Skocz do zawartości


Nowości sprzętowe


2555 odpowiedzi w tym temacie

#2461 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2023 - 10:36

Ogólnie po rynku widać to nawet bardzo. Dystrybutorzy zostali zalani zaległymi dostawami od producentów (i to włącznie z tymi dostawcami, którzy na zimę czyścili magazyny niemal do zera), co oznacza, że mają towaru po sufit, tylko gotówki mało, więc po 3 latach nagle powracają wyprzedaże i promocje u dystrybutorów.

 

Z kolei odbiorcy końcowi też robią zakupy nieco ostrożniej, więc efekt jest oczywisty. Od zaprzyjaźnionego handlowca słyszałem nawet, że w mniejszych miejscowościach często nie uświadczysz teraz otwartego sklepu rowerowego, bo nawet sam właściciel idzie pracować gdzie indziej przez zimę.

 

Kto obserwował rynek i miał z tyłu głowy, że boom covidowy przyszedł tylko na chwilę, ten zdążył się przygotować. Za to firmy żyjące z dnia na dzień albo te, które przeinwestowały, będą teraz miały nie lada problem.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2462 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 532 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 luty 2023 - 11:19

Czyli to dobry czas na zakupy.



#2463 JohnDoePL

JohnDoePL
  • Użytkownik
  • 137 postów
  • SkądChełmża

Napisano 12 luty 2023 - 11:56


  • Kresowiak lubi to

#2464 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 12 luty 2023 - 12:01

Jak patrzę, że ceny topowych opon są już w granicach 450 zł za sztukę, to jakoś słabo wierzę w nagłe promki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • lupus lubi to

#2465 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2023 - 12:22

To pomyśl, że te ceny są już PO promocji ;) W tym roku będzie dużo, dużo drożej.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2466 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 12 luty 2023 - 13:10

Jak patrzę, że ceny topowych opon są już w granicach 450 zł za sztukę, to jakoś słabo wierzę w nagłe promki

Co jest na szczęście nadal połowę mniej niż sensowne do samochodu, więc luz :lol: :lol:



#2467 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 luty 2023 - 18:17

Taka ciekawostka: wg danych MIPS sprzedaż kasków (wszystkich, nie tylko z MIPS) pod koniec 2022 r. spadła o 50% w porównaniu do analogicznego okresu podczas pandemii.

 

Nie ma co, mocne schłodzenie rynku...

 

No ciekawe, ja na mój kask z crash replacementu czekam od... maja 2022. I nadal go nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. 

 

Co jest na szczęście nadal połowę mniej niż sensowne do samochodu, więc luz :lol: :lol:

 

Nie no, bez przesady, chyba, że piszesz o oponach do Porsche 911 :D 



#2468 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 12 luty 2023 - 18:38

No ciekawe, ja na mój kask z crash replacementu czekam od... maja 2022. I nadal go nie ma i nie wiadomo kiedy będzie.

To już może być mocno zależne od marki/dystrybutora. Nie chciałbym rzucać nazwami firm, ale w niektórych przypadkach naprawdę nie pojmuję, jak one mogą jeszcze istnieć.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2469 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 12 luty 2023 - 21:22

Nie no, bez przesady, chyba, że piszesz o oponach do Porsche 911 :D

Jak już to co najwyżej Caymana i to tego najsłabszego obecnie oferowanego, bo dzielę z nim silnik. Jak +/- prawdopodobnie jakieś 10 innych samochodów w grupie VAG dzisiaj... wszędzie te same bebechy :P :P

 

Porządne zimówki komplet rok temu około ~3k PLN



#2470 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3146 postów

Napisano 12 luty 2023 - 21:41

Nie wiem jak jest z dostepnością np, szosówek, ale jesli chodzi o rowery szutrowe  to po prostu ich nie ma - przynajmniej producentów,

którymi jestem zainteresowany. Wiem, ze taka sytuacja jest z bardzo wieloma markami.



#2471 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 13 luty 2023 - 10:30

https://www.cyclingw...0Xijw617iRU_GsM


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • artho lubi to

#2472 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 luty 2023 - 15:46

No, zobaczymy czy nie będą to takie wyprzedaże od cen katalogowych na poziomie 130% cen sprzed 3 lat i finalnie w 2023 cena wyprzedażowa będzie wyższa niż cena regularna wówczas. Nie liczyłbym na to, że młodsze odpowiedniki Waszych rowerów będą tańsze niż wtedy, kiedy je kupiliście. 



#2473 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 luty 2023 - 15:53

Tańsze nie będą z całą pewnością. Ceny hurtowe komponentów wzrosły bardzo wyraźnie, koszty pracy przy montażu (ponoszone w dużej części dopiero teraz) jeszcze bardziej.

 

Ewentualne pole do obniżek widzę dla wyprzedaży kompletnych rowerów jeszcze z wyposażeniem z rocznika 2022 (a bywa, że i 2021!), które zostaną ostatecznie złożone dopiero teraz ze względu na wcześniejsze braki części. Producenci wiedzą, że mają nóż na gardle i muszą się pozbyć zapasów, dla których prawdopodobieństwo sprzedania będzie tylko malało.

 

Patrzcie szczególnie na ofertę Krossa - rok temu mieli niewiarygodnie duże zapasy niekompletnych rowerów, które w tym roku będą musieli wyprzedać. Nie wszystkie były przeznaczone na rynek polski, ale spodziewam się, że będą szukali każdego możliwego kanału sprzedaży.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2474 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2885 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 luty 2023 - 16:08

a co to znaczy niekompletnych rowerów? w sensie np. bez tylnej przerzutki? :)



#2475 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 luty 2023 - 16:18

Dokładnie tak. O ile dobrze pamiętam liczbę, Kross miał przed zimą prawie pół miliona(!!!) rowerów "zamrożonych" na różnych etapach montażu.

 

Pół biedy, kiedy chodziło o chwyty czy dętki, które można szybko zamienić za niewielką dopłatą, ale w pewnym momencie na rynku po prostu nie było kaset i niewiele zrobi się w takiej sytuacji. Nie bez powodu np. Specialized sięgnął po kasety Sunrace'a, na które wcześniej byli zbyt dumni i kręcili nosem.

 

Dochodziło też np. do takich kuriozów, że któregoś dnia sprzedaliśmy 120 opon jednemu z polskich producentów rowerów.

 

Ciekawe to były lata - zarówno na plus, jak i na minus. A najlepiej podsumował to wszystko mój kumpel, kontroler finansowy w dużej sieci handlowej: "stoimy przed zarządem i robimy do siebie mądre miny nad tabelkami, a obie strony wiedzą, że nikt nie wie jak interpretować dane z lat 2020-2022" ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2476 Tomo

Tomo
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 13 luty 2023 - 16:42

Taka ciekawostka: wg danych MIPS sprzedaż kasków (wszystkich, nie tylko z MIPS) pod koniec 2022 r. spadła o 50% w porównaniu do analogicznego okresu podczas pandemii.

 

Nie ma co, mocne schłodzenie rynku...

 

Bardzo dobrze. Może skończą się czasy, że jak człowiek przychodzi do sklepu po rower to go wyśmiewają i powiedzą, żeby zamówił i może za rok coś przyjdzie...



#2477 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2885 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 luty 2023 - 18:27

No dobra, ale co, nagle w ofercie pojawią się Krossy bez przerzutki? Oni raczej będą musieli teraz to pouzupełniać i domontować rower do kompletności i tak go sprzedać (mówię o klientach indywidualnych). Chyba że znajdą kanał sprzedaży do jakiejś sieci, która doposaży rowery we własnym zakresie i będzie już sprzedawać kompletny bajk. Nie wiem, nie znam się, ale tak to sobie wyobrażam.



#2478 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 13 luty 2023 - 18:53

Teraz masz Krossy z chińskim osprzętem np

#2479 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2885 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 luty 2023 - 19:24

aż sobie spojrzę, bo dawno na ich stronie nie byłem :)

choć nie planuję niczego z ich stajni póki co

EDIT: no i nie planuję bo i rzeczywiście nic nie mają ciekawego


  • artho lubi to

#2480 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8558 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 13 luty 2023 - 20:39

No dobra, ale co, nagle w ofercie pojawią się Krossy bez przerzutki?

Te przerzutki właśnie zaczęły przyjeżdżać - do producentów i do dystrybutorów - i teraz trzeba będzie te rowery sprzedać. W efekcie w niektórych firmach właśnie nawarstwiły się 2 lata zaległych dostaw sprzętu, który lada moment nie będzie już "aktualny" katalogowo.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź