Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#1541 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 17 luty 2014 - 12:28

jak masz barometr to garmin - pod warunkiem, że pogoda jest normalna, nie wieje za dużo i nie ma skoków ciśnienia w trakcie dnia



#1542 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 luty 2014 - 13:19

A propos pomiarów wysokości: pomiary barometryczne w dużym stopniu zależą od temperatury (urządzenie kompensuje zmiany ciśnienia o zmianę temperatury, aby ustalić poprawną wysokość), a ponieważ Edge dość wolno reaguje na zmiany temperatury (przy wyjściu z +20 na -15 stopni potrzebuje ok. 10-20 minut, aby zacząć mierzyć temperaturę poprawnie), może pokazywać zupełnie szalone wartości przy nagłej zmianie temperatury.

Np. zimą dowiadywałem się od Edka, że robiłem wielkie przewyższenia, kiedy wychodziłem z ciepłego pomieszczenia i jeździłem na mrozie. W takich sytucjach (albo, tak jak powiedział @sum, przy niestabilnej pogodzie) korekta w Garmin Connect jest bezcenna.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1543 severall

severall
  • Użytkownik
  • 690 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 17 luty 2014 - 13:28

Jak rozumiem ta korekta opiera się na danych z mapy ? Muszę sprawdzić jak to będzie korelować z innymi serwisami. 



#1544 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 luty 2014 - 13:31

Tak, dane są pobierane z mapy. Drobne odchylenia pomiaru w konkretnych punktach się zdarzają, jednak sumy przewyższeń wg mojej obserwacji mierzy dość dokładnie, przynajmniej na trasach na których to sprawdzałem (m.in. w Beskidach i na czeskich Morawach).

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1545 lefty100

lefty100
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 17 luty 2014 - 14:00

Panowie a jak Wam się sprawdza pomiar nachylenia?  

U mnie czasem mocno świruje i zupełnie nie wiem co jest grane. 

Np jadę na równym stromym podjeździe to wahnięcia % są olbrzymie.  Czasem nawet nachylenie spada do 0. 



#1546 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 17 luty 2014 - 17:03

A propos pomiarów wysokości: pomiary barometryczne w dużym stopniu zależą od temperatury (urządzenie kompensuje zmiany ciśnienia o zmianę temperatury, aby ustalić poprawną wysokość), a ponieważ Edge dość wolno reaguje na zmiany temperatury (przy wyjściu z +20 na -15 stopni potrzebuje ok. 10-20 minut, aby zacząć mierzyć temperaturę poprawnie), może pokazywać zupełnie szalone wartości przy nagłej zmianie temperatury.
 

 

dziwisz się ? - wyciągasz nagrzane urządzenie i się dziwisz, że oddanie temp do otoczenia trochę trwa ?

nawet jak wyjdziesz nago to przez 20 min nie zamarzniesz ... :D

 

 

Panowie a jak Wam się sprawdza pomiar nachylenia?  

U mnie czasem mocno świruje i zupełnie nie wiem co jest grane. 

Np jadę na równym stromym podjeździe to wahnięcia % są olbrzymie.  Czasem nawet nachylenie spada do 0. 

 

masz czujnik koła i poprawnie zdefiniowany obwód ?

sprawdzałeś czy liczy Ci poprawną prędkość [zwłaszcza niską prędkość] przy kręceniu kołem bez jazdy ?

no chyba, że jedziesz poniżej 6 km/h - wtedy czujnik ciśnienia nie nadąża w edge 800 - w 705 był szybszy



#1547 lefty100

lefty100
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 17 luty 2014 - 17:07

Faktycznie błędy największe są przy małej prędkości. Bynajmniej mialem tak w E500.



#1548 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 17 luty 2014 - 18:55

przy edge 800 poniżej 10 km/h % pływa - w edge 705 to nie było



#1549 lefty100

lefty100
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 17 luty 2014 - 19:18

A testował ktoś E810 pod tym względem? 



#1550 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 luty 2014 - 19:19

dziwisz się ? - wyciągasz nagrzane urządzenie i się dziwisz, że oddanie temp do otoczenia trochę trwa ?

Nie, nie dziwię się. Informuję o tym tych, którzy mogli tego nie wiedzieć.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1551 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 17 luty 2014 - 22:46

Co to znaczy zawyża (chodzi Ci o wysokość czy przewyższenia) i co to znaczy w stosunku do Stravy (na stronie Ci źle wyświetla czy może chodzi o aplikację w telefonie która bazuje na podstawie danych z GPS). Generalnie każdy sposób pomiaru wysokości ma swoje błędy. Barometr jest wrażliwy na zmiany ciśnienia atmosferycznego i wymaga "kalibracji" wysokości. GPS (a w zasadnie to najpopularniejszy chipset SiRFstar) niezbyt dobrze odczytuje wysokość (zdecydowanie większe fluktuacje tych danych). Odczyt z mapy (czyli garminowa korekta wysokości) niestety nie zawsze się sprawdza bo w niektórych miejscach dane na mapach Google nie są zbyt dokładne.

 



#1552 severall

severall
  • Użytkownik
  • 690 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 18 luty 2014 - 06:30

Chodzi o to że dane z czujnika barometrycznego w Garminie zawsze są zawyżone w stosunku do danych z mapy (czy to Strava czy Garmin Connect) o około 20-30%. Oczywiście chodzi o przewyższenia. 



#1553 sum

sum
  • Użytkownik
  • 723 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 18 luty 2014 - 06:52

Chodzi o to że dane z czujnika barometrycznego w Garminie zawsze są zawyżone w stosunku do danych z mapy (czy to Strava czy Garmin Connect) o około 20-30%. Oczywiście chodzi o przewyższenia. 

 

ja mam odwrotne doświadczenia - właśnie garmin mi pokazuje mniej niż po przeliczeniu z mapy wg connecta

 

właśnie zauważyłem, że w connect jest bug - stare aktywności zaimportowane z 800 mam korekty wyłączone i mogę włączać i wyłączać co skutkuje przeliczeniem i przestawieniem przełącznika

 

ale aktywność z weekendu tego mam korektę włączoną po zaimportowaniu  [ale tylko status przełącznika bo m w górę mam poprawne] i faktycznie nie można zmienić statusu przełącznika 

 

naciśnięcie wyłączenia w tych nowych aktywnościach powoduje włączenie przeliczania :D

 

wyłączenie 2 raz jakby wraca do pierwotnych danych - z tym, że status przełącznika cały czas jest taki sam - tylko z ilości m przewyższenia można się tego domyślać :D

 

teraz - każde wyłączenie przeliczania w aktywnościach weekendowych powoduje zmianę statusu - czyli włączanie / wyłączanie - widać to tylko na podstawie wysokości 

status przełącznika stoi w miejscu na włączonym 

 

jest bug jak nic



#1554 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4483 postów
  • SkądSurrey

Napisano 18 luty 2014 - 09:00

Ja przestałem naciskać ten przycisk, bo moje ego zaczęło się odzywać :)

#1555 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 18 luty 2014 - 16:15

Odczyt z mapy (czyli garminowa korekta wysokości) niestety nie zawsze się sprawdza bo w niektórych miejscach dane na mapach Google nie są zbyt dokładne.

 

Oczywiście nie musisz korzystać tylko z Google. Możesz też użyć OSM, która jest często dokładniejsza. Bing według mnie odpada ;)



#1556 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 18 luty 2014 - 20:34

Witam. Jest nowy firmware do edge 510 i 810. Zainstalowałem do mojej 810-tki. Po całkowitym resecie ( jak zwykle przy instalacji nowego firmware) nie chciał mi czytać map. Musiałem na nowo zainstalować je. Poza tym wydaje się wszystko ok



#1557 lefty100

lefty100
  • Użytkownik
  • 30 postów

Napisano 18 luty 2014 - 21:16

Kolego Zawrom, możesz napisać jak 810 spisuje się z nachyleniem przy niskich prędkościach? Pływają % ?



#1558 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 18 luty 2014 - 23:08

Oczywiście nie musisz korzystać tylko z Google. Możesz też użyć OSM, która jest często dokładniejsza. Bing według mnie odpada ;)

 

W jakich serwisach można skorygować wysokości śladu do map OSM lub Bing?



#1559 Bury

Bury
  • Moderator
  • 799 postów
  • SkądZłocieniec

Napisano 19 luty 2014 - 06:19

connect.garmin. Zmień mapę w ustawieniach. Choć zaczynam mieć co do tego wątpliwości.



#1560 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 19 luty 2014 - 07:36

O ile dobrze pamiętam, Connect nie pobiera wysokościówki z Google Maps, tylko z MotionBased, który od kilku lat należy do Garmina.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?




Dodaj odpowiedź