Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika pedałowania


282 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 19:39

SUM, no i co to ma być? Mam się bać gościa z pucharkiem z plastiku w ręku ? kiedy będziesz na Śląsku? Proszę Cię, daj znać.
W czym się ośmieszylem? W tym że na 29er jeżdżą na ustawkach i dają radę ? :D to tak boli?

#62 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 19:46

jednak się ośmieszasz ... post jest o platformach na SZOSIE i o tym, że normalny amator nie da rady na strzałach w mocnej ustawce

 

a Ty o głupotach śląsku itd ŻENADA :-P

 

PS. to nie plastik dziecinko mentalna 



#63 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 19:52

Nierdzewka. Na złomie jakieś 3.5 weźmiesz

#64 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 19:54

Nierdzewka. Na złomie jakieś 3.5 weźmiesz

 

i to jest najlepsze podsumowanie twoich wypocin .. skończyły się argumenty to pokazujemy jakim jestem dzieckiem mentalnym



#65 Gosc_grzesiek32_*

Gosc_grzesiek32_*
  • Gość

Napisano 29 luty 2016 - 19:58

To nie wyzywaj kogoś od śmieci, bo to nie wypada. Pucharek z nierdzewki nie obliguje do tego

#66 smolar16

smolar16
  • Użytkownik
  • 94 postów
  • SkądRadom

Napisano 29 luty 2016 - 19:59

Sum, sam sobie przeczysz co za roznica czy amator czy byly zawodowiec? Najważniejsza jest para w nogach, zatrzaski moga tylko pomoc w osiaganiu lepszych wynikow, ale to marginal gains. Spdki moga dac lepszy zryw, wieksza stabilnosc przy ataku i ewentualnie 0,1 km w samotnej jedzie przez godzine, wiec nie rozumiem twojego oburzenia. Jakos Sean Kelly potrafil wygrywac bez takivh bajerow.

Wysłane z mojego G620S-L01 przy użyciu Tapatalka



#67 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 29 luty 2016 - 20:07

wiesz dlaczego pisze o amatorze ano dlatego aby porównać porównywalne

możesz zrobić porównanie mnie na ukrainie i początkującego rowerzyste co kupił właśnie szose i jak wygram to będzie znaczyło, że Ukraina lepsza do ścigania... ?
rozumiesz alegorie?
  • Greek lubi to

#68 Robert74

Robert74
  • Użytkownik
  • 543 postów
  • SkądSANOK

Napisano 29 luty 2016 - 20:29

Panowie,koniec dyskusji??? Tak fajnie mi się czytało :D


  • Prozor lubi to

#69 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 29 luty 2016 - 20:52

Gdzie macie aż tak strome zjazdy? :D

Grzesiu, pojechałem raz z chłopcami i było pięknie, tempo było spokojne, szliśmy sobie 40-42 km/h, aż się 2-ch nie obudziło i pierd...ło pod lekki wiatr i dłuższą łagodną hopę ( jakieś 2%) ponad 5 dych, poszli po szybkich zmiach i spokojnie to trzymali. Mnie ograniczyło przełożenie i puściłem koło, ale za parę km pozbierałem co poniektórych i niestety nie dowiozłem ich, bo nie dali rady utrzymać koła nawet na płaskim. I to jest normą jak nasza husaria jedzie przed zawodami. Cyklofan nie lepiej z tą różnicą, że oni tak co trening nap..ją,idzie zryw, za zrywem i rwanie grupy, niektórzydochodzą i poprawiają tak, że ci co przed chwilą uciekali zostają w czarnej...

 

Dobra, bo na dworze leje, a...

 

Miłego wieczoru


CykloOpole !!! :)


#70 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 luty 2016 - 21:50



znów edytujesz posta po napisaniu

żal mi się już ciebie zrobiło ... proszę bardzo ...

attachicon.gifScreenshot 2016-02-29 at 19.25.59.png

 

http://szosa.org/top...filmy/?p=307166

 

może przestaniesz się kolejny raz ośmieszać

sum to Ty ? Cały czas Cię miałem za jakiegoś 18latka :D :D :D


  • Marqs lubi to

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#71 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 luty 2016 - 22:31

Ja pitole Panowie... Wy serio myślicie, że osiągi uzyskiwane na pedałach platformowych przez gościa X versus osiągi na SPD-ach gościa Y, mówią cokolwiek o skuteczności któregokolwiek z tych rozwiązań? No "dejcie se siana", naprawdę.

Pojeździć w zatrzaskach, potem wsiąść na platformy i można ocenić czy to ma dla mnie sens czy nie ma. Tyle.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#72 hqvkamil

hqvkamil
  • Użytkownik
  • 610 postów
  • SkądBieszczady

Napisano 29 luty 2016 - 22:34

Jak temat ciekawy to zawsze musi się kończyć na pyskówkach. :D


Focus user! :-P

#73 renton

renton
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 29 luty 2016 - 23:18

Witamy w Polsce !!!

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



#74 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3204 postów
  • SkądPoznań

Napisano 29 luty 2016 - 23:31

Witamy w Polsce !!!

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka

Przykro mi że muszę Ci to powiedzieć, ale w pozostałej części świata jest tak samo.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#75 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 29 luty 2016 - 23:47

To znaczy,że wszyscy jada na zapieku ?  pozdr


  • Greek lubi to

#76 renton

renton
  • Użytkownik
  • 431 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 07:10

Czytajac jaki jest ogień ,to raczej po zabiegu!!!

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



#77 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 01 marzec 2016 - 10:20

Dajcie sobie na wstrzymanie, zwłaszcza z wycieczkami osobistymi. Większość ostatnich wpisów nadaje się do usunięcia.

Wracając do tematu techniki pedałowania i wyższości (lub nie) pedałów zatrzaskowych nad platformowymi - wystarczy użyć (lub zapoznać się) systemów pomiaru mocy instalowanych w pedałach Garmin Vector (ale również Stages, choć oczywiście tylko dla jednej nogi...) - oprócz pewnych wad (nad którymi tu nie ma co się rozwodzić) posiadają pewne unikalne funkcje, pozwalające ocenić Torque effectiveness and pedal smoothness 

co można określić jako efektywność/skuteczność momentu obrotowego oraz równomierność przykładania sił do obu pedałów przy pełnym ruchu korby. Zwłaszcza to pierwsze pozwala zaobserwować, że jednak wspomaganie "ciągnięcia" (jak zwał, tak zwał) ma znaczenie:

 

 

torque-effectiveness-pedal-smoothness.pn

Ten sam wykres, ale z kątami - źródło: Garmin

 

Torque Effectiveness = (((P+) + (P-))/(P+)) x 100

 

Mam nadzieję, że większość jest zapoznana z podstawami matematyki i nie trzeba wszystkiego wyjaśniać.

W skrócie: P+ oznacza moment napędowy podczas naciskania pedału, P- to kierunek odwrotny. Oczywiście sumaryczna moc będzie efektem tak przede wszystkim pchania, jak i ciągnięcia.

Jak widać największy moment obrotowy na pedale zatrzaskowym Vector (ale i każdym innym!) występuje gdy korba jest w położeniu poziomym - co jest oczywiste (kąty są w obrazku pod linkiem). Jednak w punkcie 180/360* uzyskujemy również moment obrotowy - tak ze strony prostowników/zginaczy uda, ale przede wszystkim dzięki pracy łydek. To, że łydki pracują (a przynajmniej powinny) przy zatrzaskach i platformach tego nikt nie neguje, jednak efektywność ich pracy przy pedałach platformowych zdaje się być niższa z uwagi na większą możliwość utraty przyczepności i zmniejszenie jakości przeniesienia mocy.

 

Jak widać z wykresów,a właściwie można się domyślać, choć biorąc analizy vectorów to przy kątach średnio ok. 225* (kwestia osobnicza, u niektórych kąt większy, u innych mniejszy, niekoniecznie taki sam dla każdej z nóg!) następuje wzajemne zniesienie się momentu obrotowego pchania/podciągania. Od tego momentu jakikolwiek generowany moment obrotowy (a w efekcie moc) tej nogi będzie pochodził z podciągania. W przypadku platformy i jej maksymalnie efektywnego wykorzystania nie ma fazy oznaczonej na wykresie "P-", czyli właśnie podciągania. Nawet jeśli doda kilka procent do ogólnego bilansu mocy, to zysk tych kilkunastu W (może mniej, pewno więcej - strzelam...) dla wytrenowanego kolarza jest nie do pogardzenia.

 

Co powyższego, ale też do równomierności, warto zapoznać się z: DOES A SMOOTHER PEDALING STROKE MAKE YOU FASTER ON THE BIKE?

W skrócie: 

  • angażowanie mięśni tylnej części uda (łącznie z pośladkami) zwiększa efektywność pedałowania, jednak kosztem zwiększonego wydatku energetycznego (zwiększenie metabolizmu) co jednak jest sensowne, bo w końcu dodatkowo zaangażowane mięśnie też muszą się czymś napędzać...
  • podciąganie może zmniejszać zmęczenie nerwowe (chodziło o test 45 minut ze sprintem w 15, 30, 45 minucie) zwłaszcza w ostatnim sprincie, być może na skutek odciążania głównych mięśni generujących moment (prostowniki).

Warto zapoznać się z literaturą wskazaną na końcu, są to badania naukowe, a nie dyrdymały - to, że ktoś uzyskuje dobre efekty na ukraninie z platformami, nie oznacza, że nie uzyska lepszych efektów na nowoczesnych pedałach zatrzaskowych, na dodatek poprawiając efektywność pedałowania. 

 

 


  • Greek i RAFA.S lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#78 RAFA.S

RAFA.S
  • Użytkownik
  • 182 postów
  • SkądGolub - Dobrzyń

Napisano 01 marzec 2016 - 12:29

W pełni zgadzam się ze zdaniem Prozora. Od siebie mogę dodać, że przez jakiś czas próbowałem jeździć na platformach na mtb (typowe xc, żadne tam karkołomne zjazdy itp.) i kupiłem jednak spd, bo noga jest stabilna (nie ślizga się, nie przestawiam jej co chwila) i na ciężkim podjeździe zawsze tej trochę mocy z ciągnięcia pedałów można wykrzesać. Być może to moje przyzwyczajenie do bloków z szosy, ale do platform w rowerach do treningów, a tym bardziej ścigania  (bardzo amatorskiego) bym już nie wrócił. A co do chłopaków co mocno jeżdżą na platformach, to strach pomyśleć, co będzie jak założą spd-sl.



#79 kaido2

kaido2
  • Użytkownik
  • 837 postów

Napisano 01 marzec 2016 - 12:50

W przypadku platformy i jej maksymalnie efektywnego wykorzystania nie ma fazy oznaczonej na wykresie "P-", czyli właśnie podciągania

 

Ale zakładasz odpowiedni but, zmieniasz kąt nachylenia stopy i już masz P- taki sam jak w zatrzaskach, dodam, że i but mi się nie ślizga, no chyba, że jest bardzo mokro i jadę ruskim w deszczu, a ten ma plastikowe platformy i niekiedy choć rzadko noga potrafi się lekko przesunąć, stąd w tym wypadku będzie ta wyższość zatrzasków. Teoryzowanie i "badania" to jedno, a praktyka zawsze będzie inna .

 

Wyniki przy tym samych warunkach i wysiłku, czy w platformach, czy zatrzaskach miałem te same więc tu nie ma co na siłę próbować kombinować

 

 

 

A co do chłopaków co mocno jeżdżą na platformach, to strach pomyśleć, co będzie jak założą spd-sl.

 

Nic nie będzie, dalej po staremu.


CykloOpole !!! :)


#80 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 01 marzec 2016 - 13:01

zmieniasz kąt nachylenia stopy

I tym samym obniżasz efektywność.

Nie bez powodu stopa w optymalnych warunkach ustawia się pod takim kątem, a nie innym - takie ustawienie jest po prostu optymalne. Wszelkie odstępstwa od optimum obniżają efektywność.
  • mess i Robert74 lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź