Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening z pomiarem mocy


2216 odpowiedzi w tym temacie

#821 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 13 maj 2016 - 18:34

Nie wiem skąd się bierze to przekonanie jeśli chodzi o zależność pulsu od kadencji ...

....

 Moim zdaniem to są różnice nie do wychwycenia, bo nie jeździmy w laboratorium tylko w zmiennych warunkach.

 

pojedź w S3 - kadencja max 85 - 5 min

odpocznij ... jeżeli jest po czym :)

następnie też w S3 ale kadencja > 115 - też 5 min

 

widzisz różnicę ? :D


  • Prozor i play lubią to

#822 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 13 maj 2016 - 18:44

Skala różnicy w pulsie w zależności od kadencji będzie pewnie się wahać w zależności od zawodnika. U mnie jest ona naprawdę duża (np kadencja 70 vs 100 przy identycznej mocy).



#823 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 maj 2016 - 20:16

pojedź w S3 - kadencja max 85 - 5 min

odpocznij ... jeżeli jest po czym :)

następnie też w S3 ale kadencja > 115 - też 5 min

 

widzisz różnicę ? :D

Nie wiem co to jest S3, ale jak jeździłem z pulsometrem to nie widziałem większych różnic niż te, zależące chociażby od tego jak trenowałem dzień wcześniej, albo jak się wyspałem.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#824 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 13 maj 2016 - 21:25

czytasz temat trening z pomiarem mocy i nie wiesz co to S3...

to jednak polecam cofnąć się do początku i kupić podręcznik

#825 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 maj 2016 - 09:01

Nie mam zamiaru się do niczego cofać, domyślne pytanie jest ironiczne i związane z bezsensownym pomieszaniem z poplątaniem, które panuje w zagadnieniu wydzielania stref treningowych, które każdy proponuje wyznaczać inaczej.


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#826 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 14 maj 2016 - 09:13

Nie mam zamiaru się do niczego cofać, domyślne pytanie jest ironiczne i związane z bezsensownym pomieszaniem z poplątaniem, które panuje w zagadnieniu wydzielania stref treningowych, które każdy proponuje wyznaczać inaczej.

 

Hmmm pierwsze słyszę, o takim zamieszaniu :) No chyba że rozmawiamy o tętnie, bo w dziedzinie mocy jest to raczej jasne.


  • Prozor i sum lubią to

#827 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 maj 2016 - 10:20

Jak czytam wypowiedzi na forum (czysto rekreacyjnie) to mam dokładnie odwrotne wrażenia :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#828 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 14 maj 2016 - 17:04

Nie no. Strefy mocy są jasne i klarowne. Nie wiem nawet czy jest używany inny podział na strefy niż ten wg Coggana. Ze strefami tętna jest zupełnie inaczej. Jest przynajmniej kilka sposobów wyznaczania stref i ich podziału (Coggan, Friehl, Carmichael, Żołądź itd.). Niektórym dają podobne strefy innym zupełnie inne. W moim przypadku jedyną sensowną metodą wyznaczenia stref tętna jest np. metoda Friehla (strefy tętna dobrze odpowiadają strefom mocy). We wszystkich innych metodach otrzymywałem bezsensownie niskie strefy treningowe (niezależnie czy były stosowane z dedykowanym do nich programem treningowym czy nie). Ot, kolejna wada treningu z pulsometrem ;)

 

Z mocą jest łatwo. Robisz test, najlepiej ten 20 minutowy i jesteś w domu. Metodą 2x8 minut można uzyskać trochę inny rezultat ale raczej nie ma mowy o totalnym rozjechaniu się stref treningowych jak to jest z różnymi metodami wyznaczania stref tętna.


  • play lubi to

#829 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 14 maj 2016 - 17:49

Dokładnie w mocy jest co najwyżej problem metod ich wyznaczania, ale same strefy są jednoznaczne. 

 



#830 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 maj 2016 - 17:51

Nie wiem, nie znam się - i szczerze mówiąc nie interesują mnie te strefy :)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#831 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 15 maj 2016 - 21:05

A jak tłumaczyć sobie na jednym z segmentów następującą sytuację:

 

W środę 11 i dziś jechałem tę  samą górkę Michałowice ( według Stravy 3,9 km średnie nachylenie ca7%) 

Czas jazdy w obu wypadkach dokładnie ten sam 15.55 co daje średnią prędkość 13,9 km/h

 

Za pierwszym razem kiedy jechałem z ,,wolną '' kadencją średnio 66 obr/min  to mi wyliczyło średnią moc = 244 w

Dziś trochę lżejsze przełożenie=większa średnia kadencja = 75obr/min   a moc średnia widzę 261 w .Różnica dość  spora chyba.

(Puls sredni w obu wypadkach niewielka różnica 153/155 ,VAM też dokładnie taki sam w obu przypadkach 905 m/h)

 

Dzisiaj zimno było, to po jakiś 10 min jazdy jeszcze spacerkowej w mieście zrobiłem Zero Kalibrację na Sigmie.

Waga mniej więcej ta sama ca 79 kg.

 

Czy to normalna sytuacja?

 

Nie jest tak, że te mierniki mocy to nie tylko ,,czysty nacisk na pedała/korbę'' ale też  jakiś algorytm .Że biorą pod uwagę temp to jedno ale jak mi się zdaje może też jest jakiś algorytm dotyczący kadencji.

 

(Ciekawe jeszcze jak w ogóle ta średnia jest liczona- z jakich kawalków czasu.Może widać na tego typu przykładzie ułomność pomiaru z jednej nogi ? ) 

 

tutaj te segmenty 

 

 11 Maj             https://www.strava.c...nts/13896538211

 15 Maj             https://www.strava.c...nts/14021711265

 

 



#832 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 15 maj 2016 - 21:14

Ale co Cię dziwi, że ten sam czas, a inna moc? Przecież wystarczyło, że wiatr się zmienił, byłeś inaczej ubrany, miałeś więcej w bidonach, wziąłeś coś innego do kieszonki, nie wysikałeś/wypróżniłeś się przed jazdą, wypiłeś więcej, zjadłeś więcej, miałeś inne ciśnienie w oponach :) Gdyby opierać się na prędkości to po cóż byłby pomiar? ;)


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#833 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 15 maj 2016 - 21:33

No zapomniałem, że dziś  długie spodnie , kurtka , nawet baton.

Wiatru to tam za bardzo nie ma bo droga zakryta lasem- ale może to wszystko robi tą róznice 17w.



#834 Koniunl

Koniunl
  • Użytkownik
  • 685 postów
  • SkądHolandia

Napisano 15 maj 2016 - 21:43

Jeżdzę czasami z kolegą który w idealnych warunkach ma niemalże identyczną średnią moc do mojej - zrobiliśmy kiedyś razem 300 km i średnia moc różniła się o 2W bodajże.
Wystarczy jednak bym jechał z ciężkim plecakiem z pracy (jakieś 8-10kg), a dodatkowa masa i opór powietrza robią swoje - +15%, aż zabawne jak dokładnie to się sprawdza. On 200w, ja 230 na tym samym odcinku gdy jedziemy obok siebie i rozmawiamy.
  • big75 lubi to

#835 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 15 maj 2016 - 23:43

A jak czuła się twoja lewa noga? Czy w obu przypadkach jechałeś tyle samo czasu na stojąco i na siedząco? Wadą pomiaru jednej nogi jest to, że takie wahania mocy mogą rzeczywiście wystąpić. Szczególnie jeśli zmieniasz mocno sposób jazdy (kadencja, technika pedałowania itd.).

 

Drugi typ to że coś mogło pójść nie tak z kompensacją temperatury w mierniku. 4iiii pewnie jeszcze sporo czasu zajmie dopieszczenie oprogramowania.

 

PS. Masz ustawiony interwał nagrywania na co 5 sekund? Tak wynika ze Stravy. Przy korzystaniu z miernika powinno korzystać się z nagrywania przynajmniej co 1s.



#836 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 16 maj 2016 - 07:23

Lewa noga Ok - cały czas siedziałem pod te wczorajsze górki.Na stojąco 0%.

 

Interwał nagrywanie - nie wiem muszę zerknąc , teraz nie mam możliwości .Nagrywałem Sigmą i to jest na Stravie. Ale mam ten sam plik w ipbiku -może tu inna częstotliwość nagrywania. spróbuję porównać wyniki.

 

edit: Ip bike ten sam segment ta sama moc średnia 261,  tyle że jazda trwała 3 sekundy dłużej tym samym Vam 902 nie 905.

Jaka częstotliwość nagrywania- coś nie potrafie tego znaleźć w ustawieniach na komórce.Gdzie tego szukać?

 

(Tak samo jak widziałem wyskoczyło mi kiedyś okienko z Kalibracją - ale nie wiem jak  do niego wrócić.

Poza tym potrafi się sam wyłaczyć , albo nie pokazywać danych z Ant - Sigma jest pewniejsza.)



#837 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 16 maj 2016 - 10:02

Tzn. nie wiesz jak zrobić kalibracje w ipbike? Naciskasz palcem i przytrzymujesz przez chwile pole mocy, wtedy wysokczy opcja 'kalibruj czujnik'. Ipbike nagrywa domyślnie co 1 sekunde z tego co wiem.



#838 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 16 maj 2016 - 10:43

Thx.

 

A jak to jest z tą kalibracją, czy Ip bike uwzględnia ta zrobioną na Sigmie ?

 

 

(Zapisuję/wyświetlam  na Sigmie przez ANT+ a na komórce przez BLE.)



#839 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 16 maj 2016 - 13:15

Panowie to jest chyba wątek o TRENINGU z pomiarem mocy, a nie instrukcja dla początkujących w korzystaniu z miernika mocy. 

 

Jest już chyba watek o sprzętowych "miernikach" i tam dość dużo było o tym dlaczego mając pół miernika i mnożąc to przez dwa, nie dostaniemy tego co da nam cały miernik :D Niestety za dokładność się płaci i jak się chce aptekarską to kupujemy SRMa.

 


  • Prozor lubi to

#840 Gosc_Tomciox_*

Gosc_Tomciox_*
  • Gość

Napisano 13 lipiec 2016 - 13:29

Czy jest możliwym by poprowadzić tak trening, aby NP z godziny była wyższa od FTP danego kolarza?





Dodaj odpowiedź