Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kamery Gopro + Akcesoria

gopro

17 odpowiedzi w tym temacie

#1 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 09 marzec 2022 - 14:40

Coraz częściej kamery sportowe stają się rowerową elektroniką, nieraz niemniej ważną od licznika czy pasa HR. Próbowałem znaleźć inny zbiorczy wątek na temat informacji o prawdopodobnie najpopularniejszych kamerkach sportowych czyli GoPro ale nie udało mi się, stąd pomysł na stworzenie nowego, ogólnego wątku zbiorczego z informacjami o kamerkach GoPro oraz akcesoriami do nich. Wątek wydaje się mieć jakiś sens, ponieważ nie sztuką jest kupić kamerkę i kliknąć czerwony przycisk nagrywania, natomiast stety niestety te małe urządzenia mają to do siebie, że nieraz sztuką jest wycisnąć z nich dobrą jakość. Oczywiście mimo niesamowitego postępu, jaki miał miejsce w rozwoju tego sprzętu nie da się ukryć, że niektórych, nieraz czysto fizycznych ograniczeń nie da się obejść. Natomiast dzięki dobremu rozumieniu jak działają te kamerki, oraz dobrze przygotowując ustawienia pod konkretną scenę mamy możliwość wycisnąć wiele i także w takim celu tworzę ten wątek - dzielmy się wiedzą, ustawieniami, profilami kolorów, dyskutujmy a razem jesteśmy w stanie osiągnąć naprawdę dużo, bo dla chcącego możliwości są naprawdę niemałe.

 

Analogicznie do podobnych wątków na forum postaram się raz na jakiś czas edytować pierwszy post tak, aby zawierał zbiór podstawowych przydatnych informacji, linków oraz plików przydatnych przy edycji nagrań. Oczywiście edycja filmu to jedno, zbierzmy informacje o bateriach, akcesoriach i wszystkim, co związane z kamerkami GoPro.

 

Zapraszam również do zadawania wszelkich pytań, dzielmy się i budujmy bazę wiedzy.

 

Od siebie postaram się też później (bądź na dniach) dorzucić tutaj zbiór przydatnych informacji, tricków, linków i analiz, swoich jak i wyszukanych w Internecie, które powinny bardzo ułatwić zwłaszcza osobom początkującym acz ambitnym w tematyce montażu filmów stawianie swoich pierwszych ambitniejszych kroków z GoPro.

 

Zbiór przydatnych linków

 

LUT Generator:

https://generator.iwltbap.com

 

LUT GoPro 9:

Lut by John Ratchetstrap (GOPRO 9 FLAT NATIVE WHITE BALANCE):

https://www.dropbox....ANCE..cube?dl=0

 

Dobry LUT z forum GoPro:

https://filetransfer...e/LccEDnAF#link

 

LUT od Curro na forum (wymaga rejestracji):

https://community.go...-LUT/m-p/825221

 

LUT GoPro 10:

Curro: https://www.buymeaco...e-wb-flat-color

oraz na forum GoPro:

https://community.go...?language=en_US

 

 

 


  • piotrkol lubi to

#2 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 maj 2022 - 21:21

Jaką macie metodę mocowania kamery na szosie? Bo ja nie znalazłem jeszcze złotego środka.

 

1. mocowanie na mostku - to, które stosuję, wg mnie sprawdza się w miarę ok

+ nie trzeba się specjalnie gimnastykować z ustawieniem kąta kamery, pi razy drzwi jak się ustawi jest git

+ sztywna integracja z rowerem, mi taka perspektywa się podoba, gdy po obu stronach kadru mam klamki i widać jak nimi steruję rowerem

- centralnie przed kamerą jest licznik, który zabiera całkiem spory kawałek kadru

- kamera jest zamontowana na sztywno - gdy jedzie się w fajnym miejscu i miałoby ochotę pokazać coś fajnego z lewej czy prawej strony, to jedyna opcja to nagrać telefonem i domontować

- jak rozmawiam ze znajomymi to woleliby nie widzieć w kadrze ani licznika, ani rąk, ani niczego rowerowego, więc wiem, że są "widzowie" którym taki sposób nie leży

- dość niska perspektywa, która nieraz nie pozwala zobaczyć czegoś ciekawego, np. "spojrzeć" poza barierki

 

2. mocowanie na klacie

+ świetnie sprawdza się w prostej szerokiej kierownicy, w crossie, w MTB bajka

+ jak coś się obok dzieje ciekawego, to można ręką obrócić kamerkę w lewo czy prawo - działa spoko, testowałem to nie raz.

- trzeba dobrze "wypoziomować" kamerę, ostatnio jechałem traskę, zmieniłem kąt w połowie i się okazało że jest za bardzo w dół, sporo nieba jest prześwietlone

- niestety w szosie, w wąskim baranku jest bieda. Sporą część kadru zabierają ramiona, przynajmniej w mocowaniu jakie ja mam i to mocno zawęża pole widzenia i mi tak nakręcone wideo kompletnie nie leży. Gdy ustawię kąt wide, zamiast super-extra-wide (jakkolwiek to zwał) to tak średnio pomaga, bo nie po to kupiłem szerokokątną kamerę, żeby zawężać w niej obraz. Nie wiem, może są jakieś wysięgniki kierujące kamerę bardziej do przodu?

 

3. mocowanie na kasku

+ pożądane przez przeciętnego "widza" - bez elementów roweru, czy rąk w kadrze.

+ wyższa perspektywa, można np. wyjrzeć za barierki (np. na veloCzorsztyn)

+ gdzie spojrzysz tam kręcisz

- kamera mocno ciąży na głowie. Raz czy dwa się tak przejechałem i dałem sobie spokój.

- włączanie/wyłączanie kamery, najwygodniej byłoby mieć zdalnego pilota, ale to kolejny gadżet o którym trzeba pamiętać.

 

4. mocowanie do uchwytu pod licznikiem

plusów nie znalazłem, a minusem dla mnie deklasującym to rozwiązanie jest zbyt niska perspektywa. Może na jakąś szpiegowską kamerę do rejestracji zdarzeń na drodze się sprawdzi, ale takich kamer na rower chyba jeszcze nie ma

 

Jak wy to stosujecie? zwłaszcza interesuje mnie @Manfred, bo na jego filmikach jest jakiś złoty środek.



#3 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 22 maj 2022 - 07:36

Ja zawsze miałem pod licznikiem na wyścigach, a krajoznawczo w kieszonce, z której ją wyciągam.
Jak chcesz na kasku, to z apki na telefonie możesz mieć pogląd co kamera widzi i ją włączać.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#4 sirkozi

sirkozi
  • Użytkownik
  • 2297 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 22 maj 2022 - 17:45

W ustach. ;) Są nawet specjalne "uchwyty".



#5 pangumas

pangumas
  • Użytkownik
  • 1525 postów
  • SkądSK

Napisano 22 czerwiec 2022 - 08:44

Z racji mojego ostatniego wypadku, zastanawiam się nad zakupem GoPro Hero 9 lub 10. Roznica w cenie wychodzi około 300 zł.

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

#6 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lipiec 2022 - 09:29

Zabrałem Gopro 8 na Singltrek, i odkąd zacząłem kręcić 4k/60 nie zwróciłem uwagi na stabilizację. Objechałem wczoraj część czeską, siadam do kompa, sprawdzam filmiki, i na wertepach jednak nie trzyma kadru. Okazało się, że dla 60fps nie jest dostępna ta najwydajniejsza opcja stabilizacji. A w wielu momentach dyskomfort w oglądaniu jest na tyle duży, że jednak wrócę do 30fps. Trudno :)



#7 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 18 lipiec 2022 - 11:28

Z racji mojego ostatniego wypadku, zastanawiam się nad zakupem GoPro Hero 9 lub 10. Roznica w cenie wychodzi około 300 zł.

9 jest spoko, ale 10 poprawia i uzupelnia wiekszosc niedorobek i limitacji z 9tki ;)



#8 pajaks

pajaks
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 16 maj 2023 - 07:54

A używacie stabilizatorów? To w ogóle ma sens na rowerze? To będzie mój pierwszy taki zakup, więc moje pytania mogą wydawać się dziwne ;-) Zaczynam rozpoznawać temat. Jak widzicie to - https://www.komputro...-gimbal-wybrac/ ?



#9 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 16 maj 2023 - 08:28

To zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Z jednej strony nowe GoPro mają świetną stabilizację, z drugiej strony działa dobrze tylko, gdy jest sporo światła lub pozwolisz na wysokie maksymalne ISO. Ja jeżdżę z powodzeniem ze starawą już GoPro9 i za dnia jest bardzo dobrze, jeżeli źle dobiorę parametry to wjeżdżając do ciemnego lasu stabilizacja potrafi się zepsuć, ale overall jest bardzo dobrze.

 

Jeżeli celujesz natomiast efekt "classic SAFA", czyli np. starsze filmy z serii "Descent Desiples" (filmic 24-fps + bardzo dobra stabilizacja) to samo GoPro 9/10/11 sobie nie poradzi i potrzebujesz jakiegoś gimbala. Natomiast możliwe, że poradzą sobie z takim efektem inne kamerki, np. coś od DJI, które mają choć częściowy gimbal wbudowany.

 

Tutaj: "classic-SAFA" filmic-look:

 

dQmXXmg.png



#10 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 16 maj 2023 - 17:27

Stabilizacja w gopro11 jest na świetnym poziomie - w normlanych warunkach to właściwie gimbal do niczego nie jest potrzebny. Oczywiście przy słabym świetle będzie z tym gorzej, ale za dnia jest bardziej niż super. Ujęcia z ręki są w pełni stabilne.

 

Poniżej moje porównanie pomiędzy gopro 5 i gopro 11 - niestety jakość słaba bo oryginalny filmik zgubiłem i mam tylko wersję pobraną z messengera po dużej kompresji. Ale stabilizację widać dobrze ;) Nagrywane w tym samym momencie - obie kamerki trzymałem w ręce. 11'ka fantastycznie radzi sobie z nierównościami na drodze. 

 

https://imgur.com/a/5rOQXot

 

 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#11 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 16 maj 2023 - 20:31

GoPro 5 to już zaświaty. Bodajże w 7mce albo 8mce dodali naprawdę porządną stabilizację i z drobnymi upgradami jest kontynuowana do dzisiaj.



#12 piotrkol

piotrkol
  • Użytkownik
  • 1984 postów
  • SkądBrzesko

Napisano 16 maj 2023 - 22:32

Oczywiście, ale ładnie widać do czego zdolne są najnowsze wersje mając obok wersję niemal bez stabilizacji :) 



53608702113_1697d8a0bf_o.png 53120563481_c30890a179_o.png 41936344895_5d8a499da7_o.png 50927423167_21cc9455fd_o.png 51000815092_a2fafceb67_o.png 49380949278_d7c6896025_o.png

248


#13 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 17 maj 2023 - 07:31

a to wiadomo - lata świetlne względem kamerek 10 lat temu :D



#14 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maj 2023 - 23:34

Stabilizacja jest od 8mki, a 7 strasznie sie wieszala.
  • artho lubi to

#15 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 maj 2023 - 22:27

A propos, właśnie wyjąłem gopro z szuflady od maja 2022, jade petle ojcowska w sobote i od niedzieli 3 dni wokół i w głab Tatr, i tez zabieram drona :) kaseta 11-32, plecak 25l i jazda, pogoda ma dopisać :)

#16 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2875 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 maj 2023 - 19:51

Niech to gopro piorun swisnie. Juz kolejny raz resetuje mi ustawienia. Zapomniałem sprawdzić przed odpaleniem, dzis patrze a tu 4k/30 zamiast 60. Przeciez nic nie zmieniałem. Ech.. dobrze ze nie full hd bo kiedys i tak mi przestawił.

#17 pajaks

pajaks
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 28 sierpień 2023 - 08:03

Ile trzeba wydać na zestaw wystarczający dla amatora? Nie mam wielkich wymagań. 

No i przy okazji - jakie kamery do domu? Czy coś z tego - https://www.eltrox.pl ?

Tak, aby to było sensowne i logiczne? Doświadczenia? 



#18 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2825 postów

Napisano 28 sierpień 2023 - 09:00

cauchy a ustawiłeś sobie preset? i resetuje preset?





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: gopro