Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pomiar Mocy - Sprzęt (Tylko Sprzętowe Mierniki Mocy!)

PowerTapPower2MaxSRM Quarq Stages Polar i inne.

2470 odpowiedzi w tym temacie

#1421 Pompeczka

Pompeczka
  • Użytkownik
  • 38 postów
  • SkądKołobrzeg

Napisano 01 październik 2018 - 12:56

A skończ ie już z tym wąskim Q factorem! Właśnie tak jak w Mtb rozstaw stóp jest zbliżony do naturalnego. A ta cała aero dynamika w wąskim rozstawie to tylko chore kolana!

#1422 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 02 październik 2018 - 13:52

Z Q-factorem śmieszne jest to, że badania wykazały, że jego szerokość wpływa na wydajność mechaniczną zawodnika. Mianowicie im węższy tym lepiej. Jest to jeden z niewielu nie-fizjologicznych czynników wpływających na wydajność mechaniczną brutto. Jeśli więc ktoś narzeka na zbyt duży Q-factor to nie jest takie głupie. Ja np. kiepsko czuję się przy zbyt dużym, nieszosowym rozstawie stóp na pedałach. Pewnie w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia ale coś w tym jest.

 

https://www.ncbi.nlm...pubmed/22612455



#1423 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 05 październik 2018 - 07:42

Zostają mi chyba tylko PM w mechanizmach korbowych i pedałach. Do PM w pedałach podchodzę sceptycznie, bo one chyba nie rejestrują mocy z ciągnięcia w górę, a poza tym ostatnio mi trzasnęła sprężyna (płytka) w Time'ach i jak sobie pomyślę, ze miałoby się coś takiego stać w pedale z PM za grubą kasę... Awaryjne rozwiązanie.

Do Fawero Assioma masz części zamienne za bardzo małe pieniądze, generalnie wszystko można w nich wymienić.

#1424 verul

verul
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 11 październik 2018 - 22:42

Zdecydowałem się na Inpeak. Miał się teoretycznie zmieścić i w zasadzie się zmieścił, choć pomiędzy ramieniem a ramą mam odstęp na grubość trzech kartek papieru. Bardzo, bardzo, bardzo blisko choć ramy nie dotyka. Nawet jak na postoju cisnąłem mocno pedał to odstęp ramię - rama pozostawał niezmieniony. Wygina się całość razem z supportem. Mam nadzieję, że w przyszłości nie okaże się, że coś jest nie tak.

 

Ale mam pytanie do osób korzystających z pomiaru mocy w smartfonie. Jaka aplikacja będzie najlepsza? Są jakieś bezpłatne? W Stravie zdaje się trzeba 2$ miesięcznie płacić. Nie jest to jakiś kosmos cenowy, ale nie korzystałem więc nie wiem jak wygląda z analizą treningu. Zrobiłem krótką jazdę testową i nie podoba mi się, że podaje wartość średnią mocy i prędkości, a nie wiem jak zmienić by podawało rzeczywistą. Chciałbym móc analizować treningi z mocą na kompie tak by mieć wykres w czasie i np obliczać moc średnią dla jakiegoś przedziału czasowego. Z kolei podczas jazdy przydałby się widok mocy aktualnej plus np widok mocy średniej z ostatnich 5 - 10 sekund. Są takie appki na androida?

 

Licznik mam Polara RS800CX bez pomiaru mocy. Pasi mi on w 150% więc wolałbym go nie zmieniać zwłaszcza, ze ewentualny zamiennik o podobnej funkcjonalności tani nie będzie.

 

Pozdro



#1425 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 12 październik 2018 - 05:41

Lepszy najprostszy licznik który pokaże Ci moc niż telefon + licznik na kierownicy. Od telefonu lepszy jest każdy najtańszy licznik który pokaże Ci moc. Choćby Bryton-a kupisz za nieduże pieniądze.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#1426 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 12 październik 2018 - 07:17

 

 

Ale mam pytanie do osób korzystających z pomiaru mocy w smartfonie. Jaka aplikacja będzie najlepsza? Są jakieś bezpłatne? 

Nie pamiętam czy do końca bezpłatne ale IPBIKE albo ORUXMAP pokazują moc z miernika- te akurat sprawdzałem.

( jak jest opłata to  jednorazowa  rzędu 10-30 zeta )

Pod względem wskaźnikowo/sportowym IPbIKE jest lepszy ustawiasz co chcesz,turystycznie/nawigacyjnie odwrotnie,



#1427 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 12 październik 2018 - 08:28

Bzdura. Te najtańsze liczniki typu bryton czy mio wyświetlają jedynie moc chwilowa średnia, albo maksymalną i do treningu opartego o moc kompletnie się nie nadają.
Z tańszych używek do treningu to tylko coś joula albo garmina.

#1428 verul

verul
  • Użytkownik
  • 74 postów

Napisano 12 październik 2018 - 10:18

Mi zależy aby oprócz pokazywania mocy rejestrował ją i aby można było to potem analizować na kompie. Samo pokazywanie mocy to za mało.

Myślałem o aplikacji, bo mam uchwyt na telefon na kierownicy i i tak z nim jeżdżę, a nie zmieszczę telefonu, polara i jakiegoś innego garmina. Musiałbym wtedy z czegoś zrezygnować.

 

Apka niekoniecznie musi być darmowa (choć fajnie by było), nie chcę po prostu płacić za kilka aplikacji i każdą z nich testować. Dodam jeszcze, że mój telefon nie ma ANT+  więc apka musi działać w oparciu o Bluetooth Smart.



#1429 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 październik 2018 - 10:24

Proste - pozostawiasz tylko "jakiegoś garmina" i po problemie. Albo wahoo. 

 

Zdecydowałem się na Inpeak.  [...]

Ale mam pytanie do osób korzystających z pomiaru mocy w smartfonie. [...]

Licznik mam Polara RS800CX bez pomiaru mocy. Pasi mi on w 150% więc wolałbym go nie zmieniać zwłaszcza, ze ewentualny zamiennik o podobnej funkcjonalności tani nie będzie.

 

Pozdro

 

Jeśli chcesz korzystać z miernika na serio, to prędzej czy później (raczej to pierwsze) zmienisz tego Polara na coś, co zapewni możliwość odczytu i rejestracji parametrów treningu łącznie z mocą. 

Analogicznie: mieć samochód (zwłaszcza sportowy) bez obrotomierza. Możliwość odczytu parametrów obrotów silnika na smartfonie po OBD2. Chociaż to i tak wygodniejsze, niż korzystanie z ekranu typowego smartfona w czasie jazdy rowerem.

Analiza danych po jeździe i owszem ma jakieś konkretne zastosowania, ale nie mieć możliwości dostępu do informacji o średniej mocy z określonego zakresu czasu, danego interwału, mocy znormalizowanej i paru innych przydatnych parametrach, to tak jakby w samochodzie sportowym pozbawić się nie tylko obrotomierza, ale informacji o ciśnieniu doładowania, temperatury płynów i olejów, ekonomiki jazdy czy pozostałego zasięgu na paliwie w zbiorniku. 

 

Ok, w tym wątku pytania tylko jak w temacie wątku - pozostałe pytania dotyczące ewentualnej aplikacji proszę pisać we właściwym wątku np. Smartphone Z Ant+/btle Jako Alternatywa Dla Liczników Z Pulsometrem I Komputerków Sportowych (Garmin I Inne).

W przypadku offtopic wpisy będą przenoszone (wnoszące coś ważnego do tematu), lub usuwane z wątku.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1430 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 12 październik 2018 - 10:25

Wszystkie rejestrują, tylko chyba nie o to chodzi w treningu żeby sobie pojechać a potem tylko podpatrzec jak. Te urządzenia (mio i bryton oraz wszystkie klony) pokazują moc chwilowa, nieuśrednioną. Każdy kto choć raz trenował wg wskazań pomiaru mocy wie że nie da się wg tego prowadzić jakiegokolwiek treningu. Pokazuje też moc średnią, ale tylko z całego treningu, a np średniej z okrążenia już nie.

#1431 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 12 październik 2018 - 11:46

Bzdura. Te najtańsze liczniki typu bryton czy mio wyświetlają jedynie moc chwilowa średnia, albo maksymalną i do treningu opartego o moc kompletnie się nie nadają.
Z tańszych używek do treningu to tylko coś joula albo garmina.

Większość Brytonów (od 310 w górę) wyświetla wszelkie potrzebne dane o mocy (chwilowa, 3s, 10s, 30s, średnia, z okrążenia, NP, TSS, IF, balans lewa/prawa i co sobie wymarzysz).



#1432 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 12 październik 2018 - 11:50

Danielu z Brytonami jeżdżą zawodnicy w Pro Continental. To co pokazuje widocznie im wystarcza. Do planowania treningów 520-tka czy inne wahoo to złoto ale moc z 3 sekund pokaże Ci czy Bryton czy sigma i jak w głowie masz poukładany trening to przycisk lap i pilnujesz watów.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#1433 Daniel_105

Daniel_105
  • Użytkownik
  • 178 postów

Napisano 13 październik 2018 - 10:00

A to zwracam honor. Jak rozglądałem się parę lat temu to ani bryton ani mio ani polary nie udostępniały wartości uśrednionych mocy z 3s, stąd wybrałem navi2coach.

#1434 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 13 październik 2018 - 11:41

Juz jasne

#1435 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 13 październik 2018 - 19:24

A tak w ogóle to nabyłem najtańszy z dostępnych na rynku mierników czyli 4iii. Lewe ramię 105 5800. Koszt 1307 zł (ultegra 6800 za 1500 dostępna) Wygląda to fajnie. Instalacja łatwa. Pomiary wyglądają ok.

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#1436 Kolunio

Kolunio
  • Użytkownik
  • 334 postów

Napisano 14 październik 2018 - 12:14

Gdzie zakupiłes w tej cenie?

#1437 Senninho

Senninho
  • Użytkownik
  • 1383 postów
  • SkądSzczecinek

Napisano 14 październik 2018 - 13:50

Holenderski sklep mantel.com

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka



#1438 asedio

asedio
  • Użytkownik
  • 260 postów
  • SkądTczew

Napisano 25 październik 2018 - 06:13

Z Q-factorem śmieszne jest to, że badania wykazały, że jego szerokość wpływa na wydajność mechaniczną zawodnika. Mianowicie im węższy tym lepiej. Jest to jeden z niewielu nie-fizjologicznych czynników wpływających na wydajność mechaniczną brutto. Jeśli więc ktoś narzeka na zbyt duży Q-factor to nie jest takie głupie. Ja np. kiepsko czuję się przy zbyt dużym, nieszosowym rozstawie stóp na pedałach. Pewnie w dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia ale coś w tym jest.

 

https://www.ncbi.nlm...pubmed/22612455

Na potwierdzenie można wziać przykład Graeme Obree i jego rower z pralki, dzięki któremu bił rekrody Świata na torze. 

Leżał plecami na podłodze i kręcił rowerki w powietrzu z zamkniętymi oczami. Potem otwierał i widział wyraźnie, że w naturalny sposób stopy sie zbliżają do siebie...chcociaż myślałbym, że to grawitacja robiła ale jednak kręcił rekordy.

Taki też wąski suport zrobił w swojej jeżdżącej "pralce".

Jak sobie przypominam to jego rekordy godzinne gdzieś tam wyszacowano na ok 370 watów.

to tak co do sprawności ale wydaje mi się, że szeroki suport wpływa na poprawę równowagi zwłaszcza w MTB.

Dawniej trudno było wykonać napęd z wąskim suportem, ze wzgledu na sztywnośc koła. Rozłożęnie szprych na zewnatrz przy piaście powodowało, że kaseta musiała "odstawać" od srodka a w linii łańcucha również i przednie blaty.

A prawda jest taka, że producenci przez swoje "specjalne" pomysły realizują plitykę "sztucznego postarzania produktu".

Wymyślają, nakręcają spiralę marketingową, żeby większość nadzianych gości poczuła, że ma przestarzały sprzęt. Mi to pasuje ;) choć to bardzo niezdrowe dla Świata i ekologii. Jeszcze nigdy nie kupiłem nowego roweru ;) Zawsze używany ekstra sprzęt za 30-40% nowego.


  • Prozor, Arked i ogreczek lubią to

#1439 Mateunio

Mateunio
  • Użytkownik
  • 944 postów
  • SkądKT

Napisano 25 październik 2018 - 18:51

Szybkie pytanie do użytkowników mierników 4iiii - warto? 


  • muzycom lubi to

Sticker-e1508358125669.jpgcrankalicious.pl - profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji roweru

 


#1440 władek

władek
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 11 listopad 2018 - 21:22

Chcę kupić korbę z pomiarem mocy do Treka Emondy z suportem bb90. Wybieram między Quarq DFour i Power2max NGeco. Co będzie lepszym wyborem? Czy do założenia Quarqa będzie konieczna wymiana suportu?

 

https://www.power2ma...with-crank-set/

https://www.bike24.c...000,4,29;page=3

 

Znalazłem już informację, że w razie wyboru Quarqa potrzebna będzie wymiana suportu na GXP, czyli 24mm po stronie napędu i 22mm po drugiej stronie. Power2max można od razu założyć do suportu bb90.

Bardziej podoba mi się wygląd Quarka, ale ze względu na łatwiejszy montaż P2M będzie chyba lepszym wyborem.


Użytkownik władek edytował ten post 14 listopad 2018 - 20:44




Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: PowerTapPower2MaxSRM, Quarq, Stages, Polar, i inne.