Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11819 odpowiedzi w tym temacie

#11801 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 31 październik 2024 - 12:33

Miał ktoś możliwość porównania EDGE 520 i 530?

Rozchodzi mi się o jasność wyświetlania. Przy wyłączonym podświetlaniu w słoneczny dzień 520 jest jaśniejszy (lepiej widoczny).

Pozdrawiam



#11802 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 332 postów
  • SkądŁódź

Napisano 01 listopad 2024 - 13:33

Czy Varia 515 podaje bardziej dokładne wskazania naładowania akumulatora niż Good / Poor? 
W Element Roam oraz na aplikacji w telefonie są tylko te dwie wartości, może na innych komputerach jest chociażby 
np. cztery kreski albo co 10%? 



#11803 macior

macior
  • Użytkownik
  • 130 postów

Napisano 03 listopad 2024 - 09:47

Miał ktoś możliwość porównania EDGE 520 i 530?

Rozchodzi mi się o jasność wyświetlania. Przy wyłączonym podświetlaniu w słoneczny dzień 520 jest jaśniejszy (lepiej widoczny).

Pozdrawiam

 

Mam 520, brat 530 jeśli chcesz jakieś konkretne porównanie to mogę od niego pożyczyć i sprawdzić chyba ,że wystarczy, że np. o 13:00 włączę obydwa komputerki na max jasności obok siebie.



#11804 czach

czach
  • Użytkownik
  • 527 postów
  • SkądWrocław

Napisano 03 listopad 2024 - 10:20

Czy Varia 515 podaje bardziej dokładne wskazania naładowania akumulatora niż Good / Poor?


Pole danych EDGE All in One pokazuje.
b08012e337265ad7d4f2305c951e5b25.jpg
  • sargento lubi to

-- 

Marcin Trzaska


#11805 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 03 listopad 2024 - 13:44

Mam 520, brat 530 jeśli chcesz jakieś konkretne porównanie to mogę od niego pożyczyć i sprawdzić chyba ,że wystarczy, że np. o 13:00 włączę obydwa komputerki na max jasności obok siebie.

Wystarczy tylko ogólnie przy wyłączonym podświetlaniu - mam wrażenie, że 530 jest dużo ciemniejsza.



#11806 macior

macior
  • Użytkownik
  • 130 postów

Napisano 04 listopad 2024 - 13:37

530 jest faktycznie jakby ciemniejsza, ale głównie to widać patrząc na wprost, pod kątem to momentami nawet jaśniejsza się wydawała:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg



#11807 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 86 postów

Napisano 06 listopad 2024 - 10:27

macior - dzieki

Pozdrawiam



#11808 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2883 postów

Napisano 25 listopad 2024 - 07:26

Chwilę mnie nie było na forum, siedziałem długo za granicą. Napiszę krótki post w nawiązaniu do zakupu Garmin Fenix 8 51mm Amoled Sapphire ( https://szosa.org/topic/2595-nasze-zakupy/?p=464242 ), na którego zdecydowałem się niemal natychmiast po premierze, i tym samym przeskoczyłem z używanego w zasadzie równo 4 lata Garmin Fenix 6X Pro.

 

Zmian w stosunku do Fenixa 6 jest oczywiście dość sporo, mamy trochę mniejsze oraz trochę większe, natomiast z miłym zaskoczeniem powitałem dokładność GPS w Fenix 8. Jak niektórzy pewnie wiedzą Fenix 6 cierpiał na kiepską dokładność GPS-a w gęstszym lesie, która najbardziej upierdliwa była podczas biegania. Raz, już w trakcie biegania, ponieważ tempo chwilowe jak i chwilowe-średnie (np. z bieżącego okrążenia) nijak miały się do prawdziwego tempa biegu, a drugi raz na koniec biegu oraz podczas analizowania danych, kiedy to krótki bieg na trasie 5km przez Garmina był obliczany na 4.3km. Oczywiście w efekcie tempo także było rozwalone, będąc konkretnym Garmin potrafił podać tempo 8min/km (!), a Strava po korekcie dystansu wysokie 6min/km. Podobne oczywiście było podczas dłuższych biegów w gęstych lasach, jak i niestety na zawodach, gdzie czasem wystarczyło kilka drzew na trasie by zamotać pomiar. Próbowałem chyba wszystkich opcji, próbowałem także kontaktu z supportem, przeczytałem też chyba wszystkie wątki na forum Garmina na ten temat, ale niestety nic nie pomogło a z czasem zacząłem biegać więcej po asfalcie mimo, że bardzo lubię bieganie w lesie, gdzie ściółka jest miększa i mijamy się z mniejszą ilością osób niż w popularnych parkach w mieście.

 

Oczywiście nie chciałbym, aby ktoś uznał, że był to jedyny powód dla którego zdecydowałem się na zmianę, natomiast tym przydługim wstępem chciałem nakreślić problem, który udało się Garminowi rozwiązać - ba, prawdopodobnie rozwiązany został już w Fenix 7, ale z tym nie miałem do czynienia. Od zakupu 8-mki miałem przyjemność z nim biegać już jakieś 15 razy w różnych miejscach (świata!) i problemu tej skali co w Fenix 6 nie stwierdziłem - ani w lesie ani w centrach najwyższych (w wieżowce) miast świata. Biegam w trybie, który ma zapewniać najwyższą dokładność czyli „Satellites” ustawione na „All + Multi-Band” i każdemu, kto natrafił na podobny problem mogę śmiało polecić zmianę zegarka. Warto natomiast na koniec podkreślić przy tej okazji, że sporo tańsze zegarki Garmina (praktycznie cała seria Forerunner) niejednokrotnie były w stanie także zapewnić zdecydowanie lepszą dokładność, więc nie chciałbym aby ten post zaczął brzmieć jak reklama nowego Feniksa. Ba, napiszę jeszcze więcej - problem dokładności tak bardzo widoczny był praktycznie tylko podczas aktywności biegowych. Fenix 6 używałem też jako back-up komputer rowerowy podczas dłuższych tras i zgodność pomiaru dystansu z Edge 830 była często bardzo zbliżona.

 

Zapraszam też do zadawania wszelkich pytań tak tutaj jak i na PW (tylko proszę o cytat tak aby przyszło mi powiadomienie), jeżeli ktoś rozważa zakup tego modelu.

 

Za jakiś czas może zbiorę się też do napisania o innych wrażeniach, bo jest to zdecydowanie ciekawy model, ciekawa generacja sama w sobie i na ten moment jestem bardzo zadowolony z zakupu.



#11809 Tutek

Tutek
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 06 grudzień 2024 - 09:01

Cześć,

którą z map TOPO możecie polecić do garmina fenix, zależy mi na szczegółowości tzn oprócz szlaków żeby było jak najwięcej ścieżek i dróg leśnych? (Kiedyś używałem PL_Ścieżki z forum Garniak ale ten projekt jest niekontynuowany.)



#11810 marek09

marek09
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 06 grudzień 2024 - 13:07

Mapy Openstreetmap, takie jak Opentopomap lub Freizeitkarte. Są regularnie aktualizowane, mają dobrą szczegółowość, w tym ścieżki i drogi leśne.



#11811 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8617 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 06 grudzień 2024 - 13:16

Aktualnie większość, o ile nie wszystkie mapy mają źródło w jednym serwisie: OpenStreetMap. W tym mapy Garmina domyślnie instalowane w urządzeniach, również na Fenix. Czyli dokładnie taką samą siatkę mapy masz w domyślnych mapach Garmina, jak w innych alternatywnych mapach. 

 

To w czym różnica? Głównie w kolorystyce, ilości punktów POI czy ujęciu/braku widoczności budynków, pokrycia lasem itp. Ma to dość spore znaczenie tak jeśli chodzi o czytelność mapy, jak również szybkość działania (np. przesuwanie mapy itp.). Również siatki  dróg niższych kategorii mogą być widoczne przy innej skali czyli np. widoczne są przy mniejszym powiększeniu mapy (co jest bardzo praktyczne). 

 

Na Epix 2 Pro 51 używam przede wszystkim OSMapaPL-LIGHT (z ewentualną nakładką szlaków, choć tu szału nie ma...). Mapa jest bardzo szybka, bo nie zawiera większości na ogół zbędnych elementów typu obrysy budynków, pokrycia kolorem lasów (w większości) itp. Widoczność siatki dróg najmniejszych kategorii (ścieżki leśne itp.) jest dostępna przy większym poziomie oddalenia, niż w standardowej mapie garminowskiej. 

 

Kiedyś ta mapa była dostępna w projekcie garmin.osmapa.pl, aktualnie projekt migrował pod opiekę Fundacji Centrum Badań nad Lasem i Zasobami Przyrodniczymi, stąd dostępność map jest pod adresem https://osmapa-garmin.las.org.pl 

 

Kolejną mapą do użytku obok map standardowych w moim Epix 2 mam zainstalowaną OMTB, dostępna https://openmtbmap.org- w tym przypadku również siatka map identyczna jak w innych OSM, z dużą szczegółowością (duża ilość obiektów dodatkowych, siatka dróg normalna) ale tu jest możliwość wyboru kilku tematów kolorystycznych w jednej mapie. W tym również specjalnie zoptymalizowanych dla wyświetlaczy Fenixów. Mapa nie jest taka szybka jakOSMapaPL-Light, ale bardzo czytelna. Siatka dróg najniższej kategorii (ścieżki/drogi leśne/polne) są w kolorze czerwonym i wyraźnie je widać nawet na tle bladej zieleni obszarów leśnych.

 

Instalator oraz program konfiguracyjny umożliwia wybór odpowiedniej kolorystyki do użycia (np. do Fenix wybrać... Fenix). Po zainstalowaniu należy wygenerować plik mapy używając albo programu garminowskiego (np. starego Mapsource), albo uruchomić skrypt generujący. Skryptów jest kilka, jednak chcąc mieć możliwość wyszukiwania danych na mapie (np. adresowych) należy użyć Create_gmapsupp_with_mkgmap.bat - instrukcja obsługi na stronie autora.

 

Przy okazji - dla powyższej mapy nie zaznaczać „Unikaj autostrad",  bo część ścieżek/ścieżek rowerowych jest zakodowana jako autostrady. 

 

Komercyjne mapy topograficzne również najczęściej bazują na OSM, jednak często mają znacznie lepiej oznakowane szlaki górskie/rowerowe/piesze. Najbardziej znaną (i często sprzedawaną) mapą topograficzną Polski na urządzenia Garmin jest PL Topo.

Podgląd mapy: https://www.pltopo.pl/podglad-mapy. Autorstwo to Azymut + Popej + GpsManiak (ten od PL_Ścieżki), dostawcą danych mapowych jest emapa - i tu może być problem. Bo porównując na w/w podglądzie mapę emapy i OSM to widać spore braki w ścieżkach czy drogach leśnych. Przynajmniej w mojej okolicy. Fakt, tereny górskie czy turystyczne mają sporą bazę szlaków, ale jeśli ktoś liczy na dobrą mapę okolic z drogami leśnymi, to może się rozczarować... Z drugiej strony cytując: widoczna w odbiorniku GPS mapa PL Topo posiada znacznie bogatszą charakterystykę pokrycia terenu obszarami typu lasy, łąki, pola, zarośla, granice oddziałów leśnych, linie energetyczne i rurociągi, obiekty morskie (np. światła, boje, wraki), itp. - co może oznaczać, że podgląd podglądem, a w rzeczywistości siatka dróg niczym nie ustępuje siatce OSM. Przydałaby się weryfikacja przez posiadacza mapy... 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11812 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2883 postów

Napisano 08 grudzień 2024 - 20:53

Ja na zegarkach używam map Garmina - bazujac na OpenStreetMap zawierają bardzo dużo i zdecydowanie nie ma dzisiaj potrzeby szukać alternatyw. W Feniksie 6 miałem też PL Topo ale ona działała tam stosunkowo wolno a kolory szlaków i tak były średnio widoczne.

 

Natomiast PL Topo używa mi się całkiem wygodnie na dużej mapie turystycznej, która rysuje sporo szybciej niż zegarki czyli w Montaine, i tam co ciekawe nieraz zauważam, że mapa Garmina oraz mapa PL Topo w Polsce potrafią się czasem... wzajemnie uzupełniać. Zazwyczaj to mapy Garmina mają więcej ścieżek i szlaków, ale czasem różnie to bywa... :)

 

Poniżej przykład takiej sytuacji, gdzie to mapa Stravy ma najlepiej odwzorowaną rzeczywistość:

 

PL TOPO:

Tr3hjIt.jpeg

 

Garmin TopoActive:

oEoEvch.jpeg

 

Strava:

IjFf7Gr.jpeg

 

 

 



#11813 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2883 postów

Napisano 08 grudzień 2024 - 21:00

Powyżej to przykład akurat z małych pagórków, ale taką samą sytuacje mam w górach stołowych (!). Gdzie jak gdzie, ale tam już wypadałoby aby PL Topo (w końcu komercyjna mapa) trzymała najwyższy poziom...

 

PS: projekt https://mapa-turystyczna.pltakże zazwyczaj zawiera sporo szlaków i dróg.



#11814 malucry

malucry
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 14 grudzień 2024 - 23:19

Co tu się stało? E1040/HRM Run - bateria dobra.

Załączone pliki



#11815 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8625 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 grudzień 2024 - 08:06

Trening na zewnątrz czy wewnątrz?

 

Wygląda na wychłodzenie skóry i odparowanie potu połączone z ucieczką krwi ze skóry. W efekcie do pulsometru dociera słabszy sygnał i odczyt jest mniej skuteczny (zanika całkowicie lub często jest zaniżony).

 

BTW serio masz tętno powyżej 240 bpm?! :blink:


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11816 d.m.

d.m.
  • Użytkownik
  • 166 postów

Napisano 15 grudzień 2024 - 10:52

Obstawiam, że koledze chodziło jednak o te wysokie wartości tętna niż ten jeden mały spadek w trakcie.

Ale fakt, mógł lepiej sformułować pytanie.



#11817 malucry

malucry
  • Użytkownik
  • 4 postów

Napisano 15 grudzień 2024 - 22:54

Trening na zewnątrz czy wewnątrz?

Wygląda na wychłodzenie skóry i odparowanie potu połączone z ucieczką krwi ze skóry. W efekcie do pulsometru dociera słabszy sygnał i odczyt jest mniej skuteczny (zanika całkowicie lub często jest zaniżony).

BTW serio masz tętno powyżej 240 bpm?! :blink:

Obstawiam, że koledze chodziło jednak o te wysokie wartości tętna niż ten jeden mały spadek w trakcie.
Ale fakt, mógł lepiej sformułować pytanie.

Fakt, przyznaję, mogłem lepiej sformułować pytanie, byłem jednak w stanie wzburzenia/zmęczenia po izerskim fatbikingu 😉 Nie, nie mam takiego tętna, umarłbym wcześniej 😵

Tak, chodziło mi o ten nagły wrost i utrzymywanie tętna ~240 BPM. Zapis z wypadu w Izerach, -4°C, cały czas miałem komfort termiczny. Podejrzewałem wpływ szelek, takich zwykłych, które założyłem do zimowych spodni Rockbros, by mi plecy się przypadkiem nie odsłoniły, mogły uciskać, odsuwać sondy od ciała. Podczas aktywności rozłączałem pasek w Edge, usuwałem, łączyłem na nowo, nic z tego. Dziś sprawdziłem pomiar pod prysznicem, jak wilgoć działa i manipulowałem paskiem, jakbym miał te szelki założone. Udało mi się uzyskać dziwny, długi skok BPM. Na załączonym zapisie akurat pasek "utopiłem", trzymałem dłonie pod nim, by czujnik był długo zanurzony. Mam go już 6 lat (HRM Run 4), ta pokrywa baterii, skręcana na 4 śrubki ma spękania, jedno gniazdo gwintowane puściło - zatem nieszczelność, spróbuję to jakoś pokleić, ale rozglądam się za nowym.

Załączone pliki



#11818 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8625 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 16 grudzień 2024 - 05:26

Tak czy inaczej, kwestia kontaktu opaski ze skórą.

 

Warto kupić sobie żel do EKG. Uprzedzam: to nie to samo, co żel do USG, który będą Tobie proponowali w każdej aptece. Ma być konkretnie do EKG :) Jest trudniejszy do znalezienia, ale dostępny i kosztuje ok. 10 zł za pół litra, czyli zapas na ponad rok.

 

Nakładaj sporo (aż będzie niekomfortowo na skórze), bezpośrednio przed treningiem - tak, aby nie zdążył wyschnąć zanim wytworzysz pot. Według mojego doświadczenia kluczowe jest nasmarowanie skóry ORAZ całej powierzchni elektrod, sama skóra nie wystarcza.

 

Nie ma rozwiązań idealnych, ale u mnie żel rozwiązał 90% problemów, o których piszesz.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11819 Chertan

Chertan
  • Użytkownik
  • 78 postów

Napisano 19 grudzień 2024 - 17:22

Jeden HRM dual z uwagi na problemy ze szczelnością nawet nieco w środku przyrdzewiał. Też pęknięcie na tej klapce się zrobiło. Teraz drugi zaczął szaleć z dziwnymi skokami tętna, może i sam pasek robić dziwne rzeczy. Nawet przy bardzo spoconej skórze wskazania potrafią być błędne. Czasem w trakcie jazdy, czasem po przerwie. Zatem aktualnie zakupiłem Magene i wszystko znowu ok. Może czas na zmianę czujnika i pasa po prostu?

#11820 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 332 postów
  • SkądŁódź

Napisano wczoraj, 16:11

Ja miałem kłopot z HR Wahoo, 3 razy (nie z rzędu) tętno dochodziło do 225 BPM (co jest wartością graniczną dla czujnika) i tak już zostawało. Wymieniony na nowy w ramach gwarancji, całość zajęła 3 dni robocze od zgłoszenia.





Dodaj odpowiedź