Ano jest. Widziałem, zresztą nie tylko to
Jednak jak zwykle wolę informację przekazaną na piśmie, znaczy jego reckę na blogu.
Stąd podsumowanie zmian/dodania w stosunku do obecnych modeli Edge:
– Zmieniono wyświetlacz na 3,5” Transmisyjny wyświetlacz LCD (o jasności 1000 nitów, rozdzielczości 480×800)
– Dodano rzeczywisty głośnik (a nie tylko sygnał dźwiękowy)
– Dodano dźwiękowy dzwonek rowerowy (może być nawet uruchamiany przyciskami zdalnej zmiany biegów)
– Dodano zagrożenia na drodze (dziury, niebezpieczne psy/zwierzęta, powalone drzewa itp.)
– Dodano wyzwania i nagrody GroupRide
– Dodano funkcję wykrywania zdarzeń GroupRide (powiadamia wszystkich uczestników jazdy grupowej o wypadku)
– Dodano typ nawierzchni drogi do danych na urządzeniu
– Dodano Menedżera map Wi-Fi do aktualizacji/pobierania (poprzednio wymagany komputer)
– Dodano Garmin Share (bezpośrednie transfery z urządzenia na urządzenie, podobnie jak poprzednio, ale zostanie rozszerzone na wiele typów urządzeń Garmin)
– Dodano płatności zbliżeniowe Garmin Pay (płatności NFC)
– Zaktualizowano PowerGuide, aby lepiej uwzględnić wytrzymałość/wiatr
– Ulepszony interfejs użytkownika, aby wykorzystać nowy procesor/wyświetlacz
– Dodano samouczki na urządzeniu, aby wyjaśnić rzeczy, których ta recenzja w jakiś sposób nie wyjaśnia
– Dodano nowe „interaktywne strony danych” (w zasadzie przesuń palcem w górę/w dół, aby wyświetlaj więcej/mniej danych, jak Hammerhead Karoo)
– Dodano kreator kursów na urządzeniu dla kursów punkt po punkcie (w porównaniu z wcześniejszymi kursami w obie strony)
– Ulepszone dostosowywanie strony danych (również jak Hammerhead Karoo)
– Znacząco zwiększona natychmiastowa responsywność gradientu (np. jak długo należy przejść od 0% do 6% po rozpoczęciu wspinaczki)
– Zwiększono wagę do 161 g (Edge 1040 to 126 g)
– Deklarowany czas pracy baterii to 20 godzin i 60 godzin w trybie oszczędzania baterii (zobacz moje testy później )
– Zachowuje wodoodporność IPX7
– Zachowuje 64 GB pamięci wewnętrznej
– Nieznacznie zwiększona długość, która może nie pasować do niektórych uchwytów
– Cena wynosi 699 USD (50 USD mniej niż Edge 1040 Solar, który technicznie wynosi 749 USD)
Garmin w swoich filmach reklamuje to urządzenie jako coś, co łączy rowerzystów/kolarzy/itp. Czyli: "Never Stop Cycling. Together." Problem w tym, że nowe urządzenia dostawały nowe funkcje, które rzadko kiedy trafiały do starszych urządzeń. Co w przypadkach funkcji mających łączyć użytkowników było sporym problemem i w efekcie skutkowało tym, że funkcje te były mało popularne. Nawet jeśli z czasem jakaś funkcja trafiła do starszych urządzeń z kolejną aktualizacją oprogramowania, to raczej popularności już nie zdobyła.
Czy z GroupRide będzie inaczej? Ciężko powiedzieć, jednak Garmin zakłada, że część nowych funkcji - głównie społecznościowych, będzie wkrótce dostępna w modelach x40:
aktualnie wypuszczona beta oprogramowania dla urządzeń x40 zawiera większość z powyższej tabelki.
Jednak urządzenia x30 tego nie dostaną, niby to już dość stare urządzenia (powiedzmy...), jednak ich użytkownicy mimo wszystko stanowią dość sporą grupę.
Dobrze, że jakiś postęp jest, jednak niby wynika z ogólnej koncepcji - urządzenia x40 z ekranem mniej prądożernym mają być w ofercie właśnie z uwagi na dostępność opcji urządzeń z długim czasem działania, jednak ekranem mniej jasnym. Coś za coś.
No właśnie ekran. Tak jak podejrzewałem, nowy Edge 1050 nie ma ekranu AMOLED. Uwarunkowania techniczne, bardzo prawdopodobne, że ekran dużej jasności (tu do 1000 nitów) wyświetlający często ciągle te same znaki (np. opisy pól itp.) dość szybko (no, pewno jeszcze przed upływem okresu gwarancyjnego) ulegałby wypaleniu, co skutkowałoby dużą ilością reklamacji z uwagi na problemy z ekranami. W Edge przygasanie znane z Fenix byłoby z pewnością nieakceptowalne przez użytkowników. Stąd taki, a nie inny wyświetlacz, który wg testów jest nie tylko bardzo jasny (niby 2x jaśniejszy od nowego Karoo...), ale szybki i responsywny - te dwie ostatnie cechy mają niewiele różnić się (o ile w ogóle) od ekranu przeciętnego telefonu. Oczywiście urządzenie i tak musi być energooszczędne, stąd telefon będzie na ogół szybszy, ale i tak postęp jest wyraźny.
Czy sporo ciekawych zmian? Raczej nie. Największą (oczekiwaną!) nowością jest oczywiście ekran, reszta to niewielka ewolucja sprzętowa (szybszy procesor, nieco więcej pamięci, większy akumulator z uwagi na większe zużycie energii przez ekran, głośnik itp.), w samym oprogramowaniu zmian nie tak dużo, z czego większość trafia do urządzeń x40.
Aktualnie Edge 1040 można kupić za ok. 2,2 tys. Cena 1050 to o jakiś tysiąc złociszy więcej. Czy nowy i jaśniejszy ekran jest wart dopłaty? Być może. Sam bym się skusił, jednak jestem ciekaw czy odświeżą Explore 2 - gdyby zmienili i w tym modelu ekran, to raczej skłaniałbym się ku temu urządzeniu.