Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#3861 uve

uve
  • Użytkownik
  • 144 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 21:00

A jeszcze zapytam czy też spotykacie się z zachowaniem, że: wychodzę z domu, odpalam 520, szuka satelit, łapie fixa (gps ready), po parunastu sekundach komunikat "lost satellites" i szuka fixa od nowa. Potem już go trzyma. Miałem tak w obu trybach gps+glonass oraz sam gps. Nie jest to powtarzalne za każdym razem.

Również nigdy nie miałem takiej sytuacji.

Tak przy okazji, bo ostatnio się zastanawiałem. Jak w 520 wymienia się baterię?



#3862 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 21:35

A jak z dokładnością GPS (w sensie metrów) - powinno to gdzieś siedzieć w menu. Ja miałem jednego Fenixa z prawdopodobnie uwalonym chipem GPS - dokładność była katastrofalna i tylko on był mi w stanie zgubić zasięg GPSa.

Przeważnie jest ok. 30m dokładności. Przy "zerwaniu" sygnału (lost satellites) wpada w ok 365m i słupki sygnału satelit znikają na moment. W tym czasie wykrywa ruch (movement detected). Tak, siedzę teraz i bawię się tym trybem podglądu satelit.

A w międzyczasie szukam gdzie tu pisać, czy jakiś mail zagraniczny do garmina czy do dystrybutora (azymut)



#3863 mucher

mucher
  • Użytkownik
  • 283 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 21:43

[email protected] - normalnie po polsku.

 

No wg mnie wygląda to na nie halo - raczej nie powinien gubić sygnału po złapaniu fixa, 30m to też nei jest za dobra dokładność.



#3864 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 17 kwiecień 2016 - 22:17

Zgłosiłem ticket z opisem przygód. Zdam raport jak dostanę odpowiedź. Zobaczymy czy będą chcieli log diagnostyczny, który udało mi się zebrać przy gubieniu satelit. Niestety (albo stety) jest w postaci binarnej więc sam go nie rozkoduje (jedyne co z niego widać to model chipu gps-u http://www.mediatek....ity/gps/mt3333/ )



#3865 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 18 kwiecień 2016 - 07:36

@Prozor - niejasno się wyraziłem. Chodziło mi o to, że niezależnie co ustawi, przy braku czujnika (taka sytuacja była omawiana) wielkość koła wpisana do urządzenia nie będzie miała znaczenia, bo prędkość będzie liczona wg GPS.

A, to co innego (jakoś nie bardzo wierzyłem, że Ty możesz takie herezje pisać ;)) - teraz wszystko jasne :D

 

 

@Prozor, zrobiłem dwa podejścia do tego segmentu Kochanów-Kleszczów

1) https://www.strava.c...nts/13202775041

2) https://www.strava.c...nts/13202775304

Po 1) na szczycie dałem pauzę, tryb GPS+Glonass -> OFF -> GPS Only, wznowienie nagrywania po złapaniu fixa (wręcz natychmiastowo), zjazd i wyjazd drugi raz używając tylko GPS. Warunki lepsze, bo bezchmurne niebo. Oba ślady poprawne, choć nie wiem czy słusznie, ale wydaje mi się, że sam GPS jakby mniej szarpany.

 

Tak, zgadza się - sam gps ma bardziej dokładny ślad, widoczne to jest zwłaszcza przy niskich prędkościach (chód, bieg, powolna jazda), a glonass wspomaga w łapaniu pierwszego fix'a (zwłaszcza, jeśli widoczna jest tylko północna strona nieba). Czyli tamten błąd należy traktować raczej incydentalnie i miejmy nadzieję, że się raczej nie powtórzy ;).

 

 

Drobne info - u mnie wyświetla się po 12 minutach (3 dzień).

Pozdrawiam

 

 

Tak, w nowym oprogramowaniu edge (raczej tylko edge, F3 dalej po 6min) takie info wyskakuje po 12 minutach. Zastanawiam się, czy to nie błąd w oprogramowaniu, bo tak teoria, jak i praktyka wykazuje, że początkowa niestabilność HRV R-R występuje w początkowych minutach treningu i góra po 6 minutach stabilizuje się.

 

 

No właśnie - u mnie raz tak, raz siak; zastanawiam się z czego to wynika.

 

 

Zgodnie z Monitoring Zmęczenia (wywiad z Ryszardem Szulem pierwotnie opublikowany w magazynie bieganie - z ciekawości wcześniej nawet zakupiłem wydanie elektroniczne, czyli pdf, całkiem ciekawy magazyn) zaburzenia rytmu zatokowego występują właśnie do 6 minut, później (chyba niezależnie od poziomu zmęczenia) ustępują - te zaburzenia to reakcja organizmu na poprzedni(e) trening(i) i są ściśle związane ze zmęczeniem.

 

 

 

Tak przy okazji, bo ostatnio się zastanawiałem. Jak w 520 wymienia się baterię?

 

Tak samo jak w pozostałych Edge - na ogół się akumulatora nie wymienia przez cały okres eksploatacji, no chyba, że po kilku długich latach, to wtedy rozkręca się obudowę odpina stary akumulatorek, podłącza nowy, skręca i już. Pytanie tylko, czy zastosowano jakiś nowy (kształtem) akumulator, czy jest jakiś użyty wcześniej w innych modelach.

 

 

Niestety (albo stety) jest w postaci binarnej więc sam go nie rozkoduje (jedyne co z niego widać to model chipu gps-u http://www.mediatek....ity/gps/mt3333/ )

 

 

No niestety, garmin stosuje chipy mediateka, które nie grzeszą dokładnością (za to mają zaletę z punktu widzenia producenta: cena, znaczy tanie są...)

zestawienie graficzne:

GPS_Accuracy.png

Krótka legenda: kółka w rogach oznaczają poziom dokładności:

  • prawy górny róg - mały rozrzut kolejnych odczytów, duża powtarzalność kolejnych odczytów, niewielkie przesunięcie (lub brak) od punktu pomiarowego
  • lewy górny róg - mały rozrzut kolejnych odczytów, duża powtarzalność kolejnych odczytów, stałe (i czasami duże) przesunięcie od punktu pomiarowego
  • prawy dolny róg - duży rozrzut kolejnych odczytów, mała powtarzalność kolejnych odczytów, niewielkie przesunięcie (lub brak) od punktu pomiarowego - uśrednienie kolejnych pomiarów spowoduje wyznaczenie punktu w środku
  • lewy dolny róg - największy błąd: duży rozrzut kolejnych odczytów, mała powtarzalność kolejnych odczytów, duże przesunięcie od punktu pomiarowego

Czyli czym bliżej dolnego lewego rogu tym gorsza dokładność, a czym bliżej górnego prawego, tym lepsza.

 

A szczegółowy opis co i jak w "Dokładność GPS w Garminach, Polarach i innych" - tak jest wyjaśnienie, jak i porównania tabelaryczne (można porównać np. 920xt w trybie gps i gps+glonass - tu widać zmniejszenie tak dokładności, jak i każdego innego parametru). 

Jak widać z powyższego zestawienia, nowsze odbiorniki Garmina (w tym Edge!) posiadają chipy Mediateka i niestety pomimo niewątpliwych zalet w czułości i szybkości, nie grzeszą nadmierną dokładnością, a użycie glonass oprócz zmniejszenia dokładności powoduje większe zużycie energii. 


  • arthuryankovski lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3866 mm85

mm85
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 18 kwiecień 2016 - 21:40

Pytanie do posiadaczy Edga i opaski vivosmart hr, vivofit może fenix 3 hr, które monitorują naszą cało dniową aktywność.  

Urządzenia liczą na okrągło kroki kalorie itp. Podczas treningu na rowerze korzystając z obu, czy trening będzie zdublowany, czy Garmin Connect oleje dane z zegarka i weźmie dokładniejsze dane z Edga ?

Chodzi mi na przykład o sumę kalorii z całego dnia

Testował ktoś jak sie sprawdza nowa opaska vivosmart HR z pomiarem tętna z nadgarstka, podobno może pokazywać tętno na naszym Edgu, można zapomnieć o opasce na klatce piersiowej :D        



#3867 spec

spec
  • Użytkownik
  • 287 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 kwiecień 2016 - 09:18

testowałem F3  i E1000  dublet :) , jak masz włączoną aktywność

kolega testował F3HR i E1000  powiedzmy ,że prawie to samo co z paska :) , były minimalne różnice ale podobno mocno dopięty pasek

daje lepszy wynik

 


  • mm85 lubi to

#3868 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 kwiecień 2016 - 20:43

Tak, trening jest dublowany przy użyciu obu urządzeń - choć np. Strava odrzuca dubel, pierwszy zsynchronizowany jest ważny. Ale to jest prawdziwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy oba urządzenia rejestrują aktywność.

O ile pamiętam z FAQ Garmina to kalorie z kroków podczas załączonej aktywności nie są sumowane do dziennej sumy. Same kroki oczywiście tak (np. bieganie, ale też wstrząsy podczas jazdy, również samochodem ;))


  • mm85 lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3869 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 19 kwiecień 2016 - 21:31

W odpowiedzi od supportu garmina dostałem informację by zaktualizować wersję firmware (a mam już 5.30) oraz zrobić Master Reset. Co do tego czy to pomogło na gubienie na krótko fixa na początku to nie wiem (nadal się zdarza, ale muszę zrobić więcej prób na codzień). Za to w wyniku resetu poza tym, że trzeba było ustawiać wszystko od nowa to zniknęły wszystkie segmenty ze stravy z urządzenia i za nic nie potrafię ich przywrócić. Próbowałem już odpinać gc od stravy kilkukrotnie, odpinać edge z garmin express i gc oraz ze stravy i nic. W gc są wszystkie, robię synchronizację, a na urządzeniu pusto.



#3870 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 19 kwiecień 2016 - 23:09

Bo trzeba było skopiować zawartość Edge do PC i odtworzyć to co potrzebujesz, a zwłaszcza profile z ustawieniami ekranów, ustawienia użytkownika powinny się zsynchronizować z connectem.

Upewnij się, że na edge nie masz żadnych segmentów (z poziomu pc), rozłącz konta connect <-> strava, zsynchronizuj, wyłącz edge, połącz konta connect <-> strava, dla pewności zaznacz jakiś segment gwiazdką, włącz edge i zsynchronizuj z connect. Powinno zaskoczyć.


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3871 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 19 kwiecień 2016 - 23:23

Nie wiem co to za magia, ale po wykonaniu tego zadziałało dla nowo oznaczanych segmentów. Wcześniej chyba nie robiłem off/on między synchronizacjami. Teraz zostaje od-gwiazdkować wszystkie i zaznaczyć ponownie i wracam do punktu wyjścia.



#3872 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 20 kwiecień 2016 - 07:22

Żadna magia ;)

Odłączałeś konta i połączyłeś je ponownie, czy tylko zsynchronizowałeś (gwiazdka) nowy segment?


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3873 trace_error

trace_error
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 20 kwiecień 2016 - 08:22

Odłączałem konta, potem synchronizacja (po kablu), podpinałem z powrotem, dodawałem nowe segmenty i kolejna synchronizacja. Nic się nie pojawiało w katalogu segments. Różnicą, po której zadziałało to zrobienie on/off urządzenia po odpinaniu urządzenia z komputera po każdej z synchronizacji.



#3874 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 kwiecień 2016 - 10:39

Jestem po wstępnych testach aplikacji BaronBiosystem dla Connect IQ - Xert póki co jest w fazie testów beta i dostęp do tego systemu analizy danych jest (na razie pewno) darmowy, ale dla zainteresowanych warto spróbować (dyskusja w wątku treningu z pomiarem mocy).

 

W skrócie - oprócz aplikacji na smarfona wypuścili 4 aplikacje dla CIQ (zestawienie i opis), są to:

MPA and Colour-Coded Power

mpa-520.png

apka wyświetla dwa pola (w opcji minimalistycznej tak MPA jak i Power na jednym polu) MPA oznacza maksymalną dostępną moc i jest definiowana w serwisie Xert na podstawie testów/dotychczasowych treningów, ale równie dobrze można wpisać z palucha. Drugie pole to pole to aktualna moc, również średnia np. 3s (uśrednianie konfigurowane z poziomu connect mobile lub express), jednak do tego w jakim kolorze będzie wyświetlana moc niezbędny jest profil z Xert'a. Kolor w jakim jest wyświetlana moc jest dość intuicyjny: zielony - znacznie poniżej progu, niebieski - tuż pod progiem (w praktyce zakres SS - tak mniej więcej), biało/czarny - tuż nad progiem, żółty - 180s lub mniej do wyczerpania, czerwony - 30s lub mniej do wyczerpania, fioletowy - powyżej MPA. Medal wyskakuje wtedy, gdy rzeczywistość przekroczy kalkulacje ;)

 

Użyteczność? O ile ustawienia użytkownika są poprawne, to w miarę przydatne narzędzie. Zwłaszcza część wyświetlająca moc - tu pole do popisu dla innych programistów, bo zastosowanie koloru nawet do oznaczenia stref (1 - 7, niekoniecznie czas do wyczerpania, choć jeśli to działa, to czemu nie?) jest bardzo intuicyjnym rozwiązaniem.

 

Kolejnym polem jest: Time to Exhaustion 

ttr2-520.png

To te dwa pola na dole z napisami "900W @100W" i "700W @500W" - domyślnie zamiast tego jest napis "100W TTR" (czas do odpoczynku dla  mocy 100W) i "500W TTE" (czas do wyczerpania przy generowanej mocy 500W) - w teorii oznacza to, że przy generowaniu mocy np. 500W (w pełni konfigurowane zgodnie z aktualnymi potrzebami) wyczerpanie nastąpi po np. 5 min, jeśli zamiast przykładowych 500W generuje się 700 to czas do wyczerpania znacznie szybciej dojdzie do zera, co więcej jest uwzględnione dotychczasowe zmęczenie, jak się dobrze ustawi, to faktycznie działa. Nieco gorzej jest z TTR, czyli czasem do odpoczynku - w teorii można ustawić zero co oznacza czas całkowitego odpoczynku po zatrzymaniu (a kto będzie się zatrzymywał, żeby odpocząć?!), lub wyższe moce np. moc wystarczającą do regeneracji przy zmianach. Ale co do działania tego mam pewne wątpliwości, bo przy obecnych moich ustawieniach ten czas jest stanowczo zbyt długi. Podobnie jak przy poprzednim polu uwzględnia się tu aktualny wysiłek.

 

Kolejnym polem jest Fat and Carbs

fatcarb2-520.png

Ilustracja powyżej wyświetla szacowane zużycie tłuszczu i węglowodanów jako paliwa podczas całego wysiłku w gramach, a wcześniejsza w watach (tej opcji nie sprawdzałem, być może wartość chwilowa czyli ile w danej chwili energii jest produkowane z tłuszczu, a ile z węglowodanów). Również powiązana z profilem Xerta, ale również to pole mogłoby być zrobione przez innych programistów choć wymagałoby określenia przez użytkownika stref, można przyjąć statystycznie (i tak pewno Xert robi), albo z badań wydolnościowych. 

Podobnie jak poprzednio oba pola mogą wyświetlać się w kolorze, choć tutaj tylko albo na czerwono: tłuszcz - optymalna strefa spalania tłuszczu (i to nie niska regeneracyjna, tylko raczej nieco wyższa 2 i 3 - chodzi głównie o szybkość przetwarzania paliwa na energię, czyli przy niskich mocach może i potrzeby energetyczne są zaspokajane przez tłuszcz, ale niska ilość wytwarzanej energii przekłada się na niskie zużycie tłuszczu - no mniej więcej...), a w przypadku węglowodanów kolor czerwony pokazuje się od progu i wyżej.

Ciekawy bajer, mogący mieć praktyczne zastosowanie i to nie jedno. Widzę tu co najmniej dwie możliwości - optymalizacja źródeł energetycznych w trakcie ruchu ze wskazaniem na tłuszcz, a druga to optymalizacja ilości przyjmowanych węglowodanów w trakcie i po treningu. Ile to razy w czasie jazdy je się, bo trzeba, ilość mało ważna, byle nie za mało? A co gdyby widać było, ile zostało spalone i przyjmowanie większej ilości mija się z celem? Albo szybkie zrobienie bilansu energetycznego, czy korzystać z okna węglowodanowego po treningu, czy też raczej ładowanie węglowodanami nie ma większego sensu, bo praktycznie nie ma co uzupełniać lub do uzupełnienia spalonej ilości wystarczy normalne pożywienie?

W tym zakresie miałby zastosowanie wariant z wyświetlaniem ilości całkowitego zużycia w gramach (uwaga: trzeba zapamiętać po zatrzymaniu stopera, bo po zapisie dostępu do tych informacji póki co nie ma...), bilans jakie są proporcje tłuszcz/węgle w watach ma już znacznie mniejsze znaczenie, choć można się tym też pobawić i być może będzie miało zastosowanie w określonym typie treningów.

 

No i na koniec: Bioshift 

bioshift-520.png

Jest to pole (może być również malutkie) z informacjami o optymalnej kadencji. Jako jedyne nie powiązane z profilem Xert, a "uczące" się w czasie pracy. Czyli analizuje stosunek kadencji do mocy (tak - jak w pozostałych polach, bez miernika mocy się nie obejdzie...), być może uwzględnia inne czynniki i proponuje optymalną kadencję - wyświetla się aktualna kadencja oraz na suwaczku pokazuje się czy jest w polu optymalnym (kreska o kolorze zielonym), czy poza optymalną kadencją (kreska o kolorze od żółtego do czerwonego) tak w górę, jak w dół. Jedyna uwaga to to, że ta kreseczka mogłaby mieć kształt suwaczka jak słupek w termometrach, bo na malutkim polu ciężko zauważyć kolor kreseczki, ale poza tym proponowana wartość optymalna pokrywa się z moimi odczuciami tj 88 - 92 obr/min (dla mnie rzecz jasna).

 

Reasumując - pola niewątpliwie ciekawe, choć (większość) wymaga konta i analiz w serwisie xertonline.com (póki co darmowe). Należy pamiętać o ograniczeniach CIQ, który w Edge dopuszcza użycie jedynie 4 pól IQ w danym profilu (nie na danym ekranie, ale profilu bo obliczenia są wykonywane niezależnie od wyświetlonego ekranu), tak więc po zastosowaniu wszystkich tu wymienionych, innych dodatkowych pól już w tym profilu dodać się nie da. Czyli fajnie byłoby, gdyby BaronBiosystems wprowadził również pola zawierające jednocześnie dwa lub trzy w/w pola IQ...


  • Jastrzi lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3875 mm85

mm85
  • Użytkownik
  • 13 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 10:49

Czy te nowe aplikacjie IQ zjadają szybciej baterie ?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka



#3876 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 644 postów

Napisano 21 kwiecień 2016 - 11:03

Witam. Czy ktos sie orientuje czy w Garminach Edge da sie ustawic wyswielanie tetna w skali % wzgledem VO2max? (Edge 510)
Using Tapatalk

#3877 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 kwiecień 2016 - 11:32

 

Czy te nowe aplikacjie IQ zjadają szybciej baterie ?

 

Prawdopodobnie, bo w końcu procesor edge musi dodatkowych obliczeń trochę zrobić. Ale ile, ciężko powiedzieć. No i dotyczy to każdej aplikacji CIQ. W przypadku konieczności zapewnienia trybu "eko" (najmniejsze zużycie energii, warto korzystać z profilu bez Glonass, aplikacji CIQ, podświetlenia, bez BT. Choć z drugiej strony na wyjazdy o długim czasie trwania (kilkanaście godzin i dłużej) w czasie jazdy można podłączyć edge do małego powerbanku i problem załatwiony...

 

Witam. Czy ktos sie orientuje czy w Garminach Edge da sie ustawic wyswielanie tetna w skali % wzgledem VO2max? (Edge 510)

 

Jasne - wyliczasz sobie te strefy wg Twojego tętna VO2max i tak wpisujesz zakresy. W końcu nikt nie zmusza do używania domyślnych stref tętna, można zdefiniować sobie dowolnie.

Problemem tylko będzie zdefiniowanie tętna VO2max... LTHR rozumiem, wyznaczyć da się dość łatwo, ale tętno VO2max? Jako maksymalne do utrzymania tętno przez 5 min? Obecnie coraz bardziej skłaniam się do ustawień stref tętna wg LTHR, strefa 5 powyżej progu (>100% LTHR), 4: 95-100%, 3: 89-95%, 2: 80-89%, 2: <80%. 


  • czarusblitz lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3878 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 22 kwiecień 2016 - 13:31

Witam

 

Możecie polecić jakieś sprawdzone czujniki tętna (ANT+ do EDGE510)?

Troszkę drogawe te garminowskie, no chyba, że jednak najlepsze.

 

Pozdrawiam



#3879 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 23 kwiecień 2016 - 19:51

Chodzi o w miarę tanie, a dobre? Adidas Zone-B - na alledrogo jest do dostania za 85 zł z przesyłką. W komplecie dostaniesz opaskę z migającą diodą informującą odpowiednimi kolorami (zielony, żółty, czerwony) o strefie tętna, ale też po naciśnięciu przycisku wyświetla HR. Pracuje równolegle z innym odbiornikiem np. Edge, ale raczej wykorzystać ją możesz do np. biegania. Mam kilka opasek, miedzy innymi Zone (wcześniejsza wersja - ale raczej "B" to chodzi o poprawioną opaskę) i przez lata sprawuje się nienagannie, tylko musiałem wymienić samą opaskę, bo podczas prania została wrzucona poza bęben pralki i uległa lekkiej destrukcji ;).


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#3880 znajomy

znajomy
  • Użytkownik
  • 80 postów

Napisano 24 kwiecień 2016 - 11:16

 ale raczej wykorzystać ją możesz do np. biegania

Dzięki

Znaczy, że nie bardzo na rower?





Dodaj odpowiedź