Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak żyć? Czyli prośba o radę w wyborze "szosy"


80 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 09 luty 2012 - 21:31

Panie i panowie,
jako, że jestem nowy, to poproszę o radę. Chciałbym sezon 2012 poświęcić na szosę. Mam za sobą dwa intensywne sezony na góralu, ale i tak 90% jeździłem po czarnym. Dlatego doszedłem do wniosku, że szosa to moje przeznaczenie. I tak...

Do majsterkowania mam dwie lewe ręce i jakoś mnie to nie bawi, więc wybieram między:

1. Rower nowy (ale max do 1500 zł).
W tej cenie mam jedynie sprzęt z Decathlona:
http://www.decathlon...ban-3-180211862
ew.
http://www.decathlon...me-3-190827640/
Ale czy to da mi efekt szosówki? No i w ogóle jak ten Decathlon? Dam radę pojeździć z trzy sezony?

Jest jeszcze niby Huragan rometowski, ale jakoś do mnie nie przemawia. Może ktoś jeszcze zna inne nowe rowery do 1500 zł?

2. Rower używany.
Pewnie z Allegro i tak do 600-700 zł. Bo w perspektywie i tak będę zbierał na nówkę. Tylko czy w tej cenie znajdę coś, co mnie nie odrzuci od szosy? Nie chcę żadnego oldskula.

A może ktoś z Was ma do odsprzedania jakąś fajną szosówkę? Od kogoś, kto jest tutaj aktywny nie miałbym obiekcji, że kupuję złom.

3. Przeróbka MTB na jeden sezon.
I ostatnie rozwiązanie, które mi przychodzi do głowy. Mój góral to Kellys - najtańszy sprzed 4,5 lat. 26 calowe koła. A może tak w nim zmienić opony (na najcieńsze jak się da) i rok się przemęczyć zbierając na coś z poziomu 2-3 tys. Tylko czy zmiana opon mi da frajdę z jeżdżenia po asfalcie. Bo na oponach górskich to masakra jest :D

Z góry dzięki za każdą radę i pozwolicie, że będę Was dopytywał o różne rzeczy, które się tutaj pojawią. Bo do końca lutego chciałbym podjąć decyzję.

#2 kolos_os

kolos_os
  • Użytkownik
  • 22 postów
  • SkądGniew

Napisano 09 luty 2012 - 21:40

W dziale GIEŁDA\Sprzedam jest świeży rowerek na sell.
Pomoc w wyborze roweru szosowego w twoim przypadku jest jak wróżenia z ręki.
Podaj jakieś info z odpowiednich kalkulatorów bo rozmiar ramy ma znaczenie!

#3 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 09 luty 2012 - 22:06

@ kolos_os
Masz rację.

Już podaję moje wymiary :P 176 cm wzrostu, wymiar od ziemi do krocza 83 cm. Z tego wynikałoby, że szukam ok. 55 cm rury lub po prostu ramy 21-22 cale. Czy tak?

Dokładniejsze moje wymiary:
Inseam: 83, Trunk: 53, Forearm: 32, Arm: 63, Thigh: 62, Lower Leg: 58, Sternal Notch: 153, Total Body Height: 176.

#4 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 09 luty 2012 - 23:20

To jeszcze raz ja :)

Niemcy na ebayu sprzedają:
http://www.ebay.pl/i...=item8264fe2921

Ktoś zna takie cudo? Rama 56 jest dostępna...

#5 D3biec

D3biec
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 luty 2012 - 00:00

To niemieckie cudo wygląda koszmarnie, osprzęt totalne dno. 7 biegów na tył (pewnie wolnobieg) i te zmieniarki na kierownicy. Taki makrokesz.

To już wolałbym zaryzykować z używaną szosą na klamkomanetach i liczyć się z tym, że trzeba będzie do niej ciut doinwestować.

#6 carloss

carloss
  • Użytkownik
  • 461 postów
  • SkądKraków/Bronowice

Napisano 10 luty 2012 - 00:21

Odnosnie Pierwszego postu:

ad1: no w tej cenie nówka to to co podałes zatem bez szału.

ad2: jeszcze gorzej. Chyba tylko oldskul. To co teraz jest w cenie, którą podałeś i tak na koniec aukcji przekroczy Twój budżet.
http://allegro.pl/he...2100287120.html
Moim zdaniem bez sensu teraz wydawać kasę na używkę jak i tak planujesz kupić później nówkę. Niby można sprzedać ale rowerów np na allegro jest w cholerę. Jak na tym wyjdziesz to ciężko powiedzieć.
Co innego gdybyś od razu nastawił się na kupno używki (1500zł). IMO 2.5-3kzł na nówkę lub 1.5 za uzywany podobnej klasy.
ad3: plan ok ale mnie by skręcało cały sezon ze jeszcze nie smigam na upragnionym rowerku:D
ad4: odnosnie linka z dojczlandu- lepsza szosa kiedyś byłą w niemieckim lidlu do kupienia i tańsza. serio.

#7 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 07:03

To co teraz jest w cenie, którą podałeś i tak na koniec aukcji przekroczy Twój budżet.
http://allegro.pl/he...2100287120.html


Kontaktowałem się z gościem. Chce ok. 1600 zł za zakończenie aukcji. Warto?

ad3: plan ok ale mnie by skręcało cały sezon ze jeszcze nie smigam na upragnionym rowerku:D


Ale cieńsze oponki dadzą mi jakikolwiek komfort śmigania po szosie? Zauważę to? Czy będę nadal cierpiał katusze?

#8 KubaG

KubaG
  • Użytkownik
  • 278 postów
  • SkądKrk

Napisano 10 luty 2012 - 08:04

używana sora za 1600 zł to przesada, zwlaszcza ze ten rower ma sporo sezonow

jak się przesiądziesz z 16-18 kg MTB na 10 kg szose to sam się przkonasz,
przesiadkę z opon MTB na 23C z pewnością odczujesz, moje pierwsze wrażenie na szosie było "k***a tym się płynie po asfalcie" a ta moja szosa to była maszyna z poprzedniego wieku, tylko koła miały rok

Co do oldskula to myślę, że 98% użytkownikow forum od takiego zaczynało, więc jak dobrze trafisz to pojeździsz; polecam czytać to forum przed zakupem, ale jednoczesne przegladanie allegro 2-3 razy dziennie nie zaszkodzi, na forum nabierzesz teoretycznej wiedzy, sam poznasz jaki rower wybrać, powodzenia

#9 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 08:13

przesiadkę z opon MTB na 23C z pewnością odczujesz


Czy oponę 23C założę na każde koło górala? Nie będzie za wąska? Pytam o problem techniczny, a nie wizualny.

Ew. jaką najcieńszą oponę mogę założyć, aby bezpiecznie jechać?

#10 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 10 luty 2012 - 10:05

W tej cenie możesz mieć jeszcze verteca, ale manetki na ramie.

#11 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 10:13

@dastin4
Vertec? Ale mówisz o używce? Jakiś link? Coś konkretnego?

PS
Śląsk/małopolska? To mieszkasz gdzieś koło mnie :)

#12 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 10 luty 2012 - 10:36

Rzut beretem :mrgreen: w libanie.
Nie podam ci linka bo nie mam pojęcia dlaczego ta strona dzisiaj nie działa.

Ja mam własnie taki najniższy model, zresztą pożyczony od ojca (może kiedyś kupie coś lepszego :cry: ), ale do takiej jazdy "turystycznej" w okolicach 50/70 km dziennie mi w zupełności wystarcza, zwłaszcza, że jeżdżę dopiero od pół roku, a wcześniej nie miałem styczności z kolarstwem. Rower ma przejechane jakieś 10 kkm i zaczyna szwankować kaseta, bo przeskakują mi same przerzutki, ale nowa (ten sam model) to koszt chyba 50 zł, wiec nie ma tragedii.

Ojciec kupił go w Chrzanowie na kadłubku, ale jak tam ostatnio byłem to już nie mieli tej marki. Oczywiście nowy rower w cenie chyba około 1200.

#13 D3biec

D3biec
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 luty 2012 - 10:38

Odnośnie opon 23c koledze chodziło z pewnością o przesiadke z kół mtb z szerokim laczkiem na koło szosowe z opona 23mm. Takie wąskie opony wymagaja odpowiednio wąskich obręczy

http://allegro.pl/ro...2107746450.html a może taki accent? cena 550 do negocjacji. Warto się dowiedzieć co jest w nim do zrobienia. Rozmiar powinien podpasować i ma już klamkomanetki

#14 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 11:02

Ojciec kupił go w Chrzanowie na kadłubku, ale jak tam ostatnio byłem to już nie mieli tej marki. Oczywiście nowy rower w cenie chyba około 1200.


A mają tam jakiś wybór rowerów właśnie w podobnej cenie? Czy nie bardzo? Bo najwyżej podjadę...

#15 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 11:03

Odnośnie opon 23c koledze chodziło z pewnością o przesiadke z kół mtb z szerokim laczkiem na koło szosowe z opona 23mm. Takie wąskie opony wymagaja odpowiednio wąskich obręczy


Czyli muszę jednak kupić nowe koła? To trochę burzy słuszność takiego pomysłu - pod względem ekonomicznym.

http://allegro.pl/rower-szosowy-rama-accent-r001-i2107746450.html a może taki accent? cena 550 do negocjacji. Warto się dowiedzieć co jest w nim do zrobienia. Rozmiar powinien podpasować i ma już klamkomanetki


Boję się kupować na odległość od kogoś, kto jest kompletnie anonimowy. Odpada.

#16 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 10 luty 2012 - 11:22

Wybór rowerów jest żaden. Nie wiem czy to czas nie ten czy po prostu klientów mało i tylko na zamówienie.

#17 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 11:58

Poszperałem trochę z tą firmą Vertec. I... Jak rozumiem to Słowacy, ale ich strona nie działa - przekierowuje na jakąś firmę zajmującą się hostingiem. Czyżby padli?

Nie mogę również znaleźć żadnego przedstawiciela w Polsce. Jedyne na co wpadłem, to:
http://www.rowerki.pl/stronav1.html

Czy masz ten pierwszy sprzęt?

No, ale w sumie to już nie wiem, czy bym nie wolał dodać te 300 zł i kupić b'twina lub tego austriaka z ebaya.

#18 D3biec

D3biec
  • Użytkownik
  • 318 postów
  • SkądPoznań

Napisano 10 luty 2012 - 12:27

Odnośnie opon 23c koledze chodziło z pewnością o przesiadke z kół mtb z szerokim laczkiem na koło szosowe z opona 23mm. Takie wąskie opony wymagaja odpowiednio wąskich obręczy


Czyli muszę jednak kupić nowe koła? To trochę burzy słuszność takiego pomysłu - pod względem ekonomicznym.


Niekoniecznie, są wąskie opony do mtb np 1'' co odpowiada szerokości opony szosowej ok 25mm. Jednak zasada jest taka, aby szerokość opony była conajmniej taka jak szerokość obręczy a najlepiej (najbezpieczniej) ciut szersza. Druga sprawa, że należy szukać opony pod średnice koła mtb czyli 559 zamiast 622. Jeżeli mnie pamięc nie myli to Maxxis Detonator wychodzą też w wersji do górala.

Inna opcja to właśnie kupno kół szosowych i przeplecenie ich na piaście mtb pod hamulce tarczowe, wtedy masz pełnowymiarowe koło jak w kolarzówce i możliwość zamontowania takiej opony.

#19 dastin4

dastin4
  • Użytkownik
  • 170 postów
  • SkądŚląskie/Małopolska

Napisano 10 luty 2012 - 12:41

Tak mam ten pierwszy, tylko w innym kolorze. Ja go nie wybierałem, więc darowanemu koniowi w zęby ... coś tam :-P

#20 MarekB

MarekB
  • Użytkownik
  • 608 postów
  • SkądLuszowice

Napisano 10 luty 2012 - 13:10

@ D3biec
Hm... Czy mógłbyś poratować linkiem (np. z Allegro), aby mógł zwizualizować sobie taką oponę? :)

Z góry dzięki.



Dodaj odpowiedź