Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11701 odpowiedzi w tym temacie

#11481 FigoiFago

FigoiFago
  • Użytkownik
  • 136 postów

Napisano 25 marzec 2023 - 11:37

Wychodzi na to, że ekran jest takiej samej wielkości co w E530/830. Trochę szkoda.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

#11482 mataman

mataman
  • Użytkownik
  • 387 postów

Napisano 25 marzec 2023 - 13:05

Ja narazie nie widzę sensu wymiany 530tki. Prędzej jakieś Karoo bym wybrał.

#11483 Henry

Henry
  • Użytkownik
  • 90 postów
  • SkądSiemianowice Śląskie

Napisano 25 marzec 2023 - 13:33

lukaszzsch może spróbuj swojego przywrócić do ustawień fabrycznych.

Sugerujesz, że po przywróceniu do ustawień fabrycznych wszystkie bugi znikną?



#11484 artho

artho
  • Użytkownik
  • 2832 postów

Napisano 25 marzec 2023 - 15:47

Sugerujesz, że po przywróceniu do ustawień fabrycznych wszystkie bugi znikną?

Nic o wszystkich nie pisałem, ale tak, można śmiało powiedzieć, że to taki standard i to generalnie w oprogramowaniu - przywrócenie do ustawień fabrycznych, konfiguracja od nowa - tutaj stopniowo dodając widgety czy pola danych - często taki zabieg rozwiązuje sporo problemów.



#11485 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 marzec 2023 - 08:41

Mam problem z rejestrowaniem stanu wytrenowania lub parametru VO2max - u mnie nadal nie działa. 

Od 2 tygodni trenuję już głównie na zewnątrz.

Garmin pokazuje ostatnie odczyty stanu wytrenowania ze stycznia 2023, a VO2max z lutego.

Macie jakiś pomysł jak uporać się z tym problemem?

5e443161d502c995d28cceee4059684e.jpg

8fb3e2d3f19aedd88ecdee104aec57fb.jpg

467f50eadbc1dd15e3b2d1629c327f84.jpg



#11486 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 27 marzec 2023 - 08:52

Ja tam odpalam trening na Zwift i Edge jednocześnie, synchronizuje oba i usuwam ten z Edge. Pułap tlenowy i inne bajery zostają. Minus dla Zwifta jest taki, że nie pokazuje rozszerzonych statystyk z obustronnego miernika mocy (balans/efektywność pedałowania itp.) 

BTW Szacun za Vo2max - większy niż ma Justyna Kowalczyk :D Ja to ledwo dobijam 60 :)

 

EDIT

Teraz doczytałem, że nie chodzi o Zwifta, tylko ogólnie o Garmina. Jak mi się tak zadziało to przywróciłem do fabrycznych (ale to było raz w Edge 1000)



#11487 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 27 marzec 2023 - 09:12

Nie chciałbym przywracać ustawień fabrycznych, bo rozwali mi to wszystkie ustawienia, pola danych. Ostatecznie zrobię to, ale wolę upewnić się czy jest jakiś inny sposób. 

 

Ten VO2Max to mój taki średni, bywa wyższy, bywa niższy, w zależności od momentu sezonu. 

 

Aktywności ze zwifta wcześniej nie synchronizowałem - prawdopodobnie przez to garmin w ogóle mi ich nie liczył do stanu wytrenowania, odpoczynku, vo2max, itd. 



#11488 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 27 marzec 2023 - 09:30

Nie chciałbym przywracać ustawień fabrycznych, bo rozwali mi to wszystkie ustawienia, pola danych. Ostatecznie zrobię to, ale wolę upewnić się czy jest jakiś inny sposób. 

 

Ten VO2Max to mój taki średni, bywa wyższy, bywa niższy, w zależności od momentu sezonu. 

 

Aktywności ze zwifta wcześniej nie synchronizowałem - prawdopodobnie przez to garmin w ogóle mi ich nie liczył do stanu wytrenowania, odpoczynku, vo2max, itd. 

 

W 1040 ustawienia przechowywane są  w GC (pola danych itp.), nie wiem jak z innymi ...


  • bonobo lubi to

#11489 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 marzec 2023 - 10:53

Chyba rozwiązałem problem. 

 

W listopadzie zmieniłem pasek z czujnikiem HRM, bo stary zaczynał wariować, zrywał połączenie i pokazywał dziwne wartości. 

 

W tych wariacjach odczytał fikcyjny HR max na poziomie 237 BPM. Automatycznie zmieniło mi strefy tętna. Prawdopodobnie z tego wynikał problem. Garmin widział mój max jako 237 BPM i odpowiednio skorygował strefy. Przez te kilka tygodni myślał zatem, że się zwyczajnie obijam. Dlatego też pokazywał mi takie niskie obciążenie treningowe. 

 

Trafiłem na to grzebiąc w Garmin Connect. Zupełnie przypadkiem kliknąłem w ustawienia użytkownika, a tam - co ja paczę - strefy z czapy. I zerkam na odczyty - rzeczywiście mój poprzedni wadliwy HRM regularnie od połowy października do listopada pokazywał mi maxy na poziomie 220-240 BPM. 



#11490 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 28 marzec 2023 - 11:10

Dlatego zdecydowanie nie warto pozwalać licznikowi na automatyczne definiowanie HRmax. Sam się kilka razy naciąłem na podobnej sytuacji.

 

Autodetekcja LTHR ma sens, bo jest stosunkowo zmienny (i jednocześnie jest ważną informacją z punktu widzenia statusu treningu), ale HRmax ustawiasz raz na rok i o ile nie wydarzy się nic istotnego, tyle wystarcza w zupełności - a już szczególnie, jeżeli definiujesz strefy według LTHR (co, nawiasem mówiąc, zdecydowanie polecam).


  • bonobo i ogreczek lubią to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11491 Dziaku

Dziaku
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 28 marzec 2023 - 14:07

Podbijam autodetekcja HRmax to pomyłka. 



#11492 ogreczek

ogreczek
  • Użytkownik
  • 240 postów

Napisano 28 marzec 2023 - 22:20

Hmm mam wykrywanie HR MAX i LT, ale zakresy tętna mam wg LT - czyli zostawić ? : ) W sumie to mi HR max pokazuje 201 (co zupełnie nie pokrywa się z wzorem 220 - wiek :D )



#11493 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8556 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 29 marzec 2023 - 05:52

Moim zdaniem autodetekcję LTHR (a także wyznaczanie stref wg LTHR, a nie HRmax) warto zostawić, bo:

 

1. Jest wiarygodna - i samo to jest wystarczającym powodem. Nie jest tak podatna na błędny pomiar - Garmin sam z siebie filtruje niespójne dane przy wyznaczaniu LTHR, więc uzyskany wynik jest względnie wiarygodny.

 

2. Jest istotna z punktu widzenia treningu - wyższy LTHR wskazuje na wzrost formy, a jego wahania na naturalne wahania wydolności. Analogicznie jeżeli LTHR pozostanie na tym samym poziomie, ale odpowiadająca mu liczba watów albo tempo biegu wzrosną, będą oznaczały wzrost wydolności. HRmax tego w żaden sposób nie odzwierciedli

 

3. LTHR jest najważniejszym punktem na całym spektrum HR z punktu widzenia treningu oraz zmęczenia. Np. osoba z HRmax = 201,ale z LTHR = 163, będzie miała zupełnie inne "strefy wysiłku" niż osoba z LTHR = 175, więc treningowe strefy tętna i plany treningowe muszą to uwzględniać. Nie da się przecież wytrenować wytrzymałości tlenowej czy progowej, jeżeli nie wiesz nawet, czy jedziesz "w tlenie"!

 

3a LTHR to "cienka czerwona linia", powyżej której w warunkach wyścigu powinieneś wykraczać tylko wtedy, kiedy świadomie się na to decydujesz. Okropnie teraz upraszczam, ale wysiłek poniżej LTHR uprawiasz bez naruszania rezerw organizmu, a każde wyjście ponad LTHR podbiera zasób, którego nie odtworzysz do końca wyścigu.

 

4. LTHR można wytrenować i daje obraz efektywności treningu, a HRmax jest po prostu cechą osobniczą bez jakiegokolwiek przełożenia na wydolność, zupełnie jak niebieskie oczy.


  • ogreczek lubi to

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#11494 lupus

lupus
  • Użytkownik
  • 340 postów

Napisano 29 marzec 2023 - 06:18

Tez kiedys padlem ofiara tego HR max.

Garmin wszystko potem wywala w kosmos. Nawet jak sie szybko zareaguje to potem przez tydzen gupoty pokazuja.

 

Polecam zmienic na te prog mleczanowy.



#11495 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 marzec 2023 - 06:32

Ciekawe, bo LTHR w ogóle nie mam teraz ustawionego. Mam niby włączone auto detect, ale nie ma określonej żadnej wartości. 

 

Potrenuję kilka kolejnych dni i może Garmin coś zarejestruje - chyba, że macie jakąś inną sugestię. 

 

Tymczasem HR max ustawiłem sobie z palca bezpiecznie na 190 BPM tak, żeby ewentualnie korygować w lekko w górę, a nie jeździć na zawyżonych wartościach. Taki rzeczywisty HRmax powinienem mieć gdzieś na poziomie 194 BPM. Jedno pytanie: czy przy wyłączonym Auto Detect Garmin da mi mimo wszystko znać, że w trakcie aktywności zarejestrowana została wyższa wartość tętna niż ustawiony HR max?

 



#11496 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 29 marzec 2023 - 08:59

To wszystko oczywiście prawda, zwłaszcza fragment o efektach niewyspania, stresu w pracy, głodu, infekcji (przebytej czy rozwijającej się) itd. 

 

Bazujemy na jakichś szacunkach. 

 

Muszę pogadać o tym z trenerem, bo zainteresowała mnie ta kwestia. 

 

Nadal nie mam satysfakcji z tym, że mój LTHR nie był wpisany w garminie, pomimo włączonej od zawsze auto detekcji. Plus na pewno wykonywałem odpowiednie wysiłki, masa wyścigów (w tym właśnie wspomniane ITT o idealnym czasie trwania), setki treningów.



#11497 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 marzec 2023 - 08:59

Ostatnie wpisy przeniesione do: Treningowe dylematy amatora i nie tylko


  • bonobo i pdurys lubią to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#11498 Dziaku

Dziaku
  • Użytkownik
  • 73 postów

Napisano 30 marzec 2023 - 06:47

Taki rzeczywisty HRmax powinienem mieć gdzieś na poziomie 194 BPM. Jedno pytanie: czy przy wyłączonym Auto Detect Garmin da mi mimo wszystko znać, że w trakcie aktywności zarejestrowana została wyższa wartość tętna niż ustawiony HR max?

 

Z tego co kojarze to tak, po zakończeniu aktywności wyskakują różne komunikaty "wykryto nowe ftp", "wykryto nowy poziom progu mleczanowego" i właśnie wykryto nowe HRMax - ale nie ma możliwości odrzucić tej zmiany HRMax 



#11499 bonobo

bonobo
  • Użytkownik
  • 1963 postów
  • SkądWrocław

Napisano 30 marzec 2023 - 07:03

Po korekcie ustawień stref tętna Garmin pokazuje wszystkie parametry: performance condition, training statius, VO2max, etc.

 

 



#11500 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 30 marzec 2023 - 17:57

Witam.
Mam problem z wykresami w Garmin Connect. Na kazdym podsumowaniu pokazuje mi czas w strefie 7 = 0min 0%
U mnie ta strefa zaczyna sie od 375. Na wykresie powyzej mam interwaly na 400 golym okiem jednak podsumowanie na wykresie ponizej - strefa 7>375 = 0min 0%
Nie wiem czy to zaczelo.sie po ostatniej aktualizacji softu w Edge 530
O dziwo w innych serwisach mam poprawnie i do twgo TSS czy IF są niemal identyko.
Ale powyzej 375 jakbym spedzal 0 sekund. A wcale tak nie jest.
Aha - strefy mocy resetowalem i aktualizowalem ze 3 razy i nic...
Mozna cos z tym zrobic ? Pozdr



Dodaj odpowiedź