywisty obwód np. 2070, pozostałe 135.

Ostatnio część aplikacji np. Trainerroad  ostatnio dostosowuje się do specyfiki trenażerów Elite i wystarczy im podanie typu trenażera i automatycznie dopasuje przeliczenia do danego trenażera, w takim przypadku należy wpisać rzeczywisty obwód koła.

Dzięki za szybką odpowiedz .

Aplikacja My ETraining Elite 



#1428 ciaptak

ciaptak
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądLeszno

Napisano 01 styczeń 2018 - 22:12

Witam
Stoję przed zakupem trenażera. W domu pojawiło się drugie małe dziecko i czasu na jazdę w terenie będzie jeszcze mniej..ale do rzeczy:
1. Planowo trenażer będzie używany nawet w sezonie. Powiedzmy 50/50% indoor i outdoor. Większość krótszych, specjalistycznych treningów na turbo. Także interwaly musi dobrze ogarniać.
2. Do tej pory użytkowałem tacx iflow, początkowo byłem zajarany sterowaniem i symulacją terenu, ale potem mi przeszło bo okazywało się że trudno tak zrobić jakiś sensowny trening. Kończyło się na tym że odpalałem jakąś górską trasę w dolomitach i ją katowałem.
3. Zeszłej zimy padł silnik i trenażer działa jak rolka ze stałym dociskiem. Jeździ się fatalnie i szczerze to tych filmów też trochę brakuje. Trudno robiło mi się treningi w tym sezonie.
4. Nowy trenażer musi być dużo lepszy jeśli chodzi o realizm jazdy, dlatego chyba coś typu DD.
5. Posiadam stagesa.
6. Budżet do 3k.
7. FTP w tym sezonie 280W przy 70 kg. Wiem, że są różne krzywe oporu.
8. Mam subskrypcję na trening peaks. Na tą chwilę nie mam zwifta czy TR.
9. Mam garmin 520 fajnie byłoby móc nim sterować trenażerem, ale nie jest to warunek konieczny. Wtedy po prostu nie potrzebowałbym TR czy Zwifta.

Zasadniczo mam dwie wątpliwości... Interaktywny czy zwykły. Kusi mnie trochę to zadawanie obciążenia i możliwość zapomnienia o przełożenia chyba przy znacznej części treningów. Na dziś największy hałas robi zmiana przełożeń (Sram Red i charakterystyczne kliknięcia) bo rolkę dociskam mocno żeby była cicho. Z drugiej strony piszecie że takie sterowanie ma też swoje wady przy mocniejszych interwałach, a takie będę chciał na pewno robić, pewnie nawet ze sprintami ponad 1000W. Jeśli zwykły to prosty muin czy jednak nowszy turno? Dostawka do muina żeby mieć więcej danych chyba bezsensowna jak mam stages?
Proszę bardzo o jakieś sugestie. Z góry dziękuję za pomoc.

#1429 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 styczeń 2018 - 00:24

Działanie interaktywnego już znasz i właściwie już "zjaranie" tym przeszło więc musisz się zdecydować czy tryb ERG i zmiana oporu będzie przydatna. Jeśli tak, to w budżecie do ok. 3 tys. masz 

Direto za 3 koła i nieco tańszy Flux

Jeśli bez sterowania to faktycznie turno (1,9 tysia), zaleta możliwość używania ze sztywną osią bez kombinacji, ale słabszy opór maksymalny, co ma znaczenie chyba przy treningach siłowych, sam często robię siłówki na niskiej kadencji i obawiam się, że Turno w tym nie będzie taki dobry jak Muin/Kura. 

No właśnie - Muin. Można go jeszcze w UK dostać za jakieś 1,2 tysiaka (plus przesyłka) i to jest dobra opcja. 

Misuro (w Turno jest) właściwie nic nie daje jak się ma miernik mocy. Dodatkowo impulsy "prędkości" choć to kwiatek do kożucha...

Z dużym realizmem jazdy to chyba tylko w przypadku Neo (chociaż słyszałem, że i tak nie do końca...). No ale ten poza budżetem. Co prawda względnie duże koło zamachowe i spora inercja poprawia odczucia w czasie kręcenia, ale do realizmu i tak sporo brakuje, to inne odczucia, opór masz na korbie praktycznie przez cały czas (coś jak jada pod górę), tyle tylko, że bez nienaturalnego hamowania w martwych punktach.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1430 ciaptak

ciaptak
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądLeszno

Napisano 02 styczeń 2018 - 06:56

Dzięki za odpowiedź. Najbardziej właśnie interesuje mnje ten tryb ERG. Faktycznie da się zrobić trening na jednym przełożeniu w zakresie mocy np. 150-300W? Z jaką dokładnością trenażer trzyma tą moc? Czy to jest tak, że trzyma moc ze swojego miernika czy mojego Stagesa? Raz kiedyś pojechać wirtuala na przełamanie nudy też nie jest źle, albo zamiast weekendowego wyjazdu gdy pogoda kiepska? Co z tym treningiem z Garmina? Do zrobienia czy raczej marketingowa paplanina? Co do realizmu, to jest jak na rowerze spiningowym?

#1431 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 styczeń 2018 - 08:49

Zależy od krzywej mocy i przełożenia. Wielu (nieświadomych) użytkowników np. Fulx'a oczekiwało zachowania i działania Neo w niższej cenie :D - oczywiście tak się nie da, dla danego przełożenia jest pewna określona moc minimalna i trzeba być świadomym, że poniżej zejść się nie da. Czyli na przełożeniu blat/ośka raczej powyższy zakres będzie niemożliwy do zrealizowania i trzeba świadomie dobierać przełożenia. Dość mocno odczułem to w przypadku Bushido, przy Vortex tak dużego oporu nie było... Czyli bez znajomości tego się raczej nie obejdzie. Dotyczy to również mocy maksymalnej na danym przełożeniu, choć to chyba już mniejszy problem.

 

Bazowo moc nie jest "trzymana" wg jakiegokolwiek miernika, po prostu wysyłane jest przez ANT+ FE-C lub BTLE polecenie do trenażera utrzymywania takiej, a takiej mocy i trenażer wylicza jak ma hamować, żeby uzyskać moc docelową. Czyli niby wg swojego "miernika" choć rzadko który fizyczny miernik posiada.

Część oprogramowania np. Zwift/TR/PP posiada funkcję dopasowania mocy trenażera wg mocy miernika. 

Jazdy wirtualne są możliwe zawsze, jeśli jest raportowana moc, po prostu nie ma zmiany obciążenia trenażera i nie trzeba zmieniać przełożeń, film zaczyna przesuwać się wolniej jadąc pod górkę z mocą jak po płaskim, albo awatar w grze jedzie wolniej, dobierasz moc wg własnych potrzeb i uznania. Wbrew pozorom wcale to nie jest takie złe, tym bardziej, że zmiana przełożeń pod obciążeniem trenażerowym wcale taka łatwa nie jest, dotyczy to zwłaszcza zmiany z małego blatu korby na duży.

 

Trening przez garmina? Przy dużym zagęszczeniu sygnałów zakłócających mogą być problemy komunikacyjne. Duża ilość (mocnych) sygnałów WiFi, BT w smartfonie, mikrofalówki, czy nawet wentylatory, mogą wprowadzać zakłócenia komunikacyjne zrywające transmisję, a nie przedłuży się anteny trenażera w okolice garmina (i odwrotnie). W efekcie może się zdarzyć (zdarzało mi się), że trenażer przy interwale nie zmieni obciążenia i utrzymuje poprzedni poziom.

Odtwarzanie aktywności: do bani, bo odtwarza aktywność, czyli każde depnięcie korby, każdy skok/odpuszczenie mocy. Spodziewasz się jazdy po płaskim, a w aktywności jest, że wtedy przyspieszałeś, no i trenażer daje większą moc. Albo miałeś moc zerową i taką dostaniesz.

Lepiej z jazdą po kursie, choć lepiej po kursie stworzonym na mapie, niż kursie z aktywności (duże wahania nachyleń - takie jak zapisano w aktywności).

Realizm podobny jak w rowerze spiningowym, choć tam koła zamachowe są jeszcze cięższe, a hamowanie nie tak dynamicznie regulowane (przynajmniej przy hamulcach oporowych), zresztą czym większa masa koła zamachowego, tym większe wahania w regulacji mocy: ustawiasz 200W, naciskasz nieco mocniej/wolniej (słabiej/szybciej) , trenażer dopasowuje (czy też próbuje dopasować) co powoduje wahania w górę i dół o kilkanaście, czy nawet kilkadziesiąt watów. Bardziej "fizjologicznie" uzyska się to robiąc trening bez ERG, przy okazji ucząc się generować właściwy poziom mocy, a nie tylko próbować dopasować się do sztucznie regulowanej. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1432 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 02 styczeń 2018 - 10:53

ciaptak, kupuj przyszłościowo. Jak masz budżet 3 tys. to oczywiście bierz trenażer interaktywny. Nie musisz przecież każdego interwału robić w trybie ERG. Można go wyłączać i włączać kiedy się chce. Długie interwały robisz np. w trybie ERG, a sprinty przy manualnym obciążeniu itd. (choć z mojego doświadczenia prawie każdy interwał można zrobić w ERG). W trenażerze interaktywnym masz po prostu pełen wybór jaki rodzaj oporu stosować. W klasycznym nie, jesteś skazany na to co masz. Moim zdaniem nie ma się co zbędnie zastanawiać. Direto w tym przedziale cenowym wydaje się oczywistym wyborem.

#1433 ciaptak

ciaptak
  • Użytkownik
  • 101 postów
  • SkądLeszno

Napisano 02 styczeń 2018 - 11:28

Jeszcze raz dziękuję za Twoje zainteresowanie. Mam wrażenie, że trochę odradzasz trenażer interaktywny. Miałeś doświadczenie z takim, ale DD? Czy to bez różnicy jak odbywa się hamowanie bo działa to tak samo przy każdym typie.
Z Garminem chodziło mi bardziej o zaprogramowanie treningu i jego odtworzenie z symulacją obciążenia. Dziwne, że przez Garmina zakłócenia mogą zrywać komunikację bo przecież w ten sam sposób trenażer komunikuje się z oprogramowaniem na kompie czy apkami na telefon. Chyba, że działa to inaczej niż sobie wyobrażam. Z wyczuciem i utrzymywaniem mocy nie mam problemów. Ta funkcja ERG mogła by mi bardziej pomóc żeby nie robić ich za mocno czy w innym czasie niż początkowo planowałem a to mi siłę zdarza.
Zostaje direto lub turno/muin. Który zajmuje najmniej miejsca i łatwo i szybko składa się do rozsądnych rozmiarów? Co jest w zestawach? Kaseta rozumiem swoja, ale not podkładka, mata, zamykacz? Tacx lubi to dorzucić.

#1434 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 styczeń 2018 - 12:36

Może inaczej: Arked dobrze pisze, jeśli masz 3 tysie do wydania to faktycznie Direto jest optymalnym rozwiązaniem. Nie musisz korzystać z ERG, wystarczy ustawić pożądany stopień obciążenia i ćwiczysz jak na klasycznym (prawie) hydrauliku typu muin/turno. Na dodatek możesz zwiększyć/zmniejszyć obciążenie tak, żeby dopasować do kadencji i mocy. Tego hydraulik nie zapewni, choć przyznam, że nie jest to jakiś duży problem, kwestia doboru przełożenia.

Ograniczenia ERG: żeby nie robić interwałów za mocno. No właśnie, a ja wielokrotnie stwierdziłem, że bez kagańca ERG mogę robić mocniejsze interwały, co więcej robić je np. z dokręceniem, ze zmniejszeniem kadencji bez dowalania mi oporu przez trenażer, z dynamicznym dostosowaniem mocy bez kombinowania w klikanie i podnoszenie mocy na komputerku. Przeszło mi to :D

 

Problem z zakłóceniami i komunikacją Edge -> trenażer: być może Edge ma zbyt małą siłę nadawania, zwłaszcza przy dużych zakłóceniach. Niestety nie da się podciągnąć antenki Edge pod trenażer. Ewentualnie cały Edge blisko trenażera, ale wtedy znika ekran sprzed oczu ;). Zwift zaleca maksymalną odległość anteny od nadajnika na 3 stopy tj. ok. 1m. Zdarzają się przerwy komunikacyjne przy sterowaniu Edge i można się zdenerwować. Wysterowanie poziomem obciążenia z Edge też działa, ale jest tylko 10 stopniowe, co powoduje, że użytecznym zakresem jest 2 - 3 stopnie oporu, pozostałe albo za niskie, albo za wysokie. TR pozwala na ustawienie w zakresie od 0 do 100 (dla Ciebie pewno będzie użyteczne tak do 50), ale tu można wybrać 41, 42... a w Edge tylko skok pomiędzy 4, a 5, tak jakby w TR był skok pomiędzy 40, a 50.

Do Turno obiekcje mam tylko takie, jak napisałem poprzednio, czyli obawy czy opór wystarczający do twardych interwałów na niskiej kadencji. W Muin jest dla mnie jeszcze spory zapas. Składanie Muina raczej mało praktyczne (zgięcie jednej nogi), nowsze modele mają to zdecydowanie lepiej rozwiązane, chociaż patrząc na nie i tak raczej miejsca trochę zabierają. 

Tacx nie dorzuca maty (częściej to Elite dorzuca maty - pomijam już sensowność zakupu, a zwłaszcza przekonanie, że wpływa na głośność - przydaje się oczywiście do ochrony podłogi przed potem i smarem z łańcucha i to wszystko), zamykacz daje chyba tylko do klasycznych, podkładka dla trenażerów, które jej wymagają (koło tylne zostaje podniesione). W przypadku trenażerów DD Elite nie ma podniesienia tyłu powyżej poziomu, więc podkładka nie jest potrzebna. Flux nie ma podkładki, Neo ma, ale ma wyżej posadowione mocowanie roweru, chyba dlatego, że planowali do podkładek skrętnych mających sterować skrętami na symulatorze, co jest dość dziwne, bo przy skrętach na Zwift itp. mam głupią potrzebę przechylania roweru, a nie skręcania przedniego koła... 

No chyba, że ktoś potrzebuje do symulacji podjazdów, albo lubi mieć zafiksowane przednie koło, ja tego nie potrzebuję. 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1435 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 02 styczeń 2018 - 15:32

Dziwne, że przez Garmina zakłócenia mogą zrywać komunikację bo przecież w ten sam sposób trenażer komunikuje się z oprogramowaniem na kompie czy apkami na telefon. Chyba, że działa to inaczej niż sobie wyobrażam.

Dongla ANT+ podpina się przez przedłużacz USB i rzuca na podłodze koło trenażera. W Garminie tego nie zrobisz choć próbowałem ze dwa razy i problemów nie było.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1436 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 02 styczeń 2018 - 18:50

 W Garminie tego nie zrobisz choć próbowałem ze dwa razy i problemów nie było.

 

Wszystko zależy od szumu na częstotliwości pracy ANT, jak duży (dużo wifi, słuchawki BT, wentylatory, itd.) to prędzej czy później problem będzie. O ile ze smartfonem program może odnawiać komunikację, to Edge po prostu wysyłał dane zmiany obciążenia i nie sprawdzał, czy coś się zmieniło. Albo nie próbował odnowić komunikacji, jeśli sygnał zmiany obciążenia nie został wykonany. Zdarza się, choć może nie zawsze. Przyznam, że dawno nie używałem Edge sterującego FE-C, ale kilka treningów miałem przez to skopanych...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1437 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 03 styczeń 2018 - 16:32

Porównanie odczytów mocy Tacx Genius vs Stages

 

Test wykonany bezpośrednio po treningu więc trenażer "gorący". Zrobiona kalibracja trenażera i zerowanie miernika. Synchro może być lekko rozjechane więc z góry sorry.

Jak potrzebne jakieś konkretne testy to pisać.

 

genius_stages.png

 


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1438 micro18

micro18
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 16:52

O ile średnio zawyza ?

Sent from my SM-N910C using Tapatalk



#1439 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 03 styczeń 2018 - 17:01

Kliknij w wykres


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1440 micro18

micro18
  • Użytkownik
  • 14 postów

Napisano 03 styczeń 2018 - 17:28

Pytam o konkretne wartości, bo wg wykresu to równie dobrze może być 10,15,20 W...

Sent from my SM-N910C using Tapatalk





Dodaj odpowiedź