Skocz do zawartości


Zdjęcie

Urządzenia Treningowe Garmin (Edge/fenix/fr) + Akcesoria


11788 odpowiedzi w tym temacie

#1821 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 26 czerwiec 2014 - 06:44

O widzisz. I to jest dobra rekomendacja. Thx. :)



#1822 ROZMIAR

ROZMIAR
  • Użytkownik
  • 3215 postów
  • SkądPoznań

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:08

Chyba 510 to najwyższy.


7602ede9d85aa0ebmed.png
 
Więcej satysfakcji daje dobra forma niż dobry sprzęt.

logo_phpBB.gif

 
 


#1823 krzysztof1985

krzysztof1985
  • Użytkownik
  • 1682 postów
  • SkądWLKP

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:11

Tak. 500 to najwyższy model w swojej klasie -komputerków bez nawigacji. Kwiatkowski jeździ z 500 więc powinna wystarczyć i Tobie. ;-)

 

Co to za różnica kto na tym jezdzi ważne żeby, było funkcjonalne 500 kolego, posiada nawigacje tyle, ze nie ma map dobre info masz :)


SPT_20130518_SOT_053_27640268_I1.jpg


#1824 madridista

madridista
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Skądśląsk

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:15

Z EDGE 510 korzystają tylko zawodnicy Team Garmin z wiadomych powodów, reszta teamów korzystających z Garmina używa dalej 500. Zawodnikom nie potrzebny ekran dotykowy, kolorowy ekran i połączenie ze smartfonem :) Może jeden plus 510 to korzystanie rówżnież z satelitów GLONASS, co daje szybsze i dokładniejsze ustalanie pozycji.



#1825 Gosc_rowerowyninja_*

Gosc_rowerowyninja_*
  • Gość

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:15

Mam 500. Wiem, że może prowadzić po śladzie, ale ciężko to nazwać pełnoprawną nawigacją.

I żadna różnica, kto jeździ, ale skoro jeździ pro, to jest chyba znak, że ma wszystko, co potrzebne.

510 to chyba tylko dodatkowe wodotryski.

#1826 GoscNiedzielny

GoscNiedzielny
  • Użytkownik
  • 563 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2014 - 09:58

Ja mam 810, ale do codziennego/treningowego użytku 500 to więcej niż wystarczający sprzęt.

#1827 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwiec 2014 - 12:13

jeden plus 510 to korzystanie rówżnież z satelitów GLONASS, co daje szybsze i dokładniejsze ustalanie pozycji.

Powiem szczerze, że zastanawiam się, na czym ta wyższa jakość pomiarów miałaby polegać. Mam E800 z samym GPS i problemy z pomiarem miałem wyłącznie w betonowych tunelach, w których GLONASS na pewno by nie pomógł. Z tego powodu mam wrażenie, że rzekomy problem z zasięgiem jest dość mocno wyolbrzymiony.

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1828 madridista

madridista
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Skądśląsk

Napisano 26 czerwiec 2014 - 12:37

Powiem szczerze, że zastanawiam się, na czym ta wyższa jakość pomiarów miałaby polegać. Mam E800 z samym GPS i problemy z pomiarem miałem wyłącznie w betonowych tunelach, w których GLONASS na pewno by nie pomógł. Z tego powodu mam wrażenie, że rzekomy problem z zasięgiem jest dość mocno wyolbrzymiony.

 

A czy ja pisałem, że jest problem? Po prostu po doświadczeniach ze smartfonem, który obsługuje GLONASS widzę, że dużo szybciej łapie pozycję po włączeniu i ma większą dokładność niż smartfon tylko z GPSem. Jeżdżąc na szosie pewnie nie poczuje się żadnej różnicy, ale jak wjedziesz w teren zalesiony to te kilka satelitów więcej jest na pewno odczuwalne.



#1829 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 26 czerwiec 2014 - 13:55

No właśnie, użycie również Glonass to przede wszystkim znacznie większa dokładność. Widzę to tak przy smartfonie, jak i porównując eTrexy (Vista i 30). Jednak trzeba pamiętać o minusie włączenia (tak, można to on/off) pozycjonowania również na podstawie ruskich satelitów: większe zużycie energii i to całkiem spore (sprawdźcie w instrukcji - można się zdziwić!). Przy krótkich trasach to mało ważne, jednak jeśli trzeba użyć np. e810 przez cały dzień od rana do wieczora, to już po paru godzinach może być problem z brakiem prądu...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1830 mikroos

mikroos
  • Użytkownik
  • 8606 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 26 czerwiec 2014 - 14:11

Teorię przemawiającą za GLONASS znam bardzo dobrze, natomiast kwestionuję aspekt praktyczny: czy naprawdę, z ręką na sercu, uważacie, że na naszym poziomie to ma jakiekolwiek znaczenie? ;)

rowerplus-logo-2.png
 
A Ty masz już swoje CZARNE ODBLASKI?


#1831 kaloo

kaloo
  • Użytkownik
  • 614 postów

Napisano 26 czerwiec 2014 - 15:33

czy jest silikonowy pokrowiec na edge'a 500 ? na 510 jest ale on za duzy bedzie



#1832 madridista

madridista
  • Użytkownik
  • 126 postów
  • Skądśląsk

Napisano 26 czerwiec 2014 - 16:02

Teorię przemawiającą za GLONASS znam bardzo dobrze, natomiast kwestionuję aspekt praktyczny: czy naprawdę, z ręką na sercu, uważacie, że na naszym poziomie to ma jakiekolwiek znaczenie? ;)

 

Ja tylko napisałem, że z tych wszystkich bajerów to tylko jeden plus dla 510 ;-) Sam używam 500 i nawet jakby mnie było stać na 510 to i tak bym nie zmienił, bo nie widzę sensu.



#1833 Kresowiak

Kresowiak
  • Użytkownik
  • 537 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 czerwiec 2014 - 08:49

Koledzy, mam taki problem ostatnio z moim 500 Edge: po wczytaniu trasy i rozpoczęciu kursu od razu pojawia się komunikat: "praca programu Virtual Partner została zakończona". Czy da się to jakoś naprawić?

 

A nawigacja za pomocą śladu w Garminie 500 jest bardzo czytelna i wygodna, więc nie wiem, czemu co poniektórzy tutaj nią gardzą. Niestety Garmin 500 często traci łączność, ostatnio jechałem wracałam "na czuja" 50 km, ponieważ w pewnym momencie Garmin stracił ślad kursu, chociaż cały czas po nim jechałem. Aż do końca jazdy nie potrafił go wczytać ponownie.



#1834 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 09:29

Nawigacja po śladzie polega na łączności z satelitą i określaniu położenia odbiornika. Być może jechałeś w terenie, który zasłaniał łączność i Garmin nie widział sputników. Mam Oregona, który według opisów fabryki miał poprzez swoją super-hiper- duper czułą antenę łączyć się w lesie, jaskiniach, piwnicach i wszelkich dziurach. Rzeczywistość jest jednak inna. Najczęściej, używam go w lesie, łażąc za grzybami i w tej gęstwinie, po prostu głupieje. Trzeba szukać odsłoniętego nieba, żeby złapał kierunek. Jeśli więc dużo większe urządzenie gubi się, mimo czułej anteny, to nie ma się co dziwić, że malutki odbiornik sobie nie radzi.



#1835 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 27 czerwiec 2014 - 13:19

I właśnie w takim przypadku widać przewagę akwizycji sygnału satelitarnego również z rosyjskich satelitów. Nowe eTrexy są pod tym względem znacznie dokładniejsze niż modele bazujące tylko na gps. Dotyczy to również innych modeli garmina. Jednak nie ma róży bez koców ;-), wg instrukcji e510 włączenie odbiornika glonass to skrócenie pracy o 5 godzin...

 

Nawigacja wg śladu ma podstawową wadę - trzeba jechać wg narzuconego z góry śladu, procesor komputerka nie jest demonem prędkości i np. informacje o zakrętach warto wrzucać z wyprzedzeniem np. 100 m (uwzględniając prędkość), bo jak ktoś postawi w punkcie zakrętu, to ma jak w banku jego przeoczenie.

 

Co do gubienia śladu - podstawowym problemem jest sama dokładność śladu pierwotnego, oraz ilość punktów śladu - czym więcej (np. punkt zarejestrowany co sekundę), tym większe obciążenie dla procesorka i wynikające z tego kłopoty z wyświetlaniem linii i namierzaniem śladu. Warto wykreślać ślad na podstawie możliwie dokładnej mapy, zadbać o to, żeby punktów w śladzie było jak najmniej, stosować optymalizację np. za pomocą Compact Courses (ustawić dokładność na poziomie 5 - 15m, wybrać najlepszy algorytm C).

 

 

czy jest silikonowy pokrowiec na edge'a 500 ? na 510 jest ale on za duzy bedzie

 

Tak, są do kupienia (np. na eBay.com)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1836 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 14:28

Dokładność to jedno, a czułość anteny to inna bajka. Jeśli coś zasłania niebo, to GPS nie zobaczy też i ruskich sputników. Dokładność zresztą, jest w cywilnych urządzeniach ograniczana ze względów bezpieczeństwa. Nie przeceniałbym tego glonassa. To może być czysty marketing. Trzeba by w porównywalnych warunkach sprawdzić oba urządzenia i ocenić.

Jest jeszcze druga strona medalu. Jeśli Twój odbiornik łapie ruskie satelity, to i ty jesteś widziany przez nie. Jeśli więc, naraziłeś się czymś kacapowi, wiedz, że ichnia rakieta w ciebie mierzy! :D



#1837 play

play
  • Użytkownik
  • 361 postów
  • Skądpzn

Napisano 27 czerwiec 2014 - 14:36

Jeśli Twój odbiornik łapie ruskie satelity, to i ty jesteś widziany przez nie. Jeśli więc, naraziłeś się czymś kacapowi, wiedz, że ichnia rakieta w ciebie mierzy! :D

 

A za co je łapie, za ogon? Jak niby satelita ma namierzyć ODBIORNIK sygnału?


  • mikroos lubi to

#1838 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 15:08

A no właśnie. A jak niby, można namierzyć mikrofon? :)



#1839 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8609 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 29 czerwiec 2014 - 17:43

Ultek, bzdury piszesz, byś się wstydził - tryb myślenie jest wyłączony?

Już nawet pominę namierzanie biernego odbiornika przez aktywny nadajnik, komentować tu nie ma po co tej bzdury - traktuję to jako żart...

(samego, odłączonego mikrofonu nie namierzysz, jeśli jest podłączony do nadajnika radiowego, to i owszem - ten nadajnik można. Jeśli masz w dyspozycji nagranie tego mikrofonu, to też go możesz namierzyć, głównie po nagraniu tego co się dzieje w tle np. systematyczność przejazdu tramwajów, przelot samolotu, gwar uliczny itd. - ale co to ma do rzeczy? Samego odbiornika radiowego nie namierzysz i basta - no chyba, że po emitowanych przez niego zakłóceniach elektromagnetycznych, pracy transformatora, cewek itp. - ale to tylko w pobliżu tego odbiornika).

 

Ale co do porównywania obu urządzeń w identycznych warunkach - przecież pisałem, że porównywałem starego eTrexa VIstę i nowego eTrexa 30 - ten drugi ma również odbiornik glonass i zdecydowanie większą dokładność w identycznych warunkach (porównywałem również zapisane ślady). Tak więc akurat to, że ilość źródeł sygnałów geopozycyjnych ma znaczenie w pozycjonowaniu odbiornika jest bezdyskusyjna.


  • sum lubi to

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#1840 Ultek

Ultek
  • Użytkownik
  • 1695 postów

Napisano 29 czerwiec 2014 - 19:03

Ech, Prozor. Mówię Ci, strzeż się, bo Iskander tyka… :D

Cała ta dygresja była żartem, ale widać, trafił on na podatny grunt. A skoro już dyskutujemy o wojskowej technologii, to naiwnością byłoby wierzyć, że niewiele się ona zmieniła od czasów Edisona. Zwłaszcza ruska technologia.

Jeśli radioteleskopy rejestrują sygnały z miejsc w kosmosie, oddalonych o miliony lat świetlnych, to nie wykluczyłbym możliwości namierzenia odbiornika GPS, który emituje pole elektromagnetyczne, choćby z baterii. Nietrudno wpaść na pomysł, aby mierzyć wysyłany sygnał ze sputnika i czekać, z którego kierunku powróci. Wystarczy tylko zastosować czułe filtry, aby zidentyfikować urządzenie odbijające fale i skierować tam Iskandera, albo nawet atomówkę, jeśli jesteś duży kozak. :D

Każdy odbiornik cechuje jedna wspólna rzecz. Musi mieć zasilanie. Bez niego nie jest odbiornikiem, tylko bezużytecznym klamotem. A każde źródło prądu emituje pole elektromagnetyczne, które już można zmierzyć. Problem tylko, żeby mieć czym.

I porzuć kolego ten lekceważący ton, bo i ja mógłbym powiedzieć, że twój tryb myślenia zatrzymał się na poziomie fizyki w gimnazjum. Ale, rzecz jasna nie powiem! :)





Dodaj odpowiedź