Jump to content


Photo

Nowości Rowerowe


2378 replies to this topic

#2281 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1,973 posts
  • SkądWrocław

Posted 12 October 2023 - 20:10

Fakt, tutaj jeden z wielu przykładów na trafność tego "wrażenia": https://naszosie.pl/...zdobywca-teczy/

 

 

No, dokładnie to o czym pisałem. Nie ma mocnych zawodników gravelowych, więc wpada szosowiec i goli. I to samo u facetów i u kobiet. 

 

u amatorów to samo. Jak akurat nie ma szosowych zawodów to szosowcy biorą rowery gravelowe, jadą na ogórka i gravelowcy dostają bęcki. 

 

Zatem tak, na razie gravel to taki trochę wypełniacz pustej przestrzeni. 

 

 

 


#2282 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 881 posts
  • SkądOstrów Wlkp.

Posted 12 October 2023 - 20:17

Dla mnie to co jest obecnie jako "sport gravelowy" przypomina najbardziej "marathon mtb", jedynie rower inny xD



#2283 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2,911 posts
  • SkądWarszawa

Posted 12 October 2023 - 20:17

bonobo masz na mysli też ostatni start Topora? :) 



#2284 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3,183 posts

Posted 12 October 2023 - 20:18

1

 

 



#2285 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3,183 posts

Posted 12 October 2023 - 20:22

No, dokładnie to o czym pisałem.

 

 

 

Zgadza się, jest dokadnie tak jak napisaleś:  np. taki Mohoric na szosie "nie dawał rady" więc "wpadł"  i "ogolił podium".



#2286 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8,606 posts
  • SkądSzczecin

Posted 12 October 2023 - 20:25

Nie ma mocnych zawodników gravelowych

 

Nie ma i w dodatku nie będzie. Nie istnieje zestaw umiejętności niezbędnych do zostania dobrym gravelowcem, których nie posiadałby zawodnik w bardziej uznanych odmianach kolarstwa.

 

Ani wydolność gravelowca nie musi być lepsza niż na szosie, ani technika czy odwaga lepsza niż w MTB. Ot, sport stworzony na potrzeby branży rowerowej, która akurat chce wypromować nowy typ roweru.

 

Choć trzeba przyznać, że to i tak nic w porównaniu do zawodów eMTB :D


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#2287 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1,973 posts
  • SkądWrocław

Posted 12 October 2023 - 20:47

Wszystko się zgadza.

 

A nie wiem co tam odwalił Topór, ale widzę, że coś wygrał i nawet film na YT zatytułował "zostałem gravelowcem". A w ogóle to mamy wspólnego trenera z Toporem. 

 

Tylko, żeby nie było chłopaki, ja nie krytykuję gravela - bardzo fajne uzupełnienie. Na pewno kupię rower gdy tylko się przeprowadzę z mieszkania do domu i wreszcie będę miał miejsce na dwie maszyny. Na razie niestety bez szans. Brakuje przestrzeni. 

 

 



#2288 LuckyLuk

LuckyLuk
  • Użytkownik
  • 648 posts

Posted 13 October 2023 - 07:22

Biznes musi się kręcić. Nie mniej jednak wśród znajomych mam kilku gravelowców - najstarszy z nich ma 65 lat i w swojej kategorii ściga się również amatorsko na szosie, ale na weekend na dłuższy wypad bierze gravela. Nie jeździ w trudnym terenie ale zalicza sporo polnych dróg, gdzie szosą byłoby bardzo niekomfortowo. Traktuje to jako rowerowy wypad, żadne spinanie się, po prostu "delektuje" się jazdą i okolicą. 

To, co doceniam jest bezpieczeństwo - a gravelu mamy możliwość uciec z asfaltu i pojeździć bez aut. 

Osobiście do 2 szos mam rower CX ale aktualnie używam praktycznie tylko w zimie, w gorszych warunkach pogodowych i przy jeździe po zachodzie słońca. 

Za mnie niech ludzie jeżdżą na gravelach, ebike, fatbikach itp byle się ruszyli z domu.  


  • slaweko, cauchy, bonobo and 3 others like this

#2289 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 663 posts
  • SkądKatowice

Posted 13 October 2023 - 07:37

Dla mnie to co jest obecnie jako "sport gravelowy" przypomina najbardziej "marathon mtb", jedynie rower inny xD

 

To co dzisiaj nazywa się "gravel" to sierota rozwoju mtb tylko w kierunku jazdy grawitacyjnej. Współczesne grawele to takie wczesne MTB do kręcenia po bezdrożach. Jest już nawet kategoria "grawel z prostą kierownicą", która to, jak się zmróży oczy, niczym się nie różni od pogardzanych, bezcharakternych MTB które wymarły te dziesięć, piętnaście lat temu.


  • bzx likes this

#2290 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1,106 posts
  • SkądRzeszów

Posted 13 October 2023 - 08:12

Dawać jeszcze malowanie MTB z lat 90' i historia domknie koło.

 

https://www.reddit.c...323686181e35ae2


Trzepak 

"MAMIL"


#2291 Dari

Dari
  • Użytkownik
  • 3,183 posts

Posted 13 October 2023 - 10:23

Tylko, żeby nie było chłopaki, ja nie krytykuję gravela 

 

Uff, dzięki...Bo "chłopaki" tak się przejęli, ze zaczęli rezygnować z zakupu graveli, a posiadacze w panice rzucili się na OLX, ,żeby się ich pozbyć...

 

A wracając do nowości: na forum Meridy Silex jest informacja, że 19 października ma się odbyć premiera nowego Silexa.


  • slaweko likes this

#2292 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1,973 posts
  • SkądWrocław

Posted 13 October 2023 - 12:12

ale teraz napisałeś to tak, jakbyś się lekko spiął, a w sumie nie wiem o co, skoro się wcześniej zgadzaliśmy :)



#2293 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2,911 posts
  • SkądWarszawa

Posted 13 October 2023 - 12:12

a ja jestem zadowolony ze swojego Sirrusa, którego kupiłem za 2kpln, doprowadziłem do ładu za kolejne 2kpln (musiałem zmienić hample), wstawiłem bagażnik, opony 45mm i zaliczyłem masę przygód, i nie potrzebuję wypasionego aero gravela z barankiem i elektryką  :D

 

ale za to brakuje mi fulla.. 



#2294 Slon78

Slon78
  • Użytkownik
  • 40 posts
  • Skądlubelskie/mazowieckie

Posted 13 October 2023 - 13:57

Ech ...zaklinacie rzeczywistość. Jedyne co ta branża wciskała przez lata to rowery na resorach do jazdy po "górach" Mazowsza, Roztocza etc czy trzepaki na 8 barach z korbą 53z której zwykły śmiertelnik nie ma żadnego pożytku.

 


  • heavy_puchatek, Holden Caulfield and lupus like this

#2295 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1,973 posts
  • SkądWrocław

Posted 13 October 2023 - 14:18

a ja tam uważam, że każdy sobie powinien kupować to, co mu się podoba. Najważniejsze jest uczucie frajdy. 



#2296 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2,238 posts
  • SkądWarszawa

Posted 13 October 2023 - 18:18

Miałem MTB z lat 90-tych i jednak współczesne gravele to trochę co innego: większe koła, napęd 1x11/12, tubeless, tarczówki, sztywniejsze suporty i pewnie coś jeszcze by się znalazło.

Giant Coldrock - mój pierwszy firmowy rower MTB, zdjęcie ukradzione (jak i mój rower) ale z dokładnością do opon tak właśnie wyglądał :)

401aa7d9d1f241f8d98afe3c624708a1.jpg
  • lupus likes this

#2297 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2,911 posts
  • SkądWarszawa

Posted 13 October 2023 - 19:01

Za mnie niech ludzie jeżdżą na gravelach, ebike, fatbikach itp byle się ruszyli z domu.  

dokładnie



#2298 heavy_puchatek

heavy_puchatek
  • Użytkownik
  • 501 posts
  • SkądWroclaw

Posted 13 October 2023 - 19:22

MTB sprzed 15 lat wygląda za to jakoś tak jak niżej - oto mój Scott rocznik 2006... <damn pamiętam ten dzień w sklepie jak by to było wczoraj> tylko z napędem 1x11. Nadal go mam chociaż od wielu lat tylko stoi, czasami żona podepnie pod trenażer na chwilę.

 

Ocyexgt.jpg

 

Pamiętam, że ówczesne trasy maratonów MTB bardziej przypominały właśnie dzisiejsze gravele. Były po prostu technicznie łatwe. Mój współczesny gravel potwór (opony 2,2" i napęd eagle) jest jak sądzę nawet lepszy na takich trasach. Za to jest zdecydowanie lepszy na gładkich prostych i innych szosach - bo pozycja i prowadzenie tak bardzo od mojej szosy się nie różni. 

 

Za to mój współczesny MTB to kolejny hardtail z niewielkim skokiem... i on w prowadzeniu tych dwóch wyżej kompletnie nie przypomina. Krowa na prostych, dzik podczas slalomów między drzewami. 

 

Jeżeli miałbym subiektywnie nazwać coś wytworem marketingu to zdecydowanie nie byłby to sportowy gravel tylko jego ułomna, ograniczona wersja. Czyli po prostu dowolna super droga szosa aero, najlepiej taka z patentami producenta, żeby nic do tego nie pasowało.

Dlaczego nikt się z tego nie nabija? Przecież napięty amator na czymś takim wygląda czasami prześmiesznie. A geometria współczesnej szosy od tej 15 letniej różnić się szczególnie nie będzie. A jednak to bardziej funkcjonalna wersja tego roweru czyli sportowy gravel bedzie przedmiotem kpin :)



#2299 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2,911 posts
  • SkądWarszawa

Posted 13 October 2023 - 19:28

Jak to nie nabija. Ile bylo podsmiechujek z nowej madonki czy nowego bianchi z tymi wentylami na glowce :) o bezgusciu wielu topowych ram nie wspominając

#2300 OpaQ

OpaQ
  • Użytkownik
  • 190 posts
  • SkądBiałystok

Posted 14 October 2023 - 16:51

 rozpalaniem ogniska na czas, to rozumiem!

Żeby nie było za trudno, podręcznym miotaczem ognia, oczywiście w odpowiednim kolorze i odpowiedniej wadze.

Przepraszam za offtop. :)





Reply to this topic