Jump to content


Photo

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 replies to this topic

#11681 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 80 posts

Posted 17 February 2024 - 17:54

Nie mam skonfigurowanego wifi.



#11682 _pato_

_pato_
  • Użytkownik
  • 6 posts

Posted 19 February 2024 - 08:08

Czy w Garminie Edge Explore 2 jest możliwość dodania nowych profili ? bo są tylko 3, ale pewnie nie można.



#11683 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,876 posts

Posted 19 February 2024 - 11:51

Zastanawiam się nad urządzeniem ze stajni Garmina z większym wyświetlaczem od mojego Fenixa i Edge-a ale jednocześnie bardziej uniwersalnym niż stricte rowerowy Edge. Szukam urządzenia wyposażonego w mapy, które mógłbym z powodzeniem wykorzystywać do wycieczek/wędrówek ale w razie potrzeby chciałbym na nich uruchomić także prowadzenie samochodem... Jeżeli miałbym wydać na to więcej kasy to nie wzgardziłbym także wbudowanym inReach-em.

 

Przeglądając obecną ofertę naturalnym wyborem wydaje się Montana 700i, natomiast martwi mnie krótki czas pracy na baterii (tzn. akumulatorze) oraz konieczność dokupienia map. Czy to nie jest przypadkiem już trochę przedatowane urządzenie? O ile dobrze rozumiem nowa seria Fenix/Forerunner czy Edge oferuje możliwość wgrywania i usuwania map bez konieczności ich zakupu. W przypadku Montany jak i serii GPSMAP za Tajwan musimy zapłacić 179€. A może się mylę i nowe serie Fenix/Forerunner oraz Edge nie oferują za darmo takich nieco bardziej orientalnych rejonów? Jak to dzisiaj jest?

 

EDIT: W sumie przy nowym Fenixie też mapy Azji są dostępne do pobrania nieodpłatnie ale strona Garmina raczej sugeruje, że mapa musi być zakupiona...



#11684 Yudo

Yudo
  • Użytkownik
  • 693 posts

Posted 19 February 2024 - 12:45

Tu masz regułę:

https://support.garm...Uh55jMyl1pGo2Z6

(a właściwie powinieneś znaleźć jakiś EU odpowiednik tego FAQa).

W skrócie: nowsze mają cały świat.

Starsze za darmo tylko region.

Wszystkie (co najmniej od półtorej dekady) obsługują za darmo mapy z innego źródła (nie wymagające aktywacji). Np. z https://garmin.bbbike.org/(czy wcześniej z garmin.openstreetmap.nl).

Co do montany to na rower latem czy w cywilizowanych górach na piechotę to trochę (moim zdaniem) armata na wróble.

Natomiast jak planujesz motor w deszczu czy kajak między wyspami na Pacyfiku to zmienia to całkowicie optykę.

 



#11685 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2,876 posts

Posted 19 February 2024 - 12:52

Kajak na razie jeszcze nie między wyspami na Pacyfiku ale faktycznie w zeszłym roku pierwszy wjechał :). Natomiast faktycznie jeszcze nie miałem tego w rękach, brakuje mi optyki jeszcze.

 

Na rower Edge 830 sprawdza się świetnie, jest mały, lekki, wygodny. Oczywiście czasem wyprowadzi w pole, ale dzięki używaniu mapy popularności zdarza się to już bardzo rzadko. Mnie nie sprawia także żadnych problemów z działaniem, x30 to naprawdę była i jest udana i dopracowana seria. Szukam natomiast uniwersalnego urządzenia do uzupełnienia Fenixa, czegoś co będzie w stanie sprawdzić się jako duża i wygodna mapa. Trochę nie wiem czy Montana to nie jest już zbyt duży kloc... :).



#11686 Blackthrone

Blackthrone
  • Użytkownik
  • 35 posts

Posted 10 March 2024 - 20:03

Witam.Siostrzeniec zakupił Edge 1040 i pojawił się bardzo dziwny problem z działaniem prawidłowym Virtual Partnera całkowicie zle oblicza prędkość ,średnie .. prosty przykład 100 km ustawiamy  na 5h czyli średnia wychodzi 20 km/h a licznik wylicza średnią 183,5 km/h !! mam Edge 830 i wiem że w Edge 1040 nie ma już wizualizacji rowerków ale trening z ustaw cel w Virtualnym partnerze jest taki sam ale tu coś jest skopane  ma ktoś podobny problem jakieś rozwiązanie ?  soft się zaktualizował do wersji 19.22. ps.Przepraszam za te post na górze jakaś zwiecha internetu.

Attached Files



#11687 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 80 posts

Posted 15 March 2024 - 09:43

Cześć

Takie pytanie:

Jak mam dwa komplety czujników i jeden licznik. Czy wyłączać nieużywane czujniki? No chyba, że licznik po znalezieniu jednego od prędkości nie szuka już kolejnego.

Pozdrawiam



#11688 JohnDoePL

JohnDoePL
  • Użytkownik
  • 138 posts
  • SkądChełmża

Posted 15 March 2024 - 10:28

Nie musisz nic wyłączać. Licznik połączy się z jednym czujnikiem. Gdyby jeszcze wykrył drugi to się spyta czy przełączyć się na drugi.

Mam w dwóch rowerach osobne czujnik kadencji i Garmin łączy się automatycznie z pierwszym wykrytym, tak samo mam z czujnikami pulsu.



#11689 Rowerowiec101

Rowerowiec101
  • Użytkownik
  • 5 posts

Posted 02 April 2024 - 10:28

Witam. Przymierzam się do zakupu garmina, moje jedyne doświadczenia z nim związane to stara 520 używana przez lata. Teraz mam na oku 1040/840 i explore 2, ten ostatni jednak ma zbyt mało funkcji treningowych(chyba nie ma nawet pola mocy z 30s, przynajmniej wg. strony garmina), brak możliwości korzystania z kilku systemów gnss jednocześnie(poprawcie jeśli się mylę, bo też sprzeczne informacje w tym temacie czytałem), słabsza bateria, i brak obsługi di2(nie posiadam, ale przez to mało przyszłościowy gdybym kiedyś kupił).

 

Co do 1040 w kilku miejscach czytałem, że ekran jest mniej wyraźny, ma mniejszy kontrast niż 840 czy poprzedni 1030... Ponadto jest odrobinę zbyt duży. 840 wydaję się optimum w tym momencie, choć tu nie wiem czy nie będzie zbyt mały(zależy mi na czytelnych mapach, ale też inne funkcje treningowe wykorzystam,  nie wszystkie, jednak lepiej jest mieć ich zbyt dużo, niż zbyt mało).

 

I teraz abstrahując od wyboru(jeśli ktoś ma do czynienia z tymi modelami będę wdzięczny za  podzielenie się uwagami na ich temat.) mam kilka pytań, banalnych z punktu widzenia wieloletnich użytkowników najnowszych garminów :)

 

1. Czy kupując nowego garmina od polskiego autoryzowanego sprzedawcy jest tam zawsze wgrana garminowska mapa Polski, czy całej Europy/świata?

2. Jaka jest jakość, dokładność tych map? Jeżdżę na szosie, nie potrzebuję szlaków górskich, czy każdej ścieżki biegnącej przez pole. 

3. Warto mieć osmapę, i czym się różni od garminowskiej z perspektywy użytkownika szosy?

4. Jak dużo pamięci zajmuję osmapa całej Polski na urządzeniu?

 

Z góry dziękuję za wszelkie porady i odpowiedzi. Pozdrawiam.



#11690 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 April 2024 - 10:55

  1. W x40 pobierasz mapy (prawie) całego świata. Na urządzeniu powinien być zainstalowany przez producenta (nie przez sprzedawcę!) region docelowej sprzedaży (u nas Europa).
  2. Dokładność map OSM, w tym również dane większości dróg gruntowych typu ścieżki itp. (włącznie z Trailforks), przy zastosowaniach routingu szosowego wybiera się w opcjach nawigacji routing dla szosy z unikaniem dróg np. gruntowych itp. Działa dobrze.
  3. Inne mapy OSM różnią się od mapy garminowskiej na ogół np. kolorystyką lub uproszczeniem siatki dróg (wersje lite). Mapa garminowska to mapa OSM. Niektóre mapy użytkownika OSM obsługują tematy kolorystyczne garminowskie typu "wysoki kontrast" itp. niektóre nie bardzo - zwłaszcza po nałożeniu danych dróg najczęściej wybieranych przez użytkowników dla danej aktywności (inne dla szosy, mtb, cx - sprawdź w connect i kursach jak wygląda siatka dróg "śledź popularne trasy" dla różnych aktywności).
  4. Mapa Polski OSM może mieć różną zajętość pamięci, w zależności od ilości danych w niej zawartych. I tak mapa OSMapaPL-LIGHT poniżej 463 808 KB, z przygraniczem 570 000 KB (wersja light pozbawiona jest mało przydatnych pierdół na szosie typu obrysy budynków, bardzo dobra kolorystyka itp. dzięki temu jest znacznie szybsza, a przygranicze też się przydaje, zwłaszcza dla mieszkańców przygranicza), a pełna wersja (łącznie z obrysami budynków itp.) to już nieco ponad 1GB. Jak widać nie tak dużo. 

Podsumowując (co już nie raz było omawiane): aktualnie nie ma co myśleć od razu o alternatywnych mapach (chyba, że ktoś potrzebuje jakiś specyficznych np. turystycznych z pokolorowanymi szlakami itp.), na szosie wystarczy mapa fabryczna, co najwyżej można ustawić schemat kolorystyczny np. wysoki kontrast, a jak będzie mało to ewentualnie dodać inne mapy, poczynając od np. OSMapaPL-LIGHT.

 

Oczywiście po zakupie (i wstępnym ustawieniu) należałoby zaktualizować mapy do bieżącej wersji. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11691 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 02 April 2024 - 11:01

1. Czy kupując nowego garmina od polskiego autoryzowanego sprzedawcy jest tam zawsze wgrana garminowska mapa Polski, czy całej Europy/świata?

2. Jaka jest jakość, dokładność tych map? Jeżdżę na szosie, nie potrzebuję szlaków górskich, czy każdej ścieżki biegnącej przez pole. 

3. Warto mieć osmapę, i czym się różni od garminowskiej z perspektywy użytkownika szosy?

4. Jak dużo pamięci zajmuję osmapa całej Polski na urządzeniu?

 

Przeniosłem się niedawno z 830 na 1040. Niebo a ziemia. Wielkość ekranu bardzo mi odpowiada, w porównaniu z poprzednikiem nie zauważyłem pogorszenia kontrastu. Ale w sumie pisałeś o porównaniu między 840 a 1030 więc to trzecia opcja. Pisałem w temacie zakupowym, że lokalny sprzedawca wspominał mi o gorszym kontraście w 1040 ale pomiędzy wersją Solar i zwykłą. Solar ma gorszy i jest trochę ciemniejszy.

 

Ad1. Standardowo Garmin daje mapy chyba całego świata. Nie ważne od kogo kupisz.

Ad2. Do szosy wystarczy a i gruntowe drogi również są. Aktualizują je co najmniej raz w roku.

Ad3 i 4 - nie używam innych map niż Garmina mimo posiadania "Mapy Polski PL TOPO".


Trzepak 

"MAMIL"


#11692 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 April 2024 - 11:04

Użytkownicy (przynajmniej ci który korzystają z wersji beta oprogramowania urządzeń) powinni otrzymywać informacje o dostępności wersji beta serwisu Connect (tak webowego, jak i moblilnego). 

Zrzut-ekranu-2024-04-02-114103.png

 

Po przełączeniu "Dołącz do wersji beta" serwis wymaga odpowiedzi na krótką ankietę i... zmienia dość drastycznie wygląd. Jeśli ktoś miał dość mocno rozbudowaną starą wersję, to się zdziwi. Jednak po krótkim zapoznaniu nowy wygląd ma zdecydowanie więcej sensu. Przede wszystkim jest czytelniejszy i chyba łatwiej dodać i ustawić widżety pod swoje potrzeby. Trochę zabawy w dodanie tego co jest faktycznie potrzebne i zaczyna się doceniać nowy wygląd. Warto spróbować, tym bardziej, że wygląd webowy synchronizuje się z wyglądem w mobilnej wersji - zmiana w wersji webowej/mobilnej jest przenoszona bezpośrednio do wersji moblinej/webowej. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11693 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 02 April 2024 - 11:12

Rzeczywiście, właśnie się zalogowałem do webowej wersji i przywitało mnie zaproszenie. Nie korzystałem wcześniej z wersji beta.

 

Z trochę innej beczki. Też Wam tak wyświetla niektóre pozycje w ostatniej wersji mobilnego connecta?

 

ab5020cc24d0f.png


Trzepak 

"MAMIL"


#11694 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 April 2024 - 11:38

Nie, u mnie jest tak jak być powinno, niczego nie obcina. Może kwestia skalowania czcionek? Ale u mnie to też działa (Android 13), sprawdziłem nawet skrajne ustawienia skalowania i też działa poprawnie - jak treść się nie mieści w jednej linijce, to posłusznie poszerza pole, żeby wstawić kolejne wiersze napisów.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11695 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 02 April 2024 - 11:45

W ostatniej wersji to skopali. W sklepie googla jeszcze kilka osób też się na to skarży.


Trzepak 

"MAMIL"


#11696 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 April 2024 - 12:12

U mnie tak:

Screenshot-20240402-130848.jpg


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11697 Rowerowiec101

Rowerowiec101
  • Użytkownik
  • 5 posts

Posted 02 April 2024 - 12:20

Dziękuję za odpowiedzi, oryginalne mapy bez aktualizacji garminów 40 są z 2022? Jak z widocznością w praktyce map na 2.6 ekranie, gdyby chcieć dołożyć jakieś podstawowe pola typu moc czy prędkość? 1040 tylko 340 pln drożej, ten ekran 3.5 chyba robi jednak różnicę... Jeszcze dochodzi wersja solar, ale przy deklarowanych czasach działania baterii to typowy bajer, chyba że ktoś jeździ regularnie jazdy po 25-35h, bez kilku choćby 20 minutowych postojów by mógł podłączyć powerbanka...  Więc to opcja dla kolarzy ultra którzy na trasie 35h co najwyżej zatrzymują się wysikać. 

 

Ps. No i pamięć 32->64, ale te 32 mi raczej wystarczą, chyba że musiałbym mieć obrys każdego budynku w Europie.



#11698 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 02 April 2024 - 12:54

U mnie tak:

 
Już 4 podstrony w temacie obcinania liter. Problem występuje w linijkach z "ptaszkiem" czyli V w wersji 4.77.
https://forums.garmi...ies-are-cropped

Trzepak 

"MAMIL"


#11699 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8,609 posts
  • SkądSulęcin

Posted 02 April 2024 - 13:10

A... Z ptaszkiem powiadasz. Ale kroki mi zaptaszkowało - jednak mój "ptaszek" jest w kółeczku, Twój bez. I kroków mi nie obcina. A wersję aplikacji mam:

Screenshot-20240402-140329.jpg

 

4.77 jak widać. Tylko obrazek "ptaszka" inny... 

 

Z tego co widzę po wpisach na forum, to problemy zawsze są z "ptaszkiem" V, a żadnego z V w kółeczku...

 

Zresztą nie tylko to - Mam "Stres", a u Ciebie "Poziom stresu", "Minuty intensywnej aktywności", a u Ciebie  "Min. int. aktywn." I być może jeszcze coś by się znalazło. Może wersja wersją (niby 4.77), ale może... odinstaluj i ponownie zainstaluj connect mobile? Z drugiej strony u mnie zaskoczyło bez deinstalacji i działa...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11700 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 04 April 2024 - 16:55

Najnowsza aktualizacja do wersji 4.77.1 naprawiła błąd wyświetlania.

Trzepak 

"MAMIL"




Reply to this topic