Wszystko spoko, tylko od kiedy czujnik optyczny mierzy HRV? Przeciez nawet zrobienia testu HRV trzeba założyć paskę, a chyba w pasku nikt nie sypia?
A tak z ciekawości w jaki sposób zegarek, lub liczniki edge mierzą oddychanie? Mikrofon?
Mikrofon? Nie. Złota kula.
Jeszcze raz, tym razem w wersji koloryzowanej:
Jak widać z interwałów RR. Serio, częstotliwość oddechu jest zakodowana w tętnie. Wyjaśnienia: https://support.garm...ax53UDqUH7q4WC6
Z Firstbeat Analytics : „Każdy oddech, który bierzesz, jest zakodowany w zmienności rytmu serca (HRV). Czas między kolejnymi uderzeniami serca skraca się nieznacznie podczas wdechu i wydłuża się podczas wydechu. Terminem na to zjawisko biologiczne jest arytmia zatok oddechowych (RSA ).
Możliwość analitycznego wyodrębnienia częstości oddechów z danych HRV zależy od dokładnych danych dotyczących bicia serca. Stopień, w jakim tętno zmienia się z jednego uderzenia na drugie, może być kwestią milisekund. Trudne warunki monitorowania związane z wykonywaniem aktywności fizycznej oznaczają, że precyzyjna dokładność potrzebna do tej analizy jest możliwa do osiągnięcia tylko przy użyciu czujnika tętna z paskiem na klatkę piersiową”.
UWAGA: Pasek HRM-Tri, HRM-Run, HRM-Pro lub HRM-Dual jest wymagany do wszystkich rodzajów aktywności z wyjątkiem aktywności oddechowej i jogi. Ruch związany z aktywnością wpływa na zdolność odczytywania zmienności tętna za pomocą optycznego czujnika tętna, co skutkuje niedokładnymi odczytami częstości oddechów. Ponadto oddychanie nie jest dostępne w profilach aktywności pływania.
Odczyt z czujnika optycznego wystarczy do uzyskania w/w danych pod warunkiem, że odczyt danych następuje w możliwie jak najmniejszych poruszeniach, sen spełnia te założenia w sposób wystarczający. No chyba, że delikwent cierpi na syndrom niespokojnych rąk 😁 podczas snu...
A swoją drogę czy jak założę pasek to w trybie nie treningowym zegarek brałby odczyty z niego?
Oczywiście, że tak. Czujnik zewnętrzny zawsze będzie bardziej dokładny, niż optyczny nadgarstkowy. Wystarczy, że zegarek wykryje obecność czujnika tętna i wyłączy nadgarstkowy odczyt tętna.
Już nie wspomnę o tym, że HRV i RR-intervals to w zasadzie prawie to samo, bo HRV wynika ze zmian w RR-intervals. Więc taki trochę marketingowy bełkot.
Nie. To tylko Twoja (błędna) interpretacja, że to to samo. Zmienność rytmu zatokowego (ang. heart rate variability – HRV) odnosi się do rytmu pracy serca generowanego przez węzeł zatokowy, będący podstawowym, fizjologicznym ośrodkiem bodźcotwórczym. Wyraża się ona uchwytnymi w badaniu elektrokardiograficznym różnicami długości odstępów pomiędzy szczytami załamków R następujących kolejno po sobie zespołów QRS pochodzenia zatokowego. Zmienność rytmu zatokowego opisuje różnice w długościach interwałów RR wyznaczanych przez kolejne szczyty zespołów QRS. R-R jest wartością pomiarową.
To dlaczego do testu HRV zegarek każe założyć pasek?
Żeby uzyskać możliwie wysoką jakość danych. Teoretycznie powinno być możliwe uzyskanie dobrych danych również z czujnika optycznego, pod warunkiem pozostania w bezruchu (lub minimalnym ruchu jak w jodze, czy... śnie), ale apka pomiaru stresu nie została widocznie zmodyfikowana (nawet dla rodziny Fenix 6 w których jest możliwy optyczny pomiar HRV) i wymaga czujnika zewnętrznego - paska.