Jestem po wstępnych testach aplikacji BaronBiosystem dla Connect IQ - Xert póki co jest w fazie testów beta i dostęp do tego systemu analizy danych jest (na razie pewno) darmowy, ale dla zainteresowanych warto spróbować (dyskusja w wątku treningu z pomiarem mocy).
W skrócie - oprócz aplikacji na smarfona wypuścili 4 aplikacje dla CIQ (zestawienie i opis), są to:
MPA and Colour-Coded Power
apka wyświetla dwa pola (w opcji minimalistycznej tak MPA jak i Power na jednym polu) MPA oznacza maksymalną dostępną moc i jest definiowana w serwisie Xert na podstawie testów/dotychczasowych treningów, ale równie dobrze można wpisać z palucha. Drugie pole to pole to aktualna moc, również średnia np. 3s (uśrednianie konfigurowane z poziomu connect mobile lub express), jednak do tego w jakim kolorze będzie wyświetlana moc niezbędny jest profil z Xert'a. Kolor w jakim jest wyświetlana moc jest dość intuicyjny: zielony - znacznie poniżej progu, niebieski - tuż pod progiem (w praktyce zakres SS - tak mniej więcej), biało/czarny - tuż nad progiem, żółty - 180s lub mniej do wyczerpania, czerwony - 30s lub mniej do wyczerpania, fioletowy - powyżej MPA. Medal wyskakuje wtedy, gdy rzeczywistość przekroczy kalkulacje
Użyteczność? O ile ustawienia użytkownika są poprawne, to w miarę przydatne narzędzie. Zwłaszcza część wyświetlająca moc - tu pole do popisu dla innych programistów, bo zastosowanie koloru nawet do oznaczenia stref (1 - 7, niekoniecznie czas do wyczerpania, choć jeśli to działa, to czemu nie?) jest bardzo intuicyjnym rozwiązaniem.
Kolejnym polem jest: Time to Exhaustion
To te dwa pola na dole z napisami "900W @100W" i "700W @500W" - domyślnie zamiast tego jest napis "100W TTR" (czas do odpoczynku dla mocy 100W) i "500W TTE" (czas do wyczerpania przy generowanej mocy 500W) - w teorii oznacza to, że przy generowaniu mocy np. 500W (w pełni konfigurowane zgodnie z aktualnymi potrzebami) wyczerpanie nastąpi po np. 5 min, jeśli zamiast przykładowych 500W generuje się 700 to czas do wyczerpania znacznie szybciej dojdzie do zera, co więcej jest uwzględnione dotychczasowe zmęczenie, jak się dobrze ustawi, to faktycznie działa. Nieco gorzej jest z TTR, czyli czasem do odpoczynku - w teorii można ustawić zero co oznacza czas całkowitego odpoczynku po zatrzymaniu (a kto będzie się zatrzymywał, żeby odpocząć?!), lub wyższe moce np. moc wystarczającą do regeneracji przy zmianach. Ale co do działania tego mam pewne wątpliwości, bo przy obecnych moich ustawieniach ten czas jest stanowczo zbyt długi. Podobnie jak przy poprzednim polu uwzględnia się tu aktualny wysiłek.
Kolejnym polem jest Fat and Carbs
Ilustracja powyżej wyświetla szacowane zużycie tłuszczu i węglowodanów jako paliwa podczas całego wysiłku w gramach, a wcześniejsza w watach (tej opcji nie sprawdzałem, być może wartość chwilowa czyli ile w danej chwili energii jest produkowane z tłuszczu, a ile z węglowodanów). Również powiązana z profilem Xerta, ale również to pole mogłoby być zrobione przez innych programistów choć wymagałoby określenia przez użytkownika stref, można przyjąć statystycznie (i tak pewno Xert robi), albo z badań wydolnościowych.
Podobnie jak poprzednio oba pola mogą wyświetlać się w kolorze, choć tutaj tylko albo na czerwono: tłuszcz - optymalna strefa spalania tłuszczu (i to nie niska regeneracyjna, tylko raczej nieco wyższa 2 i 3 - chodzi głównie o szybkość przetwarzania paliwa na energię, czyli przy niskich mocach może i potrzeby energetyczne są zaspokajane przez tłuszcz, ale niska ilość wytwarzanej energii przekłada się na niskie zużycie tłuszczu - no mniej więcej...), a w przypadku węglowodanów kolor czerwony pokazuje się od progu i wyżej.
Ciekawy bajer, mogący mieć praktyczne zastosowanie i to nie jedno. Widzę tu co najmniej dwie możliwości - optymalizacja źródeł energetycznych w trakcie ruchu ze wskazaniem na tłuszcz, a druga to optymalizacja ilości przyjmowanych węglowodanów w trakcie i po treningu. Ile to razy w czasie jazdy je się, bo trzeba, ilość mało ważna, byle nie za mało? A co gdyby widać było, ile zostało spalone i przyjmowanie większej ilości mija się z celem? Albo szybkie zrobienie bilansu energetycznego, czy korzystać z okna węglowodanowego po treningu, czy też raczej ładowanie węglowodanami nie ma większego sensu, bo praktycznie nie ma co uzupełniać lub do uzupełnienia spalonej ilości wystarczy normalne pożywienie?
W tym zakresie miałby zastosowanie wariant z wyświetlaniem ilości całkowitego zużycia w gramach (uwaga: trzeba zapamiętać po zatrzymaniu stopera, bo po zapisie dostępu do tych informacji póki co nie ma...), bilans jakie są proporcje tłuszcz/węgle w watach ma już znacznie mniejsze znaczenie, choć można się tym też pobawić i być może będzie miało zastosowanie w określonym typie treningów.
No i na koniec: Bioshift
Jest to pole (może być również malutkie) z informacjami o optymalnej kadencji. Jako jedyne nie powiązane z profilem Xert, a "uczące" się w czasie pracy. Czyli analizuje stosunek kadencji do mocy (tak - jak w pozostałych polach, bez miernika mocy się nie obejdzie...), być może uwzględnia inne czynniki i proponuje optymalną kadencję - wyświetla się aktualna kadencja oraz na suwaczku pokazuje się czy jest w polu optymalnym (kreska o kolorze zielonym), czy poza optymalną kadencją (kreska o kolorze od żółtego do czerwonego) tak w górę, jak w dół. Jedyna uwaga to to, że ta kreseczka mogłaby mieć kształt suwaczka jak słupek w termometrach, bo na malutkim polu ciężko zauważyć kolor kreseczki, ale poza tym proponowana wartość optymalna pokrywa się z moimi odczuciami tj 88 - 92 obr/min (dla mnie rzecz jasna).
Reasumując - pola niewątpliwie ciekawe, choć (większość) wymaga konta i analiz w serwisie xertonline.com (póki co darmowe). Należy pamiętać o ograniczeniach CIQ, który w Edge dopuszcza użycie jedynie 4 pól IQ w danym profilu (nie na danym ekranie, ale profilu bo obliczenia są wykonywane niezależnie od wyświetlonego ekranu), tak więc po zastosowaniu wszystkich tu wymienionych, innych dodatkowych pól już w tym profilu dodać się nie da. Czyli fajnie byłoby, gdyby BaronBiosystems wprowadził również pola zawierające jednocześnie dwa lub trzy w/w pola IQ...