Skocz do zawartości


ponownie rozmiar ramy


1267 odpowiedzi w tym temacie

#61 Gosc_zorg76_*

Gosc_zorg76_*
  • Gość

Napisano 22 październik 2008 - 16:08

Rowerex, zmierzyłem się przed chwilą i wyszło mi tak:
The Competitive Fit The Eddy Fit The French Fit
Seat tube range c-c 59.9 - 60.4 61.1 - 61.6 62.8 - 63.3
Seat tube range c-t 61.8 - 62.3 63.0 - 63.5 64.7 - 65.2
Top tube length 56.2 - 56.6 56.2 - 56.6 57.4 - 57.8
Stem Length 11.6 - 12.2 10.5 - 11.1 10.7 - 11.3
BB-Saddle Position 89.3 - 91.3 88.5 - 90.5 86.8 - 88.8
Saddle-Handlebar 54.9 - 55.5 55.7 - 56.3 57.4 - 58.0
Saddle Setback 5.7 - 6.1 6.9 - 7.3 6.4 - 6.8
Mierzyłem się sam, więc mały błąd może być jakiś

#62 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 październik 2008 - 19:02

Musisz miec bardzo dlugie nogi w stosunku do tułowia. Rama na wysokość (c-c) 60 cm a długość tylko 56 cm. Mostek polecam zaokrąglić w górę do 120 mm. I tutaj wychodzi, że wysokość ram to pic na wode bo liczy się tylko długość. Nie ma ram długich na 56 i wysokich na 60.
Już wiesz jakiej gługości ramę i jaki mostek musisz mieć.
Saddle Setback oznacza:
Cytuję siebie:
"Czubek siodełka powinien być w odpowiedniej odległości od osi suportu mierząc horyzontalnie. Czyli rzutując na linie poziomą przechodzącą przez siodełko linię pionową przechodzącą przez środek osi suportu, to odleglość między czubkiem siodełka a rzutowaną linią powinna mieścić się w przedziale 50 mm max."

Powinna wystarczyć styca bez set backu (Smica, KCNC, itp.), albo z lekkim set backiem jak Ritchey, Pro, itp.).

#63 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 październik 2008 - 19:28

chyba ta odległość powinna wynosić minimum 50mmm, a nie max

#64 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 22 październik 2008 - 20:09

Tak minimum. Tutaj się pomyliłem. W poście, z którego sie cytowałem jest dobrze.

#65 ciclista

ciclista
  • Użytkownik
  • 20 postów
  • SkądGłogów

Napisano 23 październik 2008 - 13:22

Widzę, że żadne kalkulatory czy porady nie powiedzą jaki rozmiar ramy jest idealny. Jedynym sposobem jest pojść do sklepu i przymierzyć, pomacać :mrgreen: i dopiero wtedy wybrać. Sęk w tym, że moim mieście niznalazłem żadnej szosówki, którą można przymierzyć. Czy zna ktoś jakieś sklepy np. W Lesznie, Zielonej Górze, Legnicy ostatecznie we Wrocławiu, gdzie znajdę na sklepie szosówki???

Pozdrawiam.

#66 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2008 - 13:23

... I tutaj wychodzi, że wysokość ram to pic na wode bo liczy się tylko długość. Nie ma ram długich na 56 i wysokich na 60 ...


Zalezy jak sie mierzy. Wiele ram wloskich klasycznych, bez slopingu ma taką geometrię, że: jesli mierzy się rure podsiodlową od srodka suportu do konca tej rury wychodzi o okolo 4 cm wiecej niz dlugosc rury poziomej mierzonej c-c. Ta geometria, o ktorej pisze daje ladny widok ramy. Poza tym, w tej geometrii mamy dosc wysoki "wzrost" rury sterowej, a to pozwala uzyc poziomego lub prawie poziomego mostka co w ogóle daje ładny wyglad rowerka.

Stas

#67 GrzegorzP

GrzegorzP
  • Użytkownik
  • 1130 postów
  • SkądLeszno

Napisano 23 październik 2008 - 14:05

Widzę, że żadne kalkulatory czy porady nie powiedzą jaki rozmiar ramy jest idealny. Jedynym sposobem jest pojść do sklepu i przymierzyć, pomacać :mrgreen: i dopiero wtedy wybrać. Sęk w tym, że moim mieście niznalazłem żadnej szosówki, którą można przymierzyć. Czy zna ktoś jakieś sklepy np. W Lesznie, Zielonej Górze, Legnicy ostatecznie we Wrocławiu, gdzie znajdę na sklepie szosówki???

Pozdrawiam.

W Lesznie : Obok Mc Donalds , oraz na Leszczyńskiej-razem chyba 3 rowery.

#68 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 październik 2008 - 14:41

Widzę, że żadne kalkulatory czy porady nie powiedzą jaki rozmiar ramy jest idealny.

Mylisz się. Mnie kalkulatory pokazują rozmiary jakie miałem już od dawna samodzielne ustawione. I pokazują praktycznie co do milimetra.

Wiele ram wloskich klasycznych, bez slopingu ma taką geometrię, że: jesli mierzy się rure podsiodlową od srodka suportu do konca tej rury wychodzi o okolo 4 cm wiecej niz dlugosc rury poziomej mierzonej c-c.

Jesli ma komin na sztyce to tak. Te stare, które miały zacisk podsiodłowy (śrubę nakrętka-komin) na wysokości rury poziomej to c-c podsiodłówki był aidentyczna jak c-c górnej - i takie ramy najbardziej mi sie podobają.

#69 kubano

kubano
  • Użytkownik
  • 936 postów
  • SkądCzechowice-Dziedzice

Napisano 23 październik 2008 - 15:19

SN napisał/a:
dluzszy o 2.5cm od zakldanego do ramy o prawidlowej dlugosci gornej rury!



Odgrzebałem włąsnie tego posta (to Twoja odpowiedź na moje pytanie nad cytowanym postem). W rowerowym jak kupowałem mostek powiedzieli że będe "leżał" na rowerze i kupiłem 100mm. Ja zakładałem taki na 120mm lub nawet 130mm ale mnie przekonali. Teraz wydaje się mi że moja rama jest nieco krótkawa i mostek dłuzszy być powinien.

#70 Gosc_Stas_*

Gosc_Stas_*
  • Gość

Napisano 23 październik 2008 - 15:31

[quote]Wiele ram wloskich klasycznych, bez slopingu ma taką geometrię, że: jesli mierzy się rure podsiodlową od srodka suportu do konca tej rury wychodzi o okolo 4 cm wiecej niz dlugosc rury poziomej mierzonej c-c.[/quote]
Jesli ma komin na sztyce to tak. Te stare, które miały zacisk podsiodłowy (śrubę nakrętka-komin) na wysokości rury poziomej to c-c podsiodłówki był aidentyczna jak c-c górnej - i takie ramy najbardziej mi sie podobają.[/quote]

Zgadzam się podwójnie ... z małym komentarzem, te z kominem jeszcze bardziej mi się podobają.
Zatem mozna tutaj postawic kolejne pytanie. Jak wyliczyc rozmiar takiej ramy z kominem ? Niby proste. Rama ma rozmiar okreslony przez jej dlugosc, a wiec komin jest tu nie wazny. Nie do konca. Jesli mierzymy rame podsiodlowa c suportu do konca rury i mamy na przyklad 58 cm. Mierzymy c-c rury poziomej i mamy 55 cm, to rama ma rozmiar 55 cm. Nie do konca, gdyz przy ramach wloskich klasycznych istnieja dosc dlugie rury sterowe z tymi wymiarami rur bywa, ze maja 18 cm .... i wtedy taka rama w niektorych przypadkach oznaczona jest jako "size 57".
Podkreslilem w poprzednich wątkach jako bardzo wazne dlugosc rury sterowej. To ten wymiar decyduje czesto o uzyciu prostego, opadajacego lub zadartego mostka.
Jesli rama jest za dluga i ma na dodatek krotka rure sterowa, to po wyciagnieciu sztycy siodla do prawidlowej wysokosci, praktycznie lezymy na rowerze.

Pzdr
Stas

#71 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 23 październik 2008 - 16:27

No tak. Te ramy tez komina często mają dość skromne kątowniki, którymi łączy się rury i dlatego sterówki kończą się tuż nad górną rurą.
Masz na myśli takie ramy jak Pegoretti z bardzo wyciągniętą do góry sterówką, czy inne konstrukcje z długa sterówką i przy tym wysoko umieszczoną górną rurą?
Pegoretti zastosował taki patent - pięknie wyglądający jak na mój gust - aby łożyska sterowe były jak najbardziej rozstawione co daje dużą sztywność steru, a także nie stosuje sie podkładek dystansowych co bardzo znacząco podnosi sztywność. No i jak to wygląda fantastycznie jak w ręcznie malowanej ramie ze sterami King'a da się mostek Thomsona, lub jakiś fantastyczny stalowy, które leżą od razu na łożysku sterowym a nie na haniebnych podkładkach dystansowych, ahhh rozmarzyłem się.

Stas, trochę xle zacytowałeś. Uciekło Ci, że to ja pisałem :P

#72 Gosc_zorg76_*

Gosc_zorg76_*
  • Gość

Napisano 24 październik 2008 - 20:01

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale wynik: Saddle Setback 5.7 - 6.1 6.9 - 7.3 6.4 - 6.8 oznacza , że pomiędzy pionem opuszczonym z czubka siodła, a środkiem osi suportu powinna być odległość jak wyżej?
Ustawiłem tak siodło i po opuszczeniu pionu z rzepki przy korbie ustawionej równolegle do podłoża wychodzi, że rzepka wystaje mi spory kawałek przed oś pedału. Zgodnie ze sztuką, żeby "mieć moc", a nie niszczyć kolan ten pion powinien opadać na środek osi pedału. Co jest więc nie tak?

#73 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 19 styczeń 2009 - 23:18

Obecnie śmigam na top tube lenght 535mm, mostku 130mm i sztycy z 25mm offsetem. Zastanawiam się nad większą ramą, o top tube lenght 562mm.
Dołączona grafika
Powyżej link do danych z kalkulatora.

#74 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 styczeń 2009 - 16:27

kr1zje, to ta karbonowa rama, którą niedawno kupiłeś jest taka krótka? Czy ją oddałeś i chcesz coś nowego?
Ja Ci polecam ramę 550 mm (top tube), mostek 110 mm, a sztyca niech zostanie z laybackiem.

#75 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 styczeń 2009 - 16:45

Mój poison jest taki krótki :lol: Tamtą ramę odesłałem, a teraz czekam na http://cgi.ebay.co.u...34.c0.m14.l1262 rozmiar L i do tego pewnie będzie sztyca kcnc Ti prolite 31.6 350mm , mam wrażenie, że seatback mi nie służy, do tej pory jeździłem na małej ramie, długim mostku i sztycy z seatbackiem, przejście na większą ramę, taki sam mostek, ale sztyce bez seatbacku powinno załatwić sprawę i poprawić sterowność.

#76 Karbon

Karbon
  • Użytkownik
  • 1876 postów
  • SkądŁódź

Napisano 21 styczeń 2009 - 16:46

Seatback stosuje sie w zależności od długości kości udowej a nie długości ramy, aby poprawić odległość od kierownicy :D

#77 kr1zje

kr1zje
  • Użytkownik
  • 1165 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 styczeń 2009 - 16:56

Doskonale zdaję sobie z tego sprawę ;-) dlatego chcę wstawić większą ramę o 27mm, aby moja pozycja pozostała prawie bez zmian [czyli odległość od kierownicy], a tą nadwyżkę w postaci 27mm usunąć wymieniając sztyce z seatbackiem 25mm na prostą. Ale zanim kupię sztycę to zostawię starą i zobaczę jak mi się będzie śmigało.

#78 dabdee

dabdee
  • Użytkownik
  • 40 postów
  • SkądPoznań City

Napisano 21 styczeń 2009 - 17:38

Czy zna ktoś jakieś sklepy np. W Lesznie, Zielonej Górze, Legnicy ostatecznie we Wrocławiu, gdzie znajdę na sklepie szosówki???


Jeśli już możesz wybrać się do Leszna, to do Poznania niewiele dalej - a znajdziesz tu wiele miejsc, gdzie do szosówki możesz się przymierzyć... a nawet wsiąść i pojeździć - choćby na trenażerze. Polecam - wiesz jak nóżka pracuje etc.

#79 Deadi

Deadi
  • Użytkownik
  • 2567 postów
  • SkądOpolskie

Napisano 02 luty 2009 - 08:50

znalazłem ciekawą ramę, ale chyba małą jak na mnie.

Dokładny rozmiar ramy górna rura podsiodłowa sr-sr 47 cm, sr - koniec 51 cm Gorna rura sr-sr 54 Rama na wzrost 168-173 cm.

Ja mam 185cm czym sie objawia za mała rama ? :D

#80 thorian

thorian
  • Użytkownik
  • 858 postów
  • SkądRoztocze

Napisano 02 luty 2009 - 10:54

Może Ci zabraknąć sztycy żeby tyle wysunąć, a nawej jakbyś dał nawet bardzo długi mostek to będzie Ci się niewygodnie jechać. Rama zdecydowanie za mała dla Ciebie. Na pocieszenie powiem, że latwiej znaleźć jakąś fajną ramę w więszych rozmiarach niż w małych. Wiem po sobie ;-)



Dodaj odpowiedź