Pozostając w temacie CIQ, ale zupełnie z innej strony - przypadkiem wpadło mi ciekawe pole tarczy zegara: M2 i konfigurator M2 Designer.
Domyślnie M2 to minimalistyczna tarcza
która jest i tak całkiem fajna. ALE M2 to przede wszystkim możliwość skonfigurowania pod siebie całej tarczy używając apki (na zegarku) M2 Designer. Albo pobrać z facebooka konfigurację udostępnioną przez użytkowników: https://www.facebook...423319952037948lub z forum garmina M2: https://forums.garmin.com/developer/connect-iq/f/showcase/213203/watchface-m2?ReplySortBy=CreatedDate&ReplySortOrder=Descending&fbclid=IwAR2Q1AVnM6LvpSdj23EWcDTO9q7Xp4XOzeWdT5zbntlSu9Z-Q3EVbf0IqPw
Wbrew pierwszemu rzutowi oka tarcza ma spore możliwości. To nie tylko ten minimalizm, możliwy do rozbudowania samemu. Można zdefiniować do 24 profili, czyli różnych wyglądów włączających się przy różnych zdarzeniach, czasach, gestach itp. Może być włączony profil energooszczędny na czas snu - a nawet całkowicie wygaszony ekran, ale przy geście włączy się więcej informacji itd.
Sama konfiguracja profili jest dość mozolna, zwłaszcza przy urządzeniach dotykowych. Ale i przeklikiwanie do najbardziej ergonomicznych nie należy. Jednak da się i to jest duży plus. Użytkownicy udostępnili sporą ilość konfiguracji, które można pobrać i dodać jako kolejne profile.
Może do super wygodnych to nie należy, ale zrobienie sobie własnej tarczy zegarka np. wyświetlającego tylko godzinę, a dodatkowe informacje dopiero po wykryciu gestu spoglądania na zegarek jest całkiem proste - w apce Designer wybrać pola, które mają pokazywać się po wykryciu gestu, wybrać visibility (widzialność) i wybrać zamiast "always on" opcję "gesture active". Zresztą sporo tego do wyboru.
Pola najlepiej dodawać poprzez opcję "quick add" - są zdefiowane pola typu "heart rate", battery (when low) itd.
Przenoszenie danych też do najwygodniejszych nie należy, bo raczej zapisanie profilu w apce projektującej nie oznacza przeniesienia do profilu tarczy zegara. Trzeba w Connect ręcznie skopiować ciąg profilu w ustawieniach apki, przejść do ustawienia tarczy zegara i wkleić ciąg do ustawień. Zapisać w żądanym profilu (niekoniecznie identycznym jak w apce projektującej).
Aktualnie ustawiłem sobie wyświetlanie zegara przez cały czas, sekundy, data i tętno (pomyślę, czy coś jeszcze dodać - nie lubię zapaćkania danymi) wyświetla się tylko na gest, pole baterii tylko gdy bateria jest na wyczerpaniu (i wyświetla się cały czas na ekranie, żeby przypomnieć o naładowaniu).
Tego typu ustawienia nie tylko wpływają na oszczędność energii, ale przede wszystkim na wyświetlanie informacji, które faktycznie są przydatne na tarczy zegarka. Nie lubię przeładowanych informacjami tarcz, bo odnaleźć potrzebne informacje w nich ciężko - choć same tarcze wyglądają bajerancko. Z drugiej strony tarcze minimalistyczne są ubogie w informacje (albo nawet ich całkowity brak), które czasami są użyteczne i warto gdyby istniał prosty sposób na ich wywołanie np. gest itp.
Powyższe spełnia tarcza M2 (w komplecie z apką do projektowania) stąd myślę, że warto ją polecić.
Do eksperymentów z tarczami projektowanymi przez innych można użyć drugiej wersji M2 ( - ułatwia testy z ciągami konfiguracyjnymi, bez potencjalnej utraty podstawowego projektu.
Na zakończenie odnośnik do forum garmina z instrukcją obsługi: https://forums.garmi...1004403#1004403
Oraz ściągawka obrazkowa co jest dostępne do konfiguracji w projektancie: https://forums.garmi...2-menus-pic.png
Przy okazji, autor umieścił pole szacowania mocy Bolet Power. Konfiguracja dla małego (1/2 szerokości ekranu) pola, pola pełnej szerokości ekranu (2 pola) i 1/2 ekranu (4 pola).
istotne z uwagi na to, że pola IQ nie zachowują się jak normalne mierniki mocy i nie przekazują danych do systemu. Może w 4 wersji IQ? Na razie można zapisać dane, ewentualnie przenieść do danych mocy moc oszacowaną (najłatwiej w GoldenCheetah). Stąd pole z 4 polami danych, przydatne w przypadku braku miernika mocy (np. rower MTB).
Z wykresu wydaje się mieć całkiem przyzwoite oszacowanie mocy:
aczkolwiek jeszcze osobiście tego nie testowałem.
Autor zapominał dodać do listy kompatybilności Fenix 6X Pro - wersja bez "x" jest, o X zapominał. Wysłałem prośbę o dodanie do listy.
Z ustawień widzę, że powyższe może mieć sens, ale głównie na szosie i przy poprawnym oszacowaniu oporu czołowego, toczenia, wagi (kolarza+roweru+ekwipunku), na dodatek bez wiatru. Chyba jednak wolę opcję oszacowania z tętna, wcześniej kalibrując wg miernika mocy, co zapewnia HRtoPower. Rozbieżności są głównie na początku jazdy (rozgrzewka) i ewentualnie podczas dryftu tętna, ale do incydentalnych jazd na rowerze innym, niż wyposażony w miernik mocy, nadaje się dość dobrze.