Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer z "wirtualem"


2220 odpowiedzi w tym temacie

#1521 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 lipiec 2019 - 11:15

Ta rolka jest interaktywna, cicha, wyciska do 1300W (mi się na razie udało wykręcić 950W przez 15s). Ścigam się z nią na Zwift, trenuję z Zwift, Trainerroad i Xert. I nawet Neo nie da Ci uczucia tropienia węża w trakcie symulowanego podjazdu, jakie daje ta rolka.
 

 

A Elite twierdzi, że 830W ;), poprawka zgodnie z Technical Sheet Nero: 40 km/h 830W, przy 60 km/h faktycznie 1350W ale ciekaw jestem kto tyle ukręci przy takiej prędkości ;) na rolkach (! - pewnie dlatego na stronie pokazują maksymalną moc dla 40 km/h).

 

Tak z ciekawości - jak rolka współpracuje z trybem ERG? Bo rozumiem, że Zwift (itp.) wysyłają raczej żądanie symulacji nachylenia, ale i to jeśli pomiar mocy w Nero jest do bani, to może być lekko problematyczne. A ERG tym bardziej, bo pomiar w rolce musi wyliczyć moc i dopasować opór do żądanej mocy. Nie przepadam za ERG, ale w przypadku rolki to chyba raczej w tym przypadku trenażera nie zastąpi? Na pewno jest wspaniałą alternatywą do jazd wirtualnych (pod warunkiem, że ktoś umie/lubi/itd. jeździć na rolce), ale czy do typowych treningów interwałowych to nie jestem przekonany. A z pytania zadanego przez BzykuDG raczej jasno wynika, że tego typu treningi chce wykonywać. 

 

Na marginesie: w odpowiedzi na pytanie:

 

jakaś przewaga direct drive prócz tego, że jest niby cichszy?

 

nie słyszałem o o nikim, kto po wypróbowaniu trenażera DD chciałby wrócić do trenażera z rolką (pomijam typowe rolki). Co do głośności różnie to wygląda, są DD głośne jak cholera np. Lemond Revolution, ale większość faktycznie jest zdecydowanie cichsza od najcichszego trenażera rolkowego. Często słychać tylko napęd roweru. 

 

A właśnie - rolki na ogół są głośniejsze od przeciętnego trenażera rolkowego (nie ma co oczekiwać bezgłośnej pracy - trochę łożysk tam pracuje), a jak z głośnością Nero? 

 

Ok, dogrzebałem się do Shane Miller'a i jego recki Elite Arion, nie jest to co prawda Nero, ale mniej więcej wiem czego się spodziewać: 

https://youtu.be/T1cz-cuCX1Y?t=592

 


  • Bzyk lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1522 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 12:26

Mi ogólnie głośność nie przeszkadza. W nocy nie jeżdżę, byle serialu na kinie domowym nie zagłuszyć (w czasie treningu nie chcę korzystać z żadnych wizualizacji, tylko żeby oporem sterowało).
Jak mam dokładniejszy pomiar w korbie, niż w trenażerze, to mogę w jakiejś apce ustawić, żeby wg niego sterował oporem?
Czyli rozumiem, że DD dzięki kołu zamachowemu lepiej odzwierciedla opór?

Z ciekawości co do rolki, idzie na tym zrobić sprinty na stojąco?

#1523 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 12:31

Sterowanie oporem za pomocą mocy z miernika to raczej kwestia aplikacji, z której korzystasz. Potrafią to między innymi Trainerroad, Zwift czy PowerPeaks. Są jednak trenażery, które można sparować z miernikiem mocy i będą one korzystać z pomiaru w rowerze (trenażery Wahoo, nowy model od Elite - Suito).


  • Bzyk lubi to

#1524 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 12:40

Ok, to ostatnie pytanie. Mam trening rozpisany w Training Peaks, który też jest zsynchronizowany z Edge 820. Czy wrzucę go lub z zsynchronizuję, z którąś z powyższych apek?

#1525 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 12:52

Zwift ma integrację z TP, reszta nie. Najprościej będzie jeśli po prostu Edge 820 będzie sterował oporem. Wtedy odpada jednak sterowanie za pomocą mocy z miernika. Plus jest taki, że trenażery DD mają raczej wysoką dokładność pomiaru więc teoretycznie nie powinno być większej różnicy pomiędzy mocą z miernika i trenażera. Albo zaczekaj na pojawienie się na rynku Elite Suito, który ma mieć taką opcję w oprogramowaniu trenażera.



#1526 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:02

Trainerroad ma apke Workout Creator do ktorej mozna zrzucic trening z TP i potem odpalic jak kazdy inny trening z TR.

Apka dziala tylko na desktopowych platformach.



#1527 Arked

Arked
  • Użytkownik
  • 910 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:27

Tak, Workout Creator działa całkiem sprawnie. Można też wrzucać i konwertować treningi np. na stronie Power Peaks albo w Golden Cheetah lub po prostu bezpośrednio wrzucać to co eksportuje TP do wybranej aplikacji. Ale to już sporo zabawy jest. Nie każdemu pewnie by się chciało ;) Do tego co opisuje autor to korzystanie z Edge 820 ma największy sens (w sensie jazda przy telewizorze).



#1528 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:49

Dzięki za podpowiedzi.
Patrzę, że ten Suito ma kosztować 620 EUR, o ile dobrze sprzedam, więc bez tragedii. Muszę to więc przemyśleć.
Rozumiem, że jakbym jednak zdecydował się na Flux S, to Edge też może sterować oporem, tyle że będzie używany pomiar z trenażera?

#1529 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 24 lipiec 2019 - 13:50

Tak. Z każdym innym też. 

Z doświadczenia z Direto wiem że to mogą być różne wskazania w stosunku do innego miernika. Niestety.


  • Bzyk lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#1530 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 24 lipiec 2019 - 14:10

Nero pracuje z zewnętrznym miernikiem (może go używać zamiast własnej estymacji), ale nie reaguje tak szybko, jak Neo. Części kupi się bezpośrednio w Elite, gwarancyjne problemy załatwiłem z nimi bez najmniejszych problemów przez Internet.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#1531 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 05 sierpień 2019 - 11:03

@tadzikpl moje wnioski po twoim wpisie.
 
Rolka ma największy sens dla małych i średnich mocy.
 
Do mocnych interwałów wystarczy najzwyklejszy trenażer bez erg (pod warunkiem, że ma się miernik mocy).
Erg i tak się nie sprawdza na takich treningach.
Byle by pozwalał osiągać zamierzone moce.
 
Miałem właśnie okazje przetestować przez weekend Elite Arion (bez oporu) i zastanawiam się, jak ja mogłem używać czegoś innego niż rolka. Człowiek aż sam się rwie do jazdy i czas szybciej mija. Nie jest to tak nużące.
 
Teraz pozostają mi dwie opcje.
 
Przerobić jakąś rolkę podpinając mechanizm z rampy (co jest proste)
Sprzedać rampę i kupić coś podobnego jak nero.

  • Prozor lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1532 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 12 sierpień 2019 - 18:23

Kolejny test i Tacx Galaxia okazuje się lepszy od Elite Axiom pod przeróbkę, jak i w całości.
 
1. Porusza się do przodu/tyłu umożliwiając jazdę na stojąco.
2. Sztywniejsza metalowa rama, do której są przykręcone plastikowe elementy. (Elite tragicznie się wyginało)
3. Rolki wydają się równiejsze (zmierzyłem czujnikiem zegarowym i wychodzi 0.098mm. Elite biło miejscami na ponad 0.25mm)
 
Sama metalowa rama ułatwi montaż mechanizmu oporowego.

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#1533 Zawrom

Zawrom
  • Użytkownik
  • 324 postów
  • SkądRacibórz

Napisano 13 sierpień 2019 - 14:17

Cześć. Nie wiecie może gdzie obecnie najkorzystniej mozna dostać nowego flux-a ?

#1534 johnny_pl

johnny_pl
  • Użytkownik
  • 167 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 12:45

Podepnę się pod temat z moim dylematem.

 

Od najbliższej zimy chciałbym przesiąść się na w pełni interaktywny trenażer. I mam dylemat, czy dla takiego niedzielnego rowerzysty, jak ja różnicę zrobi, czy będzie to trenażer montowany klasycznie za koło, czy też z napędem bezpośrednim. Rozważam Tack Flow Smart / Tacx Vortex Smart z jednej, a także nowy Elite Suito z drugiej strony. Na Vorteksa jest teraz naprawdę niezła promocja na CRC i to kusi, z drugiej strony - być może trudno w to uwierzyć, ale to prawda :) - od 15(!) lat użytkuję Tacx CycleForce Swing i trochę się zastanawiam, czy jednak trenażer "direct drive" nie dałby mi naprawdę "nowej jakości" :)

 

Zależy mi głównie na tym, żeby dobrze to działało ze Zwiftem/TrainerRoadem/Sufferfestem. Nie sądzę, żebym potrzebował symulacji nie wiadomo jakich nachyleń, albo nie wiadomo jakiej dokładności pomiaru mocy, tym bardziej, że nie posiadam miernika mocy w rowerze, więc i tak nie miałbym z czym tego porównać.

 

Ewentualnie jakieś alternatywy dla wyżej wymienionych w podobnych budżetach?



#1535 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 13:20

Ja posłuchałem Kolegów, co się wypowiadali wcześniej i idę w DD. Czekam tylko aż w końcu Elite Suito ujrzy światło dzienne, bo dostępność w sklepach przesunęła się już z połowy sierpnia na ok. 10 września. Nie wiem czym to jest spowodowane.

I od razu pytanie dla potwierdzenia. Czy Suito faktycznie będzie to najlepszy wybór trenażera DD w cenie ok. 2,5k PLN. Zestaw już zawiera kasetę 105.

#1536 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 sierpień 2019 - 15:18

Dokładnie TYLKO DD. Przede wszystkim zdecydowanie ciszej, choć to oczywiście zależy od modelu trenażera. Wczoraj zrobiłem prawie 1,5 trenig zaczynając przed 22 w nocy. W bloku.  Hałasowały jedynie wentylatory. Żaden sąsiad od dawna się nie skarży.

 

Nawet 170 funciaków do powrotu do Vortexa by mnie nie przekonało. "Realistic Resistance and Quiet Operation" - bzdura, ani realistyczny opór, ani cicha praca. No chyba, że tylko podłączony do 230V. Jeśli ktoś ma bardzo ograniczony budżet, i jest w stanie zaakceptować kiepską inercję i hałas to faktycznie wysprzedaż Vortexa jest do poważnego zastanowienia się nad zakupem. Bushido nieco droższy, lepiej pracuje, nie potrzebuje zasilania, ale zaniża moc raportowaną (na ogół).

 

Jeśli podobny budżet to może niekoniecznie trenażer interaktywny. Patrząc po ofertach wysprzedażowych na CNC widzę Elite Muin za 295 (ale bez Misuro, trzeba dokupić za 40 funtów  - choć te mają tendencję do zawyżania mocy raportowanej, wystarczy przestawić w ustawieniach).

Albo rozejrzeć się po lekko używanych na OLX od 1,1 tysiaka (z Misuro) i to prawie nieużywane. Turno można na OLX kupić za 1,5 tysia. 

 

Jasne, nie są to trenażery interaktywne, ale hydrauliczne z niesamowicie płynną pracą, trenażery typu Vortex do komfortu pracy się nie umywają. A że komputer/smartfon/cokolwiek nie może sterować oporem? Dla mnie to nawet lepiej: na interaktywnych grach typu Zwift sam dobieram przełożenia i moc (mam miernik mocy w rowerze, ale Misuro też daje radę dość dobrze raportować moc dla tych programów -  kiedyś opisałem co i jak, jak wygląda moc z Misuro po doborze odpowiedniej opcji), tryb ERG przydaje się w monotonnych treningach i w niższych strefach mocy, nie uczy generować właściwej mocy tylko zmagania z zadanym oporem. 

 

Kilka razy zastanawiałem się czy zmieniać mojego Muin'a na coś nowszego, interaktywnego. Zawsze odpowiedź brzmiała: bez sensu. Może NEO, ewentualnie Kickr ale za bardzo cena bije po kieszeni. Czy przeszkadza mi brak ERG? Nie, wręcz przeciwnie, na ogół bym z niego nie korzystał, może na niskich strefach przy oglądaniu filmu, żeby nie wychodzić poza strefy. Na interwałach tylko i wyłącznie świadome generowanie określonego poziomu mocy. 


  • mucher lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1537 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 17:31

A czy opór na DD jest bardziej "naturalny", niż na rolce?

#1538 tadzikpl

tadzikpl
  • Użytkownik
  • 861 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 18:04

O jakiej rolce piszesz? Jeśli o Nero, to nic nie jest bardziej naturalne. W przypadku DD, im cięższe koło zamachowe, tym lepiej, ale szybkość reakcji na zmianę nachylenia też bym brał pod uwagę. IMVHO real feel lepszy jest takim Vortex, niż w Neo, bo ma koło zamachowe swoje i roweru, obydwa razem efekt poprawiają. Myślę, że Kickr albo Flux 2 będą pod tym względem super.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

#1539 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 18:20

Ja mam teraz to
https://www.decathlo...id_8402844.html

Więc podejrzewam, że wszystko będzie lepsze %)
I czuje taki mało naturalny opór, choć na szczęście nie taki jak na rowerku stacjonarnym z paskiem.

Nie wiem czy to jest przyczyną, ale zdecydowanie trudniej jest mi wejść na te same moce, co na drodze.

#1540 cegla11

cegla11
  • Użytkownik
  • 92 postów

Napisano 20 sierpień 2019 - 21:14

Ja posłuchałem Kolegów, co się wypowiadali wcześniej i idę w DD. Czekam tylko aż w końcu Elite Suito ujrzy światło dzienne, bo dostępność w sklepach przesunęła się już z połowy sierpnia na ok. 10 września. Nie wiem czym to jest spowodowane.

I od razu pytanie dla potwierdzenia. Czy Suito faktycznie będzie to najlepszy wybór trenażera DD w cenie ok. 2,5k PLN. Zestaw już zawiera kasetę 105.

hej

znalazłem na polskiej stronie https://tricarbon.pl...ite-suito-rower za 2600 zł (sorki przedsprzedaż). Sam zastanawiam się co kupić. Myślałem o elite direto albo tacx flux s. Ale sam już nie wiem





Dodaj odpowiedź