Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wahoo: Komputerki Treningowe: Elemnt, Bolt, Roam


2239 odpowiedzi w tym temacie

#1261 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 lipiec 2020 - 10:41

Jako poprzedniego użytkownika edge przeważającym plusem jest łatwość i przyjemność obsługi i bezproblemowe działanie. 

W garminie zawsze trzeba było coś grzebać, ustawiać bo cały czas coś działało nie tak lub żeby osiągnąć żądaną funkcję trzeba było wykonać żmudne klikanie na urządzeniu. 

Nawet teraz jak jest seria x30 (530/830) która kusi nowościami to po głębszym zastanowieniu najważniejsze funkcje i tak obsługuje się po staremu co sprawia, że powrót do garmina byłby chyba objawem syndromu sztokholmskiego. Może przyszłe wersje zmienią coś w tym zakresie, ale na chwilę obecną ani dłuższe działanie na baterii, ani kolorowy wyświetlacz, ani ficzery mtb ani bogatsze funkcje nawigacyjne, ani widżety iq nie przekonują mnie wobec user experience sprzed dekady. Główne funkcje jakie wykorzystuje są po prostu przyjemniejsze w obsłudze w wahoo i nie widzę tutaj konotacji czy ktoś jest przeciętnym użytkownikiem ani jaki system ma w telefonie. 

 

W apce wahoo fajną rzeczą jest np. krzywa mocy co w stravie jest bodajże w premium. Pozostałe statsy też całkiem rozbudowane. 

 

No właśnie - nie. Mylisz się i masz uprzedzenia będące objawem syndromu sztokholmskiego ;).

Teraz po wyciągnięciu z pudełka nowe urządzenie garmina samo proponuje domyślne ustawienia dla danego typu aktywności. Dodajesz profil dla kolejnego roweru/aktywności - to samo. Dodanie ekranu(ów) czy zmiana pola jest prosta - zmiana pola czy przeniesienie w inne miejsce jest możliwe również w czasie jazdy poprzez dotknięcie przez chwilę pola i pokazanie z którym polem ma być zastąpione, lub wybranie innych danych na to pole (dotykowiec, przyciskowiec nieco przeklikiwania).

 

Właściwie sporo dobrego dla samego Garmina zrobił Wahoo - jak wcześniej można było psy na nich wieszać za kiepską jakość oprogramowania, to po wyraźnie widocznym wyborze konkurencji tak wyraźnie poprawili swoje oprogramowanie urządzeń, zaniechali wprowadzania poprawek szybkich i byle jakich (co niestety obecnie jest przypadłością Wahoo), jak również obecnie widać wyraźnie zmiany w kierunku ułatwień użytkowania urządzeń przez niedoświadczonych użytkowników. Kreator ustawień początkowych ekranów i pól, funkcje treningowe Firstbeat - czyli jak trening wpłynął na wydolność, ile trzeba odpoczywać przed podobnym wysiłkiem, a jaki trening jest zalecany w tym czasie, czy ostatnio wprowadzane propozycje treningów na dany dzień to wyraźne skierowanie się do amatorów, którzy nie chcą czy nie muszą mieć osobistego trenera, a chcą zoptymalizować czas i wysiłek używając zakupionego urządzenia bez konieczności opłacania subskrypcji w innych serwisach. Oczywiście jeśli ktoś ma poważniejsze wymagania, to i tak będzie używał bardziej zaawansowanych systemów treningowych czy trenerów osobistych, ale przeciętny amator może wykorzystać to co oferuje urządzenie "z pudełka".

 

Konkurencja jest dobra dla wszystkich, zwłaszcza dla użytkownika, pamiętam jak kiedyś Polar czuł się pewnie i komfortowo oferując przeciętne urządzenia, bo nikt inny nic podobnego nie oferował (oprócz prymitywnych liczników czy pulsometrów). Do dziś mam w szufladzie CS200 ;).

 

Monopol jest zły, nie dość że zawyża ceny, to nie powoduje rozwoju.

 

Wahoo wpadło na świetny pomysł: wypuścić prostą (ale nie prymitywnie prostą) aplikację uruchomianą na androidzie. Ale zamiast wrzucać ją do sklepu Google i właściwie nic lub niewiele na tym zarabiać, to zoptymalizowali dedykowane urządzenie na którym miała być ta apka uruchamiana. Aplikację np. Bolt można uruchomić na dowolnym smartfonie (ale nie radzę z pewnych względów), jednak do pracy wymaga urządzenia z przyciskami, niedostępnymi dla normalnego smartfona. Można pokusić się o programowe dodanie emulacji i użycie aplikacji w jakimś starym smartfonie. Ale to i tak nie będzie to, bo Wahoo w swoim sprzęcie zadbali o optymalizację oprogramowania systemowego pod tą aplikację. Czyli wywalone wszystkie usługi, które nie są potrzebne. Działa to co musi działać, plus energooszczędne ekrany bazujące na e-ink (monochromatyczne dość stare i tanie dla producenta, koloryzowne w miarę nowe) i uzyskano przyzwoicie długi czas działania (choć bateria i tak dość spora). 

 

Powyższe tłumaczyć może również, dlaczego raczej nie będzie dotykowego Wahoo - mogłoby się okazać, że zamiast kupować licznik, wystarczy wgrać oprogramowanie do starego smartfona i po małych kombinacjach (np. problem z parowaniem itd.) używać samego oprogramowania bez zakupu sprzętu. Niezgodne z licencją? No cóż, Wahoo też niezbyt szanuje otwarte licencje GPL, których używa sporo (linux, android, wifi), a własnym kodem nie dzielić się nie chce.

 

Ps. Krzywa mocy jest funkcją samego Edge (w serii x30 i jest dostępna w danych użytkownika), oczywiście również w connect. Można dorzucić do licznika pole (ekran) IQ w czasie rzeczywistym aktualizujący krzywą z wieloma parametrami i danymi. Te dodatki IQ robią dobrą robotę - takie pole o kierunku i sile wiatru, czy widżet - mapka rain radar z animacją opadów i wiele, wiele innych. 


  • czarusblitz lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1262 skraburski

skraburski
  • Użytkownik
  • 202 postów
  • SkądWrocław

Napisano 23 lipiec 2020 - 16:20

Podobnie rzecz się ma z segmentami. Można posiadać pierdylion segmentów, ale po co? IMHO nawet setka to też za dużo. Zwłaszcza jeśli widzi się segmenty na mapie. Wolę mieć tylko te, których aktualnie potrzebuję. Czynność podobna jak w przypadku tras - oznaczenie gwiazdką i synchronizacja. A przy dużej ilości w urządzeniu - aktywacja tylko tych, które są w danym dniu potrzebne. 

BTW - należy pamiętać jeszcze o jednym - nawet jeśli jest możliwość nieograniczonej ilości segmentów, to te segmenty muszą się synchronizować. Na Bolt synchronizacja np. 700 segmentów zajmuje ok. 20 minut. Na dodatek nie ma możliwosci sprawdzenia czy tak na prawdę dany segment jest już zsynchronizowany inaczej niż jadąc po segmencie. 

 

  1. "Każdy korzysta ze stravy lub podobnego portalu" - i tak i nie. Serwis agregacyjny jest przydatny, zwłaszcza gdy umożliwia więcej niż serwis społecznościowy typu strava. W Connect mogę mieć zebrane wszystkie aktywności, treningi, kursy - wszystko zebrane z różnych serwisów, nie tylko z connecta, segmenty (te przeniesione ze strava) i tak dalej. Nie muszę skakać po różnych serwisach, żeby np. wrzucić trening na dany dzień w TP, wysłać kiedyś zrobioną trasę z Koomot i tak dalej... Nie wspominam o tym, że mogę zrobić kurs czy trening nie posiłkując się innymi (na ogół płatnymi!) serwisami. Oczywiście można, ale nie trzeba. A to czyni sporą różnicę.
  2. Danych Firstbeat używanych przez Garmina (właściwie to już gaminowskie dane - Firstbeat został przejęty przez Garmina) nie uzyskasz w Strava czy innej apce. Nawet jeśli zbliżone (czy nawet i lepsze) to nie w cenie urządzenia, czyli wymagają dodatkowej opłaty. I to na ogół w postaci subskrypcji. Subskrypcja RWGPS (kursy - choć chyba lepiej jakościowo Koomot), TP (treningi i zaawansowana analiza), do tego jeszcze Strava (co z tego, że analiza jest w TP, jak segmenty potrzebne) i tak dalej... Może okazać się, że dodatkowe subskrypcje dość mocno obciążą kieszeń użytkownika, co chyba ma znaczenie...

 

po to duzo segmentow, zebym nie musial przed kazdą jazdą włączać tych co mnie interesuja. Jeżdzę w różne strrony, zarówno na szosie jak i MTB, i na każdej trasie mam kilka/kilkanascie ulubionych segmentów. A, że się synchronizują 20 min? I co z tego, po prostu włączam synchronizację jak jestem w domu i się robi w tle bez mojegu udziału. Na dodatek segmenty działają jak jadę po tracku, czego nie ma w garminie, przynajmniej w 530.

 

Mam zegarek FR935 i korzystam równiez z garmin connect, ale żadko tam zaglądam bo stona jest dla mnie kompletnie nieprzejrzysta.

Zdecydowanie wolę stravę z dodatkiem elevate, lub darmowe intervals.icu 

 

Co do języka polskiego, znam angielski i po prostu nie zwracam na to uwagi i tyle. 



#1263 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 24 lipiec 2020 - 09:17

Recenzja od VC, która idealnie wpisuje się w mój komentarz 

 

Czyli tak, trzeba brać 830 do porównania i jak się spędzi odpowiednio dużo czasu i wysiłku to się go ustawi tak że będzie w większości aspektów przewyższał wahoo, ale... i tu jest to wielkie "ale" - trzeba w garminie poświęcić ten czas na naukę i obsługę by wykorzystać jego możliwości. W wahoo pełnie funkcji osiąga się nieporównywalnie mniejszym kosztem - głównie poprzez przeniesienie części obsługi na rzecz telefonu gdzie złożone ustawienia i konfiguracje robimy dużo szybciej i intuicyjnie. 

Jak jeździłem z edge to jazda była wokół komputerka - kontrola ustawień, czy mam dobry profil wybrany, czy włączyłem wszystkie segmenty, czy się poprawnie zsynchronizowały kursy po trzykroć (kto miał garmin express ten wie jak działają produkty garmina, raz złapie, raz nie). W wahoo komputerek jest dodatkiem do jazdy i obsługa nie absorbuje tak bardzo. Można się bardziej skupić na jeździe ;-)

No i trochę tematów do rozmów ze znajomymi mniej pt. jak ustawiłeś garmina, czy Ci działa to i tamto, a jak zrobiłeś że masz tak itd itp. - może to faktycznie drobny minus dla wahoo że tam po prostu działa od kopa.


  • lukaszzsch lubi to

#1264 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 24 lipiec 2020 - 12:18

Znowu wysnuwasz jakieś farmazony nie wnioski. Edge "Out of box" konfiguruje się nawet bez dostępu do smartfona i bez tego można używać. Jak już napisałem jest nawet konfiguracja profilu. Bez konieczności grzebania w smarfonie. Jaki czas na naukę? Na poziomie tego co ma Bolt to konieczny jest jeszcze niższy poziom "nauki", bo tam trzeba wiedzieć jak ściągnąć oprogramowanie i jak je użytkować. 

 

Kontrola czy dobry profil wybrany? No jak ktoś jest na tyle nieogarnięty,  żeby wybrać inny profil niż aktualnie potrzebny, to robi tak jak jest w Wahoo - czyli ustawia tylko jeden profil. O, i jest rozwiązanie poprzez ograniczenie możliwości. Miodzio. Włączanie segmentów? To po co je wyłączać jak ma się sklerozę... Synchronizacja kursów? W czym problem - wystarczy sortowanie od ostatnich zmienionych i widać. Expressem? A nie prościej (jak w Wahoo :P) ze smartfona? Wskazujesz który wysłać i po chwili jest. 

Reasumując - jeśli faktycznie ograniczenia są atutem, to najlepiej używać prostego licznika z magnesem na kabelku. Albo takiego:

licznik_mech1.jpg

Ten dopiero jest mało skomplikowany, działa od obrotu koła. Wypas. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1265 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 24 lipiec 2020 - 15:26

Warto zatem wybrać urządzenie do własnych preferencji. Wahoo ma koncepcję silnej integracji z telefonem. Jak komuś już to nie odpowiada to konkurencja może być lepszym wyborem. 

 

Mając to na uwadze dalsze argumenty za garminem (bez konieczności grzebania) tracą sens, bo to cecha produktu wahoo że się używa telefonu a nie wada. 

 

Nie namawiam nikogo że wahoo to jedyne i najlepsze. Dziele się tylko dlaczego po przejściu z garmina, zapomniałem co to ustawianie komputerka na rowerze. Tak, nie mam super rozbudowanych opcji do ustawiania, ale praktyka pokazała, że to w ogóle nie było mi potrzebne natomiast funkcje których używałem były skomplikowane w obsłudze. (i nie tęsknie za tym, że trasę do nawigacji czy segmenty mam szukać w opcjach treningu oraz jakim kolorem ma być renderowany ślad trasy (bo akurat przy mapie osm domyślny był niewidoczny w edge 520). 

 

Zupełnie nie akceptuje podejścia, że przy produkcie, który posiada mniej opcji konfiguracji pojawiają hasła względem użytkownika "nieogarnięty" "ma się skleroze". 

 

Nie będę już dalej wnikał bo się zrobi bałagan o garminie w wątku wahoo. 


  • B00mer lubi to

#1266 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2883 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 27 lipiec 2020 - 11:17

hej, może głupie pytanie zadam - czy jest jakiś panel www wahoo gdzie można podejrzeć swoje activities? wydaje mi się, ze coś takiego mignęło mi kiedyś przed oczami, ale teraz nie mogę znaleźć. Jestem na wahoo fitness, ale tam jest tylko sklep i support. 

 

Czy to tylko przez appke na fonie jest dostępne?



#1267 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 lipiec 2020 - 11:25

Pytanie zadano na poprzedniej stronie ;)https://szosa.org/to...-roam/?p=420867

Odpowiedź tuż pod pytaniem. Tylko przez apkę :"nie ma takiej strony, ale i tak kazdy korzysta ze stravy lub innego podobnego portalu" z czym osobiście nie bardzo się zgadzam ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1268 empet

empet
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 11:17

Pytanie takie: czy można w Wahoo jakoś zapisywać trasę jechaną z dłuższymi przerwami (np. na biwak/nocleg)? Tak by nie było np. 3 kawałków z każdego dnia, tylko cała wyprawa zapisana jako jeden przejazd? Wiadomo, że bateria nie wytrzyma kilku dni, a zakładam że po wyłączeniu zapis zostanie stracony lub uznany za zakończony. 



#1269 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 11:24

Wiele razy robiłem tak, że po dojeździe do celu wyłączałem bolta, włączony ponownie po kilku godzinach najpierw „restoration” i ślad był kontynuowany. Ważne żeby wyłączyć w trakcie pauzy i nie kończyć trasy przed wyłączeniem urządzenia .
  • empet lubi to

#1270 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 12:43

A ja po ostatniej aktualizacji jestem zadziwiony. Niby tylko usprawnienia łączności. Ale urządzeniu zachowuję się jak wyjęte z pudełka.
Przed aktualizacją: wyłączone podświetlanie, czujnik kadencja/speeed, czujnik HR, sparowany telefon z funkcją live track: 9-11% na godzinę.
Po aktualizacji: różnica tylko podświetlony ekran, bo jeździłem w lesie, czujnik ten sam, czujnik HR ten sam, telefon ten sam z funkcją live track: 12% na dwie godziny, a nawet lepiej bo 23% na 4 godziny.
Myślę, że 16 jest w zasięgu.
Zmniejszyli szczęśliwość łączenia czy ograniczyli moc końcówki nadawczej?

#1271 empet

empet
  • Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 12:48

Wiele razy robiłem tak, że po dojeździe do celu wyłączałem bolta, włączony ponownie po kilku godzinach najpierw „restoration” i ślad był kontynuowany. Ważne żeby wyłączyć w trakcie pauzy i nie kończyć trasy przed wyłączeniem urządzenia .

Piękne dzięki. Czyli zatrzymuję się, Bolt pauzuje, wtedy wyłączam i sobie np. ładuję baterię, a następnego dnia będzie kontynuował. Pasuje mi :) 



#1272 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 12:49

Nigdy nie kontynuowałem trasy na drugi dzień, ale kilkudlgodzinne przerwy można było robić bez problemu.

#1273 cegla11

cegla11
  • Użytkownik
  • 92 postów

Napisano 09 sierpień 2020 - 13:27

mi się kiedyś rozładował podczas jazdy i za kilka dni jak go naładowałem i włączyłem to chciał kontynuować trasę więc powinno działać


  • lukaszzsch lubi to

#1274 sargento

sargento
  • Użytkownik
  • 303 postów
  • SkądŁódź

Napisano 19 sierpień 2020 - 15:30

Czy po update FW do wersji 8214 wyświetlają się wartości wybranego przełożenia (np. 2-6) oraz wizualnie z Di2? 



#1275 cauchy

cauchy
  • Użytkownik
  • 2883 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 20 sierpień 2020 - 07:03

Tego nie wiem

Natomiast po wczorajszym update i jezdzie w lesie gps vs ślad kompletnie się pogubił. Wskazywal zupelnie bledna pozycje po znanych i szerokich sciezkach lasu kabackiego. Co ciekawe na singlach w Smrku 2tyg temu dzialal swietnie.

#1276 dmxzor

dmxzor
  • Użytkownik
  • 1140 postów
  • SkądKonstancin-Jeziorna

Napisano 20 sierpień 2020 - 07:20

Czy po update FW do wersji 8214 wyświetlają się wartości wybranego przełożenia (np. 2-6) oraz wizualnie z Di2? 

 

Wczoraj jeździłem, wszystko pokazuje jak należy.



#1277 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 20 sierpień 2020 - 07:44

Tego nie wiem

Natomiast po wczorajszym update i jezdzie w lesie gps vs ślad kompletnie się pogubił. Wskazywal zupelnie bledna pozycje po znanych i szerokich sciezkach lasu kabackiego. Co ciekawe na singlach w Smrku 2tyg temu dzialal swietnie.

to jest niesamowite co się tam ostatnio dzieje w dziale oprogramowania. Jedno dodadzą, inne popsują

#1278 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 21 sierpień 2020 - 07:32

Od niedzieli nie działa mi live tracking. Tzn. apka wysyła linka na mail, ale po jego otwarciu widnieje brak informacji o położeniu. Co ciekawe, w apce w czasie jazdy pozycja jest na bieżąco, a trasa rysowana w całości.
Zaczynam mieć dość. Przez pierwszy rok użytkowania wszystko działało jak bajka. Teraz non stop się coś p.... li.
Czujnik kadencji działa mi co drugi wyjazd :(

#1279 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 21 sierpień 2020 - 08:13

Widocznie robisz co drugi update.
Jeden psuje, drugi naprawia.
Ja trafiam w te naprawiające i wszystko działa, perfect łącznie z livetrack.
A ty trafisz w te psujące

#1280 Jaca911

Jaca911
  • Użytkownik
  • 533 postów

Napisano 22 sierpień 2020 - 09:49

A to ci...


https://www.reviewge...-by-garmin/amp/



Dodaj odpowiedź