Skocz do zawartości


CycleOps PowerCal


92 odpowiedzi w tym temacie

#41 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 21 wrzesień 2012 - 10:43

Akitigra, a jeszcze jak byś mógł przy okazji sprawdzić, załóż opaskę dopiero jak puls wejdzie na wyższe obroty, ciekawe czy odnosi się do pulsu z jakiego startuje.

#42 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 wrzesień 2012 - 14:03

Szkoda tylko, że nie ma smartfonów obsługujących ANT+, albo PowerCal w wersji na Bluetooth, analogicznie do opaski Polara...


PC faktycznie nie ma w wersji BT, za to wkrótce będziesz mógł kupić lewe ramię korby z pomiarem mocy za jedyne $699. Transmisja ANT+ i BT. Szczegóły TUTAJ.

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#43 Gosc_Spalacz_*

Gosc_Spalacz_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2012 - 07:54

Wczoraj doszła paczka i pierwszy trening za mną ;-)
Robiłem trening bazy o stałej intensywności, podzieliłem go sobie na 5 części za pomocą Garminka, by móc je później porównać. Jestem w szoku, że wynik uzyskanej średniej mocy jest niemalże identyczny w każdej części treningu, a wahał się pomiędzy 210, a 212. Przy rozgrzewce i rozjeździe uzyskałem średnią moc ~170, a na podjazdach 250+, maksymalna eksplozja 648 :-D
Wciąż nie dociera to do mnie, że urządzenie faktycznie działa i będzie grało dość istotną rolę w moich treningach.

#44 marwooj

marwooj
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 wrzesień 2012 - 10:03

Mi się wydaje że to oblicza moc tak samo jak inne obliczają kcal.
1 kilocalorie = 4184 joules a watt is a joule per second
więc jak wiemy ile było kcal i ile czasu i mamy ile watów do tego lambda pi razy drzwi i wyświetlamy przybliżony wynik zaawansowanego algorytmu i kasujemy 99$.

#45 marwooj

marwooj
  • Użytkownik
  • 10 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 wrzesień 2012 - 10:05

Szkoda tylko, że nie ma smartfonów obsługujących ANT+, albo PowerCal w wersji na Bluetooth, analogicznie do opaski Polara...


http://www.thisisant...one/android-api

#46 Gosc_Spalacz_*

Gosc_Spalacz_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2012 - 17:39

Dzisiaj sesja na siłowni, równe 1h podnoszenia cieżarów, w sumie 24 wysiłków po 30s o submaksymalnej intensywności. Wyniki są dla mnie sporym zaskoczeniem, urządzenie spisuje się świetnie. Puls na siłowni reaguje z bardzo dużym opóźnieniem i mimo wielkiego wysiłku nigdy w moim przypadku nie przekracza 85% HRmax, jednakże wyniki średniej wydatkowanej mocy wyglądają prawdziwie ;-)
6 ćwiczeń po 4 serie, 10-12 powtórzeń; średnia dla każdego ćwiczenia:

Wiosłowanie na siedząco
Avg HR 135
Max HR 163
Avg Power 424
Max Power 961

Ściąganie do klatki piersiowej siedząc
Avg HR 138
Max HR 169
Avg Power 435
Max Power 1028

Wyciskanie na ławce
Avg HR 130
Max HR 161
Avg Power 460
Max Power 1084

Wiosłowanie na stojąco
Avg HR 140
Max HR 167
Avg Power 472
Max Power 856

Triceps maszyna
Avg HR 138
Max HR 171
Avg Power 465
Max Power 1442 :lol:

Wolne ciężary, plecy
Avg HR 147
Max HR 172
Avg Power 407
Max Power 791

TSS sesji: 188 :lol:



Jak łatwo zauważyć Max Power to raczej absurd. Nie widać zależności pomiędzy średnią mocą a średnim pulsem/maks. mocą a maks. pulsem. Ćwiczenia, które odczuwalnie wymagały dużo większego wysiłku faktycznie wykazały większą średnią moc. Na dodatek w większości przypadków 4. seria to już znacznie (~50W) niższa średnia moc (przy podobnym średnim pulsie!), z wiadomych przyczyn. Wygląda to bardzo wiarygodnie i bankowo mi pomoże przy planowaniu kolejnych sesji na siłowni.

#47 Gosc_KeNaJ_*

Gosc_KeNaJ_*
  • Gość

Napisano 27 wrzesień 2012 - 21:12

Spalacz, jak masz na siłowni ergometr wioślarski sprawdź wskazania PC z pomiarem mocy w ergometrze.

#48 Gosc_Spalacz_*

Gosc_Spalacz_*
  • Gość

Napisano 28 wrzesień 2012 - 11:53

Odnośnie mojego wcześniejszego wpisu, żeby była jasność. Urządzenie jest dedykowane pod kolarstwo, przetestowałem to z ciekawości... Wyniki wyglądają prawdziwie wbrew moim oczekiwaniom, to też podzieliłem się nimi z Wami. Byłem w szoku szczególnie podczas ostatnich serii z kilku ćwiczeń, kiedy odczuwalnie generowałem dużo mniejszą moc spowodowaną zmęczeniem i to samo wykazał PowerCal. Żeby nie być gołosłownym:
Dołączona grafika

#49 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 04 październik 2012 - 11:37

Czytając powyższe wypowiedzi i ja się skusiłem na zakup owej zabawki.
Dzisiaj pierwsza jazda i dziwne odczucia, bo na moim Edku 500 pokazują się zagadkowe wartości w polu 'Moc' chwilowa. Czasem wyskakuje 0, czasem wartości rzędu 1000 (maks jaki mi dziś odnotował Edek to 1406W - chyba najtrafniejsze określenie dla tego wskazania to 'Watt The Fuck?!').
Proste pytanie do posiadaczy PC: czy to normalne? Czy bardziej opierać się na średnich wskazaniach mocy z ... No właśnie - z całego treningu, z 30 sekund (E500 pokazuje też uśrednienie z 1s i z 10s.)?
Dodam, że mimo iż w Makra Sport (gdzie dokonałem zakupu PC) zrobili mi miałą niespodziankę i w cenie gołego PC przysłali w zestawie czujnik prędkości i kadencji, to ich nie zakłądałem do roweru, a jedynie zesparowałem opaskę z Edkiem. Czy to ma jakiś wpływ na prawidłowe działanie PC? (Mi osobiście wydaje się, że nie ma ...)

#50 Akitigra

Akitigra
  • Użytkownik
  • 175 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 październik 2012 - 12:21

travisb, sprawdź jakie tętno miałeś zarejestrowane w momencie tych pików mocy. Ja tak miałem na oryginalnej opasce PC i starej opasce premium Garmina. Z powodu ładunków elektrostatycznych (sucha koszulka, wiatr) tętno skakało na moment do np 280BPM i moc w tym momencie była w graniczach 1500W. Założyłem nową opaskę od Garmina (dostałem w ramach reklamacji własnie tych skoków tętna) i problem zniknął.

#51 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 04 październik 2012 - 20:19

To faktycznie może być przyczyna - znaczy piki tętna.
Mocy chwilowej to nawet na "normalnym" czujniku mocy nie warto włączać, lepiej uśrednione z kilku (3s) sekund.
Z tego co widziałem, CycleOps sprzedaje również takie zestawy tj PowerCal + czujnik - być może po prostu pomylili się pakując egzemplarz dla Ciebie? Koszt to US $139,99 zamiast US $99,99 - jak widać jesteś parę dolców do przodu ;-)

Za transport też nie kasowali?

Póki co ja czekam z zakupem do przyszłej wiosny, aktualnie i tak głównie męczę trenażer - wystarczy mi wyliczanie mocy na podstawie prędkości, właściwie robi to za mnie wtyczka do ST, koszt całe $6 :-D

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#52 Virenque

Virenque
  • Moderator
  • 1536 postów
  • SkądPoznań

Napisano 04 październik 2012 - 20:25

Mocy chwilowej to nawet na "normalnym" czujniku mocy nie warto włączać, lepiej uśrednione z kilku (3s) sekund.

Dokładnie tak !! Ja na Powertapie mam ustawioną moc właśnie 3 sekundową i lepiej się wtedy trenuje :) Ta chwilowa niesamowicie skacze.
pzdr

#53 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 04 październik 2012 - 21:57

Sprawdziłem wartości tętna w momencie tych skoków mocy - tętno było na normalnym poziomie - żadnych skoków. Co prawda max HR z tej godzinnej jazdy odnotowało mi na poziomie 212 bpm, ale jednocześnie w tym momencie nie było jakiegokolwiek skoku mocy poza normą.

Z tego co widziałem, CycleOps sprzedaje również takie zestawy tj PowerCal + czujnik - być może po prostu pomylili się pakując egzemplarz dla Ciebie? Koszt to US $139,99 zamiast US $99,99 - jak widać jesteś parę dolców do przodu

Też podejrzewam lekką pomyłkę lub raczej miłą niespodziankę ;-)

Za transport też nie kasowali?

Cena transportu wliczona w cenę - tak mają przy zakupach powyżej 200zł.

Ja na Powertapie mam ustawioną moc właśnie 3 sekundową i lepiej się wtedy trenuje :) Ta chwilowa niesamowicie skacze.

Od razu doszedłem do wniosku, że uśrednienie z jakiegoś tam przedziału czasowego będzie dokładniejsze, skoro, jak sam wspomniałeś, moc chwilowa na tendencję skokową. Zaraz przestawię w Edku średnią z 30 sekund na 3.
Dzięi za odzew. Jutro zamontuję do roweru czujnik kadencji i prędkości z zestawu Cycleops i jeśłi zauważę różnicę w działaniu w porównaniu z czujnikiem Garmina, to na pewno dam cynka ;-)

No dobra ... To teraz niech mi jeszcze jakiś specjalista wytłumaczy jak 6-latkowi, czemu Edek nie widzi CycleOps'owego czujnika rytmu/kadencji? Wymieniałem baterię, przestawiałem dzyndzelek pod nią (w środku czujnika dzyndzelek z pozycji CAD na SPD i odwrotnie), w ustawieniach Edka klikałem 'search' ... Jedynie nie wpisywałem ręcznie ID czujnika, bo nigdzie go nie mam, a FCC ID nadrukowany na czujniku zawiera litery, a jak wiadomo w Edku można wpisać tylko cyfry.
Gdzie tkwi zagadka?

#54 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 październik 2012 - 11:50

Czyli jest to czujnik albo prędkości / albo kadencji? Bo ustrojstwo widziałem tylko na zdjęciach. Jeśli tak, to czy wyszukiwałeś jako czujnik speed/cad czy też jako pojedynczy czujnik tylko speed lub tylko cad? Jeśli jest to jeden czujnik (nie tak jak garminowski lub treka speed/cad) to wyszukiwanie należy przeprowadzić tylko jako czujnik tego typu co ustawiłeś dzyndzelkiem.

Ewentualnie jeśli masz usb ant+ to możesz zweryfikować co to za czujnik za pomocą PC, np. GoldenCheetach lub Sporttracks 3.1 (z wtyczką live recording).

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#55 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 październik 2012 - 16:11

Dzyndzelek w pozycji CAD lub SPD sugeruje, że jest to czujnik tylko jednej z tych funkcji. Takie też opcje wybierałem w Edku tuż przed wyszukiwaniem. Nic to nie dało.

USB Ant+ nie posiadam, więc nie mam możliwości sprawdzenia tego w ten sposób.

Jeszcze jakieś sugestie?

Wklejam fotki poglądowe (sorka za jakość, ale już ciemnawo na moim parapecie było).

Dołączona grafika
Dzyndzelek. Ten niebieski.
Dołączona grafika
Próbowałem każdej z czterech możliwości ustawienia w Edku.
Dołączona grafika
Jak widać ID czujnika zawiera litery, których Edek nie obsługuje, więc nie mogę wpisać jakiegokolwiek ID do niego.
Dołączona grafika
Instrukcja PC także nie określa jak taki problem rozwiazać, ani tym bardziej nie ma tu nic o ID PC.
Dołączona grafika
I jeszcze rzut oka na magnesik kadencji. Oczywiście nim 'smyrałem' tuż przy czujniku w momencie wyszukiwania przez Edka.
Dołączona grafika

Dodam, że w opasce pod baterią nie ma jakiegokolwiek dzyndzelka podobnego do tego z czujnika. Sprawdziłem też ID na opasce i czujniku, żeby wykluczyć jakiekolwiek niezgranie się obu - ID są identyczne.

Poszukam jeszcze raz czegoś w necie na ten temat, ale za pierwszym razem niczego nie znalazłem - poprostu mało jest na ten temat. DLatego też liczę na Waszą pomoc ;-)

#56 Gosc_Spalacz_*

Gosc_Spalacz_*
  • Gość

Napisano 06 październik 2012 - 17:46

Tyle znalazłem w necie na ten temat:
https://forums.garmi...nsor-compatible
Ktoś miał identyczny problem, więc nie jesteś sam :-P Dzięki temu raczej można wykluczyć to, że Twój sensor jest uszkodzony. Jeśli rzeczywiście próbowałeś go sparować z Garminem na wszystkie sposoby i nie odniosło to skutku, może po prostu nie jest z nim kompatybilny?
Zaraz po zalogowaniu na connect.garmin.com po prawej stronie pojawia się informacja o możliwej aktualizacji oprogramowania urządzenia, może to pomoże, o ile nie robiłeś nigdy update'a?

#57 travisb

travisb
  • Użytkownik
  • 1761 postów
  • Skąd54.351 �N 18.645 �E

Napisano 06 październik 2012 - 19:54

No dobra ... Trochę jajca ;-) Właśnie dałem jeszcze jedną szansę Edkowi, spróbowałem metody (która, z uwagi na jedną z dwóch możliwości po przestawieniu dzyndzelka w pozycji CAD bądź SPD) z podlinkowanego przez Ciebie forum (czyli ustawiłem w Edku opcję 'Rytm rytmu') i oczom mym ukazał się, poparty miłym dla mych uszu piknięciem, komunikat o treści 'Wykryto czujnik rytmu' :-D
Nie rozumiem kompletnie czemu wcześniej urządzonka nie widziały się, ale teraz mogę spać spokojnie, a jutro poczynić upragnione testy na trasie. Dzięki wielgachne!

#58 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 październik 2012 - 11:11

No widzisz, bo jajca urwałbym temu pseudo tłumaczowi, który "tłumoczył" pliki językowe edka 500 - w aktualnej wersji oprogramowania jeszcze pogorszyli sprawę (zwłaszcza w "treningach").

W angielskiej wersji językowej tak to wygląda:
Dołączona grafika

a w polskiej tak:
Dołączona grafika

Jak widać chore na pełny etat... O ile pierwsza opcja, czyli czujnik prędkości/rytmu jest zrozumiała, to reszta może przyprawić o ból głowy. Bo czy ktokolwiek może się domyślić, że "Czuj. rytmu" to faktycznie "czujnik prędkości", "rytm rytmu" to "czujnik rytmu" (lub kadencji), a "czuj. pr./ryt." to nie to samo co na pierwszej pozycji, tylko "czujnik pr. i rytm." (czyli czujnik prędkości i rytmu - osobne 2 czujniki).
O ile problemu nie ma w przypadku gsc10 bo wystarczy, że jest zaznaczona pierwsza opcja, to schody zaczynają się przy osobnych czujnikach (lub tylko jednym) prędkości i kadencji. Albo tak jak CycleOps czujnika z możliwością wyboru trybu czujnika prędkości lub czujnika kadencji. Wtedy trzeba z czystą świadomością wybrać właściwy typ czujnika. O ile po angielsku jest to wszystko jasne, to po polsku zaczyna się problem, bo wybór "rytm rytmu" lub "czujnik rytmu" nie określa jednoznacznie opcji wyboru czujnika prędkości (więcej: sugeruje, że czegoś takiego nie ma!) lub kadencji (tak jakby były 2 opcje do wyboru...).

Nie sądzę, żebyś coś zyskał wymieniając GSC10 na czujnik CycleOps'a - pozbawiasz się jedynie możliwości pomiaru kadencji lub (dokładnej) prędkości - kadencja będzie tak samo mierzona jak w przypadku GSC10 i różnicy żadnej nie będzie. Brak (dokładnego) pomiaru prędkości może być problemem w przypadku jazdy w terenie zalesionym czy też o górzystym, albo w mieście - odczuć to mogłem zwłaszcza w jeździe terenowej (rower mtb) w mojej okolicy: teren zalesiony, polodowcowa rzeźba terenu. W efekcie duże przekłamania prędkości (i odległości) zwłaszcza w przypadku podjazdów/zjazdów o dużym (>15 do 30*) nachyleniu. Ale na szosie też jest to odczuwalne - w przypadku jazdy przez las (sporo tego tu) - sygnały odbite gps dość mocno przekłamują pozycję w efekcie powodują duże wahania prędkości i drogi.
No i wykorzystanie czujnika na trenażerze (o ile używasz): teoretycznie można obyć się bez wskazań prędkości, bo ta nie bardzo może być porównywalna do prędkości na np. szosie, ale dzięki danym szybkości można wyliczyć generowaną moc nawet dokładniej niż robi to PowerCal - o ile zna się krzywą mocy trenażera. Można skorzystać np. z krzywych wtyczki Trainer Power Sporttracks'a w wersji 3.1 - autor dostarcza krzywych do sporej ilości trenażerów, wersja shareware umożliwia wyliczenie mocy do 20 minut (w praktyce chyba nieco mniej) analizowanych danych, można podzielić trening na kawałki po np. 15 minut, a później połączyć, lub prościej: zapłacić $6 i korzystać z wtyczki do woli. Nawet możesz porównać moce wyliczone przez PowerCal i wyliczone z krzywej mocy trenażera.
Trzeba tylko pamiętać, że wtyczka sama nie przestawi się na inną krzywą mocy trenażera - czyli jeśli ktoś ma trenażer o krzywej nieregulowanej to problemu nie ma, jeśli krzywa jest zmienna, bo można sobie manetką przestawić: zmniejszyć/zwiększyć opór, to żeby wykorzystać wtyczkę, trzeba zaplanować trening na określonym poziomie oporu np. dla trenażerów Elite PowerMag są to opory od 1 (moc przy 30km/h to 126 W) do 8 (moc przy 30km/h to 500W), dla Tacx Satori są to opory od Slope 01 (30km/h: 88W) do Slope 10 (30km/h: 420W). I tak dalej. W przypadku trenażerów z oporem powietrznym lub hydraulicznym (za wyjątkiem hybryd z możliwością regulowania obciążenia) krzywa mocy jest jedna i takiego problemu nie ma (np. Kinetic Fluid 30km/h: 220W).

Trochę odbiegłem od głównego tematu, ale jeśli rozpatrujemy tańszą alternatywę do dokładnego pomiaru mocy w celu zaplanowania i wykonania treningów opartych o moc, to chyba właśnie trening na trenażerach i wyliczanie mocy na podstawie prędkości byłby lepszy niż samo wyliczenie mocy przez PowerCal. Zwłaszcza w treningach interwałowych, a przynajmniej w tych gdzie poszczególne serie treningowe trwają dość krótko.

Chętnie bym porównał wyliczenie wtyczką PT i zarejestrowaną moc przez PC - tyle tylko, że potrzebowałbym zarejestrowany trening w formacie garmina. Oczywiście trening przeprowadzony na trenażerze przy stałym poziomie oporu (w przypadku trenażera z regulowanym poziomem o poru - podać poziom!). Mając te dane byłbym w stanie porównać krzywe mocy wyliczone na podstawie prędkości i wyliczonej przez PC. Ideałem byłaby zarejestrowana równolegle moc z miernika mocy, ale jeśli nie ma co się lubi to się lubi co się ma ;-).
Porównując te krzywe będziemy mogli jak bardzo (i czy w ogóle?) krzywa mocy PC odbiega od krzywej wyliczonej na podstawie prędkości. Czyli np. o ile jest przesunięta w czasie.

Popatrzcie na test mocy na progu LT wykonany na trenażerze (więcej na temat testów określenia poziomu mocy na progu LT TUTAJ). W skrócie: mamy do wyboru 2 testy (oba godzinne), jeden to po rozgrzewce 20 minut wysiłku (Hunter Allen), drugi to dwa razy po 8 minut (CTS). W pierwszym przypadku trzeba mieć niezłe samozaparcie, żeby te 20 minut wykręcić, drugi test jest łatwiejszy do wykonania (przynajmniej dla takiego cieniasa jak ja). W pierwszym przypadku moc na progu to średnia z 20 minutówki razy 0,95 w drugim średnia z dwóch bloków po 8 minut razy 0,9. Ewentualnie zamiast mocy, można wyliczyć prędkość na trenażerze na progu. W końcu czy W czy Km/h to tylko cyferki są. Ważne, żeby wiedzieć jak tego użyć.

No i teraz wykres testu:
Dołączona grafika

Jak widać z powyższego, serducho ma niezłe opóźnienie w stosunku do mocy/prędkości prawda? Wynika to z wielu czynników, np. przy tych dwóch "pikach" tuż po rozgrzewce opóźnienie w reakcji to ok. 50s (tak mniej więcej), zaś w blokach testowych widać, że tętno ciągle wzrasta aż do praktycznie maksa (w drugim bloku testu) oprócz wysiłku dochodzi konieczność skierowania krwi do "chłodnicy" czyli pod skórę, żeby obniżyć temperaturę organizmu, a to też wymaga dodatkowych skurczów serca.

Jestem ciekaw jak wyszłoby porównanie danych generowanych przez PC z tętnem, gdyby test był wykonany na trenażerze, to jeszcze można byłoby dorzucić wyliczenie mocy z krzywej trenażera.

Niestety, na razie nie planuję zakupu - może ktoś z Was podrzuci dane lub udostępni je na Garmin Connect?

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#59 Akitigra

Akitigra
  • Użytkownik
  • 175 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 październik 2012 - 13:59

prozor, mogę ci podesłać pliki z treningu na trenażerze z PC,PT i TACX imagic ale PC mam z garmina, PT może być z WKO+ lub PowerAgenta i z imagica z softu TAXCa w formacie Polara czyli HRM (ale bez pulsu)

Link do garmina
Tu masz trening zarejestrowany przez PC 4x6minut w okolicach LT. Waty interwałów pilnowane na PT.

#60 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 08 październik 2012 - 14:56

Może nie w temacie ale.. Czy użytkuje może ktoś nowy licznik Sigmy ROX 9.1 ? Wyświetla on również moc generowaną ( obliczeniowa). Ciekawe jak ten się sprawuje. Z obserwacji demonstracyjnych na stronie producenta do wyliczenia mocy bierze pod uwagę prędkość oraz przewyższenie terenu. No chyba że się mylę. Oto link do strony demonstrującej działanie licznika.



Dodaj odpowiedź