Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer-Wentylacja


171 odpowiedzi w tym temacie

#141 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 15 marzec 2021 - 21:29

W sensie elektrycznym? Raczej nic nie słyszę. 

Wiesz co poszperałem i jest sporo filmów jak buczy.
Jednak sterowanie tyrystorowe jest takie sobie dla takich silników.

Kiedyś lata temu próbowałem takiego użyć dla swojego wentylatora i odpuściłem.

Do połowy mocy praktycznie nie działa i chyba nie jest dobre dla silnika i sieci w domu. 
Pewnie dlatego dołożyli tam filtr schaffnera.

 

 

Niektórzy rzucają bidonem żeby przestało :D

 

No i tu na skali.

 

https://www.youtube.com/watch?v=0UUqaeOUeu0

 

W tej cenie mogli by dać silnik BLDC


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#142 KMQ

KMQ
  • Użytkownik
  • 829 postów

Napisano 15 marzec 2021 - 21:50

Potwierdzam, Wahoo buczy, slyszalne najbardziej na nizszych obrotach

#143 lukaszzsch

lukaszzsch
  • Użytkownik
  • 728 postów

Napisano 16 marzec 2021 - 07:39

Na takich przy których i tak nikt nie wytrzyma treningu.

To buczenie, które jest oczywiście słyszalne, u mnie na dobrą sprawę słychać tylko po włączeniu headwind gdy ten na najwolniejszych obrotach czeka na sygnał z paska Hr. Uważam to buczenie za wyolbrzymiony problem niewspółmierny zupełnie do marnej jakości rozwiązań opartych na jakichś biurkowych tudzież innych wentylatorów....

#144 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 17 marzec 2021 - 17:19

Buczy na najmniejszych obrotach (czyli tak naprawdę chwilę zanim go tętno nie podkręci) ale absolutnie nie tak głośno jak na tych filmach. Przynajmniej moja sztuka. Ja to ledwo słysze.


  • lukaszzsch lubi to
To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT

#145 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 17 marzec 2021 - 17:35

Niektórzy bidonem rzucają, bo czasami brzęczy nie sam silnik, tylko wzbudzają się drgania obudowy. Może kwestia luzowania się silnika/wentylatora i stąd te niekorzystne drgania i brzęczenie. Nie mylić z całkowicie akceptowalnym szumem słyszalnym na biegu zerowym czy pierwszym. Podczas pracy trenażera tego się po prostu nie słyszy.

 

Tak każdy kanał pod osobny obwód. Jak ktoś jest sprytny to ogarnie to prościej niż ja to zrobiłem.

Tzn można na mniejszej ilości kabli. Nie chce mi się tu wklejać zdjęcia (no dobra wkleje). Po piewszej jeździe w weekend uznałem że w sumie mi to wystarcza :) Można też podpiąć pod pierwszy przełącznik np trenażer żeby sam się włączał po uruchomieniu aplikacji i podpięciu paska. Gorzej jak bateria w pasku wysiądzie, ale może dodam kiedyś programowanie każdego przełącznika osobno. Np na akcję włączenia aplikacji itp. Są jeszcze jakieś sonoffy do wentylatorów sufitowych dla silników które mogą być regulowane chyba zmiennym napięciem.

Mógłbym zrobić sterowanie po BLE i podpiąć pod jakiś wentylator od klimatyzacji regulowany napięciem, ale mi się nie chce :) Teraz jest prosto i tanio. Sonoff 4CH3 bez PRO można kupić za jakieś 80zł

 

 

 

Sonoff ma możliwość sterowania głosowego przez asystenta google (i alexię amazonu, ale tu trzeba gadać nie po polsku...).

 

Dobrze, że wspomniałeś o sterowniku wentylatora sufitowego. Sprawdziłem. To wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem:

Sonoff IFan02 i nowsza wersja Sonoff IFan 03 ($15 + baza $2,90).

IFan02_07.jpg

P: Czy mój wentylator sufitowy współpracuje z iFan03?
 
Odp .: Aby upewnić się, że każdy bieg iFan03 działa normalnie z wentylatorem, potwierdź, że twój wentylator spełnia następujący parametr wyjściowy prądu: prąd wyjściowy 1 biegu (2,5 μF) wynosi 113 mA (120 V / 60 Hz) lub 173 mA (220 V / 50 Hz) ; prąd wyjściowy 2-biegowy (2,5 μF + 3 μF) wynosi 249 mA (120 V / 60 Hz) lub 456 mA (220 V / 50 Hz). 3 biegi działają tak samo, jak oryginał.
 
Jak widać nie ma tu regulacji zmiennym napięciem (to nie silnik prądu stałego!), a natężeniem prądu: 1 bieg 173 mA, 2 bieg 456 mA, trzeci maksymalny pobór silnika wentylatora. 
 
Właściwie większość wentylatorów raczej powinna z tym współpracować bezproblemowo. Może za wyjątkiem sterowanych elektronicznie, przynajmniej nie bez ominięcia sterownika, ewentualnie wpięcia poza sterownikiem. 
 
I teraz pytanko, czy da się tym sterować w podobny sposób, jak 4CH3 - byłoby to jeszcze łatwiejsze w realizacji, niż przełączanie kabli i używanie kolejnych kanałów w przełączniku wielokanałowym...
 
Ps. powyższy regulator i tak mi się przyda do... no właśnie - wentylatorów sufitowych. Niby można bawić się wyłącznikami, a prędkość regulować kolejnym klikiem ciągając za sznurek, ale jednak powyższy regulator dużo nie kosztuje, a komfortu nieco wprowadza...

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#146 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 17 marzec 2021 - 19:07

@Prozor no ja od razu odrzuciłem Sonoff IFan i innego rodzaju ściemniacze, właśnie ze względu na buczenie bo już ten temat przerabiałem dawno temu. Jak ktoś jest elektrycznym purystą to pewnie by miał sporo do zarzucenia takiemu sterowaniu silnikiem.

Można będzie dodać obsługę takich urządzeń jeżeli ktoś zechce i to będzie już mało pracy.

 

Takie sterowanie wentylatorem wydawało mi się średnie ale jak widać niektórzy dumnie stosują.

Najsensowniejsze do takiego sprzętu wydaje się silnik BLDC i taki mają różnego rodzaju domowe klimatyzatory czy oczyszczacze powietrza (np bardzo dobry i cichy Sharp)

 

 

Co do podłączania sterownika tyrystorowego pod sprzęt sterowany elektronicznie to można doprowadzić do jego uszkodzenia.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#147 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 18 marzec 2021 - 23:00

Dzisiaj jeszcze dostałem prośbę o dodanie obsługi dla ściemniacza światła Sonoff D1. 
Widocznie nie każdemu buczenie przeszkadza.

To jest w sumie najprostsze i najtańsze rozwiązanie i za około 50zł można mieć płynną regulację.

Tu nie wiem czy cloud sonoffa jest gotowy na taką ilość danych ;)
Lepiej byłoby się łączyć lokalnie.

https://sonoff.tech/...t-dimmer-switch

 

Jeżeli ktoś chce dodać kolejny typ urządzenia/przełącznika sonoff to niech pisze na priv.

Potrzebne będzie tymczasowo udostępnione urządzenie przez cloud sonoffa, żebym mógł zobaczyć jak zwracaną są z niego dane.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#148 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 24 marzec 2021 - 18:25

Dodane kolejne urządzenie Sonoff czeka na publikację w nowej wersji PowerPeaks.
Tym razem wspomniany wcześniej
Sonoff D1 Dimmer pozwalający na płynną regulację.
Rozwiązanie o ponad połowę tańsze od poprzedniego (około 48zł).
Może być używane do sterowania oświetleniem, ale również wentylatorem o niskiej mocy.
 
Sterowanie tyrystorowe buczy przy niskim natężeniu, ale z tego co zdążyłem się zorientować niektórym to nie przeszkadza np. w wentylatorach Wahoo.
 
Kostka jest bardzo mała 62x42x32mm. 

Na grupie wywiązała się ciekawa dyskusja czy to bezpieczne dla silnika, więc rozwiązanie na własną odpowiedzialność i tylko dla wtajemniczonych w elektrykę którzy wiedzą jak i do jakiego silnika można to stosować.

  • 4gotten lubi to

logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#149 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 10 kwiecień 2021 - 18:40

Kiedy za wszelką cenę nie chcesz kupić wahoo headwind.😅

Resizer_16180762121030.md.jpg

Siła podmuchu jest elegancka. Projekt w stylu "szkoła druciarstwa". ;)
  • bzx, Marcin321 i EmPe lubią to

#150 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 10 kwiecień 2021 - 19:07

Hehe Dobre... Z ciekawości ile cała ta konstrukcja Cię kosztowała??

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#151 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 10 kwiecień 2021 - 19:41

Ciężko wycenić jeśli coś się robi z rzeczy "znalezionych", czy odpadu. Puszka na pokrętła do sterowania - 11 zł.
Gdyby komuś chciało się bawić spawarka to myślę, że do zrobienia za jakieś 50 zł.
Ja robiłem na profilach Bosch Rexroth, bo akurat to miałem i nie wymaga wielu zabiegów żeby połączyć. ;)

#152 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 10 kwiecień 2021 - 21:14

Kiedy za wszelką cenę nie chcesz kupić wahoo headwind.😅


Siła podmuchu jest elegancka. Projekt w stylu "szkoła druciarstwa". ;)

 

Siła podmuchu siłą podmuchu, ale czy regulowana tętnem? Jeśli nie, to pass... Nawet wichura bez tego nie będzie miała podstawowej zalety wentylatora łachu...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#153 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 11 kwiecień 2021 - 04:41



Siła podmuchu siłą podmuchu, ale czy regulowana tętnem? Jeśli nie, to pass...

Rozumiem że bez tego nie da się jeździć? Po raz kolejny się pewnie narażę ale uważam że Wahoo to taka trochę fanaberia, owszem fajny produkt ale nie za tą cenę. Wcześniej jezdzilem przy cyrkulatorze podłogowym za 200pln i naprawdę dobrze się sprawdzał. Headwind'a kupiłem z ciekawości, bo z każdej strony "ochy i achy" i fakt sprawdza się, ale drugi raz już bym nie kupił.


Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka
  • bzx lubi to

#154 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 11 kwiecień 2021 - 05:28

Na regulacji tętnem mi nie zależy, trzy poziomy uważam za wystarczające.
Wiem, że jak robię trening vo2max to i tak walczę o życie i na czas interwału będą obydwa na trzecim biegu - wahoo zrobiłoby pewnie to samo po 30 sekundach.
Podczas sweetspota, czy drugiej strefy mogę sobie już sam stwierdzić ile mi potrzeba. W dodatku dwa strumienie pozwalają wybrać, gdzie ma wiać mocniej.

Na zewnątrz chłodzenie mi nie wzrasta jak tętno rośnie. ;)

Nie mówię, że wahoo jest zł. Dla mnie po prostu cena przesadzona, od początku do mnie nie przemawia. ;)

#155 Argi

Argi
  • Użytkownik
  • 494 postów

Napisano 11 kwiecień 2021 - 13:52

Każdy jest inny. Nakupiłem w życiu sporo drogich gadżetów, ale ten Headwind jest mi najzwyczajniej niepotrzebny. Postawiłem kiedyś zwykły stojący, trzybiegowy wentylator i tak stoi od kilku lat i wystarcza. Używam przeważnie 1 biegu, bardzo rzadko drugiego, włączam przez biedronkowe gniazdko z pilota, kiedy już się rozgrzeję.

Myślę, że temperatura w pomieszczeniu jest bardzo istotna, w okresie "trenażerowym" mam w pokoju "gym&fitness :)" jakieś 20 stopni, a dawno temu w mieszkaniu w bloku bywało i 24 stopnie, i tam zapotrzebowanie na chłodzenie byłoby zupełnie inne.



#156 Marcin321

Marcin321
  • Użytkownik
  • 2199 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 11 kwiecień 2021 - 14:58

Myślę, że temperatura w pomieszczeniu jest bardzo istotna, w okresie "trenażerowym" mam w pokoju "gym&fitness :)" jakieś 20 stopni, a dawno temu w mieszkaniu w bloku bywało i 24 stopnie, i tam zapotrzebowanie na chłodzenie byłoby zupełnie inne.


Potwierdzam. Trenażer stoi w pokoju którego kiedyś nie używałem i było tam typowo ok 16 stopni (poddasze). Tej zimy zorganizowałem tam biuro i temperatura to 18-19 stopni - różnica jest wyraźnie odczuwalna. Wolę sobie nie wyobrażać jazdy w 22, o 24 nie wspominając.

#157 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 kwiecień 2021 - 15:49

Na regulacji tętnem mi nie zależy, trzy poziomy uważam za wystarczające.
Wiem, że jak robię trening vo2max to i tak walczę o życie i na czas interwału będą obydwa na trzecim biegu - wahoo zrobiłoby pewnie to samo po 30 sekundach.

[...]

Na zewnątrz chłodzenie mi nie wzrasta jak tętno rośnie.  ;)

 

Na każdy interwał zmieniasz na obydwóch wentylatorach wajchą 3 bieg? Rozumiem, że zostawiasz to później do końca treningu, bo schodzić i zmieniać po każdym interwale, to trochę mało wygodne. No i poziom hałasu cały czas na tym samym poziomie. Wiem, że wentylator Wahoo bije po kieszeni, ale jednak komfort tak nadmuchu, jak hałasu (hałasuje tylko wtedy, gdy trzeba i w porównaniu do cyrkulatora to... nie hałasuje ;)) jest tego warty.

 

Na zewnątrz masz wystarczającą siłę chłodzenia cały czas. Może za wyjątkiem powolnej jazdy, zwłaszcza przy temperaturach >35*C 😁 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#158 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 11 kwiecień 2021 - 17:07

Nigdzie nie schodzę bo mam wajchy na kablu w zasięgu ręki. ;)
Hałas mi nie przeszkadza bo mam w uszach słuchawki, więc nie słyszę otoczenia.

Ja nie mówię, że wahoo jest złe, po prostu dla mnie zastosowanie do regulacji według tętna ma średnie zastosowanie.

#159 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8589 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 11 kwiecień 2021 - 20:54

A, jak wajchy w zasięgu ręki, to zmienia nieco znacznie postać rzeczy ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 750

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#160 HarveyDent

HarveyDent
  • Użytkownik
  • 1105 postów
  • Skądwe mnie tyle piękna

Napisano 29 kwiecień 2021 - 09:48

https://youtu.be/6oGP3xDx4zE?t=403


To jest Forum Fanatyków
marvelo
 
Focus Izalco Race - rower nieelektryczny : Di2, Favero Assioma Duo, Garmin Edge 530, Varia RTL515, ION 200 RT



Dodaj odpowiedź