Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trenażer z "wirtualem"


2220 odpowiedzi w tym temacie

#2121 czarusblitz

czarusblitz
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 22 listopad 2020 - 19:32

Z tego co kojarzę Zwift do 16 roku życia jest darmowy conajmniej od 2 lat, jeśli nie od początku.
Using Tapatalk

#2122 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 22 listopad 2020 - 19:57

Dobrze kojarzysz, ale jak przeczytasz ostatnie wpisy to właśnie to było powtarzane (bo i poprzednio parę razy pisaliśmy).

 

5 lat temu?

Zwift kids uruchomili chyba około marca tego roku.

 

Nie, od zawsze konto dla dzieci jest bezpłatne. Od marca tyko zmienili procedurę rejestracji. Teraz nie ma nieścisłości pomiędzy podawaną datą urodzenia i wiekiem - poprzednio często dla dzieciaka urodzonego np. 10 grudnia 2010r. Polacy (ale chyba nie tylko) podawali, że dziecko ma 10 lat, a wg Amerykanów 10 lat ma się dopiero po dniu urodzin. 


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2123 marb

marb
  • Użytkownik
  • 288 postów
  • Skądsouth

Napisano 08 grudzień 2020 - 16:31

Co do tego to większej różnicy nie będzie, raczej odczuwalność wynika z innego sposobu hamowania (hydraulika/magnesy).

Większa masa koła zamachowego nie oznacza tego, że trenażer będzie dawał większe odczucia realności szosowej (czy jak to określić), raczej będzie to zwiększenie naturalności kręcenia korbą, zwłaszcza minimalizowanie nienaturalności przepychania korby w pobliżu ustawienia pionowego, ale i tak nie do końca bo jednak opór jest wyczuwalny w pełnym zakresie obrotu.

 

Te gotowe treningi wrzucane na licznik mają sterować trenażerem, czy być wzorem do samodzielnego osiągnięcia zadanej mocy? Jeśli to pierwsze to tylko trenażer interaktywny, jeśli drugie to każdy.

 

Informacji o usterkowości za dużo nie ma (nic o tym nie wiem), potencjalnie to trenażer hydrauliczny ma większą możliwość uszkodzeń np. rozszczelnienie. Elektronika zbyt skomplikowana nie jest, ale to potencjalne źródło problemów. 

Pytanie do posta z przed trzech lat  :)  

Moje Elite Direto chyba zakończyło żywot (może jeszcze naprawią, może nie) wiec rozglądam się za czymś nowym. W zasadzie po kilku latach z trenażerami (wcześniej Tacx Genius, później Direto) doszedłem do wniosku iż nie potrzebuję interaktywności (nie jeżdżę ze Zwiftem, wirtualnymi trasami itd), trybu ERG (wolę sobie sam regulować moc przełożeniami), miernika mocy (mam swój), symulacji podjazdów itd.  a tylko odczucia realności jazdy, tzn. by trenażer nie wyhamowywał zbyt szybko przy mocnej jeździe (tak jak przy jeździe na płaskim - rozpędzasz się mocno, puszczasz korby i rower się toczy). W Direto wyglądało to tak iż ustawiałem stały opór na poziomie 2 lub 3, z przodu ustawiałem na blat a z tyłu zmieniałem przełożenia w zależności od potrzeb i jakoś to wyglądało. I teraz zastanawiam się czy waga koła zamachowego ma tu znaczenie, tzn. czy większa masa tego koła poprawi te odczucia np.  Tacx Flux ma prawie dwa razy cięższe koło niż Direto.



#2124 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 08 grudzień 2020 - 19:38

Flux? Nie sądzę. Raczej ostatni Saris młotek. O dziwo Direto XR daje lepsze lepsze odczucia pod tym względem, niż Muin. Sam się dziwię...

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2125 shmoo

shmoo
  • Użytkownik
  • 1730 postów
  • SkądBrzeg, Wrocław, Bytom

Napisano 08 grudzień 2020 - 22:43

Ciekawe czy któryś trenażer da takie odczucia jak spining z siłowni z ciężkim kołem.

Jeszcze jak jest na pasku a nie łańcuchu to miód.
W sumie też mi się na takim przyjemnie kręci mimo że nic tam nie ma.


logo1pp-64x64.pngmedium.jpgbadge_new.png


#2126 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 21 maj 2021 - 15:13

Panowie,
pytanie mam ( nie wiem czy to bylo czy nie ale nie dam rady czytac 200 stron o trenazerach :)
Jaki trenazer wzglednie szybko teaguje na zmiane oporu - zdalne sterowanie przez licznik apke itp
Moj obecny rolkowy przy interwalach typu 30s ON 15s Off
Srednio sie sprawdza bo zaczynajac przykladowo 30s na 400w zanim moc sie podniesie do zadanych 400 z 120W mija 10sek potem 20sek jest ok i potem 10sek spada wiec to nawet nie jest przesuniecie a w przypadku takich krotkich interwalow no slabo

Pytanie czy ktorys z popularnych DD : direto, flux czy wahoo potrafi zrobic to szybko ? Nie wiem chocby 3-4 sek a nie 10?
planuje kupno DD no i fajnie jakby Byl - szybki.
Na spokojnych dluzszych interwalach to nie problem ale na takich krotkich jak sie uzywa ERG- juz tak.
Pozdr.

#2127 Bzyk

Bzyk
  • Użytkownik
  • 2570 postów

Napisano 21 maj 2021 - 15:14

Wahoo Kickr Core i będzie Pan zadowolony. 



#2128 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 21 maj 2021 - 15:16

A te tansze direto czy flux S ? Wyraznie gorzej ?

#2129 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 21 maj 2021 - 15:23

Mój Tacx Flux całkiem dobrze sobie z tym radzi. Spokojnie oblatasz takie 30 sekundowe interwały, a nawet krótsze. Przy odpowiednim przełożeniu czas reakcji 2-3 sek.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#2130 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 maj 2021 - 16:19

A te tansze direto czy flux S ? Wyraznie gorzej ?

Starsze Direto gorzej. Bieżący model, czyli Direto XR robi to szybko i w miarę stabilnie. Zwłaszcza na odpowiednim przełożeniu. Szczegóły w moich opisach tego trenażera w wątku dot. trenażerów Elite (krótki raczej).
Elite Suito reaguje dość szybko, ale gorzej z utrzymaniem w miarę stałego poziomu oporu.

Wahoo Core ERG robi nieco lepiej od Direto XR, ponoć najlepiej Saris Hammer 3.

Najnowszy flux 2 chyba ciągle nie wyzbył się problemów, starsze tym bardziej. Co prawda szybkość reakcji jest dobra (nikt raczej nie chciał by natychmiastowej zmiany mocy hamowania), ale tu jeszcze bardziej ważny jest dobór odpowiedniego przełożenia. No i oszacowanie mocy do najlepszych nie należy.

Wysłane z mojego motorola one action przy użyciu Tapatalka

Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2131 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 21 maj 2021 - 16:41

Oki dzieki za odpowiedzi.
PS tylko nie rozumiem co znaczy - odpowiednie przelozenie.
Teraz jak mi garmin sterowal oporem jechalem dajmy na to godzine na jednym przelozeniu z przodu mlynek a z tylu tak zeby lrzekksu nie bylo a opor ustawial sie sam. Po prostubze sporym lagiem jak byla to zmiana rzedu 250-300w to 9-11sek.

#2132 EmPe

EmPe
  • Użytkownik
  • 1016 postów

Napisano 21 maj 2021 - 18:23

@Prozor ja tam na swojego flux''a nie narzekam, ale chyba rzeczywiście trafiłem na dobry egzemplarz, bo tylko mu pasek tej zimy wymieniłem, a tak to śmiga jak nowy.
@MaciekTu odpowiednie przełożenie to mniej więcej takie jak piszesz, tylko ja bym dał trzecią max czwartą zębatkę od góry. Popróbuj, obserwuj na której Ci szybciej reaguje.

Wysłane z mojego VOG-L29 przy użyciu Tapatalka

#2133 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 maj 2021 - 20:28

O ile w przypadku Direto XR wystarczy ustawić małą zębatkę z przodu i jak najmniejszy przekos z tyłu (w kierunku największych zębatek) - chodzi o uzyskanie jak najmniejszej prędkości koła napędowego, bo sterowanie jest silnikiem krokowym, który w takim przypadku radzi sobie najlepiej z fluktuacjami generowanej przez ćwiczącego mocy. Z kolei Flux S jest taki problem, że tam trzeba dbać tak o odpowiednie przełożenie "z dołu" jak i "z góry". Posiłkując się testem DC Rainmakera:

image-92.png

 

Tłumaczenie z google:

Następnie przechodzimy do pierwszego interwału i nie utrzymuje on żądanej mocy. Moje nogi nie miały problemu z dostarczaniem w tym okresie, ale nie mógł. Dlaczego? Cóż, przekładnia. W efekcie prędkości koła zamachowego.

 

Na przełożeniu, na którym zacząłem, "prędkość" nie była zbyt wysoka, a zatem nie miała mocy oporu potrzebnej do dostarczenia 400W oporu. Zamiast tego osiągnął szczyt w tym zakresie 370 W. Więc przez drugi interwał zamieniłem się na dużą zębatkę z przodu i kilka mniejszych z tyłu, a następnie z łatwością dostarczył 400W oporu.

 

Jak widać w przypadku Flux trzeba pilnować również tego, żeby koło zamachowe przy wyższych mocach obracało się wystarczająco szybko. Odpowiednik 15 km/h to max 225W (Flux 2 już 500W). A przy odpoczynku i niskich mocach oporu trzeba zadbać, żeby koło zamachowe kręciło się w miarę wolno. W Direto XR zresztą też, choć nie w takim zakresie jak w Flux. Czyli zmiana przełożeń (może zrzucenie z blatu...). 

 

Zmiany obciążeń są Flux S dość przyzwoite:

image-94.png Ale i tak ponoć najlepiej do ERG nadaje się Hammer 3 ;)

 

Pytanie czy ktorys z popularnych DD : direto, flux czy wahoo potrafi zrobic to szybko ? Nie wiem chocby 3-4 sek a nie 10?
planuje kupno DD no i fajnie jakby Byl - szybki.
Na spokojnych dluzszych interwalach to nie problem ale na takich krotkich jak sie uzywa ERG- juz tak.
Pozdr.

 

Ogólnie nie chciałbyś, żeby zmiana mocy następowała niemalże od razu np. 100W -> 300W. To jak uderzenie w ścianę. Prawie coś takiego potrafi chyba Neo i... na ogół nie jest to zbyt przyjemne. Ja tam wolę narastanie oporu w ciągu tych 4s, jeśli tak można powiedzieć to przyjemne odczucie, a nie zderzenie ze ścianą.

 

Zwykle czas zmiany oporu wynosi około 3-5 sekund dla skoków mocy od ~ 150W do ~ 410W. Ale Neo 2? Około 1,5-2 sekund. Brutalnie.

 

Co do wyboru trenażera do ERG to Hammer 3 kosztuje mimo wszystko za dużo: 4,5 tysiaka. Wahoo Core niecałe 3,7 tysiaka (sklep wahoo), Direto XR ok. 3 tysięcy (wersja bez kasety nieco taniej), Flux S ok. 2,8 tys. najtaniej wychodzi Suito ok. 2,5 tys. ale tu o ile zmiana obciążenia jest niewiele odbiegająca od droższych, to zdecydowanie gorzej ze stabilizacją oporu na wartości zbliżonej do docelowej.

 

Określ budżet i wybierz trenażer. Jak jesteś w stanie wydać 3,7 tys. na nowy Core to raczej powinien to być ostateczny wybór. Używane w okolicach 3 tys. czyli w cenie nowego Direto XR (te z kolei używane w cenie niewiele odbiegającej od nowego w biostern, czyli bez sensu używka...). Fluxa S bym jednak odpuścił, Suito najtaniej (biostern 2,5 tys.), a za używane chcą niemalże tyle samo...


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2134 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 21 maj 2021 - 20:56

O super - dzieki to sie rozjasnilo :)
Pewnie bede szukac uzywki w cenie do max 2500 mysle ze i direto i fluxa S - zwlaszcza latem dostane a moze nawet czasem core i flux 2 .
i z tego sie rozgladalem to po 1 sezonie czyli jeszcze na rocznej gwarancji. A na tym roku gwarancji mi zalezy bo chyba zdarza sie ze cos tam szoruje charczy warczy i reklamacje nie sa rzadkoscia.
Pozdr.

#2135 Prozor

Prozor
  • Moderator
  • 8584 postów
  • SkądSulęcin

Napisano 21 maj 2021 - 21:56

Jeśli Direto to raczej unikaj starszych modeli. Direto XR ma poprawiony czas reakcji, wcześniejsze modele były wolniejsze. Do max 2,5 tys. raczej z używką czegokolwiek sensownego będzie problem, np.  Core - raczej ceny używanych zaczynają się od 3 tys. jeśli jest taniej to niewiele (stówka?) i na ogół po gwarancji. W zeszłym roku ceny trzymały się cały czas. Czy ten rok będzie inny? Ciężko prognozować... Musisz polować na okazje ;)


Focus Izalco, Giant Trinity, Accent CX, Medrida HFS, Merida TFS 

24-d4e1077f23de8150b93d6b38a42ed7c3.png Grupa Forum na Garmin Connect


#2136 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 13 wrzesień 2021 - 08:10

Ze wzgledow ekonomiczno ergonomicznych - rozmiary i kompaktowosc mozliwosc schowania- chce suito.

Ale obawiam sie wlasnie tego.czasu reakcji.
Ktos z.was uzywa ?
Jaki jest lag przy skoku rzedu 200-250w np
150-400w
Albo 300-500 ?
3-4sek to ok. ale jak to ma byc 6-8-10 to lipa
Z tego co czytam u DC testera tragedii nie ma ale dobrze tez nie jest. Sa jacys uzytkownicy ?
Pozdr

#2137 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 13 wrzesień 2021 - 10:29

Bardzo jestem zadowolony z tego, jak Suito działa ze Zwift, czy TR jeśli chodzi o EGR. Bardzo płynnie się to dzieje.
Trochę mniej jestem zadowolony z tego, jak steruje tym Garmin Edge. Nie wiem dlaczego jest to mniej płynne. Raz będzie zawyżał moc innym razem zaniżał. I tak robiąc np. interwał na 120% można się zajechać próbując jechać bez skoków bo opór trochę za bardzo pływa.
Tyle, że tego nie można raczej zarzucić jako wada Suito - w końcu robiąc to samo na Zwift TR jest bardzo dobrze.
Może jestem odosobnionym przypadkiem jeśli chodzi o ten mankament. ;)

#2138 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 13 wrzesień 2021 - 10:47

Dzieki.
Czyli zmiana oporu nie trwa dlugo i mozna smialo interwaly 30sek robic i trwaja one +- 30 a nie 20 sek ?

Wlasnie w 95% bede go uzywac / sterowac za pomoca edka 530. Niedobrze ale moze to wina softu.

#2139 alterego

alterego
  • Użytkownik
  • 1224 postów

Napisano 13 wrzesień 2021 - 11:19

Kwestia przyzwyczajenia.
W TR trzeba było wyczuć moment kiedy zwiększa opór - było to zazwyczaj jakieś 1.5s przed tym jak się zaczynał interwał - podobnie się kończyło.
U mnie sprinty po 20s zaliczało w "auto detect" jako 19s w intervals.icu
Nie ma mowy o 10 sekundach w nicości. ;)

#2140 MaciekTu

MaciekTu
  • Użytkownik
  • 430 postów
  • Skądwwwa

Napisano 13 wrzesień 2021 - 11:57

To gitarra :)
Teraz mam qubo smart rolke i tam z 150 do 400 to nawet 10 sek dochodzi ale potem spada szybciej i w rezultacie nawet i te 5-8 sek sie gubi a to przy 30sek interwale.... Sporo.
Pomijam fakt ze jak sie samemu za szybko zwiekszy kadencje czy przyspieszy 2 sek wczesniej przed planowanym sygnalem z garmina to trenazer glupieje bo najpierw zmniejszy moc bo ma opor 150 a ja zaczynam juz cisnac a potem jak sie zorientuje zwieksza i wszystko trwa 15sek...
Ale to obawiam sie ze takie rzeczy moga sie dziac z kazdym trenazerem



Dodaj odpowiedź