Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#3441 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 27 styczeń 2016 - 23:24

 

Mam Edge 810. Mapy używałem i owszem, zwłaszcza w terenie nie znanym (np. w Niemczech), ale i tak na ogół w trybie "do podglądu gdzie jestem i którędy jechać". A to mi zapewnia również mapka na edge 520 z zaznaczoną moją aktualną pozycją. 

Według opisu 100 mb pamięci ( oczywiście brak obsługi MicrSD)niewiele ale jednak   kawalek np. Polski można  wgrać.

 

A jak się mają takie sprawy

 

- czy jest sekwencyjna obsługa ekranów ( jak np w eTREX) np.Mapa/komputer/wykres/menu....- czy można sobie na jednym z ekranów ustawić np wykres wysokości wgranego wcześniej śladu -najlepiej aktywny wykres tzn. żeby pokazywał aktualną naszą na nim pozycję 

-jak czas pracy na baterii w porównaniu z innymi Edge albo turystycznymi 

-no i najważniejsze...... pola na ekranie mapy - max.2 jak w innych Edge czy może 4- jak w Etrex, Oregonie  itp.



#3442 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 28 styczeń 2016 - 00:17

Ja nie używam routingu w ogóle. GPS służy mi tylko do określenia własnej pozycji jak już jestem w czarnej d...

Dalsze działania i decyzje podejmuję już sam na podstawie własnego doświadczenia i intuicji. Orientację w terenie mam dobrą, ale do dziś nie wyobrażam sobie kilku sytuacji bez pomocy GPSa, gdy było ciemno, albo mgła-mleko i kompletnie nic nie było widać.

 

 

Dodatkowo - to forum SZOSOWE (serio - sprawdź nazwę: szosa.org) i jeśli za SZOSĘ uważasz ścieżki i szlaki w górach, to chyba mylisz pojęcia. 

 

 Wolę polegać na własnym mózgu ;p

 

Bez urazy, ale... teraz użyj mózgu i jako wieloletni członek szosa.org, zgadnij ilu użytkowników tego forum ma więcej niż jeden rower i nie jest to rower szosowy, ale również jest użytkowany z Garminem ;)



#3443 puchaty

puchaty
  • Użytkownik
  • 787 postów
  • SkądGdynia

Napisano 28 styczeń 2016 - 07:40

P: super komputer treningowy

B: no ale mapy i nawigacja kiepsko

P: no ale to komputer treningowy

B: treningowy, ale 810 lepsza do nawigacji

P: ALE TO KOMPUTER TRENINGOWY a szosowcy rzadko korzystają z nawigacji w komputerze

B: no ale szosowcy mają przecież często rowery w teren

GŁUCHY KRUK1: pocałuj mnie w dupę!

GŁUCHY KRUK2: a ty mnie w dupę!



#3444 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 styczeń 2016 - 07:59

Dobre podsumowanie. I starczy :D

Big75 - obsługa sekwencyjna ekranów - sprecyzuj bo nie rozumiem pytania. Jeśli chodzi o automatyczne wyświetlanie kolejnych ekranów to jest od początku serii edge. 

Podobnie wykres wysokości i aktualna pozycja - jeśli kurs zawiera dane o wysokości, to raczej tak, już w edge 500 (i chyba wcześniejszych też) działało to w ten sposób, więc dlaczego w e520 miałoby nie działać?

Co do czasu pracy - póki co takich danych nie posiadam. Producent podaje, że do 15h, czyli pewno bez podświetlenia i bez glonass, włączenie odbiornika ruskich satelitów pewno spowoduje znaczący wzrost poboru prądu, o ile pamiętam w e510 podawali w instrukcji, że czas pracy w trybach: tylko gps: 20h, gps+glonass: 15h, gps+glonass+podświetlenie 100%: 6h. Teoretycznie w przypadku e520 powinny być to jeszcze krótsze czasy pracy, stąd moja rada, żeby glonass włączać tylko wtedy, gdy faktycznie jest potrzebny. 

Oczywiście na dłuższych wyjazdach zawsze można wspomagać się zewnętrznym akumulatorem, żeby uprzedzić pytania: po odłączeniu zewnętrznego zasilania edge faktycznie wrzuca komunikat, że za parę sekund się wyłączy, ale TYLKO wtedy, gdy stoper NIE jest włączony. Przy włączonym stoperze zewnętrzne zasilanie może być w dowolnej chwili włączane i wyłączane bez obaw o wyłączenie edge.

Pola danych na mapie - jak w każdym innym edge 2 szt. Przy 4 mapa byłaby praktycznie nie widoczna. W eTrexie też mam włączone na mapie 2 pola właśnie z tego powodu. Chcesz mieć 4 pola na mapie kup ręczniaka turystycznego, najlepiej z dużym ekranem ;p ;)

 

Z innej beczki: łączność BT znacznie lepsza od e810. Może to zasługa BTLE, ale e520 łączy się szybko i pewnie ze smartfonem, mieszkam na 3 piętrze, a będąc przed budynkiem bez problemów edge łączył się z Xperią Z3, która została w mieszkaniu. Jak będzie z utrzymaniem łączności w trakcie pracy to się dopiero okaże...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3445 big75

big75
  • Użytkownik
  • 1560 postów
  • Skądpolska

Napisano 28 styczeń 2016 - 08:48

 

Big75 - obsługa sekwencyjna ekranów - sprecyzuj bo nie rozumiem pytania. Jeśli chodzi o automatyczne wyświetlanie kolejnych ekranów to jest od początku serii edge. 

 

Nie do końca o automat mi chodzi.

 

Miałem na myśli takie cos:

Ustawiamy sobie np.ekran 1 =np.mapa, ekran 2 =dane komputer ekran 3 =wykres wys . ekran 4 =menu,

 

Teraz jedziemy widzimy mapę klik ( W Etrexie było Joyem ) jest zmiana ekranu na  drugi (czyli w takim układzie jak powyżej na komputer dane), klik zmiana na wykres, klik zmiana na Menu, klik i powrót do pierwszego ekranu czyli Mapa. 

 

To jest cała ta sekwencyjność- tylko pytanie czy  jest opcja żeby Edge sam tego nie zmieniał z automatu albo przynajmniej była możliwośc wyłączenia automatu i ręczna kontrola tych wcześniej ustawionych ekranów .



#3446 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 09:01

Tak, właśnie jest i nie zmienia z automatu

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka



#3447 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 styczeń 2016 - 10:58

Zawsze była sekwencyjność, czyli po ostatnim ekranie wyświetla się pierwszy. Albo z pierwszego możesz przewinąć do ostatniego (paluchem w dotykowych, strzałką góra/dół w e520). Zdecydowanie polecam użycie pilota edge, w 810 był przydatny, w e520 jest jeszcze bardziej użyteczny, a i połączenie wygląda mi na bardziej stabilne, przy edge czasami były problemy z komunikacją pilot->edge, w przypadku edge 520 póki co na razie jest dobrze i stabilnie. Pilot zapewnia obsługę 3 przycisków,  przycisk do zmiany ekranów działa na dwa sposoby: krótkie przyciśnięcie: następny ekran, przyciśnięcie i przytrzymanie: poprzedni ekran, przycisk Lap tylko zaznaczanie okrążeń, przycisk trzeci dowolnie programowany choć ilość funkcji ograniczona, domyślnie o ile pamiętam to start/stop i druga funkcja to włączenie podświetlenia. U mnie wciśnięcie: mapa, przytrzymanie: ekran podsumowania okrążeń (wygodne, bo to ostatni ekran, przełączenie do pierwszego z dowolnego ekranu po sekwencji: przytrzymaj i przyciśnij, szkoda, że nie dali możliwości przejścia bezpośrednio do pierwszego ekranu). Parę zł kosztuje, ale zdecydowanie przydatny gadżet, zwłaszcza do szybkiego zaznaczania okrążeń i podglądu mapy (pilota mam zainstalowanego przy klamkomanetce).

 

W każdym edge (i nie tylko) jest opcja automatycznego przewijania ekranów. Ja tego nie stosuję, bo wtedy kiedy potrzebuję danego ekranu na pewno będzie wyświetlany inny, ale niektórzy to lubią, zwłaszcza jeśli mają w użyciu np. tylko 2 ekrany. 

 

Co jeszcze ciekawe, to to, że przy przełączeniu na lewej krawędzi jest podgląd na którym aktualnie ekranie jesteśmy, czyli wygląda to mniej więcej tak:

 

|

|

||

|

|

|

 

Czyli mamy włączonych 6 ekranów, aktualnie przełączyliśmy na trzeci. Po przełączeniu po chwili toto znika, ale na czas przełączania pokazuje się.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3448 rjarosz

rjarosz
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 13:25

koledzy...a wjaki sposób wgrać mapę UMP do EDGE520?



#3449 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:01

Pierwszy post to warto się przywitać ;p

 

Normalnie. Trzeba zbudować odpowiednią mapę. Jest parę sposobów. 

1. Programy Garmina:

  • Map Install
  • MapSource
  • BaseCamp

Właściwie BaseCamp do instalacji mapy używa Map Install, ale może być użyty do paru innych celów np. do instalacji MapSource: Mając BC zainstalujemy aktualizację MapSource i wtedy łatwiej jest manipulować na mapach które chce się zainstalować.

 

Przy wysyłce map wskazuje się obszary które będą stanowić mapę, MS pokazuje ile będzie docelowych MB danych w mapie. 

Oczywiście mapę nalezy najpierw w pc zainstalować: instalator UMP/OSM(różne rodzaje) ściągnąć z sieci, zainstalować mapy, później uruchomić MS, BC, TC... mapa będzie w tych programach dostępna.

Po wysłaniu mapy na urządzenie (albo przy użyciu przerobionej wersji MS jest możliwość wysłania mapy również na inne dyski niż urządzenie) należy zmienić nazwę na nazwę mapy bazowej, oczywiście rozszerzenie ma zostać .img (i nie jest to obrazek ;p).

 

Można też wysłać odpowiednie obszary map za pomocą alternatywnych narzędzi np. Send Map. Ale to bardziej zaawansowane.

Ewentualnie grzecznie poprosić, to po określeniu obszaru zainteresować mogę taką mapkę sporządzić i udostępnić do pobrania.

 

Obszary UMP do selekcji:

gallery_2211_141_18636.png

Pobrać i zaznaczyć tak żebym wiedział który obszar kogo interesuje. Albo np. opisowo okolice Rzeszowa, Krakowa itp 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3450 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:06

Nawiasem mówiąc, podział map jest często absurdalny aż boli. Nie wiem, czym kierował się człowiek, który tak wiele dużych miast rozbił na kilka map - czy linii podziału naprawdę nie dało się przesunąć, aby każdy segment tworzył logiczną całość?


rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#3451 rjarosz

rjarosz
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:10

sorry

Witam koledzy

Dziękuję koledzy



#3452 blazej

blazej
  • Użytkownik
  • 291 postów

Napisano 28 styczeń 2016 - 14:18

Albo, przynajmniej zwiększyć gęstość pól mapy dla efektywniejszego wyboru

Wysłane z mojego SM-T815 przy użyciu Tapatalka



#3453 rjarosz

rjarosz
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 10:58

Zainstalowałem MapSource, wybrałem interesujące mnie rejony mapy ale jak je przesłać do urządzenia lub na HDD (wiem, póżniej muszę zmienić nazwę pliku i rozszerzenie na .img)?

 



#3454 rjarosz

rjarosz
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 10:58

mam edge520...sorry nie napisałem



#3455 rjarosz

rjarosz
  • Użytkownik
  • 23 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 11:10

dałem radę...zainstalowałem poprawki do MS umożliwiające zapis na HDD...już po sprawie:)



#3456 beskidbike

beskidbike
  • Użytkownik
  • 2475 postów
  • SkądBielsko-Biała

Napisano 29 styczeń 2016 - 11:16

Czy mapy UMP wersji TOPO,niby dedykowanej dla Edge, pobranej  stąd:

http://ump.waw.pl/wszystkie.html

nie da się wrzucić do Egde 520? Oczywiście po wcześniejszym pobraniu na kompa, ale bez żadnych przeróbek.



#3457 kryniu

kryniu
  • Użytkownik
  • 415 postów
  • SkądKórnik

Napisano 29 styczeń 2016 - 21:20

Pytanie do praktyków : który z aktualnie dostępnych edge ma możliwość ładowania baterii w czasie jazdy bez wyłączenia?
Jestem użytkownikiem edge 500 i przy długich trasach( pow ca 400km) ten problem mnie spotkał , wiem na 100
% że 500 tka takiej możliwości nie posiada, wiem też że istnieje specjalny kabelek itd. Który to umożliwia, ale w związku z planami nabycia nowego garmina Mnie interesuje tylko rozwiązanie producenta

Wysłane z mojego SM-T235 przy użyciu Tapatalka



#3458 chudeusz09

chudeusz09
  • Użytkownik
  • 263 postów

Napisano 29 styczeń 2016 - 21:57

810 ma taką możliwość.

#3459 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 styczeń 2016 - 23:11

Każdy nowy Edge ma. Tak jak już wcześniej wspominałem Edge mają funkcję, która po odłączeniu zasilania zewnętrznego proponuje wyłączenie urządzenia i odlicza do automatycznego wyłączenia. W Edge 810 (i pewno 800 oraz 510, aczolwiek jak informuje parmenides jednak 510 "normalnie" nie ma możliwości rejestracji aktywności i ładowania, prawdoodobnie potrzebny będzie taki sam kabel jak do 500) niezależnie od tego czy włączony jest stoper, czy też nie odłączenie zasilania zewnętrznego powoduje rozpoczęcie odliczania do wyłączenia. Choć raz czy dwa ta funkcja nie zadziałała podczas testu (który przed chwilą kilkukrotnie wykonałem), to jednak należy przyjąć, że odłączenie zasilania równa się próbie wyłączenia Edge.

Funkcja ta jest prawdopodobnie żywcem zapożyczona z samochodowych Nuvi - o ile tam ma sens, bo wyłączenie zasilania oznacza wyłączenie zapłonu (i odcięcie zasilania gniazda zapalniczki, aczkolwiek np. u mnie mam gniazdo zasilane cały czas), to jest kompletnie bez sensu w komputerku rowerowym.

 

Na szczęście w Edge 520 zostało to poprawione - wyłączenie komputerka następuje jedynie wtedy, gdy nie jest włączony stoper. Jeśli jest włączony, czyli aktywność jest rejestrowana, można wielokrotnie podłączać i odłączać zasilanie zewnętrzne bez obawy o nagłe wyłączenie Edge.

 

Jak ta funkcja działa w Edge 1000 niestety nie wiem.

 

Po kolejnym treningu muszę niestety sprostować moją dobrą opinię na temat kalibracji Bushido za pomocą Edge. Funkcja jednak działa tak samo jak w innym oprogramowaniu, tzn. sprawdza tylko, czy docisk mieści się w zakresie dopuszczalnego docisku hamulca do koła. Pokrycie się mocy trenażera z P2M na moim ostatnim treningu, to był ślepy traf. Jedyny sensowny sposób na hamowanie zgodnie z miernikiem mocy, to pod koniec rozgrzewki doregulowywanie śrubą docisku. 

Chyba na razie jedynym oprogramowaniem potrafiącym regulować moc hamowania na podstawie miernika mocy jest TrainerRoad.

 

Znalazłem "babola" w treningach wrzucanych do kalendarza connect i synchronizowanych z edge 520. Co prawda dotyczy to tylko obsługi trenażera smart, ale...

Problem wygląda tak: kalendarz się dobrze synchronizuje, edge proponuje wykonanie treningów zaplanowanych, jednak ich uruchomienie następuje bez regulacji mocy hamowania trenażera. Nie ma to znaczenia w przypadku treningów na normalnych trenażerach lub na szosie (terenie), jednak w omawianym przypadku pozostaje niedosyt...

 

Prostuję - jednak funkcja działa poprawnie, tylko należy zadbać o to, żeby trenażer ANT+ FE-C był wykryty przed uruchomieniem treningu - obojętnie czy z planu kalendarza, z treningów, czy z menu Trenażer rowerowy - Realizuj trening, aczkolwiek ta ostatnia opcja jest dostępna dopiero po wykryciu trenażera.Taka upierdliwość występuje chyba tylko w przypadku Bushido, bo trenażery zasilane z sieci energetycznej powinny być widoczne dla edge cały czas po podłączeniu do prądu. Bushido jest jednak dość specyficznym trenażerem i żeby wykorzystać jego możliwości w pełni, a także móc nim sterować niezbędne jest wygenerowanie prądu poprzez kręcenie kołem. Tak więc trening planowany (warunek: treningi zaplanowane wg ściśle określonej mocy, a nie jej zakresu czy strefy) należy uruchamiać po wykryciu trenażera. Może to trochę dziwne, ale po włączeniu i wykryciu trenażera do czasu wyłączenia edge obsługa treningów z regulacją mocy działa prawidłowo. 

 

PS. Usunąłem posty praktycznie nie na temat, proszę trzymać się tematu  wątku, bicie piany i dyskusje po próżnicy będą lądowały w koszu - nie mam zbyt restrykcyjnego podejścia i niewielkie odstępstwa od tematu oczywiście są dopuszczalne, ale trolowania tolerować nie będę.


  • kryniu lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3460 mm85

mm85
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 30 styczeń 2016 - 06:48

Edge 1000 bez problemu można ładować w czasie jazdy, tylko dojście kablem usb jest od spodu i pasuje tylko w oryginalnym zwykłym mocowaniu na kierownicy. Jak mamy E1000 na mostku lub przed nami, ciężko dojść z kablem do ładowania.  


  • kryniu lubi to



Dodaj odpowiedź