Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażery Interaktywne Elite (Drivo/direto/suito/itp.)


521 odpowiedzi w tym temacie

#481 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 10 luty 2023 - 15:30

no może i zbiera sie para czasem bo stoi na balkonie przeszklonym wiec jak jezdze to sie para zbiera jako jest tam zimno ( max 5-8 stopni teraz ) a jak otworze balkon wpada tam ciepłe powietrze. 

ale co ciekawe jak sie ten hamulec blokuje to po odłączeinu trenażera na sekunde z kontaktui włączeniu i takim restarcie - opór wraca do normy i zachowuje sie normalnie... 

zauważyłem też że znaczenie ma na jakim sofcie projektuje trening - inaczej zachowuje sie program z TRAINERDAY , inaczej z INTERVALS.ICU , a inaczej z TPeaks , natomiast na platformie garmina dawno temu przestały mi działać treningi i licznik wogle nie potrafi przeczytać treningu zrobionego w GarminConnect niewiedzieć czemu 

Pozdr



#482 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 10 luty 2023 - 17:00

Bardzo możliwe, że hamulec ma wbudowany mechanizm kompensowania temperatury. Jeżeli urządzenie stało długo w temperaturze X, a potem zostaje przeniesione do temperatury Y albo gwałtownie je rozgrzewasz na początku treningu, czujnik temperatury nie reaguje w porę.


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#483 IreuN

IreuN
  • Użytkownik
  • 3 postów

Napisano 12 luty 2023 - 13:26

Hej,

 

Obecnie mam Direto XR z oprogramowaniem w wersji 073, czy warto aktualizować do 078? Czy sobie oszczędzić tego? :D @Prozor ?



#484 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 12 luty 2023 - 15:17

Hej,

 

Obecnie mam Direto XR z oprogramowaniem w wersji 073, czy warto aktualizować do 078? Czy sobie oszczędzić tego? :D @Prozor ?

 

Sprawdź, co pisałem po zaktualizowaniu - musisz poszukać we wcześniejszych postach. Ale jak pamiętam, po aktualizacji musiałem wgrywać plik poprawiający reakcję trenażera czy coś w tym stylu - konkrety we wcześniejszych postach, nie mam czasu teraz szukać ;)

 

EDIT

Jeśli jeszcze nie znalazłeś, to opis co i jak się zmieniło po aktualizacji do 078 jest w #401. O ile pamiętam, to jeszcze warto zmienić z 073 na 074 (jakieś drobne poprawki, ale reakcja szybka i stabilna), jednak o ile jesteś zadowolony z działania 073 i nie chcesz kombinować z dogrywaniem JSON z parametrami konfiguracji PID, to nie aktualizuj. 078 bardzo spowalniał czas dojścia do żądanej mocy. Może aktualnie poprawili po narzekaniu klientów, nie wiem - musiałby ktoś zweryfikować. 

Jak napisałem, zdecydowanie wolałem 074, 078 dopiero po wgraniu pliku z regulacją PID przestał reagować w tempie żółwim. Szczegóły znajdziesz od #0401


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#485 Mateusz20030

Mateusz20030
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 17 lipiec 2023 - 17:41

Witam
Wpadłem na pomysł żeby zaktualizować elite drivo
Pobrałem na tel aplikacje ale nie wiem czy już aktualizacja się zakończyła czy nie bo ciągle mam na wyświetlaczu to samo
Dołączę scerena
Jestem troszkę ciemny w tym wszystkim ale nic się nie zmienia nie ma żadnego komunikatu czy aktualizacja się rozpoczęła czy zakończyła nic
https://zapodaj.net/plik-snQs8DvTqx

#486 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 lipiec 2023 - 18:56

Działa - to nie aktualizuj. Dotyczy trenażerów, pomiarów mocy czy di2. To nie telefon czy komputer gdzie wchodzą kwestie bezpieczeństwa i masz szansę na recovery jak coś pójdzie nie tak.

Jak coś pójdzie nie tak z aktualizacją trenażera to zostaniesz z bardzo drogą podstawką pod kwiatek.
  • Mateusz20030 lubi to

#487 Mateusz20030

Mateusz20030
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 17 lipiec 2023 - 21:22

Oki dzięki za dosłowne wytłumaczenie.
Ja na nim nje trenuje tylko żona i skarży się że czasami jej ,,przerywa" np na podjeździe czy na erg modzie czy jakoś tak (to co samo jej trzyma waty)

#488 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8554 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 18 lipiec 2023 - 04:29

Trochę obok tematu: ciekawe, czy w Polsce był już przypadek pozwu za nieudaną aktualizację.

 

Z jednej strony - okres gwarancji na sam produkt wygasł. Z drugiej - producent poprzez swoje działania psuje sprzęt, który do tej pory działał.

 

Oj, bardzo mnie ciekawi pogląd sądu na taką potencjalną sprawę...


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#489 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 lipiec 2023 - 06:38

Oki dzięki za dosłowne wytłumaczenie.
Ja na nim nje trenuje tylko żona i skarży się że czasami jej ,,przerywa" np na podjeździe czy na erg modzie czy jakoś tak (to co samo jej trzyma waty)


Może to kwestia komunikacji z komputerem/licznikiem skoro to ERG?

#490 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2828 postów

Napisano 18 lipiec 2023 - 08:24

Trochę obok tematu: ciekawe, czy w Polsce był już przypadek pozwu za nieudaną aktualizację.

 

Z jednej strony - okres gwarancji na sam produkt wygasł. Z drugiej - producent poprzez swoje działania psuje sprzęt, który do tej pory działał.

 

Oj, bardzo mnie ciekawi pogląd sądu na taką potencjalną sprawę...

Znajomy ma telewizor jednej z koreańskich marek - już nie wiem czy LG czy Samsung, ale tak czy tak jedna z tych, które już obecnie są uznawane raczej za całkiem sensowne. Telewizor służy już mu dobre 4 lata jak nie dłużej, cały czas prezentuje się świetnie, bo to niemal 50-cali i rozdzielczość 4K, do tego jeszcze bajery HDR-y. Podkreślam z tymi 4 latami, bo jeszcze kilka lat wcześniej czasami koreańskie marki niejednokrotnie montowały praktycznie niedostępne na polskim rynku kondensatory robione na zamówienie, które po 2 latach okresu gwarancyjnego lubiły dokonać swojego żywotu z powodu na zbyt bliską odległość od elementów mocno nagrzewających się. Niemniej wracając do znajomego - z roku na rok, z aktualizacji na aktualizację funkcji w telewizorze jest coraz mniej. Ba, podstawowe appki jak youtube zaczynają coraz częściej "lagować" a reklam w telewizorze pojawia się coraz więcej - tych wbudowanych w interfejs oprogramowania.

 

Wcześniej producenci postarzali telewizory w sposób hardware-owy, czyżby teraz przeszli na domenę software-ową? Powiem więcej - kolejnych aktualizacji nie da się zatrzymać, wgrywają się automatycznie bez zgody użytkownika.

 

Dla porównania ciekawostka - ja korzystam z Sony już 7 rok i jestem całkiem zadowolony. U mnie niestety jest system Android a nie oszukujmy się, Android wszędzie boryka się z problemami, ale z drugiej strony funkcje chociaż mi nie znikają...



#491 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 lipiec 2023 - 09:12

Dla porównania ciekawostka - ja korzystam z Sony już 7 rok i jestem całkiem zadowolony. U mnie niestety jest system Android a nie oszukujmy się, Android wszędzie boryka się z problemami, ale z drugiej strony funkcje chociaż mi nie znikają...

 

Co chcesz od 7 letniego Androida. To obecnie nie nadaje się do użytku. Te pierwsze modele telewizorów z Android TV były wyposażane w żałosne podzespoły - słaby procesor (w tym GPU), minimalna ilość pamięci (np. 4GB z czego dostępna dla użytkownika połowa wyczerpująca się szybko), Android 5. To jakoś funkcjonowało na minimalnym poziomie (ale problemy z pamięcią i tak szybko dawały się we znaki). Aktualne modele raczej działają bezproblemowo, ale ze starszymi nie ma co się wygłupiać i próbować walczyć. Jak jest możliwość to w opcjach wyłączyć to. Nie warto tracić czasu, wystarczy podłączyć przez HDMI Google Chromecast 4 - wersje FHD do kupienia >2 stów (widziałem i za 140), 4K nieco drożej, albo dla zwolenników AppleTV choć to nieco drożej wychodzi. 

Mam 2 telewizory (choć telewizji nie oglądam...) na zeszłorocznym przedostatnia wersja Google TV i nie narzekam plus Apple TV 4k (ale incydentalnie używane), u młodego drugi z Chromecast, bo próby użytkowania 7 letniego Android TV 5 były strasznie męczące - począwszy od trudności z zalogowaniem na konto google (przez ten czas sposób logowania, a po resecie tv trzeba to dopasowywać, męczarnia), po duże aktualizacje wypełniające małą pamięć. Bez sensu - chromecast z najnowszym googleTV i po problemie.

 

 

Witam
Wpadłem na pomysł żeby zaktualizować elite drivo
Pobrałem na tel aplikacje ale nie wiem czy już aktualizacja się zakończyła czy nie bo ciągle mam na wyświetlaczu to samo
Dołączę scerena
Jestem troszkę ciemny w tym wszystkim ale nic się nie zmienia nie ma żadnego komunikatu czy aktualizacja się rozpoczęła czy zakończyła nic
https://zapodaj.net/plik-snQs8DvTqx

 

Widocznie trenażer ma już zainstalowane najnowsze oprogramowanie. Gdyby było dostępne nowsze, to apka poinformowałaby i umożliwiłaby wgranie nowszej wersji firmware:

33c6064e0fdd0b85ce929f06feab11c4.png

 

Może to kwestia komunikacji z komputerem/licznikiem skoro to ERG?

 

Dokładnie tak - zwłaszcza w pomieszczeniach z dużymi zakłóceniami (czyli mieszkanie z kilkoma dostępnymi ap wifi, zwłaszcza nadającymi na kanale 10) transmisja ANT+ może być zakłócana i w efekcie następują przerwy transmisji danych. O ile dane transmitowane z trenażera (np. moc itp.) nie mają większego wpływu na samą pracę trenażera, to już komendy sterujące trenażerem jak najbardziej. Czyli jeśli komenda zmiany poziomu, nachylenia, mocy nie zostanie poprawnie odebrana przez trenażer, to trenażer może trzymać poprzednie parametry, aż do ich skutecznej zmiany. Rozwiązania są różne: od próby zmiany kanałów wifi (u siebie można, u sąsiadów raczej ciężko), przez dodanie przedłużacza usb i anteny na końcu (ograniczona długość kabla, chyba że aktywny - zresztą to i tak do użycia tylko z PC), przez wybór sterowania BT (o ile jest możliwość to lepiej się sprawdza).

Jeśli jednak są to przerwy typu trzyma moc/nachylenie/poziom, a od czasu do czasu spada do zera itp. to problem ze sterownikiem trenażera. Wtedy raczej korespondencja z serwisem...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#492 Mateusz20030

Mateusz20030
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 18 lipiec 2023 - 18:09

Dodam krótki film na yt jak u mnie wygląda ta aktualizacja a raczej jej brak


#493 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 lipiec 2023 - 19:16

Jeszcze raz - a co tu się ma aktualizować, jak apka wyraźnie wyświetla, że nie ma nowej wersji. Gdyby była to ekran wyglądałby tak:

10ad3a0ecf5678550a7ba7dc90963696.jpg

 

Zrzut z października 2020r. Później była już chyba tylko wersja 78 i tyle - koniec aktualizacji Direto XR.A Drivo jest znacznie starszy. Elite raczej Drivo już aktualizować nie będzie, bo to stary trenażer, dawno ze sprzedaży i wsparcia wypadł. Jedyne aktualizacje na jakie możesz liczyć w przypadku Drivo, to ewentualnie pliki serwisowe. To w prawym dolnym rogu umożliwia (na ogół niestandardową np. dopasowanie mocy, hamowania itd.) aktualizację oprogramowania mikrokontrolera, modułu radiowego i pliku eeprom. Sam wgrywałem korektę PID kontrolera po aktualizacji 078 Direto XR bo za wolno reagował.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#494 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2828 postów

Napisano 18 lipiec 2023 - 21:14

Co chcesz od 7 letniego Androida.

Używam Apple TV i jestem zadowolony. Ma tyle samo lat co telewizor :D



#495 Mateusz20030

Mateusz20030
  • Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 19 lipiec 2023 - 08:22

Ok teraz już rozumiem. Coś ma zasadzie starego Windowsa że po czasie przestają wspierać.
Dzięki za pomoc pozdrawiam

#496 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 05 wrzesień 2023 - 08:26

We wczorajszym newsletterze Elite zapowiada zbliżającą się aktualizację dla trenażerów Direto XR, Direto XR-T, Suito i Suito-T.

Ma obejmować np.:

 "Easy Start" Function- Gdy na chwilę przerwiesz pedałowanie w trybie ERG o wysokiej mocy, funkcja ta ułatwia wznowienie interwału.

Trenażer automatycznie zresetuje opór, dając kilka sekund na powrót do rytmu i odzyskanie kadencji przed powrotem do wybranego poziomu oporu.
 
Zwift Supertuck-  pozwala inteligentnemu trenażerowi szybko zresetować dane mocy, gdy przestajesz pedałować. W ten sposób Zwift może natychmiast wykryć brak aktywności pedałowania, bezzwłocznie aktywując aerodynamiczną pozycję Supertuck dla Twojego awatara.
 
Improved ERG Mode Brake Management- Ta funkcja zapewnia maksymalną stabilność danych mocy w trybie ERG. Reakcja hamulca jest idealnie zsynchronizowana z oprogramowaniem, eliminując wszelkie wahania. Natychmiast osiągniesz pożądaną moc.
 
Power Smoothing- Aktywuj tę funkcję w Direto XR i Direto XR-T, aby uzyskać płynną wizualizację danych mocy zarówno w trybie ERG, jak i symulacji. Można wybrać jeden z czterech poziomów wyświetlania danych, dostosowując poziom regulacji i wygładzania wykresu do własnych upodobań.
 
Sorry, za ewentualne błędy, tłumaczyłem na szybko.
 
W teorii, wszystko wygląda fajnie i taka aktualizacja poprawiłaby wiele w użytkowaniu choćby mojego xr-t. Jak będzie w praktyce to się okaże...
 


#497 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 05 wrzesień 2023 - 09:28

Wczoraj aktualizowałem, choć jeszcze nie testowałem czy faktycznie jest lepiej w ERG. Być może, choć cudów nie spodziewam się, ze względu na realizację zmiany oporu w trenażerach Elite. Może optymalizacja? Trzeba będzie sprawdzić, ale jak na razie pogoda nie wymusza katowania się na trenażerze...

 

Upgrado ma problem (jak zresztą całe oprogramowanie Elite...) - często u zalogowanych użytkowników nie będzie informować o dostępnym nowym firmware. Należy się wylogować i ponownie zalogować (ikonka prawy górny róg ekranu), dopiero po tej czynności Upgrado poprawnie wykryje nowy firmware i będzie możliwa aktualizacja.

 

6a6794e0a36a480500d66279c984467a.jpg

 

"Easy Start" jest funkcją dostępną w niektórych trenażerach i oprogramowaniu sterującym, cieszy że i do trenażerów Elite trafiło. Koniec z przepychaniem przy ruszaniu i niemożnością wznowienia interwałów po zaprzestaniu kręcenia.

 

Power Smoothing, czyli wygładzanie mocy było już  obecne od dość dawna, problem w tym, że PID do sterowania oporem trenażera również dostawał dane wygładzone, co powodowało spore zamulenie regulacji zwłaszcza przy wyższych współczynnikach wygładzenia. Jak dla mnie wygładzenie na poziomie 3 (cokolwiek to oznaczało, raczej nie sekundy) było dość optymalne tak dla PID, jak dla danych wyjściowych. Optymalnym byłoby, gdyby PID dostawał dane surowe (bez wygładzania), a wygładzanie byłoby tylko dla danych wyjściowych. Albo osobne wygładzanie PID i osobne dane wyjściowe mocy. To też do weryfikacji, czy coś w tym zmienili.

 

No i warto wspomnieć o jeszcze jednej dodanej funkcji - czyli przekazywaniu w danych trenażera w jednym kanale wszystkich danych trenażera łącznie z zewnętrznymi danymi pulsometru i/lub kadencji. Dotyczy to transmisji BT i jest przydatne zwłaszcza dla Apple TV (ograniczona ilość kanałów BT), choć i w Windows się przyda. Zawsze to tylko jeden kanał do podłączenia, zamiast oddzielnie trenażer, pulsometr itd. 


  • tomaszzzz lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#498 Marcel_sokol

Marcel_sokol
  • Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 29 wrzesień 2023 - 07:00

Cześć,

 

Jak działa w Direto tryb ERG? Zastanawiam się nad jego kupnem ale trochę poczytałem i dużo ludzi ma do niego zastrzeżenia właśnie o tryb ERG, niestety większość komentarzy czy filmików jest sprzed 2/3 lat i pytanie czy jakieś update softwaru wyeliminowały te problemy ? Czy lepszym wyborem nie będzie Wahoo kickr core ?

 

Wczoraj aktualizowałem, choć jeszcze nie testowałem czy faktycznie jest lepiej w ERG. Być może, choć cudów nie spodziewam się, ze względu na realizację zmiany oporu w trenażerach Elite. Może optymalizacja? Trzeba będzie sprawdzić, ale jak na razie pogoda nie wymusza katowania się na trenażerze...

 

Upgrado ma problem (jak zresztą całe oprogramowanie Elite...) - często u zalogowanych użytkowników nie będzie informować o dostępnym nowym firmware. Należy się wylogować i ponownie zalogować (ikonka prawy górny róg ekranu), dopiero po tej czynności Upgrado poprawnie wykryje nowy firmware i będzie możliwa aktualizacja.

 

6a6794e0a36a480500d66279c984467a.jpg

 

"Easy Start" jest funkcją dostępną w niektórych trenażerach i oprogramowaniu sterującym, cieszy że i do trenażerów Elite trafiło. Koniec z przepychaniem przy ruszaniu i niemożnością wznowienia interwałów po zaprzestaniu kręcenia.

 

Power Smoothing, czyli wygładzanie mocy było już  obecne od dość dawna, problem w tym, że PID do sterowania oporem trenażera również dostawał dane wygładzone, co powodowało spore zamulenie regulacji zwłaszcza przy wyższych współczynnikach wygładzenia. Jak dla mnie wygładzenie na poziomie 3 (cokolwiek to oznaczało, raczej nie sekundy) było dość optymalne tak dla PID, jak dla danych wyjściowych. Optymalnym byłoby, gdyby PID dostawał dane surowe (bez wygładzania), a wygładzanie byłoby tylko dla danych wyjściowych. Albo osobne wygładzanie PID i osobne dane wyjściowe mocy. To też do weryfikacji, czy coś w tym zmienili.

 

No i warto wspomnieć o jeszcze jednej dodanej funkcji - czyli przekazywaniu w danych trenażera w jednym kanale wszystkich danych trenażera łącznie z zewnętrznymi danymi pulsometru i/lub kadencji. Dotyczy to transmisji BT i jest przydatne zwłaszcza dla Apple TV (ograniczona ilość kanałów BT), choć i w Windows się przyda. Zawsze to tylko jeden kanał do podłączenia, zamiast oddzielnie trenażer, pulsometr itd. 

 



#499 tomaszzzz

tomaszzzz
  • Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 29 wrzesień 2023 - 09:42

Cześć,

 

Jak działa w Direto tryb ERG? Zastanawiam się nad jego kupnem ale trochę poczytałem i dużo ludzi ma do niego zastrzeżenia właśnie o tryb ERG, niestety większość komentarzy czy filmików jest sprzed 2/3 lat i pytanie czy jakieś update softwaru wyeliminowały te problemy ? Czy lepszym wyborem nie będzie Wahoo kickr core ?

 

Cześć, po ostatniej aktualizacji, o której poczytasz post wyżej, miałem dwie jazdy na moim dirteo xr-t.

Testowałem go na treningach, które w moim odczuciu w trybie ERG wychodziły kiepsko np, przy dużych skokach mocy.

Na ten moment jestem bardzo zadowolony, trenażer szybko dochodzi do oczekiwanych watów i utrzymuje się na nich.

Fajnie reaguje też na zmienną kadencję- zauważalnie szybciej moc się stabilizuje.

Wydaje się, że działa też to co miała wprowadzić aktualizacja, to znaczy tzw. "Easy Start" Function.

 

Przed aktualizacją nie byłem szczególnie zadowolony z direto. Tak jak wspomniałem wcześniej po updacie zrobiłem raptem dwa treningi, ale różnica jest baaaardzo na puls.


  • Chertan lubi to

#500 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 31 październik 2023 - 22:45

Pogoda nie rozpieszcza, pora więc odkurzyć trenażer. Direto XR po ostatniej aktualizacji faktycznie działa znacznie lepiej niż poprzednio. Widać, że włosi przyłożyli się do oprogramowania. Pierwsze testy po aktualizacji i parę wniosków mogę sprecyzować. 

 

"Easy Start" jest funkcją dostępną w niektórych trenażerach i oprogramowaniu sterującym, cieszy że i do trenażerów Elite trafiło. Koniec z przepychaniem przy ruszaniu i niemożnością wznowienia interwałów po zaprzestaniu kręcenia.

 

Easy Start działa - po zatrzymaniu ruchu z ustawionym obciążeniem trenażer niemalże od razu zmniejsza obciążenie do minimalnego (no, prawie) co pozwala przez parę sekund (3 - 4s, chyba, jutro zmierzę) rozkręcić napęd trenażera i kontynuować trening. Tak to powinno działać z każdym trenażerem.

 

 

Power Smoothing, czyli wygładzanie mocy było już  obecne od dość dawna, problem w tym, że PID do sterowania oporem trenażera również dostawał dane wygładzone, co powodowało spore zamulenie regulacji zwłaszcza przy wyższych współczynnikach wygładzenia. Jak dla mnie wygładzenie na poziomie 3 (cokolwiek to oznaczało, raczej nie sekundy) było dość optymalne tak dla PID, jak dla danych wyjściowych. Optymalnym byłoby, gdyby PID dostawał dane surowe (bez wygładzania), a wygładzanie byłoby tylko dla danych wyjściowych. Albo osobne wygładzanie PID i osobne dane wyjściowe mocy. To też do weryfikacji, czy coś w tym zmienili.

 

 

Marudziłem nad poprawieniem wygładzania nie tylko tu, na forum Elite też i wygląda na to, że mnie posłuchali. Albo wpadli na ten sam pomysł. Aktualnie wygładzanie nie oddziaływuje na PID i tylko moc transmitowana jest wygładzana w przedziale od 1 do 4s. Pomiar miernikiem w korbie nie wskazuje różnic w oporze czy szybkości reagowania trenażera niezależnie jaki jest ustawiony parametr wygładzania. 

Aktualnie polecam raczej ustawić minimalną wartość uśredniania, czyli 1.

 

 

No i warto wspomnieć o jeszcze jednej dodanej funkcji - czyli przekazywaniu w danych trenażera w jednym kanale wszystkich danych trenażera łącznie z zewnętrznymi danymi pulsometru i/lub kadencji. Dotyczy to transmisji BT i jest przydatne zwłaszcza dla Apple TV (ograniczona ilość kanałów BT), choć i w Windows się przyda. Zawsze to tylko jeden kanał do podłączenia, zamiast oddzielnie trenażer, pulsometr itd. 

 

Ta funkcja również działa dobrze - jednak tu trzeba najpierw w aplikacji Elite dodać czujnik tętna i/lub czujnik kadencji, a następnie sparować z trenażerem - czy raczej zapisać ten wcześniej dodany czujnik do pamięci trenażera. Minusem jest to, że obsługiwane są raczej tylko czujniki BT, bo apka tylko takie czujniki wykrywa. Stąd trzeba pamiętać, że jeśli czujnik tętna nie jest widziany przez trenażer, to trzeba zwolnić powiązanie z urządzeniem które pobiera dane z zapisanego czujnika (np. ubijając aplikację czy wyłączając z urządzenia). Raczej nie da się zapisać kilku czujników i hurtem przesłać do trenażera, czy przesłać nr ANT+. Szkoda.

Pomijając powyższe, to przesyłanie danych tętna (ewentualnie kadencji - choć tu trenażer radzi sobie raczej dobrze) jednym kanałem jest przydatne, zwłaszcza gdy używam Apple TV. 

 

Jeśli chodzi o ERG to jest poprawa. Po poprzedniej aktualizacji musiałem negocjować dodatkowe poprawki w serwisie Elite do korekty PID. Pomimo tego działało i tak nie do końca satysfakcjonująco. Aktualnie byłem pełen obaw, czy czegoś za bardzo nie spierniczyli i okazuje się, że raczej nie. Co prawda interwały testowe miałem nie do końca takie, jak chciałem, bo niby 30s/30s, ale z narastaniem obciążenia przez pierwsze 3 (a w praktyce 4) sekundy. Następny test będzie z ustawieniem on/off i będzie można dokładnie określić czas zmiany i stabilizacji obciążeń. Jednak nawet to, że narastanie obciążenia było ustawione na 3(4) sekundy, to trenażer mniej więcej w tym samym czasie obciążenie ustawiał (może do 5s, ale dostawał dwa sygnały: pierwszy podnieść do połowy obciążenia docelowego, drugi po 3s podnieść do pełnego obciążenia), co jest dobrym wynikiem. 

Taka zgrubna ilustracja:

Zrzut-ekranu-2023-10-31-222441.png

 

rejestracja miernikiem mocy w korbie, a trenażer przy wygładzeniu 1s zapisuje mniej więcej tak (ale to inny interwał, musiałem przełączyć na pomiar trenażerem, nie rejestrowałem 2 mierników jednocześnie):

Zrzut-ekranu-2023-10-31-223135.png

 

a przy wygładzeniu 4s jest całkiem... gładko:

Zrzut-ekranu-2023-10-31-223504.png

W tym ostatnim przypadku, narastanie od minimum do docelowego powinno być w ciągu 4s, to w efekcie uśredniania trwało to dłużej ok. 8s. Zasługa długiego czasu uśredniania wygładzania.

Normalnie jest to ok. 4 s narastania z minimum do maksimum i tyleż samo spadku do minimum. Jak dla mnie optymalnie, nie ma nagłej zmiany obciążenia o np. kilkaset watów, a jest to płynna zmiana w ciągu paru sekund.

 


  • artho lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect




Dodaj odpowiedź