Skocz do zawartości


Zdjęcie

jakie macie przelozenia?


1782 odpowiedzi w tym temacie

#1441 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 07 grudzień 2016 - 22:57

DivisionBell - ja mam takie pytanie odnośnie Twojej Stravy ( podałeś link to zerknąłem). Tam taka górka Pod Javor od Zapory.

Czy Twój wynik to jechanie spacerkiem, relax  czy może super  sprężanie się , sapanie....?  

 

Bo jeśli to drugie to zapewniam Cię, że jak zmierzysz się z jakimś konkretnym podjazdem  gdzie jest dłuższy np 1,5 km kawałek o średnim nachyleniu  kilkanaście %  ( to cięższe niż 100 m 20%) to przy kasecie 12-27 będziesz przepychał przy kadencji  max ca 50   albo i mniej, sapaniu i palpitacji serca-  z rozpędu tego nie zrobisz

 

( tak mi przynajmniej wychodzi ze średniej prędkości Twojego przejazdu  tego podjazdu, wskaźnika przewyższenie /h.)

No ale jak to był relax to inna rozmowa.



#1442 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 07 grudzień 2016 - 23:37

Panowie, czas na obliczenia:

 

1. Kadencja - 80obr/min

2. Waga roweru w stanie służbowym - 80kg

3. Podjazd 10%

4a. Contador - FTP - 400W

4b. Greek ;) - FTP - 250W

5. Oboje jadą na rowerach z kołami o obwodzie 2200mm

6. Opory nie związane z podjazdem toczenia - 20W

Zakładamy, że g wynosi 10m/s^2

 

Na jakim przełożeniu pojedzie Contador jeżeli utrzymuje kadencję 80obr/min na rowerze szosowym, na jakim Greek? Oboje jadą na kompakcie 50/34.

 

Odpowiedź:

 

Contador:

 

Prędkość wznoszenia - ( 400 - 20 )W = mgh/t

380 = 80 * 10 = h/s

0,475 m/s

 

nachylenie 10%, więc Contador jedzie z prędkością ~5m/s, lub ~18km/h

 

5 m/s odpowiada 2.27 obrotu koła na sekundę lub 136 obr/min, kadencja wynosi 80, więc wychodzi nam po krótkich obliczeniach, że Contador jedzie na 34/20 lub 50/29

 

A co z kolegą Greekiem. Ten krzesając 250W podjeżdża z prędkością ~3m/s, więc jego koło robi 81 obr/min, więc wychodzi nam, że na kompakcie potrzebuje jechać na 34/34 lub zainwestować w eagla i cisnąć 50/50.

 

Ergo - im wyższa preferowana kadencja i im więcej gór, tym bardziej konieczne jest posiadanie niskich przełożeń. W tym scenariuszu przejdziemy do kadencji 95obr/min to już potrzeba nam przełożenia 34/40.

 

Oczywiście, są ludzie którym odpowiada jazda na twardo, tak samo jak są ludzie którzy nigdy/rzadko jeżdżą w górach, ale podśmiechujki z kogoś kto ma "górską" kasetę w szosówce są nie na miejscu. Bo to kaseta _górska_ i do jazdy w górach służy.

 

 

 



#1443 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 08 grudzień 2016 - 06:51

Udowodniłeś matematycznie, że jeśli z tyłu jest kaseta z większymi koronkami to lżej się podjeżdża. Zuch!
Co nie zmienia faktu, że zakładanie do roweru szosowego kasety z największą zębatką 46 (a o tym była mowa i z tego były, jak to określiłeś, podśmiechujki, a nie o kasetach górskich typu 12/32), to wg mnie parodia roweru szosowego.


  • Greek lubi to

#1444 Greek

Greek
  • Użytkownik
  • 2090 postów
  • SkądKraków

Napisano 08 grudzień 2016 - 07:34

No no, Kolega pół dnia poświęcił na udowodnienie tego co piszą tutaj niemal wszyscy - poświęcenie ;)

Tylko z moim FTP sobie trochę jaja robi :D


"Najgorsze koło czyni najwięcej hałasu", Antoine de Rivarol

 

Ragazza Ravennesa

 


#1445 uzurpator

uzurpator
  • Użytkownik
  • 661 postów
  • SkądKatowice

Napisano 08 grudzień 2016 - 07:35

Udowodniłeś matematycznie, że jeśli z tyłu jest kaseta z większymi koronkami to lżej się podjeżdża. Zuch!
Co nie zmienia faktu, że zakładanie do roweru szosowego kasety z największą zębatką 46 (a o tym była mowa i z tego były, jak to określiłeś, podśmiechujki, a nie o kasetach górskich typu 12/32), to wg mnie parodia roweru szosowego.

 

34 / 46 to 35% niższe przełożenie, czyli jakieś _dwa_ dodatkowe biegi. Ulegasz złudzeniu o którym pisałem tutaj: http://uzurpator.com...a-percepcji,146



#1446 Gosc_DivisionBell_*

Gosc_DivisionBell_*
  • Gość

Napisano 08 grudzień 2016 - 12:02

DivisionBell - ja mam takie pytanie odnośnie Twojej Stravy ( podałeś link to zerknąłem). Tam taka górka Pod Javor od Zapory.

Czy Twój wynik to jechanie spacerkiem, relax  czy może super  sprężanie się , sapanie....?  

 

Bo jeśli to drugie to zapewniam Cię, że jak zmierzysz się z jakimś konkretnym podjazdem  gdzie jest dłuższy np 1,5 km kawałek o średnim nachyleniu  kilkanaście %  ( to cięższe niż 100 m 20%) to przy kasecie 12-27 będziesz przepychał przy kadencji  max ca 50   albo i mniej, sapaniu i palpitacji serca-  z rozpędu tego nie zrobisz

 

( tak mi przynajmniej wychodzi ze średniej prędkości Twojego przejazdu  tego podjazdu, wskaźnika przewyższenie /h.)

No ale jak to był relax to inna rozmowa.

No ale wlasnie chodzi mi caly czas o to, ze ja tu nie mam odcinkow typu: 2 km gdzie caly czas trzyma te kilkanascie procent i w sumie ostatnio dyskusja w tym watku sie na tym wlasnie chyba skupia, ze takich odcinkow u nas w kraju nie ma jakos bardzo wiele :) Dlatego tez nie widze sensu zakladania trzydziestek i wiecej z tylu u siebie.

Jesli chodzi o ten Jawor to z tego co pamietam to nie czulem sie wtedy najlepiej(pewnie byl upal ktorego nie lubie) ale jechalem w miare mocno, choc na pewno nie na fulla. A druga sprawa to taka, ze na pewno tam sie nie jedzie caly czas na na tym samym najlzejszym przelozeniu, to jest dosc nieregularny podjazd. Wydaje mi sie, ze na 34x25 jechalem tylko ten poczatek, ktory jest najtrudniejszy i jakies fragmeny w samej koncowce.



#1447 Helium

Helium
  • Użytkownik
  • 141 postów

Napisano 08 grudzień 2016 - 20:19

Różnica między amatorem a zawodowcem kontekście tej dyskusji jest bardzo prosta. Zawodowiec używa przełożeń jakie zapewniają temu konkretnemu kolarzowi efektywną jazdę. Przy okazji takich Angliru, Mortirolo i innych killerów są pokazywane przełożenia prosów. Większość jeździ na korbie 50-34 i kasecie do 28 lub 32. Preferujący twardy obrót, korba klasyk i kaseta do 32 . Amator natomiast nie dopasowuję swojego roweru ( przełożenia) do swojej nogi, tylko do wyobrażeń o niej. później zdycha na podjazdach, ma kontuzje kolan. Jedzie pod te góry wolno i pokracznie. Dwie strony trwała bitwa o kompensację, użyliście niefortunnego zwrotu. On niczego nie kompensuje, on po prostu umożliwia sobie sensowny podjazd. Dyskusja jednak zacięta, nie obrażacie się, mogło być gorzej. Pozdrawiam



#1448 jaroMKV

jaroMKV
  • Użytkownik
  • 234 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 08 grudzień 2016 - 22:15

Sam mieszkam w terenie gdzie górek nie brakuje. A, że lubię jeździć po takich drogach sam założyłem kasetę 11-32. Wcześniej miałem 25 z tyłu i wjazd na kilka górek był dla mnie udręką. Zero przyjemności. Jeżdżę niedługo i noga słaba nie ma co ukrywać. Nie zmienia to jednak faktu, że mam nie zakładać kasety 32 tylko dlatego bo "brać" szosowa powie, że tak nie wypada.

Teraz wjadę na każde wzniesienie w okolicy. Jazda sprawia mi przyjemność, wolę miększe przełożenia i w ogóle nie zwracam uwagi kiedy wspinając się w górę wyprzedza mnie gość, który kręci z blatu i pewnie max 23 z tyłu :)

 

pozdrawiam



#1449 HESHER

HESHER
  • Użytkownik
  • 305 postów

Napisano 08 grudzień 2016 - 22:36

I tu Jarosław się z tobą zgodzę lepsza większa kadencja pod górkę niż kontuzja po skończeniu jazdy, już przerabialem bolące kolana, większa kadencja sprzyja trenowaniu wydolności naszego organizmu, nasza jazda to nie suche pokonywanie kolejnych kilometrów.


  • Arked i jaroMKV lubią to

#1450 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 08 grudzień 2016 - 22:43

Nie zmienia to jednak faktu, że mam nie zakładać kasety 32 tylko dlatego bo "brać" szosowa powie, że tak nie wypada.

 

No ,,brać'' kolarska bywa zatwardziała, ja też to zdecydowanie ole....m.

 

Znajomy opowiadał jak to było na  czeskim wyścigu/maratonie  - stoi na stracie , ma kasetę 11-32 a  prawie wszyscy patrzą na niego jak na ufoludka- zaraz komentarze co to za kaseta, takich do kolarki się nie stosuje......

Też tam jechaliśmy z bratem

( ja 12-32 brat 11-34)  ale start staliśmy na szarym końcu więc nie miał kto komentować.

 

Inna sprawa ,że on nie jest jakimś fizolem i nawet taka kaseta mu nie pomogła ,w większości prowadził  pod Prazką Boudę ( ten film co dałem wczesniej ) -jakieś super extremum to nie  jest ale avg ca 13 % na chyba 3 km- więc lekko też nie.


  • Arked i jaroMKV lubią to

#1451 Parker

Parker
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 grudzień 2016 - 19:48

takie pytanko, przerzutka  tiagra 4700 ss da radę z kasetą 11-32?



#1452 jaroMKV

jaroMKV
  • Użytkownik
  • 234 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 15 grudzień 2016 - 21:10

takie pytanko, przerzutka  tiagra 4700 ss da radę z kasetą 11-32?

Też zależy jaką masz korbę. Widzę, że ona ma podobną pojemność jak 105 5701 SS.

Ja mam 105 5701 SS + Korba 50/34 i mam kasetę 11-32. Wszystko chodzi.



#1453 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 15 grudzień 2016 - 21:58

Jeżeli chodzi na 50x34, to na 53x39 tym bardziej pójdzie, bo różnica wielkości tarcz jest mniejsza.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1454 Parker

Parker
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 16 grudzień 2016 - 20:21

korba kompakt 50x34



#1455 Cyklo Ziutek

Cyklo Ziutek
  • Użytkownik
  • 1050 postów
  • SkądPuławy

Napisano 17 grudzień 2016 - 09:26

Czy korba Tiagra 50-39-30T i kaseta 12-25T ma sens w górach?



#1456 Arni

Arni
  • Użytkownik
  • 3088 postów
  • SkądWLKP

Napisano 17 grudzień 2016 - 13:46

Zaležy od ciebie czy dasz na tym radę czy nie.
  • qzn lubi to

#1457 bobo100

bobo100
  • Użytkownik
  • 199 postów
  • SkądNowy Tomyśl

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:39

Ostatnio bardzo zaintrygował mnie taki temat. Czy przerzutka ze średnim wózkiem, np. 5800 obsłuży kasetę 11-23, czyli typowo na płaskie? 



#1458 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8543 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:45

Może zmieniać odrobinę wolniej pod naciskiem, a łańcuch może nieco mocniej podskakiwać na wertepach, ale chodzić będzie.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1459 Siara_iwj

Siara_iwj

    Zło Konieczne

  • Moderator
  • 2263 postów
  • SkądSheffield

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:47

Załóż jakąś ochronę tylych widełek, bo łańcuch będzie się strasznie o nią tłukł.

 Lekkie. Tanie. Mocne. Wybierz dwa - C. Boardman


#1460 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 24 grudzień 2016 - 12:57

Konsekwencje "złego" dobrania przerzutki, tzn. zastosowanie przerzutki o zbyt małej pojemności do zastosowanego napędu (tarczy w korbie i kasety) są znane. Natomiast jeżdżenie z przerzutką obsługującą większą rozpiętość biegów niż w zastosowanym napędzie nie niesie żadnych przykrych konsekwencji. Natomiast jest to nieuzasadnione w światku, gdzie każdy gram zaoszczędzony na masie roweru się liczy - po co wozić cięższą przerzutkę, no i dochodzi kawałek łańcucha  :)  


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen




Dodaj odpowiedź