Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#9521 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 27 November 2020 - 12:57

Już widziałem montowanie w tym miejscu na jakimś filmie, tylko tam nie było tak estetycznie (oringi na wierzchu).

Ten pilot nie jest koszmarnie drogi więc pewnie z czasem u mnie zagości. Odzywa się we mnie gadżeciarz, pewnie potem jakaś systemowa lampka albo radar :) .



#9522 Blackthrone

Blackthrone
  • Użytkownik
  • 35 posts

Posted 30 November 2020 - 11:43

Witam.Mam problem  po aktualizacji softu do 7.0 w Edge 830 przestało poprawnie działać podświetlanie ekranu ,opcja Ciągle włączony wyłącza się po kilkunastu sekundach a inne opcje też nie działają popranie  30 sek,1min, czy 2 min  wygaszają się też rożnie po kilkunastu sekundach ,może jest rozwiązanie tego problemu czy pozostaje czekać na nowy soft?



#9523 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 30 November 2020 - 11:49

Tak, jest sposób, nawet całkiem prosty ;)

Naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go dłużej do zresetowania urządzenia (bez utraty dany, to reset jakby np. urządzenie się zablokowało itp.). Po ponownym uruchomieniu podświetlenie będzie działać normalnie. Do następnej aktualizacji, bo u mnie od jakiegoś czasu po każdej becie i ostatniej finalnej usunięcie w/w problemu z podświetleniem wymaga właśnie chamskiego wyłączenia urządzenia. Na wszelki wypadek warto później podłączyć do PC i sprawdzić, czy jakiegoś błędu pamięci masowej przypadkiem nie ma.

 

Powyższe rozwiązanie problemu tłumaczę (domniemywam ;)) tym, że prawdopodobnie po takim wyłączeniu system operacyjny Edge czyści pamięć podręczną czy pliki tymczasowe lub coś w tym stylu, a to właśnie jest przyczyną nie do końca prawidłowego działania po aktualizacji systemu. Teoretycznie powinien to zrobić po aktualizacji, ale widocznie nie robi, a przynajmniej nie do samego końca.

Właściwie ten sposób może pomóc gdy zauważy się jakieś inne nieprawidłowości np. zwiększone zużycie energii.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9524 Blackthrone

Blackthrone
  • Użytkownik
  • 35 posts

Posted 30 November 2020 - 12:57

Tak, jest sposób, nawet całkiem prosty ;)

Naciśnij przycisk zasilania i przytrzymaj go dłużej do zresetowania urządzenia (bez utraty dany, to reset jakby np. urządzenie się zablokowało itp.). Po ponownym uruchomieniu podświetlenie będzie działać normalnie. Do następnej aktualizacji, bo u mnie od jakiegoś czasu po każdej becie i ostatniej finalnej usunięcie w/w problemu z podświetleniem wymaga właśnie chamskiego wyłączenia urządzenia. Na wszelki wypadek warto później podłączyć do PC i sprawdzić, czy jakiegoś błędu pamięci masowej przypadkiem nie ma.

 

Powyższe rozwiązanie problemu tłumaczę (domniemywam ;)) tym, że prawdopodobnie po takim wyłączeniu system operacyjny Edge czyści pamięć podręczną czy pliki tymczasowe lub coś w tym stylu, a to właśnie jest przyczyną nie do końca prawidłowego działania po aktualizacji systemu. Teoretycznie powinien to zrobić po aktualizacji, ale widocznie nie robi, a przynajmniej nie do samego końca.

Właściwie ten sposób może pomóc gdy zauważy się jakieś inne nieprawidłowości np. zwiększone zużycie energii.

 

Zrobione i już wszystko działa poprawnie ,dzięki za radę i szybką odpowiedz.pozdrawiam



#9525 michal2

michal2
  • Użytkownik
  • 140 posts
  • SkądWarszawa

Posted 30 November 2020 - 14:46

Oprócz przewijania ekranów (przyciśnięcie -> do przodu, przytrzymanie -> do tyłu) i LAP jest przycisk programowalny z dwoma wybranymi funkcjami użytkownika. Listę funkcji znajdziesz faktycznie po sparowaniu pilota, o ile pamiętam to:

Przycisk konfigurowalny pozwala zaprogramować dwie czynności z kilku możliwych do wyboru:

  • Start i Stop stopera (czyli jeśli stoper jest zatrzymany, to zostaje włączony, jeśli włączony to zostanie zatrzymany)
  • Start stopera
  • Stop stopera
  • Włączenie podświetlenia (bez wyłączenia - trochę dziwne, bo mogłoby być jak przy stoperze)
  • Pokazanie mapy - przełączenie na ekran mapy (o ile jest włączony w konfiguracji)
  • Pokazanie kompasu (j.w.)
  • Przełączenie na ekran profilu wysokości (o ile jest włączony w konfiguracji)
  • Przełączenie na ekran podsumowania okrążeń
  • Przełączenie na ekran Virtualnego Partnera

 

W tym pilocie bardzo brakuje możliwości zaprogramowania guzika do obsługiwania zoomu mapy, bo to się w dotykowcach średnio wygodnie robi, a osoby używające nawigacji z tego korzystają często. 

Natomiast przy deszczu i dotykowym Edge warto pamiętać o funkcji zablokowania ekranu (dalej da się wtedy przewijać ekrany), wtedy kapiące krople nie powodują samoczynnego włączania różnych funkcji.



#9526 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 30 November 2020 - 14:59

Jakoś nie zauważyłem, żeby mi deszcz przewijał ekrany. To nie smartfon.

W razie takiej potrzeby zablokować można naciskając przycisk power.

 

Zmiana skali mapy używana bardzo często? Polemizowałbym. W teorii wystarczyłaby opcja autoprzybliżania (czy jak to się tam zwie), ale ja wolę ustawiać ręcznie skalę.  W mieście faktycznie dobrze mieć widok na najbliższe ulice, chociaż jeśli jedzie się po kursie, to przed manewrem Edge wyświetli (o ile opcja jest wybrana, a nie tylko strzałka) zbliżenie mapy z manewrem.  

 

 

 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9527 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1,105 posts
  • Skądwe mnie tyle piękna

Posted 30 November 2020 - 16:48

Pany do Fenixów (konkretnie 6 Pro) to jak się wrzuca mape z https://drive.google...TqPOY4BheUy7CP (link z https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=11155&p=22)

???

Ściągnąłem OSMapaPL-Fenix-2020-11-10_V1.47_IMG ,wrzuciłem do CustomMaps i nie widzi. W 530 tak to mniej więcej działa. Trzeba nadpisać oryginalną ? Jak nałożyć na to szlaki ?

Wczytałem tą mapę do BaseCamp i nijak się to ma do standardowej OSM. W zasadzie same kontury. Tak ma być i w zegarku się naprawi czy coś jednak jest skopane ? Można w ogóle w Fenixa wrzucić pełną wersję OSM z tej strony czy zamuli go na amen ?


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#9528 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 30 November 2020 - 16:57

Ściągnąłem OSMapaPL-Fenix-2020-11-10_V1.47_IMG ,wrzuciłem do CustomMaps i nie widzi. W 530 tak to mniej więcej działa. Trzeba nadpisać oryginalną ? Jak nałożyć na to szlaki ?

 

Po pierwsze, nie do CustomMaps, a normalnie do /Garmin, dokładnie tak samo jak do Edge.

Po drugie: Fenix to mapa do Fenixa2 i nic dziwnego, że jest to mapka zubożona, tak żeby cokolwiek tam dało się wcisnąć. Do F6 Pro daje się normalne mapy garminowskie. Wybij sobie z głowy nadpisywanie oryginalnych map. 

Wrzuć szlaki, nałożą się na mapkę (dowolną), aczkolwiek warto zmienić TYP na pogrubione kreski, obecnie prowadzący projekt dodoelk nieco pogrubił szlaki, ale jak dla mnie kreski powinny być nie tylko grubsze, ale nieco bardziej ciągłe i odpowiednio przesuwane w stosunku do siebie (widoczność w przypadku nakładania się na siebie szlaków). 

Mapy w F6 Pro można normalnie włączać/wyłączać w menu mapy.


  • HarveyDent likes this

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9529 michal2

michal2
  • Użytkownik
  • 140 posts
  • SkądWarszawa

Posted 30 November 2020 - 17:22

Jakoś nie zauważyłem, żeby mi deszcz przewijał ekrany. To nie smartfon.

 

Nie zrozumiałeś. Blokady na deszczu nie używa się do zablokowania przewijania ekranów, tylko żeby żeby krople deszczu nie włączały różnych innych funkcji, najczęściej zmiany pola danych lub opuszczanie górnego menu. Natomiast nawet przy włączonej blokadzie ekranów można ręcznie zmieniać ekrany, to jest jedyna funkcja, która przy tej blokadzie działa

 

 

 

Zmiana skali mapy używana bardzo często? Polemizowałbym. W teorii wystarczyłaby opcja autoprzybliżania (czy jak to się tam zwie), ale ja wolę ustawiać ręcznie skalę.  W mieście faktycznie dobrze mieć widok na najbliższe ulice, chociaż jeśli jedzie się po kursie, to przed manewrem Edge wyświetli (o ile opcja jest wybrana, a nie tylko strzałka) zbliżenie mapy z manewrem.  

 

Zależy od zastosowań, przy treningach pod domem w ogóle nie ma potrzeby używania mapy, natomiast na trasie w nieznanym terenie, czy na wyścigach ultra, które jeżdżę - to bardzo często używana funkcja. Autoprzybliżanie działa słabiutko. A szczegółowa nawigacja na długich trasach ciągnie dużo dodatkowej energii, do tego nie jest niezawodna, nieraz potrafi nie dać sygnalizacji o zakręcie.



#9530 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 30 November 2020 - 17:43

Nie przeglądasz kursu przed wyruszeniem w trasę, zwłaszcza taką długą? Ja robię to zawsze, czy w samochodzie, czy na rowerze, w przeciwnym razie mogę spodziewać się, że poprowadzi na manowce.

Zresztą po to mam zdefiniowane pod przyciskiem (przytrzymaniem) pilota widok mapy. Nawet nie muszę mieć nonstop widzieć mapy, wystarczy, że mam ją (w takiej skali jaką potrzebuję) pod kciukiem.

 

Wracając do map na Fenix 6 Pro:

standardowa mapa garminowska ze szlakami OSM:

0ad2bef31d605e90b4528a656542c2b3.jpg

jak widać, coś tam widać, ale mało.

 

Wrzucenie OSM Light i nieco poprawionych grubości szlaków:

a0a507f75bb65a579239b64dc403ac3b.jpg

 

Albo w nieco większym oddaleniu:

e0fd24ce88611a9e6fb7b8d44435513c.jpg

szlaki zdecydowanie widoczniejsze, zresztą lekka wersja mapy jest zdecydowanie szybsza od standardowej. Co więcej, mapka ma wyższy priorytet i nakłada się na mapę garminowską, nawet nie trzeba tamtej wyłączać (być może działa wyszukiwanie POI itd. z mapy garminowskiej, nie sprawdzałem). Oczywiście lekka mapka nie posiada np. pokrycia lasów czy obrysów budynków, ale dzięki temu jest szybka i przejrzysta. 

 

Jeszcze o F6 - Edge. Po wczorajszym treningu miałem komunikat o 56h sugerowanego odpoczynku. Dzisiaj mi F6 zakomunikował, że po spokojnym dniu (poprawa dzięki dobremu odpoczynkowi przyspieszającemu regenerację) skraca mi odpoczynek o 30h do 26h - co ciekawe synchronizacja pomiędzy F6 i Edge skróciła czas sugerowanego odpoczynku, jednak nie do końca, różnica jest 1h (na F6 krócej), obciążenie treningowe również zsynchronizowało się do identycznego poziomu. Ciekawe, czy to zasługa aktualnej bety, bo chyba takich zmian nie zauważyłem...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9531 michal2

michal2
  • Użytkownik
  • 140 posts
  • SkądWarszawa

Posted 01 December 2020 - 14:44

Nie przeglądasz kursu przed wyruszeniem w trasę, zwłaszcza taką długą? Ja robię to zawsze, czy w samochodzie, czy na rowerze, w przeciwnym razie mogę spodziewać się, że poprowadzi na manowce.

Zresztą po to mam zdefiniowane pod przyciskiem (przytrzymaniem) pilota widok mapy. Nawet nie muszę mieć nonstop widzieć mapy, wystarczy, że mam ją (w takiej skali jaką potrzebuję) pod kciukiem.

 

To nie chodzi o to, że prowadzi na manowce, tylko że szczegółowa nawigacja nie zawsze daje informacje o skręcie śladu, a nie wiem czy to w ogóle gdzieś jest do sprawdzenia, przecież to sam komputerek tworzy z dowolnego śladu GPS, chyba że sam sobie to przygotowujesz na etapie śladu. Na manowce się nie wyjedzie bo jest alarm zejścia z kursu, po prostu przestrzela się zakręt i trzeba czasem wrócić krótki kawałek. I inny jest potrzebny zoom jak przeglądasz trasę trochę do przodu by spojrzeć co nas czeka na najbliższych kilometrach, inny jak potrzebujesz zbliżenia na zakręcie, rondzie, inny poza miastem, inny w mieście itd. Dlatego często się tego używa. A już tym bardziej na trasach terenowych, gdy ślad czasem prowadzi po ścieżkach, których nawet na mapie nie ma i są problemy z orientacją w terenie. Do tego ślad też ma ograniczoną dokładność, na szosie to rzadko jest z tym problem, ale w terenie często i oficjalne ślady imprezy mają za mało punktów i trzeba bardzo uważnie obserwować mapę biorąc margines na ułomność śladu. 

Do tego w przypadku bardzo długich śladów (a to bardzo częsty przypadek na wielu imprezach ultra) - odbiorniki Edge automatycznie skracają taki ślad, przycinając go wg swojego własnego algorytmu. Więc ślad w urządzeniu to jest nieraz inny ślad niż to co widzisz np. na RWGPS, Stravie itd., ileś punktów jest wyciętych. Widać to dobrze po tym jak na bardzo długiej trasie wrzucasz szczegółową nawigację - i masz inny (krótszy) dystans do celu niż bez szczegółowej nawigacji.



#9532 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 01 December 2020 - 15:09

Jak to jest z mapami? Fabryczne mam z 2019r (Edge 830). Ściągnąłem z podanego wcześniej linku mapy osm i wersję light. Mapę nadpisuje się na jakąś istniejącą? Obie po rozpakowaniu mają tą samą nazwę. Czy jednocześnie można mieć wrzuconą tylko jedną? Czym się różni wersja light? Z czego jest okrojona?



#9533 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1,105 posts
  • Skądwe mnie tyle piękna

Posted 01 December 2020 - 16:37

Zmieniasz nazwę, wrzucasz i masz w Edge jako kolejną mapę. Możesz mieć kilka. fabryczne możesz wyłączyć . No może poza bazową. 

Light nie ma kolorowanych na zielono lasów i budynków.


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#9534 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 08:45

Mapy wrzuca się do głównego katalogu czy do CustomMaps?



#9535 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 December 2020 - 08:46

Do głównego.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9536 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,877 posts

Posted 02 December 2020 - 10:45

Jak Wasze wrażenia z "Suggested Workout", zwanego też "Today's suggestion" lub z tego co widzę w mailu od Garmina po polsku "Sugestie dotyczące codziennych treningów"?

 

Ja na ten moment widzę w zasadzie ciągle albo bazę, która w przypadku treningu rowerowego waha się między 55% FTP a 65% FTP - taki trening składa się z jednego kroku trwającego około godzinę w górę lub z treningu threshold, który składa się z rozgrzewki i 3 mocnych bloków z przerwami i cooldown-u.

 

Ktoś testował funkcję jakoś głębiej? Czy pojawią się też inne propozycje?



#9537 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 December 2020 - 10:53

Może okres treningowy taki, że tego typu propozycje padają? Niby mam "mało ćwiczeń beztlenowych", ale propozycji na takie ćwiczenia - brak.

Ciężko powiedzieć, IMHO to dopiero się rozwija i do pełnego Garmin Cycling Coach jeszcze sporo brakuje. Propozycje w poradach uwzględniają czas regeneracji, ale już propozycje ćwiczeń nie bardzo. No i porady z propozycjami się rozjeżdżają, np. dzisiaj porada: Baza 1:47:00 140W, propozycja: 3h w 2 strefie (no, te 140W się zgadza, tylko czas znacznie dłuższy).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#9538 bartoszg

bartoszg
  • Użytkownik
  • 12 posts

Posted 02 December 2020 - 10:56

Hej. Zamówiłem z Amazon edge 520 plus za 700 PLN. Cena dobra, ale cały czas się martwię czy nie będzie mnie irytowała 'szybkość' działania. Większość śladów będzie wgrywana, ale lubię też czasami pobłądzić. Co w sytuacji zjechania z trasy? Czy przeliczanie jest mega uciążliwe?
Rozumiem, że jakbym chciał wgrać w trakcie aktywności nowy ślad ze stravy / connect to nie mogę kontynuować aktywności (tak chyba można w wahoo)?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

#9539 maniol12

maniol12
  • Użytkownik
  • 13 posts

Posted 02 December 2020 - 11:43



Hej. Zamówiłem z Amazon edge 520 plus za 700 PLN. Cena dobra, ale cały czas się martwię czy nie będzie mnie irytowała 'szybkość' działania. Większość śladów będzie wgrywana, ale lubię też czasami pobłądzić. Co w sytuacji zjechania z trasy? Czy przeliczanie jest mega uciążliwe?
Rozumiem, że jakbym chciał wgrać w trakcie aktywności nowy ślad ze stravy / connect to nie mogę kontynuować aktywności (tak chyba można w wahoo)?

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka


Będzie Cię irytować szybkością działania.
Przeliczanie jest mega uciążliwe. I tak głównie będzie krzyczeć "zawróć"

Możesz wgrać w czasie aktywności ślad który masz na telefonie zapisany w gpx.(musisz ściągnąć widget ze sklepu IQ)
Nie wiem jak to jest ze strava routes bo nie mam premium. Ale chyba mozesz ze stravy pobrać gpx i wtedy to już 3 kliknięcia na telefonie, dwa na liczniku i już masz kurs wgrany, a aktywności Ci nie przerywa i jedziesz dalej

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#9540 mareq

mareq
  • Użytkownik
  • 232 posts
  • SkądBielsko-Biała

Posted 02 December 2020 - 11:59

Gdzie znaleźć ten "Sugested workout"?

 

Bawię się tym 830 i nie mogę dojść do tego jak w trakcie nawigacji zmienić cel albo, żeby mnie skierował do jakiegoś POI bez przerywania nagrywania trasy.





Reply to this topic