Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zdrowa pozycja na rowerze


413 odpowiedzi w tym temacie

#381 Simba

Simba
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 17 czerwiec 2017 - 21:00

Jeszcze 13cm siedzi w ramie wiec nie jest źle.

#382 Simba

Simba
  • Użytkownik
  • 10 postów

Napisano 17 czerwiec 2017 - 21:16

A co do wyprostowania nogi to normalnie jeżdżę w spd więc lekkie ugięcie mam.
Jak obniżę to po jakimś czasie pojawia się ból kolan więc tutaj nie ma co zmieniać.

#383 Coroner666

Coroner666
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądz daleka

Napisano 24 czerwiec 2017 - 16:10

Witam,

 

Od kiedy kupiłem nowy rower mam problem z ustawieniem sobie odpowiedniej pozycji na rowerze. Podczas jazdy czuję że głównie pracują mięśnie pośladków a nie nogi. Powoduje to dyskomfort, nie ma mocy i odechciewa się jeździć... Kombinuję z ustawieniem siodła ale co zmienię to albo jest tak samo albo gorzej. Jak myślicie to przez za wysoko ustawione siodełko?



#384 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 24 czerwiec 2017 - 20:25

Prawdopodobnie za wysoko lub za mocno do tyłu.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#385 Coroner666

Coroner666
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądz daleka

Napisano 25 czerwiec 2017 - 04:55

Dzięki za rady. Obniżyłem trochę siodło licząc metodą Hamleya i dałem trochę do przodu, dziś po pracy zrobię test. Mam nadzieję że będzie lepiej bo gorzej już chyba być nie może. Nogi czuję podczas jazdy jak wstaję z siodła ale ileż można tak jechać....

Tak czy siak profesjonalny bikefitting mnie nie ominie, niestety jest "trochę" oddalony od mojego miejsca zamieszkania i ze względów logistycznych najwcześniej będę mógł pojechać koło sierpnia ;/



#386 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2017 - 10:33

Dwie małe sugestie:

 

1. Wszelkie metody kalkulacyjne to wskazówki, a nie rozwiązania gotowe do wdrożenia. Zresztą szczerze mówiąc, 95% w miarę doświadczonych rowerzystów ma pojęcie, jak ustawić siodełko - i to śmiem przypuszczać, że lepsze, niż wskazane przez ogólną metodę wyliczoną na podstawie statystyki.

 

2. Nie zmieniaj dwóch parametrów naraz (wysokość i przesunięcie), bo nie będziesz wiedział, który z nich był tak naprawdę istotniejszy. Pamiętaj, że zmiana wysokości siodełka przesuwa je również do przodu i do tyłu (wszak podsiodłówka jest pochylona!), więc proponuję najpierw ustawić wysokość, a dopiero potem ustawienie przód-tył z ewentualną minimalną korektą wysokości.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#387 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2204 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2017 - 12:02

To jeszcze trzecia sugestia. Spiesz się powoli, przed kolejną zmianą daj się organizmowi przyzwyczaić do nowej pozycji, spędź przynajmniej kilka-kilkanaście godzin w siodle. No chyba że od razu czujesz ze jest dużo gorzej.

#388 Coroner666

Coroner666
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądz daleka

Napisano 25 czerwiec 2017 - 16:31

Na pewno macie rację, a ja jeszcze bardziej namieszałem bo oprócz zmiany ustawień siodełka przesunąłem bloki w butach maksymalnie do przodu sic! Ale teraz zastosuję się do Waszych rad ;]

 

Wracając jednak do dzisiejszej krótkiej jazdy próbnej. Mimo obniżenia siodełka i przesunięciu w przód dalej podczas jazdy mocno mam zaangażowane mięśnie pośladków. Niby nogi też czułem ale mocy jako takiej nie było. Nawet wydaje mi się teraz że siodło jest za nisko a pośladki dalej pracują mocno. Co ciekawe na tym rowerze najgorzej mi się jeździ pod wzniesienia. Wystarczy 1% pochyłu i jest nienaturalnie ciężko. Wiem że moja waga robi swoje ale na stary rowerze tego nie było.

 

Mam nową teorię. Wcześniej jeździłem na raczej przymałej ramie 22" z mojego uszosowionego crossa:

http://www.bikekatal...ery/872/foto:2/

 

Fakt że potem dodałem dłuższy i ujemny mostek (13 cm) ale i tak miałem pozycję bardziej wyprostowaną. Czy możliwe że przez takie jeżdżenie poskracały mi się mięśnie i teraz na rowerze szosowym o agresywnej geo gdzie jestem dużo bardziej wyciągnięty pracują mi bardziej mięśnie które nie powinny? 



#389 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 25 czerwiec 2017 - 18:30

To nie tak, że pracują mięśnie, które nie powinny. Po prostu inna pozycja wymusza pracę innych mięśni - po to kupowałeś inny rower, żeby mieć inną pozycję, prawda? Nie dziw się zatem, że dostajesz w zamian inną pozycję i inną pracę mięśni ;)


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#390 Coroner666

Coroner666
  • Użytkownik
  • 51 postów
  • Skądz daleka

Napisano 25 czerwiec 2017 - 18:54

Tak kupowałem rower żeby mieć inną pozycję i być szybszym, na razie udało się tylko to pierwsze ;D

 

Czyli możliwe że z czasem mięśnie się przyzwyczają do nowej pozycji i będzie lepiej? Albo uda mi się do Lublina wyskoczyć na profesjonalny bikefitting i wszystko powinno się wyjaśnić.



#391 Przemski

Przemski
  • Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 21 lipiec 2017 - 12:46

Cześć wszystkim!

 

Odważyłem się na pierwszą szosę, przeszukałem pół polski no i jest, Romet Huragan 3 rozmiar 58. Gdy już czar nowego roweru prysł mam problem z wygodną pozycją na nim. Co prawda przejechałem na nim dopiero około 100km, ale nie wyobrażam sobie dalej jazdy w takim dyskomforcie a wręcz bólu. Na początku borykałem się z bólem karku, rąk oraz gdzieś tam pleców w odcinku w lędźwiowym. Koledzy doradzili mi abym dał sobie czas na oswojenie organizmu do nowej pozycji. Na tą chwilę kark i ręce odpuściły. Za to problem z bólem lędźwi, miednicy(?), krzyża wzrósł diametralnie do tego stopnia, iż musiałem schodzić z roweru z powodu bólu a nawet pierwsze kroki były bardzo bolesne, odczuwam również gdzieś ból dłoni w miejscach spierania się na kierownicy. Czasami wydaje mi się, że mam daleko do klamek bo gdzieś tam każda zmiana biegu wymusza na mnie zmianę pozycji na bardziej pochyloną i nie wygodną, nie wspomnę już o hamowaniu gdzie w przypadku jakiegoś nagłego hamowania potrzebuję 1-2 sekund na zmianę pozycji aby móc dobrze chwycić za klamke. Mam 188cm oraz bardzo duży przekrok 96cm, rama 58 wydaje się być ok. Jako, że jestem kompletny świerzak nie mam pojęcia co mogę zrobić w tym temacie aby wyeliminować ból a jazda stała się przyjemna. Nie wiem czy to kwestia dobrego ustawienia roweru czy może muszę kupić nowy krótszy np mostek albo dołożyć podkładki? Bardzo proszę o jakieś porady bo wiem, że sam ciężko mi będzie samemu coś z tym zdziałać.



#392 Rumcajs

Rumcajs
  • Użytkownik
  • 123 postów

Napisano 21 lipiec 2017 - 16:02

A jaką masz obecnie różnicę miedzy wysokością siodełka a kierownicy?



#393 blaha

blaha
  • Użytkownik
  • 39 postów
  • SkądSwarzędz

Napisano 21 lipiec 2017 - 16:02

Przemski tak jak doświadczeni użytkownicy forum pisali, to są bardzo indywidualne kwestie/sprawy musisz sam próbować. Na forum dostaniesz jedynie wskazówki. 

Cała plejlista https://www.youtube....hSSCAYjYxkhtBul

Tego gościa lubie: https://www.youtube....h?v=t_GJne8ZmKU

I jeszcze coś: https://www.youtube....h?v=1VYhyppWTDc

Warto zobaczyć. 

 



#394 k.abr

k.abr
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 08:12

Cześć, 

mam ot tak mały problem z pozycją na rowerze. Po przejechaniu około 20-40 km w zależności od terenu, jeżdżąc głównie w chwycie górnym - przy mostku, zaczyna się ból w okolicach prawej pachwiny. Sprawia to, że muszę zejść z roweru na parę chwil. Potem znowu jest przez kilka km spoko. Dodatkowo zauważyłem, że ból ten nie występuje w chwycie dolnym, gdy mam bardziej pochyloną sylwetkę. 

No i ból tak jak napisałem, tylko z prawej strony. 

 

Wysokość 171 cm, 77 kg, cannondale synapse alloy 2013 roz. 51

 

 

Macie może jakieś pomysły, od czego bym mógł zacząć ustawianie roweru tak, by ból nie występował?



#395 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 sierpień 2017 - 08:19

Zacząłbym od kąta pochylenia siodełka - nie jest przypadkiem pochylone zbyt mocno do przodu?

 

Być może wysokość siodełka także warto byłoby zmniejszyć dosłownie o 3-5 mm.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#396 k.abr

k.abr
  • Użytkownik
  • 29 postów

Napisano 10 sierpień 2017 - 08:31

Patrząc na instrukcję mojego siodła (specialized romin evo expert gel 143) i miejsce w którym mam sprawdzać poziom, to jest poziomo ustawione. 

Jeździłem już na różnych wysokościach i nie pomagało.



#397 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 10 sierpień 2017 - 08:48

Próba nie strzelba. Ustawienie pochylenia siodła, zwłaszcza takiego o kształcie fali, w rowerze szosowym i agresywnej sylwetce jest chyba trudniejsze niż wysokości. 

 

Z trywialnych rzeczy można sprawdzić czy siodełko jest ustawione prosto, równolegle do długości ramy.

Przy okrągłych sztycach, ustawienie prosto "na oko" może się okazać błędne. Ale przeciągnięcie sznurka od środka kapsla przy mostku do środka tylnej krawędzi siodełka i sprawdzenie czy przechodzi on przez środek nosa może dać odpowiedź.


Trzepak 

"MAMIL"


#398 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 06 wrzesień 2017 - 19:50

Co może być przyczyną bólu występującego po jakimś czasie jazdy w zaznaczonych na zdjęciach miejscach. Dzieje się to w obydwu nogach.
Wysokość siodełka, rozstaw bloków, brak wytrenowania?

Hamstrings.jpg

 



#399 robo

robo

    ble ble

  • Użytkownik
  • 2600 postów
  • SkądKońskie

Napisano 06 wrzesień 2017 - 20:09

Jeździsz w pedałach zatrzaskowych ? - nie ciągnąć pedału do góry podczas pedałowania.


"Wieczność jest bardzo nudna, szczególnie pod koniec" - Woody Allen


#400 Wszechstronny

Wszechstronny
  • Użytkownik
  • 222 postów

Napisano 06 wrzesień 2017 - 21:16

Tak, w zatrzaskach mtb, planuję za jakiś czas zmienić na buty i pedały szosowe, jednak praktycznie nie podciągam.

Dodam, że siodełko też mi trochę nie pasuje. Może do 50km jeszcze jako tako ale powyżej już zaczynam się wiercić. Natomiast na początku po kupnie roweru w marcu nie miałem problemu z tym obszarem nóg. W ustawieniach w zasadzie zmieniłem lekko położenie bloków i w sumie tyle, ale nie dostrzegam związku jednego z drugim.

Czy podjazdy na stojąco mogą wpływać na ten obszar nóg? 
 





Dodaj odpowiedź