Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#2921 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 25 August 2015 - 16:53

Chyba jednak barometr. Gdyby wysokość danego punktu określał GPS, jej wartość, stale byłaby taka sama, bo obliczono by ją względem położenia geostacjonarnych sputników. Tymczasem, za każdym razem, miejsce przed blokiem, skąd wyruszam na trening, ma inną wysokość. Raz jest to 239 m, innym razem 214, 153,177… Więc, chyba jednak ciśnienie.

 

Wysokość na bazie barometru, nachylenie z GPSa.

Jak wytłumaczysz brak wyliczeń nachylenia przy braku włączonego GPSa lub przy braku FIXa? Oczywiście przy włączonej rejestracji trasy, bo też tylko wtedy działa pokazywanie nachylenia.


Trzepak 

"MAMIL"


#2922 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 posts

Posted 25 August 2015 - 17:03

No a nachylenie to nie jest tangens czy też sinus kąta poruszania się? Bez składnika poziomego bądź przeciwprostokatnej nic nie z działasz - a ten pochodzi z pozycji GPS, teoretycznie mógłby tez chyba z czujnika prędkości, ale nie dam głowy.

Zresztą wysokość z GPS ma, o ile pamiętam, z matematycznego punktu widzenia co najmniej 2x większy błąd niż aktualne wskazanie pozycji.

Jeszcze jeden możliwy test to użycie wariometru, zaraz sprawdzę na moim f2

#2923 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 25 August 2015 - 17:07

W drogownictwie sinus kąta.


Trzepak 

"MAMIL"


#2924 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1,695 posts

Posted 25 August 2015 - 17:21

Jak wytłumaczysz brak wyliczeń nachylenia przy braku włączonego GPSa lub przy braku FIXa? Oczywiście przy włączonej rejestracji trasy, bo też tylko wtedy działa pokazywanie nachylenia.

 

Nie bardzo rozumiem jak licznik pokazuje nachylenie i rejestruje ślad, jeśli nie jest włączony i zafiksowany na satelity. Wtedy tylko można przeglądnąć historię i wprowadzać nastawy. Sory, mam krótko ten licznik i nie do końca potrafię wykorzystać wszystkie jego możliwości

 

Mucher, przeciwprostokątna, to droga pod górę. Tę odczytasz z licznika. Jeśli chcesz obliczyć kąt nachylenia stoku, czyli alfa, znając wysokość górki i drogę, to „składnik poziomy” nie jest Ci potrzebny.

 



#2925 kapral_szef

kapral_szef
  • Użytkownik
  • 353 posts
  • SkądKalisz

Posted 26 August 2015 - 07:07

Hej, mam mały problem, w trakcie treningu Garmin wyłączył mi się samoistnie, włączyłem go z powrotem i dalej kontynuowałem trening, część danych w tym połowa trasy nie została zapisana i na stravie wygląda to tak jakby miejsce, czas i dystans treningu miały początek dopiero od momentu powtórnego włączenia urządzenia. W garmin connect dystans jest prawidłowo pokazany aczkolwiek trasa również nie jest w całości zapisana, spotkał się już ktoś z takim objawem i czy ewentualnie istnieje możliwość odzyskania pełnych danych z zapisanego pliku treningu?



#2926 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 26 August 2015 - 07:25

Tak, przy takim "awaryjnym" wyłączeniu/włączeniu często zdarza się, że zegar edge będzie "do tyłu" z faktycznym czasem, zsynchronizuje dopiero po uzyskaniu fixa gps, ale sam zapis z czasem pokrywającym się ze wcześniejszymi danymi czasowymi powoduje różne efekty np. taki jak opisałeś.

 

Spróbuj użyć naprawa plików FIT: http://garmin.kiesewetter.nl - jeśli z automatu nie poprawi, to ewentualnie można wczytać dane jako csv, przerobić w arkuszu kalkulacyjnym wysłać do przetworzenia na fit i przesłać dalej...

 

=====================================================

 

Kolejny "nowy" model Garmina Edge - Garmin Edge Explorer. W skrócie: touring na bazie Edge 1000 (poprzedni model był na bazie 810?). Trochę tańszy od pełnego e1000, ale tylko o $50. Wycięte strukturyzowane treningi, segmenty stravy, kontrola trenażera ant+ FC-E, wsparcie dla Di2, jeden profil aktywności, brak możliwości odczytu wagi ant+, limit do 3 ekranów użytkownika (e1000: 5 ekranów) plus mapa, kompas, wysokość, varia, virb. Za to wspiera eBike/eRowery(?), ma "Incident Notification" - cóż to? Ray określa to jako 'Crash Alerts' - w przypadku stwierdzenia wypadku (nagłe, awaryjne zatrzymanie?) po chwili zaczyna głośno wyć, plus dodatkowa funkcja mobilnego Garmin Connect, zdefiniowany kontakt z informacją sms/email, że stało się coś niedobrego.

 

 

przewinąć minutę do przodu ;-).

Żeby uruchomić detekcję trzeba wstrząsnąć (przed użyciem wstrząsnąć ;-)) - widocznie edge musi mieć wbudowany akcelerometr. Samo rzucanie w krzaki jakoś nie bardzo działa. Inna sprawa, że to ciągle jednostka prototypowa, może to jeszcze dopracują...

 

Edge 520 również akcelerometr wbudowany ma, ale oprogramowanie jeszcze nie obsługuje zdarzeń. Starsze modele mieć tego nie będą, bo akcelerometru nie mają.

 

Zgadam się z Ray'em, że wypuszczanie modelu turystycznego we wrześniu to jak nowy model bikini na jesień... No i cena tylko nieznacznie niższa od topowego (cenowo) edge 1000? Trochę bez sensu...


  • kapral_szef likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2927 GoscNiedzielny

GoscNiedzielny
  • Użytkownik
  • 563 posts
  • SkądWarszawa

Posted 26 August 2015 - 07:31

Garmin jest mistrzem wyczucia czasu i kalkulacji cen :)
No ale może w tym szaleństwie jest metoda :)

#2928 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 posts

Posted 26 August 2015 - 07:51

No ale zarówno Interbike, jak i Eurobike są na jesieni - no i wtedy zapowiadają. Potraktujcie to jako zapowiedź na sezon 2016. Zresztą - takiego 920XT rok temu zapowiadali w październiku, przy okazji IM Kona.

 

A sam Edge - szału ni ma, jak słusznie zauważyliście.



#2929 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 26 August 2015 - 07:59

A przy okazji zmian firmware:

Edge 810 Ver. 4.20 - 08/25/2015   Added Strava segment support! To start receiving Strava Live Segments: link your Garmin Connect account to your Strava Premium account, upload an activity to Garmin Connect so it sees you have the latest firmware, and sync with Garmin Connect through Garmin Express or Garmin Connect Mobile!
Increased maximum number of segments to 100.
Fixed an issue causing disabled segments to be enabled after updated leaderboard information from Garmin Connect.
Fixed an issue where the auto pause feature was not correctly pausing the timer when the user stops moving.
Fixed an issue where turn prompts where not always being displayed for valid turns on course routes.
Fixed several general UI related issues.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 

No i teraz wiem, dlaczego strava namawia mnie na premium ;-).

Oczywiście 510 ma podobne zmiany:

Edge 510 Ver. 4.20 - 08/25/2015  

Added Strava segment support! To start receiving Strava Live Segments: link your Garmin Connect account to your Strava Premium account, upload an activity to Garmin Connect so it sees you have the latest firmware, and sync with Garmin Connect through Garmin Express or Garmin Connect Mobile!
Increased maximum number of segments to 100.
Fixed an issue causing segments be cancelled unexpectedly.
Fixed an issue causing disabled segments to be enabled after updated leaderboard information from Garmin Connect.
Fixed an issue where the auto pause feature was not correctly pausing the timer when the user stops moving.
Fixed several general UI related issues.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 

 

Jak widać, póki co brak większości wprowadzonych w e520 nowinek (za wyjątkiem segmentów stravy...). 

Do pobrania albo przez express, albo ręcznie:

 

Edge810_420.gcd Edge810,Text,Polish_270.gtt

Edge510_420.gcd i Edge510,Text,Polish_270.gtt

 

A posiadacze (są już tacy?) modeli "kompatkowych" tzn. edge 20/25 zmiany mieli wprowadzone nieco wcześniej:

Edge 25 Ver. 2.50 - 08/13/2015  

Added support for Varia bicycle radar.
Improved notifications for course points to help ensure no turn instructions will be missed.
Improved Virtual Partner for courses, ensuring partner does not start moving until user reaches the course.
Added support for additional settings to be configured via Garmin Connect and sent to device.
Fixed problem where it would not be possible to pair to more than one Edge Remote.
Various other minor improvements and corrections.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 

Edge 20 Ver. 2.50 - 08/13/2015   Improved notifications for course points to help ensure no turn instructions will be missed.
Improved Virtual Partner for courses, ensuring partner does not start moving until user reaches the course.
Added support for additional settings to be configured via Garmin Connect and sent to device.
Various other minor improvements and corrections.
(This version can be downloaded from: Garmin Support Download Section)

 


  • yetiunio likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2930 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 posts
  • SkądKraków

Posted 26 August 2015 - 08:25

sprawdź przy okazji czy działa Tobie aktualizacja automatyczna segmentów strava tj : np po zaliczeniu KOM w moim dalej jest stary a nowy KOM jest na samym dole jako ostatni czas pomaga gwiazdka w STRAVA czyli usunięcie i dodanie ponowne segmentu , w mobilnej aplikacji dalej są segmenty Garmina a powinny STRAVA , wczoraj wydali nową wersję GCM ale dalej segmentów stravy brak



#2931 Nosek

Nosek
  • Użytkownik
  • 151 posts
  • SkądDębica

Posted 27 August 2015 - 18:42

Panowie zaktualizowałem 810 Live Stravą ale nie działa niestety to ustrojstwo. Może ktoś się podzieli komu się udało odpalićsegmenty live stravy na garminie ??



#2932 Vegeta

Vegeta
  • Użytkownik
  • 178 posts

Posted 27 August 2015 - 19:25

Chyba trzeba mieć konto premium na stravie.

#2933 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 28 August 2015 - 13:38

Ślepi, czy czytać się nie chce? W końcu jest w aktualizacji napisane (patrz wyżej!):

 

To start receiving Strava Live Segments: link your Garmin Connect account to your Strava Premium account, upload an activity to Garmin Connect so it sees you have the latest firmware, and sync with Garmin Connect through Garmin Express or Garmin Connect Mobile!

 

Jak po angielsku nie umieją ;p, to wrzucić w translator i przetłumaczy w miarę zrozumiale...

  1. Wykupić/wybrać okres próbny Strava Premium.
  2. Połączyć konto Connect z kontem Strava (jak jest już połączone to teoretycznie powinno działać, ewentualnie odłączyć i połączyć raz jeszcze).
  3. Przesłać dane aktywności do Connect, tak żeby Connect dowiedział się, że edge ma najnowsze oprogramowanie.
  4. Zsynchronizować Edge z Connect poprzez Express lub Connect Mobile.

W teorii powyższe powinno funkcjonować poprawnie. Jeszcze nie sprawdzałem, bo nie przechodziłem na Stravę Premium, póki co nie mam takiej potrzeby (nadwyrężyłem prawą nogę i pobijanie segmentów na razie raczej w rachubę nie wchodzi ;)).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2934 czach

czach
  • Użytkownik
  • 526 posts
  • SkądWrocław

Posted 28 August 2015 - 13:40

Powyższe funkcjonuje i działa. ;-)


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

-- 

Marcin Trzaska


#2935 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 28 August 2015 - 13:45

Dzięki za potwierdzenie. Problem sygnalizowany przez Spec'a u Ciebie występuje?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2936 czach

czach
  • Użytkownik
  • 526 posts
  • SkądWrocław

Posted 28 August 2015 - 14:06

Na razie nie miałem zaliczyć KOMa. ;-) grypa. Zauważyłem natomiast, że bateria jakby szybciej spadała. szybciej


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

-- 

Marcin Trzaska


#2937 Nosek

Nosek
  • Użytkownik
  • 151 posts
  • SkądDębica

Posted 28 August 2015 - 14:33

Znalazłem błędy, a mianowicie miałem już pozaznaczane segmenty długo wcześniej i mi nie chciało ich skopować. Odznaczyłem gwiazdki, a nastepnie zaznaczyłem je ponownie i od razu wprowadziło do Garmina :)

POzdrawiam



#2938 czach

czach
  • Użytkownik
  • 526 posts
  • SkądWrocław

Posted 28 August 2015 - 15:46

Segmenty Stravy nie są (na razie?) synchronizowane przez aplikację mobilną. Przez Garmin Express jest OK. 


-- 

Marcin Trzaska


#2939 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 posts
  • SkądKraków

Posted 28 August 2015 - 16:05

mam to samo więc nie działa jeszcze :-(



#2940 berski

berski
  • Użytkownik
  • 579 posts
  • SkądMałopolska

Posted 28 August 2015 - 16:34

Krótkie pytanie - czy do realizacji gwarancji wystarczy sam s/n urządzenia (chodzi o e500), czy trzeba mieć dowód zakupu?





Reply to this topic