Skocz do zawartości


Zdjęcie

SPECIALIZED ROUBAIX


47 odpowiedzi w tym temacie

#21 danielasu2

danielasu2
  • Użytkownik
  • 523 postów
  • Skądirlandia

Napisano 10 październik 2012 - 00:26

Przy takim wzroscie i rozmiarze ramy mostek 12cm?
W takim ukladzie ja powinienem uzywac min 14cm a kolega danielasu2 pewnie z 20cm :mrgreen:

Przepraszam a co ma piernik do witraka ,mostek kazdy moze uzywac jaki chce jak mu wygodnie i wzrost nie ma nic do tego
przyklad popatrzcie sobie chocby na strone bikeradar i kto z zawodowców przy jakim wzroscie uzywa jaki mostek dominuja 130mm przy wzrostach 185-190 a nawet 180cm.
Jesli ktoś chce kupić powiedzmy rame mniejsza uzywa dłuszego mostka i wzrost ma gówno do tego ,tylko w rowerach katalogowcyh dobieraja go wedle rozmiaru ramy ale przeciez kazdy moze go zmienic,
Ja uywam 120mm ,mysle o zmianie na 130mm . Stwierdzenie ze mostek bedzie za dlugi i kolega bedzie mial za daleko o siodła to głupota ,wszytko da sie ustawić .
Dla przyklau perwszy z brzeg Boonen bike mostek 140mm wzrost 191
drugi Contador wzrost 177 czyli tyle ile kolega rama 52 wiec o rozmiar mniejsza mostek 120mm link tuhttp://www.bikeradar.com/gear/article/pro-bike-alberto-contadors-specialized-s-works-tarmac-sl3-27088/
Wiem to zawodowcy ale pokazałem ze można i jesli ktos sobie che mieć pozycje na rowerze jak zawodowiec to czemu nie .
Proponuje nastepnym razem cos sprawdzić a nie sie nabijać bo widac ze co niektorzy siedza na szosówkach jakna wigry:)

#22 danielasu2

danielasu2
  • Użytkownik
  • 523 postów
  • Skądirlandia

Napisano 10 październik 2012 - 00:30

[quote name="Bartosz"][quote]No wlasnie 537mm i do tego 120mm mostek..???
Pomijam sytuacje, w ktorej ktos ma nieproporcjonalnie dluzsze ramiona w porownaniu do reszty ciala. Preferuje jazde w bardzo wyciagnietej pozycji lub ma ekstremalnie maly wysieg kierownicy. Czyli pomijamy ekstremalne sytuacje.
Dla wiekszosci takie zestawienie bedzie wskazywalo na krotka rame, gdzie trzeba nadrabiac bardzo dlugim mostkiem.

Zobacz jakie mostki wsadza Spec, i nie tylko, w tych rozmiarach.




Bozesz ludzie co wy bredzicie z tym dobieraniem mostka?

Dlugi mostek - kiepska sterownosc? Bzdura. 120mm to nie 140mm i do ramy 54 bardzo dobrze pasuje. A najbardziej mnie smiesza uwagi kolegi co ma ten sam wzrost, 2cm dluzsza rame i 2cm krotszy mostek i niewyobraza sobie jazdy z 2cm dluzszym mostkiem na 2cm krotszej ramie bo za dalka odleglosc do kiery. Jesus! Przeciez dlugosc efektywna jest ta sama w obu przypadkach! Tylko w drugim masz zgrabniejsza rame.

Co do samych porad to powinno byc ok, choc ciezko tak dorsdzic na odleglosc. Sam wzrost tu duzo nie daje, bo wazne sa tez inne parametry, nie mowiac juz o preferencjach, czy rozciagnieciu. Najlepiej przymierz sie do ramy 54 z mostkiem 120 w pierwszym lepszym
sklepie i bedziesz mniej wiecej wiedzial z czym to sie je ;)
Mozesz tez sprobowac pomierzyc sie dokladniej i sprawdzic w kalkulatorze, gdzies sa linki na stronie. Choc kalk. to tylko taka pomoc pogladowa, bo wszystko wychodzi w praktyce. Niemniej jednak ten 1cm, gora 2cm mozesz skorygowac mostkiem, wiec nie ma strachu. Ja bym sie jednak przymierzyl wpierw.[/quote]
Wreście ktoś normalny

#23 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 10 październik 2012 - 06:40

No wlasnie 537mm i do tego 120mm mostek..???


Od dwóch lat jeżdżę w tej konfiguracji (wcześniej na orbei w rozmiarze górnej rufy 535) z 120 mostem i kompaktową kierą i czuję się bardzo wygodnie. Wcześniej miałem rower z ramą 560 i był za duży. Zresztą pomiary z competitive cyclist potwierdzają ten wybór.
https://dl.dropbox.c...tcalculator.jpg
Dodatkowo kierownica z małym wysięgiem (75) i wszystko pasuje. :)

#24 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 10 październik 2012 - 07:13

Bozesz ludzie co wy bredzicie z tym dobieraniem mostka?

Dlugi mostek - kiepska sterownosc? Bzdura. 120mm to nie 140mm i do ramy 54 bardzo dobrze pasuje. A najbardziej mnie smiesza uwagi kolegi co ma ten sam wzrost, 2cm dluzsza rame i 2cm krotszy mostek i niewyobraza sobie jazdy z 2cm dluzszym mostkiem na 2cm krotszej ramie bo za dalka odleglosc do kiery. Jesus! Przeciez dlugosc efektywna jest ta sama w obu przypadkach! Tylko w drugim masz zgrabniejsza rame.


Wreście ktoś normalny


Wreszcie głosy rozsądku, już myślałem, że zostanę zadziobany za ten mostek! I już myślałem, że nikt nie zauważy, że kolega oburza się a ma 2 cm dłuższą ramę i 2 cm krótszy mostek. Ufff ulżyło mi, bo już zaczynałem myśleć, że ze mną, a raczej z rowerem coś nie tak :) .

#25 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 10 październik 2012 - 07:23

A najbardziej mnie smiesza uwagi kolegi co ma ten sam wzrost, 2cm dluzsza rame i 2cm krotszy mostek i niewyobraza sobie jazdy z 2cm dluzszym mostkiem na 2cm krotszej ramie bo za dalka odleglosc do kiery. Jesus! Przeciez dlugosc efektywna jest ta sama w obu przypadkach! Tylko w drugim masz zgrabniejsza rame.


Nie powiedziałem, że nie mógłbym mieć ramy 54cm i mostka 12cm. Napisałem, że nie mógłbym jeździć na tej samej ramie 56cm z mostkiem 12cm. Czytanie ze zrozumieniem.. Gdybym miał taką możliwość bardzo chętnie bym zmienił ramę właśnie na rozmiar 54cm :)

#26 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 10 październik 2012 - 07:56

Tak i nie bardzo rozumiem o co chodzi??

W Authorze miałem górną rurę 553mm i mostek 10cm. Podsiodłowa 54
W Focusie górna rura ma 543mm i mostek 12cm. Podsiodłowa 54.


Chodzi mu o to, że będzie miał za daleko od siodełka do kierownicy. Rzeczywiście mostek 12cm będzie raczej przydługi.


Ty chyba sam nie wiesz co pisałeś. Pisałeś, że będzie przydługi i i będzie za daleko od siodełko do kierownicy.

A odległość (siodełko kierownica) w zasadzie sam masz taką samą (różnica krótszy mostek, dłuższa rama).

Cały czas jest mowa o rozmiarze 54 i mostku 12cm, więc nie mów teraz, że pisałeś, że nie włożyłbyś mostka 12cm do swojej ramy 56. Poza tym odnosiłeś się do mojej wypowiedzi, a ja pisałem o dołożeniu mostka 12cm do ramy jaką podawał kolega w 1 poście, czyli ramy 54.

Mącisz ludziom w głowie i jesteś niekonsekwentny!!!

#27 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 10 październik 2012 - 10:25

jano_3, Swieta racja, dzieki za sprostowanie.

A jak juz tak, to dobra, dodam ze ja jezdze w takiej samej konfiguracji rama 54 mostek 120 i jest to konfiguracja idealna! Wzrost 172cm! O rany, za duza rama, za dlugi mostek! Moze ktos z was poleci mi wymiane, bo durny nie wiem co czynie ;-)

Z tym ze, aby nie przestraszyc kolegi ze ten spec za krotki, ja mam taka konfiguracje bo lubie sie dobrze wyciagnac, mam chyba ciut dluzszy tulow w stosunku do nog i sztyce bez offsetu, wiec wszystko to sprawia ze taka dlugosc efektywna jest dla mnie ok, ale dla ciebie przy dluzszym wzroscie tez powinna byc ok. A na upartego zawsze mozna dac nawet 130mm mostek, choc to juz bedzie spory do ramy 54.

Ps. Mi kalkulator wyliczyl mostek 110, a 120 bardziej mi odpowiada.

#28 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 10 październik 2012 - 10:40

Bartosz, wszystko co pisałem tyczy się, postu borasad i 1415chris, którzy za bardzo chyba nie wiedzą co piszą :) .

BTW autorowi wątku polecam 2 razy się zastanowić zanim kliknie komuś "pomógł" .

#29 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 10 październik 2012 - 11:19

jano_3, Wiem ;)

#30 slavo1

slavo1
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądtarnówek

Napisano 10 październik 2012 - 15:08

Dzięki Wszystkim za wszelkie rady - sugestie i uwagi :)
kto pyta nie błądzi - fajnie że tu zaglądacie i staracie się swoimi spostrzeżeniami pomóc :lol:
Dziś jadę na przymiarkę ramy 548 zobaczę co z tego się urodzi :-P

#31 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 10 październik 2012 - 18:21

Akurat cały temat tyczy się roweru w rozmiarze 548, więc bliżej mu do 55 niż 54cm.

Też mam 178cm wzrostu, ramę 56cm, mostek 10, mimo, że jestem dobrze rozciągnięty ani myślę wsadzać dłuższego mostka

Pokaż mi, gdzie w moim poście odniosłem się do ramy 54cm ;-) Ten post tyczy się mojej ramy 56, a nie Twojej 54, nie próbuję pomóc Tobie tylko autorowi tematu. Powinniście się nieco zastanowić, zanim piszecie, że rama 55 z mostkiem 12cm w Specu Roubaix, którego jedną z zalet jest zapewnienie nieco większej wygody niż z zwykłej szosie, będzie dla niego dobra. Z tym rozmiarem, przy tym wzroście i standardowej budowie ciała mostek 11cm to maksimum jeżeli chodzi o długość. 10 cm byłby zdecydowanie bardziej odpowiedni.
Nie kłóćmy się już, każdy chciał pomóc, każdy ma swoje doświadczenia i swoją wiedzę :) Do zobaczenia na trasie ;-)

#32 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 10 październik 2012 - 19:35

To nie wiem o co chodzi koledze 1415chris,


Zadałem takie pytanie. Gdyż wyżej wymieniony kolega uznał, że mostek 12cm przy ramie 54 to przesada.

Po czym jak się domyślam Ty odpowiadasz mi, pisząc pod moim postem, chyba, że odpowiadasz nie mi

Chodzi mu o to, że będzie miał za daleko od siodełka do kierownicy.


Poza tym 548mm to pewnie rozmiar rury górnej, ile ma podsiodłowa, bo jak się domyślam podsiodłowa ma 540mm. Czyli rozmiar 54. Tak się przyjęło w większości przypadków określać rozmiar roweru jako długość rury podsiodłowej c-t.

Rozmiarówka speca:

http://www.specializ...ompact#geometry

podsiodłowa c-t 510, górna 548, a rozmiar 54.

#33 Gosc_Cyborg_*

Gosc_Cyborg_*
  • Gość

Napisano 12 październik 2012 - 22:29

Wrzucę jeszcze jeden kamyk do ogródka :) Sam używam Tarmaca w rozmiarze 54 (mój wzrost to 175cm). Niedawno zamieniliśmy z kolegą rowery na treningu (on ma Treka w rozmiarze 56 przy wzroście 176cm). Do tego czasu myślałem, że musi boleć jak się przejedzie jakieś 80km. Tym razem czekała mnie niespodzianka. Nic nie boli, chce się jechać, chociaż rower ze dwie klasy gorszy. Za to kolega cierpiał.
Wracając do tematu. Zawsze trzeba się przymierzyć i nic tu nie da przejażdżka wokół sklepu. Ideałem byłoby się wybrać na 100km trasę, w czasie której pokombinować można z ustawieniem siodełka, mostka.
U mnie tajemnica polegała głównie na geometrii (niska główka ramy). Przy moich latach kręgosłup nie bardzo chce się już tak zginać jak za młodu. Dlatego teraz próbuję obecną ramę sprzedać a zakupić rozmiar większą i raczej coś w stylu roubaix, synapse czy domane.
Reasumując przydługi wywód: do roweru jakiegokolwiek trzeba się przymierzyć. Nikt tu nie doradzi.
Dobrego wyboru życzę i radości z jazdy.

#34 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 12 październik 2012 - 22:41

Cyborg, tego speca masz ladnego fajne malowanko, ale widze jednak sprzedajesz wiesz ja zarzykowalem , kupilem rame 52cm przy 176 tym razem, stawialem na wygode.

Ale troche dziwi mnie, ze przy ramie 54cm masz taki problem, ja natomiast mialem problem przy 54,5 strasznie mnie bolaly plecy.

SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#35 slavo1

slavo1
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądtarnówek

Napisano 13 październik 2012 - 07:38

w poniedziałek dosiadam w teście ROUBAIX'a 548 mm myślę że ok 50 km uda się zrobić będę miał większe wyobrażenie na temat tego bike niż obecnie :->

#36 Gosc_Cyborg_*

Gosc_Cyborg_*
  • Gość

Napisano 14 październik 2012 - 12:16

Cyborg, tego speca masz ladnego fajne malowanko, ale widze jednak sprzedajesz wiesz ja zarzykowalem , kupilem rame 52cm przy 176 tym razem, stawialem na wygode.

Ale troche dziwi mnie, ze przy ramie 54cm masz taki problem, ja natomiast mialem problem przy 54,5 strasznie mnie bolaly plecy.


No właśnie, ja też mam problem z bólem pleców. Okazuje się, że potrzebuję być bardziej rozciągnięty i mieć trochę wyższą główkę ramy (pozycja nieco mniej sportowa :-) ). Dlatego sprzedaję. Chcę jednak kupić w rozmiarze 56 choć mogłoby się wydawać, że 54 będzie ok. Niektórzy nawet zalecali mi 52. Wtedy dopiero bym umierał :!:

#37 Bartosz

Bartosz
  • Użytkownik
  • 998 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 16 październik 2012 - 12:22

Akurat cały temat tyczy się roweru w rozmiarze 548, więc bliżej mu do 55 niż 54cm.

Też mam 178cm wzrostu, ramę 56cm, mostek 10, mimo, że jestem dobrze rozciągnięty ani myślę wsadzać dłuższego mostka

Pokaż mi, gdzie w moim poście odniosłem się do ramy 54cm ;-) Ten post tyczy się mojej ramy 56, a nie Twojej 54, nie próbuję pomóc Tobie tylko autorowi tematu. Powinniście się nieco zastanowić, zanim piszecie, że rama 55 z mostkiem 12cm w Specu Roubaix, którego jedną z zalet jest zapewnienie nieco większej wygody niż z zwykłej szosie, będzie dla niego dobra. Z tym rozmiarem, przy tym wzroście i standardowej budowie ciała mostek 11cm to maksimum jeżeli chodzi o długość. 10 cm byłby zdecydowanie bardziej odpowiedni.
Nie kłóćmy się już, każdy chciał pomóc, każdy ma swoje doświadczenia i swoją wiedzę :) Do zobaczenia na trasie ;-)


Kurde stary ja juz do ciebie nie mam sily, jestes niereformowalny! Skad ci przyszla do glowy taka glupota ze przy ramie 54 musi byc mostek 100 a 120 to juz nie moze byc??? I jeszcze powtarzasz to jak mantre, mimo ze zostalo to wytlumaczone! Nie masz stary pojecia o czym mowisz, wiec w takim razie nie wypowiadaj sie i nie wprowadzaj zametu. Czy przynajmniej choc raz jechales na takiej ramie?? Czy moze przeczytalases w fachowej literaturze? Domyslam sie ze nie, po prostu bredzisz! Wymysliles sobie tak i bedziesz to powtarzal. A wiec ostatni raz: skoro zawodowcy tak jezdza, czemu twierdzisz ze tak jest zle? Wiesz lepiej od nich?? Skoro ja ci pisze ze mam rame 54 i 120 mostek, a ty nadal swoje, to chyba cos z toba jest nie tak... Tyle!

#38 jano_3

jano_3
  • Użytkownik
  • 1982 postów
  • SkądWwa

Napisano 16 październik 2012 - 13:15

Bartosz, ja odpuściłem.

#39 slavo1

slavo1
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Skądtarnówek

Napisano 16 październik 2012 - 15:57

Jak zapowiadałem wczoraj dosiadłem szosę SPECIALIZED ROUBAIX w rozmiarze 54,8 sloping
wrażenia z jazdy:
trasa częściowo płaska z trzema sporymi podjazdami po ok 100-150m przewyższenia
rower mimo że nie typowy ścigacz wydał mi się nad wyraz zrywny i naprawdę szybki ale moje wrażenia trzeba uściślić gdyż to moja pierwsza przesiadka z MTB :-P
http://www.endomondo...kouts/100371990
nie była to zbyt długa jazda ale niedogodności żadnych nie czułem, po ustawieniu bike przed jazdą wszystko grało jak w zegarku, ale to może zbyt krótko by zaczęło tu i uwdzie doskwierać ;-)
Na fragmentach gorszej nawierzchni czuć że rower nie jest sztywny jak gokart - carbon z elastomerami ciut pracuje dając takie odczucia amortyzacji :-> jestem laikiem ale takie miałem odczucia iż rama pracuje z tymi wkładkami Zertz tłumiącymi wibracje.
co do wielkości ramy jak pisałem nie miałem dyskomfortu pozycja nie była leżąca i cały czas widziałem z zza kierownicy przednią piastę a czytałem gdzieś że widząc ją rama jest za mała ?! nie wiem ile w tym prawdy bo jechało mi się dość wygodnie przez te 2 godz. Zdaję sobie sprawę że dopiero jazda ponad 100 km więcej by mi odpowiedziała o złej pozycji za kierą, jednakże po tej jeździe nie jestem do niej jakoś zrażony a więcej bo zacząłem do tego bike podchodzić emocjonalnie i ... chciałbym go po prostu mieć :mrgreen:
Jeśli go nabędę wiem że mogę jeszcze zmienić mostek o którym było tyle dyskusji :-P te 10-20 mm napewno by zmieniło moją pozycję tak by znaleźć poprawną jeśli obecna dokuczała by mi po wielogodzinnej jeździe.
w teście wykorzystałem moje pedały spd z górala i zapewne spd sl jeszcze podniosą efektywność kręcenia :lol:
zamieściłbym fotkę ale coś nie mogę ?! mam komunikat iż "
Niestety Limit na wszystkie załączniki na tym forum został przekroczony."

Pozdrawiam Wszystkich obiecuję iż dam znać o mej decyzji - jeszcze muszę się przespać z tematem odnośnie kosztów gdyż to moja najdroższa opcja ale za to najpoważniejsza 8-)

Thnx za wszystkie posty
Sławek

#40 borasad

borasad
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 16 październik 2012 - 16:45

Powinniście się nieco zastanowić, zanim piszecie, że rama 55 z mostkiem 12cm w Specu Roubaix, którego jedną z zalet jest zapewnienie nieco większej wygody niż z zwykłej szosie, będzie dla niego dobra.


Skad ci przyszla do glowy taka glupota ze przy ramie 54 musi byc mostek 100 a 120 to juz nie moze byc???

Czytaj dokładniej, wyraźnie napisałem dla niego. Jak już pisałem znacznie wcześniej, sam gdybym miał taką możliwość wolałbym ramę 54cm z mostkiem 12cm niż moją obecną konfigurację. Zacytuj, gdzie potępiłem używanie mostków dłuższych niż 10cm, jeżeli znajdziesz taką moją wypowiedź, wtedy będziesz mógł mi moją niewiedzę wypominać ;-)



Dodaj odpowiedź