Skocz do zawartości


Zdjęcie

Golden Cheetah - komputerowy dzienniczek treningowy


302 odpowiedzi w tym temacie

#1 Radello

Radello
 • Użytkownik
 • 614 postów
 • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2013 - 13:55

Zapraszam do dzielenia się wrażeniami i poradami dotyczącymi używania dzienniczka treningowego Golden Cheetah.

Strona oficjalna: http://goldencheetah.org/
Najnowsza wersja do pobrania (beta): http://goldencheetah.stand2surf.net/

http://www.radello.pl - odżywki Dextro Energy / Honey Stinger / Huma Gel / Nuun, kosmetyki Sportsbalm / Bodyglide - bezpośrednio od dystrybutora/importera


#2 wiki

wiki
 • Użytkownik
 • 2190 postów
 • SkądOzorków k/Łodzi

Napisano 05 czerwiec 2013 - 15:11

Radello, jestem pod wrażeniem na chwilę obecną :)

#3 Radello

Radello
 • Użytkownik
 • 614 postów
 • SkądPoznań

Napisano 05 czerwiec 2013 - 15:23

wicklowman, ja chcę zacząć. Korzystam obecnie z Sporttracks w wersji 2.1 i GC nie chce mi zaimportować dzienniczka. Zna ktoś obejście problemu?

http://www.radello.pl - odżywki Dextro Energy / Honey Stinger / Huma Gel / Nuun, kosmetyki Sportsbalm / Bodyglide - bezpośrednio od dystrybutora/importera


#4 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 12 czerwiec 2013 - 09:05

Radello, kiedyś sam miałem założyć wątek i opisać jak używać GC, bo program ma ogromne możliwości, aczkolwiek z uwagi na dość specyficzny interfejs, nie jest zbytnio "intuicyjny" w użyciu. Przynajmniej do czasu, aż człowiek zaskoczy co i jak i zrozumie, że to co widać na początku to... dopiero początek. Należy po prostu nacisnąć plusik (prawa górna część okna programu, poniżej pola wyszukiwania) i dodawać wszystko to, co jest potrzebne. A może być tego multum...

Interfejs przypomina nieco WKO+, jednak IMHO ma od niego większe możliwości (np. moduł treningów), na ogół można uzyskać większość analiz, które oferuje WKO+ i takie funkcje których WKO+ nie oferuje. No i jest kompletnie za darmochę. Stosunek cena (dąży do zera) / jakość i możliwości (dąży do nieskończoności) jest rewelacyjny.

Mi brakuje paru opcji, które mam w ST, ale tego ostatniego używam coraz rzadziej, GC przejmuje obowiązki głównego programu do analizy danych, zwłaszcza przy treningu opartego o moc pokazuje swoje pazurki, goły ST w tym przypadku nawet podskoku nie ma... Wyposażony we wtyczkę Training Analysis jest już zdecydowanie lepiej, ale to ciągle nie to (no i wtyczka płatna jest).

No ale z uwagi na brak większej ilości czasu niezbędnej do opisania programu od podstaw, jakoś mi się nie udało tego zrobić. Inna sprawa, że spore doświadczenie w używaniu go mam, prawdopodobnie będę znał odpowiedzi na ewentualne pytania ;-) - aczkolwiek nie na pewno :mrgreen: .

Cały dzienniczek chcesz na "żywca" zaimportować? Nie da się, tylko aktywność po aktywności. Właściwie z importem to problemu nie ma, bo robi się to "hurtem", gorzej z wyeksportowaniem wszystkich aktywności, które trzeba eksportować po kolei do plików .fitlog.

Ewentualnie jeśli masz konto na TrainingPeaks (tylko premium) lub Stravie (ale i tak trzeba podawać ID aktywności, hurtem się nie da) to możesz spróbować importu tych danych. Prawdopodobnie w wersji 3.1 GC będzie wprowadzona integracja z serwisem Connect Garmina - póki co, jest to w planach, jak z realizacją (i kiedy) to się jeszcze okaże...

Nie warto bawić się w eksport/import danych z kilku lat, co najwyżej z roku bieżącego. Przy okazji warto zadbać o ustawienie LTS przy definiowaniu sezonu.

Jeszcze jedno - najnowsza wersja to nie beta tylko RC (Release Candidate) v.7 - czyli praktycznie już finalna, choć jeszcze parę drobnych poprawek jest robionych. Jak sobie przypomnę jak się pierwsze wersje potrafiły wywalać... Obecnie ze stabilnością jest już dobrze, tych parę błędów zauważonych w obecnej RC7 ma być poprawione w kolejnej, finalnej wersji.

TIP - zastanawiacie się może, gdzie są umieszczone pliki użytkownika?
\GoldenCheetah\library\goldencheetah\Leszek (to akurat moje)

Warto w bibliotece umieszczać również treningi, czyli w opcjach ustawić folder Workout Library na \GoldenCheetah\library\goldencheetah\treningi lub \GoldenCheetah\library\goldencheetah\Leszek\treningi jeśli mamy kilku użytkowników i bez dzielonych zasobów treningów.

Przydaje to się do umieszczenia foldera z programem i bazą danych np. na pendrive lub też synchronizowania biblioteki z chmurą.

Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#5 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 12 czerwiec 2013 - 13:11

Na większość pytań odpowiada przygotowany FAQ

PDF, oczywiście po angielsku. Ci co po angielsku nichuchu... mogą użyć tłumacza goglowskiego, np. odp. na pytanie co to takiego jest ten GoldenCheetah:

2.1 What is GoldenCheetah?
GoldenCheetah is primarily a program for cyclists that own a power meter. It allows them
to record, track and review their performance against recorded data. It also allows you to
ride your turbo and collect data as you ride.
If you do not have a power meter then some of the functionality will not be of use to you
as a cyclist. But you can still record and track progress. We support HR based TRIMP
metrics for a HR based PMC for example.

gógiel tłumaczy tak:
2.1 Co to jest GoldenCheetah?
GoldenCheetah jest przede wszystkim program dla rowerzystów, które posiadają miernik mocy. To pozwala im do nagrywania, śledzenia i opisz swoje wyniki z zarejestrowanych danych. To także pozwala na jeździć na turbo i zbierania danych podczas jazdy.
Jeśli nie masz miernika to niektóre funkcje nie będą użyteczne dla Ciebie jako rowerzysta. Ale nadal można rejestrować i śledzić postępy. Wspieramy HR oparte TRIMP metryki dla HR oparte PMC na przykład.

Albo:

7.2 How does the mean max chart calculate CP when showing power?
The CP algorithm searches your best power for two durations; for anaerobic efforts it looks
between 15s and 1min, for aerobic it looks for best efforts between 10mins and an hour.
Once it has found these two best values it will curve fit the two to enable the 60min value to
be extracted. Bear in mind this is a theoretical number and as described above is applicable
to the BikeScore algorithm. The value for FTP that the TSS algorithm requires is simply
the highest value for 60mins for the time period, assuming you have performed a 60minute
test recently.

tłumaczy tak:
7.2 W jaki sposób obliczyć średnią chart max CP kiedy pokazując siłę?
CP algorytm wyszukuje najlepszą moc dla dwóch czasów trwania, dla beztlenowych wysiłków wygląda między 15s i 1min, na aerobic szuka najlepszych wysiłków między 10 min do godziny.
Gdy już znalazł te dwa najlepsze wartości to krzywa zmieścić dwa umożliwienie 60min wartość być wyodrębnione. Należy mieć na uwadze, że to jest teoretyczna liczba i, jak opisano powyżej dotyczy do algorytmu BikeScore. Wartość dla FTP, że TSS algorytm wymaga to po prostu Najwyższa wartość dla 60mins do okresu, zakładając, że wykonaliśmy 60 minut przetestować niedawno.

Co prawda można to zrozumieć chyba łatwiej, niż to co pisze Tompoz (przynajmniej błędów ort i lit nie ma), ale i tak polecam tekst oryginalny ;-)

Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#6 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
 • Gość

Napisano 14 czerwiec 2013 - 10:48

Grupa GoldenCheetah https://groups.googl...n-cheetah-users

#7 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 14 czerwiec 2013 - 16:45

Właściwie są dwie grupy: jedna dla użytkowników, druga dla pracujących nad rozwojem programu.

Obiło mi się o uszy, że planowane jest wprowadzenie możliwości własnego zdefiniowania krzywej mocy trenażera jako urządzenia wirtualnego pomiaru mocy. Otrzymałem potwierdzenie:

Can't make any promises, but ping a reminder nearer the time and we'll hopefully push it into one of the developer builds, its not a big change.

że ta opcja będzie wprowadzona w jednej z najbliższych wersji rozwojowych (dla wersji 3.1). Istnieje więc nadzieja, że na sezon jesienno - zimowy będziemy mieli możliwość dysponowania narzędziem do treningu w oparciu o generowaną moc. Jest to bardzo dobra wiadomość, zważywszy że program już teraz potrafi zaimportować potężną bazę treningów dla Computrainera, dopasować każdy z tych treningów do aktualnego FTP użytkownika z możliwością ręcznej korekty.
Wystarczy znać wzór krzywej mocy trenażera, najlepiej z przeprowadzonych testów z miernikiem mocy, ewentualnie np. z wzorów wtyczki Sporttracks, choć do nich należy podchodzić z ostrożnością: np. w przypadku mojego trenażera moc podawana przez wtyczkę była znacznie zaniżana, aproksymowanie z wykresu podanego przez producenta, a następnie weryfikacja wg pomiarów PowerTap'em pozwoliła mi na poprawne sformowanie wzoru krzywej, dzięki czemu do trenażera używam koła z oponą treningową, koło z PT służy do treningów na szosie.

Co prawda na razie używam ST z wtyczką do zamiany prędkości koła na moc i wtyczką do komunikacji ANT+ w celu rejestracji i wyświetlenia bieżących parametrów treningu, ale GoldenCheetah oferuje znacznie więcej, praktycznie dzięki modułowi treningowemu będzie można korzystać z możliwości jakie w chwili obecnej oferuje np. http://www.trainerroad.com ($10 miesięcznie, ale oprócz sporej bazy treningów ma zestaw planów treningowych) lub też dedykowane oprogramowanie trenażerów wyposażonych w funkcje pomiaru mocy.

Ideałem byłoby, gdyby program mógł jeszcze transmitować wyliczoną moc zwrotnie do np. komputerków garmina, ale nie koniecznie - w końcu cały trening jest rejestrowany przez program, wystarczy zapisać jako tcx i przesłać do connect'a garminowskiego.

Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#8 Gosc_Rafalek_*

Gosc_Rafalek_*
 • Gość

Napisano 15 czerwiec 2013 - 10:55

Ahh jak ja bym chcial, zeby udalo sie ogarnac i-magic'a :) Niestety jest klopot z firmwarem, ktory slany jest do chipu Cypress'a w sterowniku via usb.
Tacx sie wypial i nic z tego :(

#9 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 18 czerwiec 2013 - 07:28

Jest już finalna wersja 3.0 do pobrana z oficjalnej strony GoldenCheetah.
Bezpośredni link do wersji win32 (działa również z x64 i pod wine): GC Winx32
(wersje dla systemów MAC OSX 32/64 dostępne pod pierwszym linkiem, wersje linuksowe na razie w opracowaniu, można korzystać z wersji win pod wine, aczkolwiek nie wiem jak w tym przypadku będzie z obsługą ANT+).

Oficjalny MANUAL. (niestety - ciągle jeszcze w powijakach, lub tylko szkielet z niewielką ilością informacji...)
Oraz FAQ.

Oczywiście w powszechnie znanym i lubianym języku ;-).

Z podręcznika o planowanych nowościach w wersji 3.1:
1.4 Future Plans
Version 3.1 is already being planned and the high priority features include;
• Planning functions centred around the concept of an interactive performance manager
chart where you set target events and physical adaptations or performance targets with
a progression of daily stress and long term stress.
• Interval Analysis and Comparison across separate rides, to compare efforts and track
and rank performance in intervals or ‘segments’ of rides and routes.
• Season by Season progression to compare and rank performance development in cycles
and seasons across the long term charts, but also the critical power and distribution
charts.
• Separation of the training view into a separate program ‘OpenTrainer’ to enable more
advanced graphical displays including video with overlay and animations.
Version 3.1, hopefully, will not take so long to come to fruition and is currently targetted
for Spring 2014.


Jak widać ciekawie się zapowiada, zwłaszcza ostatni punkt oraz analiza interwałów i porównywanie pomiędzy różnymi treningami to coś co mi brakowało i chyba od tego momentu ST praktycznie pójdzie w odstawkę. Oczywiście finalną wersję planują na wiosnę przyszłego roku, ale wersje rozwojowe będą jak dotychczas dostępne znacznie wcześniej, do pobrania jak dotychczas.

Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#10 Gosc_Bosiur_*

Gosc_Bosiur_*
 • Gość

Napisano 05 wrzesień 2013 - 20:02

Poszukuję podobnego programu, ale do analizy treningów biegowych (głównie wykresy tempo/puls/wysokość). Z góry dzięki za jakieś propozycje. Co do GC - polecam, przydał się mimo braku pomiaru mocy w moich treningach kolarskich.#11 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 18 listopad 2013 - 12:56

Od początku listopada dostępna jest "nowa" wersja 3.0 - z małymi poprawkami:

This build reinstates Twitter, Strava and Google Maps functionality. It adds in uploads to Cycling Analytics and Self Loops and fixes issues with the Trainer not handling wheel sizes other than Road/700C correctly.

 

Czyli praktycznie poprawki - na nieco poważniejsze zmiany trzeba będzie poczekać do wersji 3.1 - ale kiedy będzie dostępna tego nikt nie wie...


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#12 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 24 grudzień 2013 - 08:27

Wersja 3.0.1 do pobrania: Download - pliki dla Windows, Mac OS X (10.6+), Fedora 18/19.

Wersja 3.1 ciągle w projekcie, niektóre realizowane pomysły będą bardzo praktyczne, np. filtry danych:

Screenshot+from+2013-12-05+18%3A50%3A38.

 

 

Screen+Shot+2013-12-20+at+22.38.57.png

 

Teoretycznie już teraz można odfiltrować dane, ale tylko przez ręczne wklepanie formuły filtrującej w okienko w prawym górnym rogu programu i przestawieniu z wyszukiwania na filtrowanie, następnie albo wpisanie z pamięci, albo wybór kolumn, np. Duration > 7200 AND Average_Speed > 30.5 oznacza wybór tylko tych treningów, których czas jest dłuższy od 7200s (2h) i średnia szybkość większa od 30.5 km/h, tyle tylko, że jest to mało praktyczne (pomimo, że warunki filtrujące mogą być zapamiętywane jako favourites) i nie ma możliwości łączenia kilku zdefiniowanych już formuł filtrujących. Jeśli będzie możliwość filtrowania jak widać na obrazkach powyżej, to dla początkujących (i chyba nie tylko) użytkowników będzie to zdecydowanie wygodniejsze, zwłaszcza że mają być zdefiniowane początkowe/przykładowe formuły filtrujące. Do pełni szczęścia brakuje ciągle jeszcze porównania treningów - to niestety ciągle w planach rozwojowych...


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#13 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 04 styczeń 2014 - 20:41

Mark poinformował, że pracują nad trybem porównania sezonów (!) treningów i interwałów. Zapowiada się ciekawie, można rzucić okiem na prezentację:

 

(bez dźwięku, ale ponoć obraz wart więcej, niż tysiąc słów...)

 

Co prawda póki co ukończyli dopiero pracę nad podsumowaniami, CP i wykresem jazdy (choć to chyba najważniejsze), jednak wreszcie można mieć nadzieję na dostęp do dobrego narzędzia porównania treningów w wersji 3.1 GC.

 

 

Ps. Doszło porównanie QA:

Screenshot+from+2014-01-05+15%3A46%3A07.


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#14 Bury

Bury
 • Moderator
 • 799 postów
 • SkądZłocieniec

Napisano 04 styczeń 2014 - 21:44

Ale na Linuxa to trochę lipa... Fedora ma fajnie, ale reszta musi kompilować sobie sama. Jako, że nie zamierzam "updatować" Lubuntu, musiałem sam ściągać mnóstwo potrzebnych bibliotek do poprawnej kompilacji...

 

BTW. widzę, że zaimplementowana jest 3 wersja API od google. Szkoda, że bikeroutetoaster.com śpi przy 2 i nie idzie z niego korzystać... Może tak zlustrować BRT i samemu zaaplikować nowe API i postawić sobie serwerek na Apachu? :)#15 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 07 styczeń 2014 - 09:01

No niestety, Mark pracuje przede wszystkim na makówce, ale również używa Ubuntu.

 

Od dziś dostępna jest wersja rozwojowa 3.1:

gc.jpg Windows 32bit Installer

gc.jpg Mac (Intel 32/64bit) DMG

 

Reszta niestety kompiluje sama lub czeka na gotowe paczki ;-) - jednak Win GCh bardzo dobrze i szybko działa pod wine, tak więc jeśli nie używa się modułu treningowego, to nie ma również konieczności używania natywnej, linuksowej wersji programu.

 

This is the first development build of code slated for the 3.1 release of GC.
It includes tabbed Athletes, Compare mode and different CP model techniques.
This is a fairly major code rewrite so expect some bugs.

For Windows builds it will by default install over the existing 3.0.x software.

It will share the Athlete data from an existing 3.0.x install.

 

Szybki rzut oka na program i małe zdziwko - gdzie się podziały moje dane? Instalacja w poprzednim miejscu, a jakieś szczątkowe starocie tylko widzę? Sprawdzam opcje i wszystko jasne: doszła możliwość zdefiniowania ścieżki (położenia) plików biblioteki ćwiczącego (Athlete library)! Przypomnę, że w poprzedniej wersji jeśli chcielibyśmy mieć dane "przenośne" to należało utworzyć w folderze programu folder "Library" (np. D:\GoldenCheetah\library\goldencheetah\prozor - gdzie prozor oznacza ćwiczącego ;-) i ścieżka musi kończyć się na library\ czy też jak ktoś to sobie nazwie...). Aktualnie należy wskazać położenie plików z danymi. Czyli obecnie można bardzo prosto wskazać położenie biblioteki np. w Dropboxie itp.

 

Filtry dodane (super! - ale trzeba o nich teraz pamiętać ;-)), z tego co widać powyżej to ponoć tryb porównania również działa (ale do pełni funkcjonalności to jeszcze daleko).

 

Duże zmiany w modelu CP: none, 2 parametrer, 3 parameter, ExtendedCP (jak dla mnie najlepiej modeluje ExCP).

 

Możliwość otworzenia zakładek kilku zawodników (poprzednio: tylko jeden), można w ten sposób gromadzić dane z kolejnych lat co przyspiesza analizy.

 

Możliwość eksportu każdego wykresu jako grafiki PNG.

Małe zmiany w module treningowym, z tego co widzę głównie pływający "pilot" z dużymi przyciskami (możliwość zmaksymalizowania okna GCh i wyłączenia zbędnych elementów typu toolbar itp.), poprawki błędów.


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#16 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 27 styczeń 2014 - 09:47

Od 20.01.2013 dostępna jest kolejna wersja rozwojowa 3.1

gc.jpg Windows 32bit Installer

gc.jpg Mac (Intel 32/64bit) DMG

 

Zmiany:

// 54 07 Jan 2014 Mark Liversedge Revised Estimated VO2MAX metric formula

// 55 20 Jan 2014 Mark Liversedge Added back Minimum W'bal metric and MaxMatch

// 56 20 Jan 2014 Mark Liversedge Added W' TAU to be able to track it

 

Dodano:

+// 57 20 Jan 2014 Mark Liversedge Added W' Expenditure for total energy spent above CP

 

 

Zmieniono w oknie programu: zamiast:

Home,   Diary,  Analisys, Train

wprowadzono:

Trends, Diary,  Rides,      Train

 

Teraz brzmi to sensowniej.

 

Aktualizacja od 28.01.2014:

gc.jpg Windows 32bit Installer

gc.jpg Mac (Intel 32/64bit) DMG

 

 

Paczki dla Ubuntu (i pochodnych) bazujące na 3.0.1.

Na razie brak niektórych (mniej istotnych) funkcji (KML, ładowanie SRM, wykresy 3D, eksport do Stravy), ale paczki należy traktować jako testowe, wersja finalna powinna mieć wszystko co trzeba.

12.04
http://download.open....0.1-1_i386.deb
http://download.open...0.1-1_amd64.deb

12.10
http://download.open....0.1-1_i386.deb
http://download.open...0.1-1_amd64.deb

13.04
http://download.open....0.1-1_i386.deb
http://download.open...0.1-1_amd64.deb

13.10
http://download.open....0.1-1_i386.deb
http://download.open...0.1-1_amd64.deb

 

G Coco odświeżył również rpm dla Fedory z dołożeniem rpm'a dla wersji F20.

http://download.open.../GoldenCheetah/

 


 • mborcz lubi to

Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#17 wtd

wtd
 • Użytkownik
 • 274 postów
 • SkądWrocław

Napisano 28 styczeń 2014 - 23:10

Wystarczy znać wzór krzywej mocy trenażera, najlepiej z przeprowadzonych testów z miernikiem mocy, ewentualnie np. z wzorów wtyczki Sporttracks, 

 

A zna ktoś taki wzór dla Elite Qubo Fluid?#18 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 13 luty 2014 - 11:20

BTW. widzę, że zaimplementowana jest 3 wersja API od google. Szkoda, że bikeroutetoaster.com śpi przy 2 i nie idzie z niego korzystać... Może tak zlustrować BRT i samemu zaaplikować nowe API i postawić sobie serwerek na Apachu? :)

 

 

Trochę poza tematem głównym, ale jeśli chodzi o bike route toaster, to aktualnie przebudowują na API v.3:

Bike Route Toaster Offline - 7th January 2014

Unfortunately BikeRouteToaster.com is currently offline. This is due to version 2 of the Google Maps API no longer being available.
Upgrading to version 3 is not a simple process and will require an almost complete rewrite of the application. For this reason the site will remain offline for the next few weeks.

We are working hard to get he site up and running again as soon as possible, and we are sorry for the inconvenience this has casued.

Thank you for supporting Bike Route Toaster.

--------------------------

 

Wracając do GC - jestem pod dużym wrażeniem zmian wprowadzonych w 3.1 - szczerze mówiąc, niektóre mnie zaskakują, trzeba odkrywać możliwości programu od nowa. Dodanie porównywania treningów/interwałów/sezonów itp. podniosło zastosowanie programu o co najmniej poziom wyżej. Dla ciekawych i odkrywców - minusem jest brak instrukcji, zwłaszcza do nowo wprowadzonych funkcji, trzeba albo odkrywać nieco po omacku, albo sprawdzić co ciekawego napisali w grupie dyskusyjnej... No ale warto - robi się z tego doskonałe narzędzie dla myślącego trenera.

 

Warto rzucić okiem na pliki wideo, które umieszcza na vimeo Mark Liversedge.


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect


#19 Bury

Bury
 • Moderator
 • 799 postów
 • SkądZłocieniec

Napisano 13 luty 2014 - 17:58

Prozor, ja widziałem już to ;) Właśnie 7 stycznia wszedłem na stronkę i zobaczyłem ten wpis. Czekamy z niecierpliwością.#20 Prozor

Prozor
 • Użytkownik
 • 5370 postów
 • SkądSulęcin

Napisano 17 luty 2014 - 14:56

Wyjaśnienie wideo Dr Skiby wspóczynnika W':

 

W skrócie: jest to porównanie do ładowania/rozładowania akumulatora - dzięki współczynnikowi W' można dość szybko określić jak bardzo ekonomiczna była jazda i po jakim czasie nastąpi "naładowanie" akumulatorów ;-). Szkoda, że (jeszcze?) żaden z komputerków rowerowych nie może tego wyliczyć w czasie jazdy.

 

Nieco więcej na temat Determining Anaerobic Capacity in Sporting Activities (Dionne A. Noordhof, Philip F. Skiba, and Jos J. de Koning): http://www.humankine..._475-482_ej.pdf

i tu znajdziecie dość dokładne wyjaśnienie prawie wszystkich zagadnień i definicji, np. co to jest W' (ogólnie - pojemność anaerobowa wyrażona w kJ).

 

Ostatnie wyjaśnienia Dr Skiba:

Let me see if I can help.

To make the calculation easier with field data, a single time constant is used for the entire file. It is calculated by taking the average of all the samples in the file below CP. This probably works because average power is a reasonable proxy for the average oxidative state of the muscle.

The paper we just published in IJSPP demonstrated the statistical validity of the technique. This is not to say that the procedure could not be improved. I've got lots of ideas. But it works very well as is. I'll paste in my lay description of the study below.

The reference is here:

http://www.ncbi.nlm....pubmed/24509723

The purpose of the study was to see if the W'Bal model was valuable as a field measure. In other words, do people in real-life become exhausted at the time W'Bal = 0, or at some other point?

To check this out, we collected power meter files from athletes who became prematurely exhausted during training or racing. We also collected files from athletes who had done hard training or racing, but had not "blown up". We first checked to see if there was a significant difference between the minimum W'Bal reported in each group (there was). On average, the athletes blew up at 0.5 ± 1.3 kJ (95% CI = 0 – 0.9 kJ). The SE was 1.0 kJ. We then used ROC analysis to determine how good the model was. This is more typically used in assessing medical tests, but fit our purpose nicely. The model fit the criteria for an excellent diagnostic test. On the basis of the present data, we can achieve 95% sensitivity w/ 24% ‘false positives’ if we say the athlete is at risk of blowing up if they go below 2.5 kJ. If the threshold is set at W′BAL = 1.5 kJ, 80% of athletes will be appropriately classified as exhausted and 88% appropriately classified as non-exhausted.

Anecdotally, athletes have reported feeling really bad if they let the W′BAL drop < 1.5 kJ. Thus, we feel it is both statistically and practically defensible to discourage athletes from proceeding below a W′BAL of 1.5 kJ (i.e. less than 10% of the W′ for most athletes) if they wish to avoid premature exhaustion.

So, there you have it. Hopefully, this makes you a bit more confident using the model.

I hope to have another manuscript for y'all in the next month or two...juggling writing papers with writing my thesis at the moment!

Cheers,

Phil

 

Teraz zaczynam rozumieć, skąd ustawienie wyszukiwania "Minimum W' Cost: 2,0 kJ".  Również staje się jasne, skąd różnice w definicji "zapałek (match)" pomiędzy zapałkami Coggana, a zapałkami Skiba. W duuużym uproszczeniu: Coggan zakłada, że każdy z zawodników ma określoną i nieprzekraczalną liczbę "zapałek" (albo dawek nitro ;-)), których może użyć w razie potrzeby. Czyli kolarz startuje z pełną paczką zapałek, ale za każdym razem gdy np. atakuje, pokonuje wzniesienie itp. spala jedną zapałkę. Oczywiście wielkość "paczki zapałek" jest różna dla każdego z kolarzy, jednak nikt nie ma nieskończonej ich liczby. Założenie dość proste: sprawdzić ile ma się zapałek, jaka jest pojemność pudełka na nie, spróbować zwiększyć ich ilość, spalać we właściwym czasie odpowiednią ilość, tak aby zoptymalizować swoje szanse na sukces.

Definicja (uproszczona rzecz jasna) wg Dr Coggan'a wygląda tak: dla większości zapałka jest zdefiniowana przez podniesienie mocy powyżej FTP o co najmniej 20% i utrzymanie przez co najmniej 1 minutę. Dla większej ilości czasu % ulegają zmniejszeniu i tak spalenie zapałki to również 8 - 14% powyżej FTP przez 10 minut. Pamiętać należy, że nie ma jednak dokładnej definicji "zapałki" i dla każdego z nas może być to nieco inna wartość. WKO+ ma możliwość odszukania w logu treningowym wszystkich występujących zapałek i określenia chwili, gdy zawodnik został "ugotowany".

 

Z kolei definicja Dr Skiba jest inna, występują tu kolejne poziomy "zapałek" wyrażone w kJ. Niestety, również tutaj wszystko zależy od konkretnego zawodnika. Niektórzy nie odczują wyczerpania przy W'Balance = 1,5 kJ inni i owszem. Teoretyczny średni próg to W'BAL < 2,5 kJ, jednak najbezpieczniejszym progiem dla pewności uniknięcia przetrenowania jest W'BAL < 1,5 kJ. Wynika to z badań - średnio zawodnicy osiągali wyczerpanie przy 0,5 ± 1,3 kJ (95% CI = 0 - 0,9 kJ ), średnia wyniosła 1,0 kJ. Jednak najlepiej przeanalizować dane treningowe i odpowiednio ustawić próg, mając na uwadze również długość i intensywność treningu. I tu uwaga: ten próg W'Bal to W'Bal Match (w końcu o zapałkach prawimy, no nie?).

 

No dobra, do czego to można wykorzystać przy pomocy GoldenCheetah? Przede wszystkim do dokładnego planowania kolejnych treningów. Jeżeli oszacuje się prawidłowo poziom W' Balance (ale w tym przypadku to już nie zapałki!) jako próg wyczerpania dla danego zawodnika dla danego typu wysiłku (interwału), to można dokładnie ocenić tak wielkość wydatku energetycznego, długość trwania interwału, niezbędną przerwę na naładowanie "akumulatora" do określonego poziomu, tak aby kolejne powtórzenie przyniosło określony efekt i było możliwe do powtórzenia określoną i założoną ilość razy.

W praktyce można określić jak ma wyglądać kolejny trening (interwałowy) z dokładnością nawet do kilku watów (średnio).


Focus Izalco ::::Powered by SRAM REDTM      24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png    GarminConnect.png

                                                                                     Grupa Forum na Garmin Connect
Dodaj odpowiedź