Skocz do zawartości


Zdjęcie

jakie macie przelozenia?


1782 odpowiedzi w tym temacie

#381 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 12 maj 2009 - 07:21

kr1s1983 , A wlasnie Ciebie sie chcialem wczesniej zapytac "jak " jezdzisz ( bo wiem , ze w gorach glownie walczysz ) . No i sam napisales :-)
Dziwie sie troche chlopakom co chca koniecznie 27 lub 29 montowac.... To nie na polskie "krotkie "podjazdy.... Bo ile ma najdluzszy podjazd ( u nas ) ktorego SREDNIA przekracza 7% ???? 2 , 3 km ???
Czy taki mamy gdziekolwiek ??? Oto jest pytanie !!! Jak ktos nie ma SUPER formy dobrze wytrenowanego amatora , to moze w Alpach na 20-kilku kilometrowych podjazdach "zgasnie" , ale u nas to tylko zeby zacisnac i zaraz koniec....

#382 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 830 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 12 maj 2009 - 07:33

U mnie sa takie podjazdy co maja kolo 5-8km i tam napewno jest miejscami 7% i wiecej ale ja tam nigdy nie wrzucam 25,bo zazwyczaj utrzymuje rpedkosc kolo 18-20km/h i wtedy 21,23 spokojnie starcza.Inna sprawa ze nie kazdy ma poodbny stopien wytrenowania,ja juz kilka lat walcze z tymi pochylosciami.Mam znajomego co zalozyl aksete od gorala do szosy i tam ma 32... inna sprawa jak to wyglada.

#383 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 12 maj 2009 - 07:40

kr1s1983, widzisz ; sam piszesz MIEJSCAMI 7 %....
Ale jak polski podjazd ma 8 km dlugosci , to srednia bedzie ok 4%.
Jasne , ze sa i u nas kawalki 20 % ( a moze i wiecej ) , ale ile one maja dlugosci ???
50 m ?? 70 m ??
Moja dziewczyna jest Slowaczka i z racji tego czesto tam jezdze ( ZAWSZE z rowerem ) . Oni maja MASE krotkich "scianek" , ale cala Slowacja to gory.... Tam czesto do malej wiochy jest podjazd ze srednia 15 % na dlugosci 1 - 1,5 km... Takich maja SETKI ( no moze dziesiatki ) :-) Polska jest duzo wieksza i gdy byla mozliwosc ciagniecia drog "inaczej" jak przeleczami , tak je ciagnieto. A my kolarze teraz cierpimy , ze nie ma u nas PRAWDZIWYCH podjazdow choc sa na to nawet warunki .

#384 Gosc_tomiq_*

Gosc_tomiq_*
  • Gość

Napisano 12 maj 2009 - 12:12

Nie lubię gadania, że coś tam wygląda nie-szosowo. Ktoś mi kiedyś mówił, że nie lubi sterów A-head, bo brzydko wyglądają, kolarka powinna mieć stery klasyczne.
Nie mam porównania, jestem na Pomorzu, przełożenie 53-39/13-23. Prawdopodobnie będę zaraz kupował nowy osprzęt i wezmę dwie kasety, 12-23 i 13-26. Chyba nie planuję ścigać się w górach, ale jakby przyszło co do czego, będę wyposażony.
Owszem, też myślę że dziwnie wygląda szosówka z trzema blatami lub długim wózkiem przerzutki (chyba przy trybie 29 trzeba mieć długi wózek? inaczej łańcucha nie starczy?), ale to nie znaczy, że taki sprzęt nie ma racji bytu. Jak ktoś wie, jak jeździ, czego chce od życia, jakie ma warunki i czego się obawia, to chyba nie ma sensu mu na siłę wpierać swojej racji? Można zasugerować, od tego jest forum, ale decyzję każdy podejmuje sam.
Ja powiem tyle : póki nie zacząłem jeździć na szosówce, nie wierzyłem że stopniowanie kasety co ząbek może cokolwiek zmienić. Przekonałem się, uwierzyłem. Osobiście wolę więc kasety niezbyt rozstrzelone, co trzy ząbki było by zbyt luźno.

#385 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 12 maj 2009 - 12:23

Ja w nowym rowerze mam 50/34-12/26 i nie wiem, czy nie za wysokie te biegi. Może zmienić kasetę na 11/21?

#386 Gosc_tomiq_*

Gosc_tomiq_*
  • Gość

Napisano 12 maj 2009 - 12:33

Miękko. Zależy jak jeździsz, ile i gdzie. W stanach lekko-pół-średnich przy młynku kompaktowym 34 największa zębatka kasety 23 to chyba optimum. Zauważ jak duża jest różnica w przełożeniu : 34/26=1,31 a 34/21=1,62. Zobacz w czasie treningu czy gdybyś nie miał do dyspozycji dwóch ostatnich koronek, to czy taki zakres by Ci wystarczył. Ale z decyzjami najlepiej się nie spieszyć, poznaj swój rower przez ten sezon, jesienią wyciągaj wnioski, zimą rób zakupy ;-) pozdrawiam

#387 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3215 postów
  • SkądPoznań

Napisano 12 maj 2009 - 12:36

Jakieś fajne podjazdy się znajdą :-P
http://www.genetyk.c...arkonoska1.html
http://www.genetyk.c...y/grzadki1.html

7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#388 bezdred

bezdred
  • Użytkownik
  • 491 postów
  • SkądPTB

Napisano 12 maj 2009 - 12:38

Ja mam 50/36 i 12-25 na 9-tkę. Mieszkam w centrum więc 36 nie używam tam prawie wcale...oprócz Góry Kamieńsk koło kopalni Bełchatów, gdzie jest podjazd ok 3,4 km o średnim nachyleniu 5,3 % a max 12% (nie moje wyliczenia niestety ale jest pod co podjeżdżać faktycznie) na spoko asfalcie to tam wrzuce nawet 36/23 czasem:D Co do 12 z tyłu to jeżdżąc samemu rzadko używam chyba że z wiatrem się rozbujam ale ja wolę większą kadencję przy takich prędkościach.
PS. Może ktoś mi polecić jakieś rejony w górach gdzie warto pojechać na szosę. Podobno za południowa granicą jest lepiej niż u nas jeśli chodzi o takie trasy?

#389 Miguel

Miguel
  • Użytkownik
  • 840 postów
  • SkądGOP - Będzin

Napisano 12 maj 2009 - 12:43

tomiq, zrobię jak piszesz. Obczaję, czy mi takie wystarczą, czy jednak jest zbyt miękko. Rowerkiem chcę robić jak najwięcej km po górach, więc kompakt to z pewnością dobry wybór. Z druiej strony dwa lata temu byłem w Karpaczu na parę dni i muszę powiedzieć, że 39x23 spokojnie dało radę. Chociaż nie podjeżdżałem karkonoskiej. :lol:

#390 kr1s1983

kr1s1983
  • Użytkownik
  • 830 postów
  • SkądNowy Sacz

Napisano 12 maj 2009 - 13:00

okolice Tatr po Slowackiej stronie sa piekne i asfalty tez nie najgorsze.Beskid Sadecki tez jest piekny:)Ja ostatnio polubilem Beskid Niski czyli okolice Gorlic,Krynicy

#391 bezdred

bezdred
  • Użytkownik
  • 491 postów
  • SkądPTB

Napisano 12 maj 2009 - 13:09

Dzięki za info:) W tym roku chce na jakiś łikend wyskoczyć właśnie w góry po raz pierwszy z szosą i pojęcia nie mam gdzie tu się jeździ bo na płaskim to mam gdzie:)

#392 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 12 maj 2009 - 15:46

ROZMIAR ; nie napisalem , ze nie ma SZTYWNYCH podjazdow . Napisalem , ze malo ich tylko :-( . Karkonoska to mala extrema i tu oczywiscie na 39-21 nie wjedziesz. Ale kupowac 29 na tyl tylko po to , ze moze KIEDYS wjedzie sie karkonoska ????

MIGUEL ; mysle , ze 11-23 byloby optymalnie....

#393 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 maj 2009 - 18:05

jarek996, przestań już dramatyzować z tą 29t. Jak przejadę maraton i stwierdzę, że jest nie potrzebna to ją wywalę, wstawię 11t z obecnej kasety recorda ;-) Co jak co, ale roweru nie zamierzam prowadzić, a zawsze dobrze mieć jakieś pole manewru, a nie wisieć na kierownicy i walczyć z rowerem :lol:

#394 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 12 maj 2009 - 18:12

chopaki, a nie prościej bedzie zamontować sobie kompaktowa korbe?

#395 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 maj 2009 - 18:27

no comment

#396 SPIKE

SPIKE

    Spike

  • Użytkownik
  • 4693 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 maj 2009 - 20:43

myśle że tu bardziej o obrót chodzi, niekoniecznie mniejszy blat.
Mnie 39 denerwuje, a co dopiero 34 z przodu, to dobre ale do górala, takie były np. 46/36/26 w XTR
Chociaż, albo szosa, albo rower do jazdy po ulicy.
A może w ogóle jeden blat i po krzyku.

Profesjonalny serwis i montaż kół do rowerów  www.velotech.pl   

Serwis rowerowy - Kraków  tel: 666-316-604[email protected]

Masz pytanie o koła - to zadzwoń najpierw !!!!!!!  w godz. - 12.oo - 19.oo


#397 jarek996

jarek996
  • Użytkownik
  • 645 postów
  • SkądMALM�

Napisano 12 maj 2009 - 21:40

kr1zje, ja nie dramatyzuje. Ale jak chcesz miec te 29 , to zacznij tez jezdzic w spodnicy ;-) . Bedzie sie ladnie komponowalo...

Jak sie dziewczyny obrazily ( te ktore maja 39-21 i wspinaja sie na tym na karkonoska) to PRZEPRASZAM !!!

#398 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 663 postów
  • SkądKatowice

Napisano 13 maj 2009 - 07:00

jarek996:

Sory, ale pierdzielisz jak potłuczony.
Dobór kasety, czy korb, zależy od preferencji co do kadencji, co jest w dużej mierze ustalone genetycznie (działanie włókien mięśniowych etc). Na takim salmopolu ja bez żenady jeżdzę na 22-16 i niżej.

Tyle, że ja jestem wybitnie kadencyjnym kolarzem. Nigdy nie potrzebowałem przełożenia większego niż 42/11, ale też utrzymanie 80-90 obr/min nie stanowi dla mnie specjalnego problemu, a przy sprincie i do 120 dolatuję. Zaproponowanie osobie mojego pokroju jazdy pod górę na 39/23 jest pozbawione sensu.

Więc zanim ktokolwiek będzie radzić kasetę niech najpierw zapyta się jakie nawyki kadencyjne i poziom wytrenowania posiada kupujący.

#399 Gosc_tomiq_*

Gosc_tomiq_*
  • Gość

Napisano 13 maj 2009 - 08:11

I tu się z Uzurpatorem zgodzę. Stety czy niestety, tak jest. Jak widzę teksty że załóż spódnicę, to mi się odechciewa. Obawiasz się Jarku że obraziłeś dziewczyny? A czemu obrażasz facetów? Do cholery, każdy jeździ tak, jak mu się podoba! Sam nie wiem, czy rower dzieli czy łączy. Potem się ktoś dziwi, że kierowcy nas nie szanują. Jak sami siebie obrażamy.
Nie jestem mocarzem, płacić za jeżdżenie nikt mi nie będzie. Chronię kolana, do tego buduję bazę, więc na 140 km mam np. średnią kadencję 85. Co wolisz żebym założył, mini czy może od razu małą czarną?
Widzę u siebie czasem takich starych wyjadaczy. Każdy z nich 30 lat śmiga co najmniej. Jak się jakiś młody do nich doczepi, to go spalają. Oni są "miszczami" i go nauczą. Tylko że po dwóch dniach młody wywala rower.
Chyba sobie zamówię gdzieś nową koszulkę na rower, z napisem "cienki bolek". Po tym mnie, mocarze, poznacie.

#400 Gosc_tozik_*

Gosc_tozik_*
  • Gość

Napisano 13 maj 2009 - 08:25

Popieram - zamów dwie :mrgreen:
Mnie bardziej od wycinaków, którzy nie założą więcej niż 23 ząbki, imponuje np. taka pani Irenka z Wrocławia, lat 50+, na Karkonoską wjechała - i nikt nie śmie powiedzieć że jej kaseta wyglądała nieestetycznie.



Dodaj odpowiedź