Skocz do zawartości


Zdjęcie

Treningowe dylematy amatora i nie tylko


2741 odpowiedzi w tym temacie

#21 Skeletor

Skeletor
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • SkądTarnobrzeg /Krk

Napisano 14 maj 2009 - 16:54

czyli zwracać uwagę bardziej na tętno niż na prędkości itp. I czy dobrze że jeżdzę w tej strefie %HRmax (60-75%)?

#22 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 03 czerwiec 2009 - 07:33

"Jak szybko i wydajnie jeździć na rowerze" - temat bliski memu sercu, a właściwie to bardziej nogom :-P
Czytając takie tematy jak "Twój dzisiejszy trening" albo wyniki i średnie uzyskiwane na ostatnich maratonach np w Lesznie, dochodzę do wniosku jak daleko jestem za większością z Was. Dla mnie takie wyniki są nieosiagalne. Czasem zastanawiam się co robić by tak szybko jezdzić, szukam jakiegoś cudownego sposobu, ale po chwili dochodzę do wniosku, że odpowiedz jest tylko jedna: więcej jeżdzić ;-)
W tym roku zacząłem więcej jeździć, a wcześniejsze lata to takie lajtowe przejażdżki, więc nie mogę równać się z kimś kto przejeżdża po 10tys km w roku od paru lat.
Pozdrawiam :-)

#23 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 19 czerwiec 2009 - 20:56

ja mam z kolei inny problem... jak wsiądę na swój rower, to chcę jechać maxymalnie szybko jak najdłużej, a potem utrzymywać się w granicach 30km/h nie mam pulsometru i narazie nie planuję kupić, ze względu na brak kasy... jest jakiś sposób żeby bez pulsometru budować wytrzymałość?? a ha... i dodam jeszcze że jeżdżę tak ok 10-15 km dziennie jak jest pogoda i zajmuje mi 25min(przejechanie 15km)... jak nie ma pogody to nawet na stacjonarny nie wsiadam... ale chce zacząć porządny trening i kolejne pytanie, gdzie mogę znaleźć podstawowe info na temat techniki jazdy??

#24 andrej

andrej
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 czerwiec 2009 - 23:03

Zwiększaj dystans, zwiększaj dystans. Jak już zwiększysz to zwiększ jeszcze :D jak dojdziesz do 60 to dopiero zacznij myśleć o cokolwiek innym.

#25 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 23 czerwiec 2009 - 16:18

będę próbował... ale trochę może mi byc trudno bo pierwsze kilometry zawsze jadę na maxa... no cóż trzeba się będzie tego oduczyć...

#26 mariusz k

mariusz k
  • Użytkownik
  • 836 postów
  • Skądrybnik

Napisano 23 czerwiec 2009 - 17:50

Da się budować wytrzymałość bez pulsometra, wystarczy sie troche pilnować. Jazda na maksa nie ma sensu, a w twoim wieku to myśląc o wytrzymalości powinieneś jeździć nie 10-15km, tylko 100-150km ;-) . Ale jak dopiero zaczynasz to wszystko po troche, najpierw musisz nabrać odpowiednich nawyków i nauczyć się trenować.

#27 mariques

mariques
  • Użytkownik
  • 17 postów
  • SkądPoznań

Napisano 23 czerwiec 2009 - 18:28

aa i pamiętajcie że 10 km na ostrym kole = 20 km na szosówce :-P :lol:

#28 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 23 czerwiec 2009 - 18:32

mariusz k - mógłbyś rozwinąć myśl jak budować wytrzymałość bez pulsometra? Raz gdzieś wyczytałem że jazda w tlenie odbywa się gdy jadąc możemy prowadzić rozmowę ale bez dużej zadyszki.
Nie mam pulsometra i staram się właśnie tak jezdzić ;-)

#29 xubix

xubix
  • Użytkownik
  • 1552 postów
  • SkądKrotoszyn

Napisano 23 czerwiec 2009 - 18:39

Adson_:D, nie martw się.. też na początku jeździłem 15km ze śrV 30km/h i bylem z siebie wielce dumny.. moja piewsza setka była zimą dopiero.. [jezdze od lipca '08] teraz ?? nie wyobrazam sobie jazdy krotszej niż te 60-80km.. zdarza sie krocej gdy pogoda nie dopisuje czy czasu nie ma.. bedzie dobrze :)

#30 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 23 czerwiec 2009 - 18:54

xubix, ale widzisz... ja mam tak że katuję się jak mogę żeby mieć jak najwyższą średnią... a wracając do domu ciśnienie aż rozsadza mi głowę... na całym ciele dreszcze itp itd... po każdym treningu wracam trup... a ze średniej i tak nie jestem zadowolony :-P ale od jutra będę próbował podejmować większe dystanse z mniejszą prędkością...

#31 Skeletor

Skeletor
  • Użytkownik
  • 128 postów
  • SkądTarnobrzeg /Krk

Napisano 23 czerwiec 2009 - 21:59

ja w sumie też dopiero zaczynam, ale może masz ten sam problem co ja na początku. W sumie to dopiero z pulsometrem i licznikiem to sam sobie uświadomiłem ;) Na początku jazda na dużej tarczy i tak wycieczka 60 km składała się z: 40 km prędkość ok. 28 km/h a 20 powrotu to jakieś 23 :-? . I tak było co jazde. Na drugi dzień nogi trochę dopiekały bo miałem zawody sportowe i próbowałem jechać na małej tarczy i wywnioskowałem że jak dla początkującego jest ona o wiele użyteczniejsza niż duża. Na drugi dzień skubnąłem ponad 100 km ale nie wiem ile dokładnie było bo nie miałem licznika. W każdym bądź razie dystans jak sprawdzałem później na mapkach w necie wyszedł ok. 10X km (nie pamiętam dokładnie :-P ) w czasie ok. 4 godziny jak odjąć 4 postoje to jakieś 3:40. To była moja pierwsza seta. Tak więc jeżeli jeździłeś do tej pory na dużym blacie wrzuć na mały i kombinuj z przełożeniami.

#32 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 23 czerwiec 2009 - 22:29

hmmm ciekawe... jutro spróbuję... ale przede wszystkim to muszę zwiększyć dystanse... i to jest na tą chwilę mój priorytet...

#33 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 24 czerwiec 2009 - 09:45

Mariusz, Adson może jeżdzić dystanse 100 kilometrowe dopiero wtedy jak już będzie miał twardy tyłek. Na razie musi budować wytrzymałość stopniowo i z głową. Nie ma nic gorszego jak zarzynanie się. pozdr

#34 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 24 czerwiec 2009 - 11:11

co dokładnie masz na myśli mówiąc że stopniowo?? co jaki czas i o ile zwiększać odległość??

a ha... i dodam jeszcze że na kolarce przejechałem dopiero 115 km wcześniej mtb a po ulicy jeździłem tylko do sklepu i żeby dojechać/wrócić z górki.

#35 nick

nick
  • Użytkownik
  • 2246 postów
  • Skądkrakow

Napisano 24 czerwiec 2009 - 12:28

Są tutaj lepsi w tym temacie, to Ci doradzą. Ja zaczynałem od 15km i stopniowo wydłużałem dystans o ok 5km co tydzień. Ale to inna bajka, bo pierwszy rower w życiu złożyłem na 50 urodziny. pozdr

#36 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 24 czerwiec 2009 - 13:15

hmmm w takim razie czekam dalej na odpowiedź... ale dzięki Nick za szybką odp.

#37 bezdred

bezdred
  • Użytkownik
  • 491 postów
  • SkądPTB

Napisano 24 czerwiec 2009 - 13:44

Moim zdaniem jak cisniesz na max na treningach to raczej się sie przetrenujesz zwyczajnie albo zniechęcisz do jeżdzenia. Poza tym zaleznie od tego jak często jeździsz moim zdaniem ważne są okresy regeneracji no i dieta:) Budowanie wytrzymałości w moim przypadku to w dużym stopniu pokonywanie nie tylko ograniczeń fizycznych ale psychicznych. Spróbuj zaplanować sobie odcinki treningu gdzie się rozgrewasz, ciśniesz max., odpoczywasz i robisz rozjazd (czy jak się to zwie) na konkretnym dystansie, który sobie sam ustalasz. Myślę, że w ten sposób najoptymalniej zwiększysz swoje wyniki bo cisnąć i cisnąć można ale bez przesady;) Wg mnie ogólnorozwojówka też pomaga zwiększyć wydolność organizmu a co za tym idzie wytrzymałość.

#38 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 24 czerwiec 2009 - 14:00

Bezdred, dzięki za rady będę próbował... ale na razie chyba 2-3 dni zrobię przerwy w treningu bo mięśnie nie dają mi spokoju...

Skeletor, małą tarcza z wyższymi przełożeniami z tyłu skutkuje tym, że łańcuch obciera o przednią przerzutkę... więc będę jej używał tylko do podjazdów...
  • wiciosan lubi to

#39 bezdred

bezdred
  • Użytkownik
  • 491 postów
  • SkądPTB

Napisano 24 czerwiec 2009 - 14:16

MIęśnie krócej dają się we znaki jeśli po treningu zjesz odpowiedni i w odpowiednim czasie dobrze pomyślany posiłek potreningowy. Kiedyś nie zwracałem uwagę na to co jem po jeżdżeniu ale dziś wiem, że to bardzo ważne no i na pewno szybciej przynosi efekty niż nieprzemyślane jeżdżenie.

#40 Adson_:D

Adson_:D
  • Użytkownik
  • 241 postów
  • SkądTłuszcz

Napisano 24 czerwiec 2009 - 14:24

o ile dobrze mówię to po treningu białko +węgle w proporcjach 1:4 tak?? czy coś innego?? oczywiście dochodzą minerały i witaminy... jeśli źle mówię to mnie poprawcie... tak gdzieś czytałem.



Dodaj odpowiedź