Tak, miernik na bieżąco aktualizuje zero offset, za każdym razem kiedy do korby nie jest przyłożona żadna siła. Jeśli więc przed jazdą zakręcisz korbą i nie będziesz nią ruszać przez kilka sekund to offset zostanie zaktualizowany.
Pomiar Mocy - Sprzęt (Tylko Sprzętowe Mierniki Mocy!)
#1762
Posted 09 September 2019 - 09:17
Z tym update'em rozumiem już nie zeruję Garminem wcale?
Na zewnątrz praktycznie nie musisz. Na trenażerze jednak może być to konieczne, bo w tym przypadku nieprzykładanie żadnej siły jest mało możliwe. Przynajmniej w P2M widzę, że raz na jakiś czas trzeba albo zaprzestać kręcenia (P2M wymaga przerw 3s do autozerowania), albo robić ręcznie zerowanie. Powód dość prozaiczny: temperatura pomieszczenia się nie zmienia, siły działające na miernik jednak powodują lekki rozjazd pomiaru. W praktyce realizuję to w kręceniu wypoczynkowym pomiędzy interwałami, albo przerwa na chwilkę, albo ręczne zerowanie.
- Bzyk likes this
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#1764
Posted 09 September 2019 - 20:57
#1765
Posted 09 September 2019 - 21:58
Jako pedały niby tak, chociaż Rotor ma wprowadzić pająk z uniwersalnym zastosowaniem szosa/mtb.
Reklamować to mają jako 'ostatni miernik mocy jaki będziesz potrzebować' czy coś w tym stylu.
Wygląd:
Pająk przerzucany pomiędzy korbą szosową, a korbą mtb. Oczywiście korby rotorowskie OCP (chodzi o te ząbki w środku pająka).
Możliwe tarcze:
Road 1× (round or Q-ring): 40, 42, 44, 46, 48, 50
Road 2× (round or Q-ring): 50/34, 52/36, 53/39, 54/42
MTB (round or Q-ring): 34, 36, 38
Ok, mały niedosyt w MTB, bo minimalna zębatka to 34, w niektórych aktywnościach to trochę dużo.
Cena €649
Oczywiście nie trzeba chyba nikogo przekonywać nad wyższością pomiaru w korbie zamiast w pedałach, zwłaszcza w zastosowaniach terenowych. Niby mierniki SRM w pedałach mają być odporne na uderzenia, ale to się dopiero okaże w użytkowaniu.
Szczegóły: https://www.bikerada...er-power-meter/
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#1767
Posted 11 September 2019 - 12:17
Tak, miernik na bieżąco aktualizuje zero offset, za każdym razem kiedy do korby nie jest przyłożona żadna siła. Jeśli więc przed jazdą zakręcisz korbą i nie będziesz nią ruszać przez kilka sekund to offset zostanie zaktualizowany.
w apcje to sie wlacza przesuwajać w prawe i kolor sie zmienia na niebiesko czerwony?
bo az nie wiem, czy to domyslnie bylo wlaczone czy wylaczone a te kolory troche sie gryza z logika
#1772
Posted 14 September 2019 - 01:50
Witam...
Pytanie o te korby
https://www.bike-dis...crankset-682045
Obecnie posiadam u siebie korby Shimano Dura Ace Hollowtech II.
Czy te korby FSA z linku powyżej da sie zamontować u mnie ?
Oczywiście zakładam ze muszę kupić BB, np ten
https://www.bike-dis...-bracket-646124
Jak to wygląda w praktyce ?
Mialem przerwę od roweru szosowego 5 lat i sprzętowo jestem mocno do tylu.
Dzieki.
#1775
Posted 15 September 2019 - 12:02
Mam FSA Gossamer z Power2Max i zakładałem na BB Shimano z Ultegry.
Przynajmniej kiedyś można było kupić z pasującą osią.
Tarcze też ultegry.
Suitable Bootom Brackets: PF30, BB30, MegaEvo, MegaEvo Ceramic
Niby oś sztywniejsza ale łożyska drobniejsze.
Ma to chyba większy sens przy większym suporcie.
#1776
Posted 15 September 2019 - 19:26
Tak, dalej się da: https://www.power2ma...with-crank-set/
490€, bez wymiany suportu, ale z koniecznością przełożenia blatów z korby Shimano, oczywiście wybrać pod aktualny standard blatów, ewentualnie wymienić na nowy 110 4s (fakt, wydatek na blaty, ale możne jak się poszuka... plus taki, że zakres można dobierać w dość dużym zakresie).
Ewentualnie zamówić w komplecie darmowy suport FSA megaexo z kodem przy zamówieniu: p2m_megaexo - chyba nawet lepsza opcja, bo i suport dopasowany chyba bardziej niż standardowy shimanowski, no i nowy, a to ma znaczenie, prawda?
Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750
#1777
Posted 21 September 2019 - 06:00
Tak, miernik na bieżąco aktualizuje zero offset, za każdym razem kiedy do korby nie jest przyłożona żadna siła. Jeśli więc przed jazdą zakręcisz korbą i nie będziesz nią ruszać przez kilka sekund to offset zostanie zaktualizowany.
Sprawa autokalibrowania jest bardziej skomplikowana.
W CTF (pierwszy system pmairu mocy SRM standard) ma to wyglądać tak i POWINNO w każdym innym mierniku... a tak często nie jest.
1. Po 5 sekundach od braku kadencji rozpoczyna się pomaier offsetu.
2. Pomiar wartości offsetu odbywa się 5 razy i żadna wartość nie może być różna od poprzedniej o +/-4Hz
3.Prędkość musi być większa od... 15km/h? juz nie pamiętam
4.Dopiero wtedy następuje "przyjęcie" nowej wartości offsetu.
Wystarczy, że np. pkt 3 nie będzie uwzględniony w procedurach softu licznika i z autokalibracji wyjdzie cyrk, bo np. kolarz zatrzymał sie na światłach, zdjął jedną nogę z pedału, zeby się nie przewrócić a drugą trzyma na pedale powodując naciąg łańcucha. Ten warunek może stwierdzić i spełnić tylko licznik.Korba nie jest wstanie stwiedzić jaka jest prędkość. Tutaj pozdrowienia dla programistów wahoo, które do niedawna potrafiło sie wałaśnie tak zautokalibrować. W Garminie jest opcja włączenia i wylączenia autokalibracji, więc można ją wyłączyć i po kłopocie. W Wahoo do tej pory jej nie ma a z moich obserwacji wynika, że Wahoo ma ją włączoną na stałe.
Teraz niespełnienie warunku 2. Kolarz rusza z miejsca i ma akurat 53x11. Zanim wykona obrót korby minie kilka sekund. Licznik może uznać, że kolarz nie kręci korbą i przyjmie wartość offsetu zawyżonego i to mocno. Znowy wyjdzie cyrk z autokalibracją.
Warunki w/w są jasne i łatwe do zaprogramowania dlatgo ciągle wieszam psy na programistasch liczników.
Teraz dryfty temperaturowe. Wystarczy że blat będzie krzywy (otwory niesymetryczne) i potrzeba b edzie kilku jazd, żeby siły się ułożyły i rozkład sił się rozłożył. tutaj moja rada dla fanów ITT Nie zmieniajcie blatów, nie dokręcajcie ich ileś tam dni przed startem W SRM łatwo stwierdzić czy jest już stabilnie po takiej wymianie/dokręcaniu blatów. Jeśli kolejne wartości kalibracji zaczynają sie już niewiele od siebie różnić to jest. ok.
Te 10k w Quarq to to chwyt marketingowy. Stan zero momentu w miernikach w korbie jest tak delikatny, że np. pchniecie palcem dużego blatu bez łańcucha powoduje już zmiane wyraźną offsetu a co dopiero podczas jazdy, gdy korba jest pchana prze łańcuch generując ujemny stan zero. Siła pchania zależy od oporu bębenka i jego nasmarowania. Oczywiście zgadzam się, że jest ona niewielka w bardzo dobrych kołach ale chodzi mi o to jak to się ma do tych "10k" Quarqa.
Pisałem chyba wcześniej jak sprawdzałem DZero z apką Qualvin.
Dla ok 6-10kg Qualvin wskazał chyba 0,5Nm błędu a dla 80kg już 5 Nm. Sprawdzałem wcześniejsze wersje od DZero i tam był wyraźny błąd wynikajacy ze skosu łańcucha ale i tak uważam, ze Quarq zaraz po SRM są najlepszymi miernikami.
Co do PM rotora w pająku. Jak ktoś zna mojego FB to są tam zdjęcia PLMa pod Rotora Aldhu/Vegast
Kolega bardzo dobrze zauważył, ten Rotor to rozstaw niesymetryczny 110BCd, więc do MTB sie nie nadaje. Mimo napędów 12x w górach i tak trzeba zakładać 32 z przodu.
Co do uśredniania. Ja akurat preferuję zero uśredniania mocy ale wynika to z tego, że jeździłem na SRMach a teraz na swoich. Impulsy kadencji są z magnesu, więc są dokładne natychmaiast i waty są już bardzo dokładne po jednym obrocie korby. Dlatego jak startowałem w ITT łatwiej mi było je kontrolować mimo tego, że jak ktoś słusznie zauważył skaczą. Wysoka kadencja i płynność pedałowania w ITT wyraźnie to wygladzają i wystarczy, że jeden obrót korby będzie za mocny i od razu będzie to widać na liczniku. Oczywiście w liczniku mam po kolei moc, moc AVR, moc NP, moc AVR LAP...itd.
A co do licznikow. WSZYSTKIE wyświetlają moc z pewnym poślizgiem. Monitoruję dane z ant+ telefonem z ant+ i apka ANT+ Plugins Sampler. Widać tam (w CTF) z jaką dokładnością jest mierzona kadencja i jak szybko są aktualizowane dane o watach itd. Życzyłbym sobie liczników, które mogą wświetlać dane z próbkowaniem co 0,25 sekundy jak ktoś sobie tego życzy. Oczywiście obowiązkowa byłaby opcja ręcznego ustawiania tego czasu np. 0,25;0,5, 0,75 i tak jak jest teraz 1s. Przy 0,25s można by było odnieść wrażęnie zmany watów jak w systemach analogowych czywiscie.. problem by miały tutaj ekrany LCD bo większość jest za wolna i dane by się mogly rozmazywać na ekranie.
- mess and Arked like this
#1778
Posted 21 September 2019 - 07:58
W Quarqu z moich obserwacji 5 sekund w sumie wystarczy, żeby zero offset się zaktualizował. No i licznik nie bierze w tym w ogóle udziału. Jest to więc co innego niż opisałeś (nie CTF).
https://www.quarq.co...tool-magiczero/
Błąd od skosu łańcucha w Quarqu zaobserwowałem niestety w terenie. Moce są nieco wyższe kiedy jadę podjazd na najlżejszym przełożeniu.
A co do pływającego offsetu. Nowe Quarqi AXS ze zintegrowanymi zębatkami są pozbawione większości tych wad. Super stabilny zero offset. Szkoda, że pasują tylko do napędów AXS i są jednorazówkami bo to potencjalnie najdokładniejszy miernik na rynku w tym momencie.
PS: dobry filmik o pomiarach w pająku od Keitha Wakehama, gdzie porównuje design Quarqa, SRM i Power2Max:
https://www.youtube....h?v=zao3eTXEdAM
#1779
Posted 21 September 2019 - 08:17
W Quarqu z moich obserwacji 5 sekund w sumie wystarczy, żeby zero offset się zaktualizował. No i licznik nie bierze w tym w ogóle udziału. Jest to więc co innego niż opisałeś (nie CTF).
https://www.quarq.co...tool-magiczero/
Czyli z tego co czytam nic nie robię, nie wypinam się itd., po prostu pedałuję i miernik mi się zeruje w danych momentach zgodnie z określonym algorytmem?
Reply to this topic
Also tagged with one or more of these keywords: PowerTapPower2MaxSRM, Quarq, Stages, Polar, i inne.
|
Giełda →
Sprzedam / Oddam / Zamienię →
Pomiar Mocy Fsa Powerbox Bb386Evo 172,5 Mm 53/39Started by dmxzor , 01 Jan 2020 pomiar mocy, powerbox, stages and 3 more... |
|
|
Odzież i akcesoria →
Liczniki - pulsometry - gps - oświetlenie →
Opaska Sigma R1Started by @ndrew , 07 Jan 2017 sigma, polar, hr, r1, m400 |
|
||
Giełda →
Wspólne zamówienia →
Power2Max - 2 PomiaryStarted by Lason , 03 Dec 2016 Power2max, pomiar mocy and 3 more... |
|