Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie Odnosnie Rozmiaru Ramy / Maly Problem

rozmiar ramy

8 odpowiedzi w tym temacie

#1 noobz

noobz
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 08 wrzesień 2020 - 19:56

Czesc, 

 

Zauwazylem czesto jezdzac rowerem, ze duzo osob ma dosc wysoko ustawione siodelko.

Ja w swoim rowerze mam je tylko jakies 10cm wyzej niz najnizsza mozliwa pozycja. Jak dam wyzej to jest za wysoko, mam problem z dotykaniem ziemi bedac w siodelku. 

Czy to wynika z tego ze oni maja mniejsza rame po prostu i reguluja siodelkiem?

U mnie z kolei jak juz jade z tym nisko osadzonym siodelkiem to kolana praktycznie dotykaja mi lokci jak pedaluje na drop barach. Na rowerze czuje sie raczej komfortowo w sensie pozycji itp. Na tych drop barach tylko mam wrazenie jakbym za bardzo "skulony" byl. Czy sadzicie, ze cos nie tak z rozmiarem ramy u mnie czy ma tak byc? Mam 189cm a rower to 58cm (XL). Model Vitus Razor, tania szosa raczej, ale calkiem fajna. Przymierzam sie do kupna czegos lepszego i stad moje pytanie, czy znow kupic 58cm czy jednak musze zmienic ten rozmiar ramy. Dzieki! hej

 



#2 marcin.

marcin.
  • Użytkownik
  • 325 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 09 wrzesień 2020 - 09:19

Hej. Dobrze zmierz długość wewnętrzną nogi i powiedz w jakiej odległości masz wierzch siodełka od osi suportu.

Rozmiar 58, tyczy się bardziej długości roweru, bo dobrą wysokość siodełka możesz ustawić praktycznie na każdym rozmiarze.

Ten Twój 58 to jaką ma efektywna długość górnej rury?


  • noobz lubi to

#3 1415chris

1415chris
  • Użytkownik
  • 4482 postów
  • SkądSurrey

Napisano 09 wrzesień 2020 - 09:37

Tu jest mowa o rowerze szosowym? Jak tak, to sie nie dziwie, ze kolanami obijasz lokcie, majac ustawione siodlo, tak ze siedzac na nim dotykasz stopami podloza.
Zmierz wysokosc siodla, od osi suportu (centralny punkt sruby mocujacej korbe) wzdluz rury podsiodlowej do gornej krawedzi siodelka. Dla przykladu, z moimi 188cm, prawie jak u cibie, mam siodlo na wysokosci 81.5cm. Oczywiscie, nawet przy takim samym wzroscie, siodelko moze byc na roznych wysokosciach, niemniej roznice beda w zakresie paru cm +/-. To tylko dla pokazania mniej wiecej na jakiej wysokosci ludzie z tym wzrostem jezdzacy na szosie maja ustawione siodla.
  • artho i noobz lubią to

#4 Gosc_Kuba__H_*

Gosc_Kuba__H_*
  • Gość

Napisano 09 wrzesień 2020 - 10:04

Tu jest mowa o rowerze szosowym? Jak tak, to sie nie dziwie, ze kolanami obijasz lokcie, majac ustawione siodlo, tak ze siedzac na nim dotykasz stopami podloza.
Zmierz wysokosc siodla, od osi suportu (centralny punkt sruby mocujacej korbe) wzdluz rury podsiodlowej do gornej krawedzi siodelka. Dla przykladu, z moimi 188cm, prawie jak u cibie, mam siodlo na wysokosci 81.5cm. Oczywiscie, nawet przy takim samym wzroscie, siodelko moze byc na roznych wysokosciach, niemniej roznice beda w zakresie paru cm +/-. To tylko dla pokazania mniej wiecej na jakiej wysokosci ludzie z tym wzrostem jezdzacy na szosie maja ustawione siodla.

Tak jak piszesz ja przy 191 mam 82 siodełko ustawione ;) również jeżdżę na ramie 58 z efektywną długością rury (57,5) ale żeby to jakkolwiek wygladało mam mostek 130 mm, teraz bede sie przesiadał na nowy rower szukam czegoś z minimum długoscią efwektywną 59 cm. Zresztą jak sie kupuje nowy rower to można sie przemierzyć, większość firm ma jakieś programy do ustalenia wielkosci ramy, która chcesz kupić. 


  • artho i noobz lubią to

#5 Kekacz

Kekacz
  • Użytkownik
  • 1086 postów
  • SkądRzeszów

Napisano 09 wrzesień 2020 - 11:10

Rura podsiodłowa w tym rowerze i rozmiarze ma długość 580 mm. Zakładając dla wzrostu 189 cm średnią długość nogi w okolicach 90 cm daje to wysokość siodełka w okolicach 80 cm. Wynikiem jest wysunięcie sztycy, razem z siodełkiem, na poziomie 22 cm. 

Sugerując się zdjęciem ze strony producenta i licząc wymiary z proporcji wychodzi, że siodełko razem z jarzmem ma 7 cm wysokości, co daje 15 cm na samą sztycę.

 

Dotykaniem podłoża stopami się nie sugeruj, to żaden wyznacznik.

Zmierz swoją długość wewnętrzną nogi oraz podaj wysokość siodełka, jaką masz ustawioną.


  • noobz lubi to

Trzepak 

"MAMIL"


#6 noobz

noobz
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 09 wrzesień 2020 - 15:03

dzieki Panowie, postaram sie zmierzyc to wkrotce. z tym dotykaniem ziemi na siodelku to mam na mysli dotykanie jedna noga palcami siedzac na siodelku wciaz np. na swiatlach. nie schodzicie chyba z siodelka jak czekacie na swiatlach czy cos? 

dzieki wielkie za sugestie 



#7 Chikushou

Chikushou
  • Użytkownik
  • 868 postów
  • SkądOstrów Wlkp.

Napisano 09 wrzesień 2020 - 17:05

dzieki Panowie, postaram sie zmierzyc to wkrotce. z tym dotykaniem ziemi na siodelku to mam na mysli dotykanie jedna noga palcami siedzac na siodelku wciaz np. na swiatlach. nie schodzicie chyba z siodelka jak czekacie na swiatlach czy cos? 

dzieki wielkie za sugestie 

Robię stójkę albo schodzę. Jeśli nie ma krawężnika na którym mogę oprzeć nogę to nie ma opcji, aby dotknąć stopą ziemi.



#8 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2882 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 wrzesień 2020 - 20:41

zależy od ramy

ramy ala canondale czyli z górną rurą poziomą będą miały sztycę bardziej schowaną

ramy slopingowe, czyli opadające od główki do siodła jak większość endurance, czy poprzednia generacja wysokich emondek będą miały sztycę bardziej wysuniętą

 

i tak, to też zależy od wielkości ramy

gdy ktoś jest na granicy rozmiarów i weźmie mniejszą ramę to sztycę będzie miał bardziej wysuniętą.

ja np. musiałem zmienić oryginalną sztycę 350mm na 400mm bo tamta była za krótka

 

bardziej wysunięta sztyca bardziej pracuje przód/tył, o ile to ma jakieś znaczenie, sztyce schowane są sztywniejsze co też wpływa na komfort, tak jak opony i ciśnienie w nich albo giętkość widełek tylnego trójkąta



#9 gorky

gorky
  • Użytkownik
  • 104 postów

Napisano 03 październik 2020 - 20:31

Rozmiar ramy raczej dobry albo nawet za mały, ale siodełko na pewno dużo za nisko.Powinieneś mieć co najmniej 80cm pomiędzy środkiem suportu a wierzchem siodełka. Mierzyłeś przekrok?

 

 





Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: rozmiar ramy