Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozmiar Ramy Canyon

rozmiar ramy canyon

172 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 17 październik 2014 - 14:45

Nie wiem gdzie zagaić, ale wszędzie, jak jest mowa o Canyon to są wątpliwości co do ich kalkulatora.

Mnie (183cm, noga 84cm) wychodzi rozmiar ramy M, śmiesznie mały, ale nawet L nie powala rozmiarem.

 

Dla ulltimate rozmiar L

górna rura -   566

rozstaw osi - 995

podsiodłowa 570

jaka korba?, bo w rozmiarze M gdzieś doczytałem, że 172 i czy już to właśnie nie świadczy, że M z Canyona to za mały rozmiar do wzrostu 183 - prawie nikt nie zwraca uwagi na korbę!

 

Ja teraz jeżdżę na kolarce innej firmy niby rozmiar 540 z podsiodłowej (ale w trójkącie, rura jest dłuższa) i przydałby się 1cm lub 2 dłuższy mostek, siodełka nie mogę cofnąć:

górna rura -   578

rozstaw osi - 996

podsiodłowa cała 585 (540 w trójkącie)

korba 175

 

Jaki mostek jest montowany w standardzie, czy można go przedłużyć?

W przyszłym sezonie z kumplem może sobie wymienimy rowery - czy jechał ktoś z Was do tego Koblenz, żeby na miejscu sprawdzić? A może do Szczecina (przedstawiciel). Czy w ogóle jest możliwość?



#2 Gosc_Voltek_*

Gosc_Voltek_*
  • Gość

Napisano 17 październik 2014 - 14:59

@Rrr16 - ja mam 191 cm wzrostu i rura pozioma  580-585 jest mi wystarczająca, dla twoich 183 cm L powinno w zupełności wystarczyć, przy dzisiejszych trendach do małych ram to i nawet M.

Ogólnie rzecz biorąc, dobór ramy to coś więcej niż wzrost i długość nogi. Z synem jesteśmy jak bliźniaki, ciuchy z jednego pasują jak ulał na drugiego, a jednak on nie da rady jeździć na moich ustawieniach.



#3 gucio

gucio
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Skądśląsk

Napisano 17 październik 2014 - 16:41


Jaki mostek jest montowany w standardzie, czy można go przedłużyć?

 

 

W M-ce masz mostek 100mm. Jeśli będzie nieodpowiedni na długość, wymienią go.

 

Na marginesie, Giovani Visconti z Movistaru przy wzroście 176cm śmiga na tej ramie w rozmiarze XS, a Valverde przy 178cm na S.

 

Jeśli preferujesz bardziej sportową pozycję na rowerze (większa różnica w wysokości siodło/kiera) proponuję M.

Według moich szybkich obliczeń w przypadku rozmiaru L  , przy długości nogi 83cm, 3/4 sztycy będzie siedziało w rurze podsiodłowej.



#4 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 17 październik 2014 - 18:15

Gucio, skąd podpatrujesz szczegóły Canyona? Chciałem na korby jeszcze popatrzeć, one też pośrednio mówią nieco o rozmiarze roweru...

Zerknąłem jak u mnie wymiary w dotychczasowym rowerze.

Mostek 11 (przydałoby się +1)

Korba 175 jak pisałem

Sztyca wystaje z rury 14,5 do jarzma, chyba średnio przy nieslopingowej ramie.

 



#5 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 17 październik 2014 - 18:43

Jak juz ktos ma mostek i chce go wydluzyc, warto zaczac od jego opuszczenia.
2cm podkladek, w zaleznosci od kata glowki, daja ok. 0.5cm na wysunieciu mocowania kierownicy.

#6 gucio

gucio
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Skądśląsk

Napisano 17 październik 2014 - 18:44

Gucio, skąd podpatrujesz szczegóły Canyona?

 

 

np tu:

https://www.canyon.c...ike.html?b=3685

 

na dole strony.

 

 

Co do sztycy. W L-ce będzie Ci wystawać ok. 12cm, odpowiednio w M-ce ok.15cm.



#7 Look

Look
  • Użytkownik
  • 108 postów

Napisano 19 październik 2014 - 13:18

Gucio skąd info, który zawodnik na jakim rozmiarze śmiga? Gdzieś to wisi w jednym miejscu?



#8 gucio

gucio
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Skądśląsk

Napisano 19 październik 2014 - 14:24

Niestety nie jest tak dobrze. Fajnie by było, gdyby gdzieś takie zbiorcze info wisiało.

Kupowałem rower na tej ramie i podpatrzyłem tu i tam w necie.



#9 saper

saper
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 22 październik 2014 - 13:57

Ja mam 186cm, noga 89cm.

Dla Ultimate CF SL kalkulator Canyonowski wyplul mi rozmiar L. Rozmiar ten potwierdzil takze hotline Canyona.

Dzisiaj bylem na BG Fit i fitter powiedzial ze rower nieco malawy i sugerowalby wieksza rame. Z tym, ze ja jestem poczatkujacy i klade nacisk na wygode. Dla kogos bardziej pro, na zawody wg fittera rozmiar bylby akceptowalny. W moim przypadku rower bedzie wiec wymieniany na XL.

#10 Rrr16

Rrr16
  • Użytkownik
  • 63 postów

Napisano 23 październik 2014 - 09:19

Daj znac prosze, jak Ci to pojdzie z przymiarka i jazda jak podmienisz rower. Pzdr

#11 gucio

gucio
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Skądśląsk

Napisano 23 październik 2014 - 10:10

Ja mam 186cm, noga 89cm.

Dla Ultimate CF SL kalkulator Canyonowski wyplul mi rozmiar L. Rozmiar ten potwierdzil takze hotline Canyona.

Dzisiaj bylem na BG Fit i fitter powiedzial ze rower nieco malawy i sugerowalby wieksza rame. Z tym, ze ja jestem poczatkujacy i klade nacisk na wygode. Dla kogos bardziej pro, na zawody wg fittera rozmiar bylby akceptowalny. W moim przypadku rower bedzie wiec wymieniany na XL.

 

Jeśli tak, to może warto zadać sobie pytanie, czy jest sens kupowania roweru o tak sportowej geometrii?

Pytanie to kieruję do wszystkich szukających wygody, poprzez wybór większego rozmiaru.

 

Pomijając już kwestię żenującego wyglądu zbyt dużej ramy "poratowanej"  króciutkim mostkiem (subiektywnie).

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy aby na pewno dłuższa rama spowoduje zwiększenie wygody?

Sądzę, że wątpię.

 

Jeśli zostaniesz przy proporcjonalnie do wielkości ramy długości mostka, wydłużysz nienaturalnie pozycję i o wygodzie zapomnij. Jeśli z kolei zapodasz przykładowo do ramy XL mostek 90mm. Skrócisz co prawda pozycję, ale całość straci zarówno na wyglądzie jak i na prowadzeniu.

 

Kluczowym parametrem jeśli chodzi o wygodę (rozumianą jako wygodną pozycję na rowerze), jest iloraz dwóch parametrów geometrii ramy: STACK i REACH (czyli w uproszczeniu: stosunek wysokości ramy do jej długości)

"Wygodne" ramy mają ten iloraz powyżej 1,5. Przykładem jest Canyon Endurance -1,54.

Ultimate CF ma tylko - 1,45, więc ma typowo sportową geometrię.

 

Inną kwestią, choć często wrzucaną do jednego worka, jest wygoda ramy(roweru), rozumiana jako zdolność tłumienia nierówności.



#12 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 23 październik 2014 - 11:15

Gdzieś dzwoni ale tak dokładnie nie wiadomo gdzie ;)
Piszesz o Stack ale chyba nie do końca rozumiesz zależność tego parametru od wielkości ramy.
Oczywiście, że większa rama będzie wygodniejsz, w tym znaczeniu, że przód będzie wyżej i bliżej (przy tym samym mostku). Aczkolwiek taki koncept poprawiania wygody niekoniecznie musi być regułą dla wszystkich.
W przypadku ww. Canyona rozmiar L mocowanie kierownicy będzie 2cm niżej niż w przypadku XL i ok. 0.5cm bardziej wysunięte do przodu, co akurat będzie zbalansowane wymiarem Reach. Czyli przybliżeniem główki ramy do osi suportu o1cm.
Nie wiem co gorzej wygląda, wieksza rama, czy stos podkładek z mostkiem na plus, w przypadku mniejszej ramy.

#13 saper

saper
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 23 październik 2014 - 12:08

Jasne ze poinformuje. Glownym powodem dla ktorego uwazam ze rama jest nieco zbyt mala jest to ze siedzac mam ochote chwycic nieco dalej uchwyty na kierownicy.

Miedzy L a XL dlugosc gornej rury rozni sie o 17 milimetrow. Mysle ze o ta wlasnie odleglos chodzi i pozostane przy aktualnym mostku 110. Stack bedzie o 2 cm wiekszy, ale kiedys przeciez mozna wyciagnac podkladki (2,5 cm) i tym samym wrocic do stacka z rozmiaru L. Rura podsiodlowa 22 mm wieksza nie ma wplywu, siodelko bedzie glebiej siedzialo.

Uwagi gucia przyjmuje z pokora. Mam nadzieje ze jednak bedzie dobrze, a jak nie ... pierwsze sliwki robaczywki ;-)

#14 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 23 październik 2014 - 15:53

Tak na prawdę to jest tylko 11mm roznicy, wspomniany Reach . Pozostałe 6mm to wynik wiekszego kąta podsiodłówki względem główki ramy. Te 6mm korygujesz przesunięciem siodełka.
Co mnie osobiście zniechęca do małych ram, to fakt, że są małe :) i przy słuszniejszym rozmiarze obuwia, pzy zawrotach, stójce itp. zahacza się czubkami butów o koło, co czasami nie tylko jest wkurzajace ale i niebezpieczne.

Ciężko, kupując pierwszy rower szosowy, wbić się idealnie w rozmiar.
Powod jest bardzo prosty, nie ma się żadnego odniesienia.


#15 gucio

gucio
  • Użytkownik
  • 244 postów
  • Skądśląsk

Napisano 23 październik 2014 - 19:36

Uwagi gucia przyjmuje z pokora. Mam nadzieje ze jednak bedzie dobrze, a jak nie ... pierwsze sliwki robaczywki ;-)

 

Ja też mam taką nadzieje, że dobrze dopasujesz maszynę :)

I jeszcze raz powtórzę, moja wypowiedź dotyczyła ogółu zjawiska.

 

 

 

Piszesz o Stack ale chyba nie do końca rozumiesz zależność tego parametru od wielkości ramy.
Oczywiście, że większa rama będzie wygodniejsz, w tym znaczeniu, że przód będzie wyżej i bliżej (przy tym mostku)

 

Nie ja wymyśliłem iloraz stack/reach i wpływ jego wielkości na charakterystykę ramy.

Waha się on od ok.1,4(sport) do 1,6(komfort).

Niższa jego wartość, oznacza mały stack (niska główka), duży reach(długość)

Wartość wyższa, czyli bliższa 1,6 to odpowiednio: większy stack (wyższa główka) przy mniejszym reach (krótsza rama), co daje bardziej wyprostowaną czyli komfortową pozycję.

 

Przykładem skrajnie sportowej pozycji, niech będzie wspomniany już wcześniej przeze mnie Giovani Visconti, który przy wzroście 176 cm ujeżdża ramę o długości horyzontal 525mm plus 120mm mostek i zero podkładek. Siodełko ma ok. 14cm ponad kierownicę. I właśnie ta różnica kompensuje mu krótką ramę, przy zachowaniu aero pozycji.

 

 

 

Nie wiem co gorzej wygląda, wieksza rama, czy stos podkładek z mostkiem na plus, w przypadku mniejszej ramy.

 

Jeśli taki jest wybór, to oznacza jedno, rama nie jest dla nas !

Zapewniam, że można uniknąć obu tych sytuacji. Trzeba szukać ramy o wyższej główce (stack) i odpowiednio krótszej czyli bardziej komfortowej.



#16 Acid

Acid
  • Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 18 listopad 2014 - 22:07

Panowie, mam prośbę do użytkowników canyona, może podacie swój wzrost i długość nogi plus rozmiar ramy canyona,  model na jakim jeżdzicie, stanowiło by to punkt odniesienia dla przyszłych użytkowników tej marki. Dzieki.



#17 Damiano

Damiano
  • Użytkownik
  • 321 postów
  • SkądDąbrowa Górnicza

Napisano 21 listopad 2014 - 20:05

Rrr16

Mam podobne wymiary do ciebie - 182cm, noga 87cm, i posiadam canyona ultimate al rozmiar L o długości rury górnej 566mm.

Przy kupnie nie miałem wyboru  rozmiaru. Jak na moją rekreacyjną jazdę to odczucia są ok:)


  • bogcz lubi to

#18 gruber

gruber
  • Użytkownik
  • 110 postów
  • SkądSkawina

Napisano 27 grudzień 2014 - 17:32

Witam, potrzebuję Waszej rady. Od kilku dni przymierzam się do mojego Endurace w rozmiarze s. Przy wzroście 172 i długości wew. nogi  79 kalkulator Canyona  zaproponował rozmiar xs. Jak tylko zmieniłem na 80 podał rozmiar s. Zadzwoniłem do przedstawiciela w Polsce i doradził mi rozmiar s. Przejechałem rowerem kilka kilometrów i wydał mi się wygodny i z grubsza rozmiar ok. Ale nic dziwnego, że rower wydaje mi się  wygodny pod względem rozmiaru bo to tej pory jeżdżę za dużym Giantem w rozmiarze ML który  ma górna rurę 560 mm plus mostek 100 mm. Canyon s ma 538 mm i mostek 90 mm więc musi być wygodniej. Ale zastanawiam się cały czas czy rozmiar xs nie byłby lepszy.  W mojej s-ce sztyca jest wyciągnięta tylko 1,5 cm na 10 centymetrowej skali. W sumie od górnego poziomu siodełka do końca rury pod siodłowej jest ok 22 cm. Aby pion z przodu kolana przecinał oś pedału przy korbach ustawionych poziomo siodełko musiałem przesunąć praktycznie na max do przodu. Gdybym zamienił na rozmiar xs górna rura byłaby krótsza 526 mm i mostek 80 mm. Nie musiałbym przesuwać siodełka na max do przodu. Rura pod siodłowa byłaby krótsza o 35 mm więc sztyca wystawała by mniej więcej w połowie skali. Wydaje mi się, że im siodełko bardziej wysunięte do przodu tym gorzej amortyzuje sztyca. Na minus rozmiaru xs jest niższa główka ramy  o 16 mm a tym samym kierownica niżej oraz mniejszy rozstaw osi o 8 mm co może być groźne bo już teraz czubki butów ocierają mi o przednie koło podczas zawracania. 

Bardzo Was proszę o radę bo czas na wymianę ucieka.



#19 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 30 grudzień 2014 - 00:06

Moim zdaniem swobodnie możesz wybrać rozmiar S. Masz minimalnie mniejszy wzrost ode mnie, za to krótsze nogi, więc proporcjonalnie masz dłuższy korpus - dlatego potrzebujesz dłuższej ramy. W moim przypadku (173 cm, noga 82 cm) rama o długości efektywnej 535 mm i mostek 110 spisują się idealnie. Te wymiary odpowiadałyby rozmiarowi S u Canyona.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#20 !Gunner!

!Gunner!
  • Użytkownik
  • 16 postów

Napisano 30 grudzień 2014 - 11:06

Moze cos dorzucę chociaz żaden ze mnie ekspert :) Ale jestem wlasnie po zakupie endurace al w rozmiarze L. Konsultowałem sie z canyonem kilkukrotnie bo wydawało mi sie ze powinienem wziac rozmiar wiekszy. Moja noga 89, wzrost 187. Zdecydowanie wymianę mi odradzano ze względu m.in. na sztycę, ktora siedziałaby za głęboko. Aktualnie jest 22cm od wierzchu siodełka do konca rury podsiodlowej i tak jest optymalnie. Czubki butów rownież ocierają przednie koło. Rozważam jedynie wymianę mostka ze 110 na 120. Pozdrawiam.


Wysłane z mojego iPhone przez Tapatalk



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmiar ramy, canyon